Geld en werk Het belang van een goed beoordelingsgesprek PZC Vrijdag 30 maart 2007 23 Voorbereiden loont Zorg ervoor dat je ruim van te voren de criteria waarop de baas beoordeelt kent en werk daar naartoe. Kennis is macht. Houd een dos sier bij met complimenten van de leidinggevende of collega's en noteer prestaties waar je trots op bent. Vraag het hele jaar door om feedback: 'wat gaat goed, wat kan beter'. Zo voorkom je on aangename verassingen tijdens het evaluatiegesprek. Kies bij kritiek niet meteen voor de verdediging maar laat de leidinggevende uitleggen waaróm hij/zij vindt dat je op bepaalde punten tekort schiet. Laat alle opmerkingen over prestaties en afspraken over doelen, beloning en carrière pad schriftelijk vastleggen. een halfjaar moet je twintig nieuwe klanten heb ben binnengehaald'. Die doelstelling moet natuurlijk wel haalbaar zijn en rekening houden met de ervaring en vaardigheden van de werknemer." Desondanks verlopen beoorde lingsgesprekken nog vaak stroef, er kent Knapen. „Het is niet makke lijk om een goed gesprek te voe ren. Leidinggevenden vinden het lastig werknemers op hun gedrag en prestaties aan te spreken. Omge keerd vatten medewerkers aanmer kingen op hun functioneren vaak persoonlijk op. Ongemerkt komt er veel emotie bij kijken." In steeds meer organisaties wordt daarom onderscheid ge maakt tussen een beoorde- lings- en een functioneringsge sprek. Een beoordelingsgesprek is eenrichtingsverkeer, een zakelijk onderhoud over het functioneren van de werknemer en de bijbeho- De beloning van werknemers hangt steeds meer af van prestaties. Of iemand zijn best doet, wordt vaak bepaald in een beoordelingsgesprek. door Jasper van de Kerkhof illustratie Ronald Visser dig: wie in vol tijd werkt, is circa 1750 uur per jaar aan de slag voor zijn baas. Toch trekt die, zegge en schrijve, gemiddeld één uur per jaar uit voor de bespreking van de prestaties en doelen van zijn mede werker, blijkt uit onder zoek door werkgevers organisatie AWVN. Maar sinds bedrijven en organisaties ernaar streven om beloning te koppelen aan prestaties wint het beoordelingsge sprek aan belang. Wie goed wordt beoordeeld, vergroot zijn kans op promotie of opslag. Ook bij ontslag worden de evaluaties van stal gehaald, door beide par tijen overigens. Dat ene uurtje per jaar kan de portemonnee dus meer treffen dan je misschien zou denken. Des te zorgwekkender is het dat in hetzelfde onderzoek staat dat drie kwart van de werknemers het be oordelingsgesprek 'te vaag en vrij blijvend' vindt. Dus ligt er een schone taak voor de baas, die het gesprek moet sturen en duidelijke afspraken moet maken, meent Miel Knapen van adviesorganisatie Interselect. „De afspraken moeten bij voorkeur zwart op wit staan, met de handtekeningen van lei dinggevende en werknemer eron der. Met vrijblijvend geklets schiet niemand iets op." Het 'Smart'-principe kan volgens Knapen als uitgangspunt voor de afspraken dienen. Waarbij Smart staat voor: 'Specifiek, meetbaar, aangepast, realistisch en tijdsge bonden.' „Dus niet: 'ik wil dat je meer klanten werft', maar 'over en carrièreper spectieven. Een func tioneringsgesprek is een dialoog over de gang van za ken op de werkvloer. „Dat is het juiste moment waarop de werknemer zijn zegje kan doen over het functioneren van zijn lei dinggevende", aldus Knapen. Werknemers moeten voorafgaand aan het gesprek kritisch naar zich zelf te kijken, adviseert Knapen. „Zelfreflectie is essentieel voor wie goed beslagen ten ijs wil komen. De baas zal zeggen wat in zijn ogen goed gaat en wat beter kan. Daar kan je als werknemer op in spelen. Stel dat je te horen krijgt dat je weinig doortastend bent, dan is het sterk als je een concrete >«01* - situa tie kunt noemen waaruit het tegendeel blijkt." Hoe dan ook, het is niet de bedoe ling dat er tijdens een beoorde- lings- of functioneringsgesprek nog konijnen uit de hoge hoed worden getoverd. Knapen: „De baas die plots roept dat hij zich er gert aan de slappe werkhouding van een medewerker, had dat al veel eerder aan de orde moeten stellen. Omgekeerd kan een werk nemer niet ineens komen aanzet ten met het verhaal dat hij in zijn werk uitdaging mist." Waar gaat het over Het doel van een functione ringsgesprek is om het functio neren van de werknemer te ver beteren. Het gesprek moet ook bijdragen in het oplossen van knelpunten. In een functioneringsgesprek gaat het om de volgende pun ten: wat gaat goed, wat kan be ter, hoe kan het beter en het vaststellen van doelen. Het functioneringsgeprek is tweerichtingverkeer. De werk nemer kan ook zijn/haar zegje doen over de chef en over hoe hij zich zakelijk/privé voelt. »- Het beoordelingsgesprek is geen tweerichtingverkeer. Het is de leidinggevende die zijn oordeel geeft over de onderge schikte. In een beoordelingsgesprek ko men kwaliteit en kwantiteit van het werk en het sociaal functioneren op de werkvloer aan de orde. Ook eventuele salarisverhogin gen en promoties kunnen ter sprake komen. ALLEMENSEN Jim Bakkum komt snel terug in 'Grease' jim Bakkum is binnen twee we ken weer te zien in Grease, als zijn tegenspeelster tenminste net zo snel herstelt als hij. De 19-jarige musicalster raakte vier weken terug gewond toen de au to die hij in de musical bestuur de, van het podium reed. „Jim is naar de huisarts geweest en het ziet er allemaal heel goed uit", vertelt Tim Boersma, een woord voerder van Grease. Jims terug keer hangt echter af van het her stel van zijn tegenspeler Bettina Holwerda. Zij brak bij het onge val haar pols op zeven plaatsen. Boersma: „Het goede nieuws is dat Bettina net nieuw gips heeft gehad waarmee ze haar vingers kan bewegen. Maar het ongeluk is hard bij haar aangekomen." Gibson kwaad over Deens Braveheart-bier Mel Gibson heeft een Deense biersoort laten verbieden, omdat die Braveheart heet - dezelfde naam als zijn Oscarwinnende film uit 1995. De Hollywoodster had zelfs gedreigd om schadever goeding te eisen van brouwerij Midtfyns Bryghus. De 72-jarige eigenaar Keld Andersen gaf pas toe aan Gibsons eisen nadat de Deense patenten- en merkenau- toriteit aangaf hem niet te kun nen steunen. Andersen: „Ik dacht dat ik het wel kon opne men tegen Hollywood. Maar mijn zaak was niet sterk genoeg. Gibson krijgt zijn zin." Halle Berry probeerde zelfmoord te plegen Halle Berry deed na het misluk ken van haar eerste huwelijk een zelfmoordpoging. Dat onthult de 40-jarige actrice in het Ameri kaanse Parade Magazine. Halle trouwde in 1992 met baseball- ster David Justice, maar de twee scheidden na vier tumultueuze jaren. De actrice werd zo wanho pig van de scheiding dat ze zich probeerde te vergassen. „Ik zat in mijn auto toen ik ineens het beeld voor me zag van mijn moe der die me vond", vertelt ze. „Het was ongelooflijk egoïs tisch van me geweest om een einde aan mijn leven maken." De actrice, die nu gelukkig is met het Canadese model Ga briel Aubry (31), zegt 'nóóit meer' te zullen trouwen. Wel wil ze kinderen. Wa Wa Wee Waa! Borat wordt papa! De Britse komiek Sacha Baron Cohen (35), bekend van zijn C vertolkingen als wannabe gang ster Ali G en de Wa Wa Wee Waai-roepende Kazachstaanse reporter Borat, wordt vol gens het Amerikaan se Life Style vader. Het magazine meldt dat Sacha en zijn Au stralische verloofde ac trice Isla Fisher (31) onlangs hun vrienden naar een kroeg in Los Angeles lokten om ze aldaar het heuglijke nieuws te vertellen. Borat. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23