Buitenland Amerikaanse militair in Irak deserteert (nog) niet is ramp voor Kosovo 682 KRAS.NL Verrassend JORDANIË waarom zou je verder zoeken Ontdek BULGARIJE Klassiek ITALIË Het groene IERLAND PZC Donderdag 29 maart 2007 9 Nergens voordelige''. vanaf 8-daagse vlieg-/rondreis Vertrek vrijwel elke maandag van 9/4 t/m 8/10 In Jordanië komt het fascinerende Midden-Oosten volledig tot bloei.Tussen, en niette vergeten onder, de eindeloze woestijnen liggen eeuwenoude steden verborgen, die sinds het begin van onze geschiedenis gebouwd zijn... Na Mozes, die vanaf de berg Nebo het Beloofde Land mocht aanschouwen, zijn het de Perzen, Grieken, Romeinen, Nabateeërs en Ottomanen die hun sporen achtergelaten hebben. KRAS laat u de vele gezichten van verrassend Jordanië zien! Het eeuwen oude Amman, de klassiek stad Gerasa, de Dode Zee, de 2000 jaar oude, zeer mysterieuze rots- stad Petra, de Rode Zee.de kleur- en rotsrijke Wadi Rum woestijn... waar wacht u nog op?! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.132, zie www.kras.nl/24132 Amerikaanse militairen vormen op de New Yorkse begraafplaats Greenwood de erewacht bij het afscheid van een in Irak gesneuvelde kameraad. foto foto Mary Altaffer/AP Oorlog roept herinneringen op aan Vietnam. door Frank Hendrickx WASHINGTON - De steun voor de oorlog is tot een minimum ge daald, het aantal doden en gewon den loopt gestaag op en het einde van de ellende lijkt nog lang niet in zicht. Zo was het in 1971 in Viet nam en zo was het in 2006 in Irak. Het verschil: in 1971 deserteerden er 33.094 Amerikaanse militairen; in 2006 3196, niet meer dan in vre destijd. De oorlog in Irak vormt zelden aanleiding tot desertie, erkent Tod Ensign, een advocaat die zich inzet voor militairen met gewetensbe zwaren. „Vaak heeft het een bana le reden: het willen zorgen voor een ziek familielid, terwijl daar geen toestemming voor is." Ensign, directeur van de belangen vereniging Citizen Soldier, was be trokken bij de verdediging van Ca- milo Mejia, een marinier die in 2003 deserteerde uit protest tegen de irak-oorlog. Hij kreeg navolging van een handvol militairen die hun gewetensbezwaren publiek maakten, maar van een grote be weging is geen sprake. Irak-vetera- nen spelen ook amper een rol in de aanzwellende demonstraties te gen de oorlog. Er is een organisa tie, Veteranen voor Vrede, maar die heeft slechts duizend leden. Het betekent volgens Ensign niet dat er in het leger geen onvrede be staat over de missie in Irak. „In 2006 bleek bij een peiling onder militairen dat 72 procent voor te rugtrekking is. Bijna een derde pleitte voor onmiddellijke beëindi ging van de missie. De onvrede zal alleen maar gegroeid zijn nu mili tairen niet alleen vaker, maar ook 'Het leger treedt ook keihard op om herhaling van 'Vietnam' te voorkomen' langer moeten dienen." Dat het on behagen niet leidt tot een groei van het aantal deserteurs, heeft volgens Ensign verschillende rede nen. „Ons vrijwilligersleger is geen afspiegeling meer van de Ameri kaanse samenleving. De vrouwen en mannen die nu dienen, komen vooral uit de armere delen van de maatschappij. Voor velen is het le ger de beste baan die ze ooit heb ben gehad." In de Vietnamoorlog namen dienstplichtigen het voor touw. Zij hadden connecties, fami lies die hen steunden en financiële middelen om voor een goede juri dische verdediging te zorgen. „Nu hebben de meeste militairen geen sociaal netwerk. Zij hebben ook meer te verliezen. Vaak zitten zij in het leger, omdat zij na afloop van hun contract voordelen krij gen, zoals goedkopere toegang tot onderwijs. Wie deserteert verliest dat. Het leger treedt ook keihard op om herhaling van 'Vietnam' te voorkomen. Deserteurs wacht ja renlange gevangenisstraf" Vluchten kan ook niet meer. In de jaren zeventig namen landen als Frankrijk, Groot-Brittannië en vooral Canada tienduizenden de serteurs op. Militairen die gewe tensbezwaren hadden tegen de oorlog kregen politiek asiel. „Die weg is nu goeddeels afgesloten. De grens met Canada is dicht." Tijdens gesprekken met militairen merkt Ensign dat de spanningen toenemen. „Er zijn militairen die al voor de vierde keer vertrekken. Officieel mogen zij een jaar uitrus ten, maar nu worden zij al na ne gen maanden teruggestuurd. Het leger is zo overvraagd, dat jongens van wie het contract nog maar zes maanden loopt, toch naar Irak moeten. Het breekpunt komt dichtbij. In Vietnam zagen wij ook dat pas na het mislukte Tet-offen- sief (door de Vietcong en Noord-Vietnamese leger in 1968), het aantal deserteurs explosief steeg." Met o.a. Amman, de Dode Zee, Petra en Wadi Rum Vertrek vrijwel elke zaterdag van 12/5 t/m 15/9 Bossen, bergen, rivieren, overheerlijke wijnen, robuuste kloosters, een indrukwekkende geschiedenis én de gastvrije bevolking maken Bulgarije tot een absolute aanrader. Reist u mee naar het hart van de Balkan? Hier wacht u een kennismaking met onder meer de museum plaatsjes Trjavna en Arbanassi en deThracische tombe in Kasanluk, opgenomen op de UNESCO werelderfgoedlijst. Ook bezoeken we de fraaie historische centra van Plovdiv en Bansko, waar we een flinke stap terug in de tijd zetten! Door naar Melnik, de stad van de zandpiramiden en het Rila-klooster.We eindigen in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Een verrassende reis! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.076, zie www.kras.nl/24076 Vertrek op dinsdag van 3/4 t/m 23/10 Al vele jaren is deze rondreis één van de toppers in ons programma! En dat is zeker niet verwon derlijk als u bedenkt dat u voor de prijs vanaf slechts 629 kennis kunt maken met de highlights van cultuurrijk Italië. Zo beginnen we de reis in de pausenstad Orvieto en reizen we via Perugia en het middeleeuwse Assisi naar Siena. Ongetwijfeld twee hoogtepunten van deze rondreis zijn een bezoek aan de kunststad Florence en het grote'openluchtmuseum' Rome. Bovendien kunt u optioneel nog kiezen voor een dagexcursie naar de wereldberoemde Scheve Toren van Pisa en het ommuurde Lucca. Een absoluut schitterende rondreis die u niet mag missen! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.018, zie www.kras.nl/24018 heid. Sommigen willen geen onaf hankelijk Kosovo accepteren zón der VN-resolutie, anderen vinden dat Kosovo onderdeel van Servië moet blijven. Het Europees Parle ment stemt vandaag over een reso lutie, waarin de voorstellen van 'De vraag is of de Kosovaren straks in staat zullen zijn hun eigen land te runnen' Ahtisaari worden omarmd. Christendemocraten, liberalen en groenen zijn vóór, en dat kan ge noeg zijn voor een meerderheid, maar de uitkomst van de stem ming is onzeker. De socialisten zijn verdeeld. Volgens Lagendijk helpt het enorm als het parlement onafhankelijkheid steunt. „Maar al lerlei problemen worden aange voerd om dat maar niet te hoeven uitspreken." Het EP speelt een rol omdat een eventuel'e EU-operatie in Kosovo veel geld zal kosten. Er wordt gesproken over zestienhon derd mensen die een prille Kos- ovaarse staat moeten begeleiden, en over een budget van 80 tot 100 miljoen euro per jaar. Dat is de helft van al het geld dat de EU be schikbaar heeft voor missies bui ten de EU-grenzen. Bovendien zou het voor het eerst zijn dat de unie een rol als 'toezichthouder' in een land uitvoert. Als de missie slaagt, dan zou de unie dit soort ac tiviteiten wellicht ook in andere landen kunnen uitvoeren. Lagendijk noemt Kosovo nu 'een grijs hol'. „Verder rommelen op de huidige manier helpt niet meer. Het gaat economisch slecht. Vijftig procent van de bevolking is werk loos. Niemand wil er investeren. De meeste smokkelroutes voor wa pens en mensen in die regio lopen via Kosovo. De VN zijn niet in staat geweest dat de kop in te druk ken. De vraag is of de Kosovaren straks in staat zullen zijn hun ei gen land te runnen. Zij hebben daar nog nauwelijks over nage dacht. Kosovaarse politici zijn al leen geïnteresseerd in de onafhan kelijkheid, niet in wat er daarna moet gebeuren." Vertrek op woensdag 23/5,13-27/6,11-25/7,8-22/8 en 12/9. Spectaculaire aanbieding! Dit seizoen kunt u al vanaf slechts 689 kennismaken met het prachtige Ierland. Het boeiende landschap is zeer afwisselende met ruige heuvels, diepgroene weiden, schit terende baaien met brede stranden en hoge bergen. Dit in combinatie met de rijke cultuur en histo rie, waar de machtige kastelen, statige landhuizen en typische cottages van getuigen, maken Ierland tot een bijzondere bestemming. Tijdens onze reis bezoeken we Dublin, de middeleeuwse hoofdstad Kilkenny, het schiereiland Dingle, het openluchtmuseum Bunratty Folk Park Castle en de indrukwekkende Cliffs of Moher. Ierland maakt uw vakantie tot een onvergetelijke belevenis! Inclusief luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.113, zie www.kras.nl/24113 boek online of bel 0900 - 9697 iftr 8-daagse vlieg-/rondreis -I Super- voordelig! vanaf Met o.a. Plovdiv, Melnik, Rila en Sofia Langs alle highlights! vanaf 8-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Orvieto, Assisi, Florence, Siena en Rome 8-daagse vlieg-/rondreis ^Spectaculair j\ voordeel! JjÉik 4 - vcinar Met o.a. Dublin, Killarney, Bunratty en de Cliffs of Moher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9