Sport Zondagsschot Zoektocht naar beste middenveld Albanië bewijst Oranje goede dienst met 0-0 tegen Bulgarije 42 Donderdag 29 maart 2007 PZC EK-kwalificatie GROEP A Azerbeidzjan-Finland 1-0 (0-0). 83. Imamaliev 1-0. Gele kaart: Nadyrov, Sultanov, Cher- toganov (Azerbeidzjan), Ere- menko (Finland). Polen-Armenie 1-0 (1-0). 26. Zurawski 1-0. Gele kaart: Meli- kyan, Pachajyan, K. Dokhoyan, Khachatryan (Armenie). Servië-Portugal 1-1 (1-1). 5. Tiago 0-137. Jankovic 1-1Ge le kaart: Stankovic, Pantelic, Jan kovic, Dragutinovic (Servië), Ro- naldo, Ferreira, Carvalho (Portu gal)- STAND IN GROEP A Polen 7 5 1 1 16 12 -5 Portugal 6 3 2 1 11 13 -4 Servië 6 3 2 1 11 8 -4 Finland 6 3 2 1 11 7 -3 België 6 2 1 3 7 4 -6 Kazachstan 6 1 2 3 5 3 -8 Azerbeid. 6 1 1 4 4 2-13 Armenië 5 0 14 1 0-6 GROEP B Oekraine-Litouwen 1-0 (0-0). 47. Gusev 1 -0. Gele kaart: Ye- zerskiy (Oekraine), Danilevi- cius, Savenas (Litouwen). Georgië-Faeroer 3-1 (1-0). 25. Siradze 1-0, 46. lashvili 2-0, 57. R. Jacobsen 2-1, 90. lashvili 3-1 (strafschop). Rode kaart (2x geel): 65. Benjaminsen (Fae- roer). Gele kaart: Kobiashvili, Si radze (Georgië). Italië-Schotland 2-0 (1-0). 12. Toni 1-0, 70. Toni 2-0. STAND IN GROEP B Frankrijk 5 4 0 1 12 12 -2 Oekraïne 5 4 0 1 12 8 -4 Schotland 6 4 0 2 12 11 -6 talië 5 3 1 1 10 9 -5 Georgië 6 2 0 4 6 13-12 Litouwen 5 1 1 3 4 3 -5 Faeroer 6 0 0 6 0 1-23 GROEP C Hongarije-Moldavië 2-0 (1-0). 9. A. Epureanu 1 -0 (eigen doel), 63. Gera 2-0. Gele kaart: Priskin (Hongarije), Bugaiov (Moldavië). Malta-Griekenland 0-1 (0-0). 66. Basinas 0-1 (strafschop). Rode kaart (2x geel): 66. Briffa (Malta). Gele kaart: Azzopardi (Malta), Salpingidis, Katsoura- nis (Griekenland). Turkije-Noorwegen 2-2 (0-2). 31. Brenne 0-1, 40. Andresen 0-2, 72. Hamit Altintop 1-2, 90. Hamit Altintop 2-2. Gele kaart: Asik (Turkije), Skjelbred, Brenne (Noorwegen). STAND IN GROEP C Turkije 5 4 1 0 13 14 -3 riekenl. 5 4 0 1 12 8 -4 Noorwegen 5 2 1 2 7 9 -6 Bosnië-H. 5 2 1 2 7 10-12 Hongarije 5 2 0 3 6 7 -8 Malta 5 1 1 3 4 5-10 Moldavië 6 0 2 4 2 3-13 GROEP D Tsjechië-Cyprus 1-0 (1-0). 22. Koller 1-0. lerland-Slowakije 1-0 (1-0). 13. Doyle 1-0. Wales-San Marino 3-0 (2-0). 3. Giggs 1-0, 20. Bale 2-0, 62. Koumas 3-0. STAND IN GROEP D Duitsland 5 4 1 0 13 21 -3 Tsjechië 6 4 1 1 13 15 -4 erland 7 4 1 2 13 12 -8 Slowakije 6 3 0 3 9 15-11 Wales 5 2 0 3 6 8 -9 Cyprus 6 1 1 4 4 9-16 San Marino 5 0 0 5 0 1-30 Leo Beenhakker heeft met Polen de wind mee - in kwalificatietoernooi. door onze sportredactie RIJSWIJK - Albanië heeft in groep G waarin ook Nederland speelt een knappe prestatie geleverd. Het klei ne voetballand hield het 'grote' Bulgarije in Sofia op o-o. Voor de Albanese ploeg was het de derde remise in de poule in vijf duels. De andere twee verloren ze. De Bulgaren lieten een half dozijn grote kansen onbenut. Stilian Pe- trov schoot op de paal en invaller Svetoslav Todorov kopte op de lat. Ook aanvoerder Dimitar Berbatov was onfortuinlijk in de afronding. Roemenië bleef in groep G onge slagen. Na de o-o zaterdag in Rot terdam won de Oost-Europese ploeg gisteren in Piatra Neamt met 3-0 van Luxemburg. Het gaat Leo Beenhakker met Po len voor de wind in Europa. Don Leo leidde zijn ploeg naar een krappe zege op Armenië. Door het puntenverlies van de concurren ten Finland (1-0 verlies in Azer beidzjan), Portugal en Servië (1-1 tegen elkaar) kwam de Poolse ploeg vaster op de eerste plaats in groep A van het EK-kwalificatie- toernooi. Na de treffer van Zuraws ki viel de thuisploeg stil. Daardoor kon Beenhakker pas na het laatste fluitsignaal opgelucht ademhalen. Azerbeidzjan zorgde met de winst op Finland (1-0) voor een verras sing. Voor de Finnen was het de eerste nederlaag in zes duels. In groep B herstelde Griekenland zich moeizaam van de zware thuis nederlaag zaterdag Turkijke (1-4). De Europese kampioen versloeg Malta voor eigen publiek met 1-0. Angelo Basinas scoorde na ruim een uur uit een strafschop. Turkije ontsnapte in Frankfurt aan een nederlaag tegen Noorwe gen: 2-2. Twintig minuten voor tijd leidden de Noren nog met 2-0 dankzij treffers van Simen Brenne en Martin Andresen. Hamit Al tintop voorkwam met twee late doelpunten duur verlies voor Tur kije, dat met dertien punten uit vijf duels nog steeds aan kop gaat, gevolgd door Griekenland (twaalf uit vijf). Turkije speelde in Duitsland zon der publiek nog vanwege een straf na supportersrellen tijdens een WK-kwalificatiewedstrijd tegen Zwitserland in 2005. In Groep F viel de zeldzame zege van het nietige Liechtenstein te gen Letland op: 1-0. Mario Frick maakte in Vaduz na een kwartier de luidbejubelde treffer. Voor Liechtenstein was het pas de twee de zege in de 33e EK-kwalificatie- wedstrijd sinds 1994. Tsjechië kwam in Liberec niet ver der dan een 1-0-zege op Cyprus. De magere zege bracht Tsjechië in groep G op dertien punten uit zes duels, evenveel als koploper Duits land dat een wedstrijd minder speelde. Luca Toni heeft Italië met een kopbal op voorsprong gezet tegen Schot land. De spits van Fiorentina maakte beide Italiaanse doelpunten: 2-0. foto Ettore Ferrari/EPA Oranje mist kansen bij de vleet, maar wint met 0-1 bij Slovenië. door Dick Sintenie CELJE - Het Nederlands elftal wachtte twee wedstrijden lang op 'een bevlieging'. Die kwam er uit eindelijk gisteravond in de EK-kwa- lificatiewedstrijd in de 85e mi nuut, toen Giovanni van Bronck- horst van ruime afstand, met een van richting veranderd schot, het winnende doelpunt maakte tegen Slovenië (1-0). Dat Van Bronckhorst scoorde na een passje van de juist ingevallen Clarence Seedorf was opmerkelijk, omdat Van Bronckhorst gisteren als linkshalf speelde en daarmee Seedorf uit de basisopstelling hield. De bevliegingen van bonds coach Marco van Basten zijn talrij ker dan die van zijn spelers. Hij drijft zo ongeveer een heel land bijna tot wanhoop met zijn onna volgbare keuzes. Van Basten liet zich in Celje weer eens van zijn ondoorgrondelijkste kant zien. Hij wijzigde zijn elftal op vijf plaatsen ten opzichte van afgelopen zaterdag, toen Oranje in De Kuip onacceptabel voetbal speelde en niet één kans kreeg. Door de namen van Maarten Ste kelenburg, Kew Jaliens, Denny Landzaat, Rafael van der Vaart en Klaas-Jan Huntelaar ging een streep. Edwin van der Sar, John Heitinga, Urby Emanuelson, Dirk Kuijt en de twintigjarige debutant Ibrahim Afellay stonden gisteren als vervangers aan de aftrap. Maar het opvallendst was toch de rol van Van Bronckhorst, links op het middenveld, een positie die hij voor het laatst in zijn periode bij Arsenal met enige regelmaat be kleedde. Seedorf speelt er bij zijn club AC Milan vrijwel altijd, en niet zonder succes. Toch moest de meest ervaren veldspeler van alle maal op de reservebank plaatsne men. Hij zag vanuit die positie dat Oran je beter voor de dag kwam dan za terdag. Het wachten was, zoals ge zegd, op een bevlieging van een van de vijf aanvallend ingestelde internationals. Die bevliegingen kwamen er wel, maar de afron ding was abominabel. Joris Mathijsen, een verdediger no ta bene, was voor rust twee keer dicht bij een doelpunt. Een vrije trap van Wesley Sneijder tikte hij in de openingsfase naast. En kort voor rust was het bijna onmoge lijk voor Kuijt om een voorzet van Sneijder te verlengen tot bij Mat hijsen, maar de bal rolde tergend langzaam voorbij aan de speler van HSV, die een vrijwel leeg doel voor zich had. De meeste bevlie gingen kwamen van Robben, die anders dan tegen Roemenië op de linkervleugel was geposteerd. Hij dreef zijn solo's echter te vaak te ver door, of hij verloor het over zicht. Slovenië kon er daardoor een paar maal gevaarlijk uitkomen. Wilfred Bouma kon Kiemen Lavric, door gebroken na een haperende buiten- spelval, in de 36e minuut nog net de voet dwarszetten. Na rust verstevigde Oranje de greep op de tegenstander, op een klassieke misser van Bouma na, die onder een stuiterende bal door liep en dezelfde Lavric wederom net op tijd kon achterhalen. Voor Nederland regen de kansen zich aaneen: een kopbal van Bouma be landde op de paal en schoten van Afellay en Robben vlogen rake lings naast het doel. Sneijder liet zich de bal al te simpel ontfutselen door doelman Samir Handanovic. Wat Van Basten tegen Roemenië niet wilde, een verse aanvaller in brengen, deed hij gisteren wel. Danny Koevermans, na Afellay de tweede debutant van de avond, kwam in het veld voor Ryan Ba- bel. Met zijn eerste balcontact - met het hoofd uiteraard - bedien de hij Kuijt, die om onverklaarbare reden over de bal heenliep. De veranderde organisatie bij Oranje - ook Derny de Zeeuw, de butant nummer drie, kwam in het veld - speelde Slovenië in de kaart. De thuisploeg hoopte in die fase ook op een bevlieging, en op een ongekend succesje in het Sloveen se interlandvoetbal. Tot Seedorf zes minuten voor tijd in het veld kwam, de bal met zijn bovenbeen controleerde en aflegde op Van Bronckhorst. Zijn bevlieging was voldoende voor de zwaarbevoch ten zege. Ook omdat Edwin van der Sar in de laatste minuut een in zet van Matej Mavric keerde. Het Nederlands elftal wint met 0-1 bij Slovenië door een laat doelpunt van Giovanni van Bronckhorst, die verrassend ge noeg als middenvelder speelde. Marco van Basten tovert curieuze middenlinie uit de hoge hoed. door Leon ten Voorde CELJE - Je kunt je afvragen wat lasti ger is. Het winnen van een belspel- letje op tv of het goed raden van de opstelling van Oranje. Hoeveel mensen zouden gisteravond voor de wedstrijd tegen Slovenië (1-0 winst) de elf juiste namen op pa pier hebben gezet? Dat kunnen er maar een paar ge weest zijn. En de juiste voorspel lers moeten hebben gegokt, dat kan haast niet anders. Wie cy nisch is, zou kunnen zeggen dat het eigenlijk best knap is om elke keer wat verrassends te bedenken. Bondscoach Marco van Basten slaagt daar wonderbaarlijk genoeg bijna elke wedstrijd weer in en dat zou je bijna een prestatie op zich kunnen noemen. In Celje kwam zijn onnavolgbare beleid nog het duidelijkst naar vo ren op het middenveld. In die linie was met veel nieuw bloed reke ning gehouden na de wanverto ning tegen Roemenië, maar niet met de komst van Ibrahim Afellay en Giovanni van Bronckhorst. Alleen de positie die Wesley Sneij der bekleedde, die van aanvallen de middenvelder, was niet verras send en week niet af van afgelo pen zaterdag. Dat de bezetting van het midden rif er anders uitzag was van te vo ren wel bekend, aangezien Denny Landzaat naar huis werd gestuurd en Rafael van Vaart fysiek weer eens niet in staat bleek twee wed strijden kort achter elkaar te spe len. Demy de Zeeuw leek lange tijd de voornaamste kandidaat voor de plek vlak voor de defensie, terwijl ook Clarence Seedorf stiekem mocht hopen op een terugkeer in de basis. Maar de logica van velen is niet de logica van Van Basten. Moest Seedorf tegen Roemenië plaats maken voor Landzaat, gister avond had Van Basten meer ver trouwen in een debutant, Afellay. Nog opvallender was zijn keus om Van Bronckhorst als controleur te gebruiken, centraal op het midden veld. Van Bronckhorst, bij Barcelo na linksachter of tribuneklant, speelt al jaren niet meer op het middenveld en dat was gistera vond ook wel te zien. Uitgerekend hij verloste Oranje vijf minuten voor tijd met de enige treffer van de wedstrijd. De jonge Afellay was er toen net gewisseld, maar dat kwam vooral omdat zijn tank leeg was. Hij werd vervangen voor Seedorf, die er daardoor zowaar een minuut op vooruit ging ten opzichte van afge lopen zaterdag. Zijn eerste actie was prompt beslissend, want hij bracht de bal bij matchwinner Van Bronckhorst. De zoektocht naar het ideale, even wichtige middenveld werd in Cel- je zeker niet voltooid. Van Basten kennende zal dat proces overigens wel nooit worden afgerond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70