Dancetour Goes verzet zich tegen geluidsplafond De oorlog is Borsele knapt ook travalje op die al lang weg had moeten zijn Discussie over verkeersdrempels dreigt te ontaarden in Baarland van de reepe 26 Donderdag 29 maart 2007 PZC B h is pa ni tas Eabor Paul Green schbenmqde 1 Papegaaistraat s Goes www.vandereepe.nl Organisatie dansfestijn op Grote Markt maakt bezwaar tegen eisen. door Frank Balkenende GOES - De organisatie van de Dan cetour Goes kan slecht uit de voe ten met de geluidseisen die de ge meente Goes aan het dansfestijn op de Goese Markt stelt. Ze maakt dan ook bezwaar tegen de geluids- grenzen die het college aan grote evenementen op de Grote Markt stelt. Van zes publiekstrekkers die de ge meente jaarlijks op de markt toe staat, mag er eentje meer dan 85 decibel geluid produceren. Dat wordt vrijwel zeker Goes in Con cert, met onder andere rijzende ster Roel van Velzen, singer/ song writer Ilse de Lange en zanger Jan Smit. De overige vijf evenementen moe ten onder de 85 decibel blijven, dus ook de Dancetour Goes, die zondag 29 juli plaatsvindt. Volgens het college is die grens haalbaar door gebruik te maken van specia le line array-systemen. De Dance tour gebruikt zo'n systeem en dat is dus ook niet het probleem. Het meetpunt wel", zegt voorzit ter M. Koekoek van Stichting Dan- Zeeuwse Eilanden zegt na valse start snelheidsmetingen toe. door Harmen van der Werf BAARLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat op de Burgemeester Vogelaarstraat net buiten Baarland het aantal passerende auto's en de snelheden meten. Waterschapsbe stuurder B. van de Hoef heeft dit gisteren toegezegd op een rumoeri ge informatieavond in het dorps huis Cameronians. Van de Hoef maakte met de toe zegging goed wat Zeeuwse Eilan den eind vorig jaar had verzuimd. Het waterschap plaatste in decem ber twee drempels in de Vogelaar straat net buiten Baarland op ver- cetour. „Vorig jaar werd er aan het eind van de markt gemeten, waar bij de grens lag op vijftig decibel. Daar bleven we onder. Nu wordt vrijwel zeker vanaf het midden van de markt gemeten en dan ko men we wel in de problemen. Ik 'Waarom hanteert Goes het draaiboek van vorig jaar niet?', vraagt de Stichting Dancetour zich af. Er kwamen toen geen klachten over het dansfestijn. zoek van de aanwonende familie Moerdijk. Er was geen verkeersbe- sluit genomen. Ook bewoners wa ren niet ingelicht. Na een klacht haalde Zeeuwse Eilanden de drem pels binnen de korste keren weer weg. Een soort burenruzie was ge boren die zich gisteren voortzette in het dorpshuis. C. de Broekert voerde tegenstan ders aan. A. Moerdijk die om drem pels had gevraagd, stond vrijwel al leen. „Terwijl ik in januari nog een enquête onder bewoners van de Vogelaarstraat heb gehouden", zei hij na afloop. „Toen vond 65 pro cent dat er te hard werd gereden en dat snelheidsmaatregelen nodig zijn." Zeeuwse Eilanden is in mei terug in Baarland met niet te weer leggen meetgegevens. snap niet dat Goes het nu anders wil doen, terwijl de samenwer king vorig jaar perfect liep. We hebben ook geen klachten uit de buurt over het geluid gehad." De Dancetour Goes gaat niet door als Goes het geluidsplafond - door meetpunten te wijzigen - verder verlaagt. „Voor zo'n dansfestijn heb je geluidsdruk nodig, anders hoor je het publiek door de mu ziek heenpraten." Koekoek ver wacht zes- tot zevenduizend man. Verhaal maakt indruk op scholieren van Hoedekenskerke. door Certjan Vis HOEDEKENSKERKE - De Tweede We reldoorlog is voor basisschoolkin deren ver weg, of niet? Karin (10) uit groep 6 van cbs De Regenboog, denkt bij het onderwerp aan een voor haar aangrijpende gebeurte nis. Thuis is namelijk onlangs de hond, 13 jaar oud, overleden. De gebeurtenissen van tuim zestig jaar geleden zijn voor sommige kinderen moeilijk te begrijpen. Schrijfster Mirjam Elias en Ronald Sweering trekken mede daarom langs scholen om kinderen te ver tellen over oorlogsleed. „Want", zegt Sweering, „wat er toen gebeur de, mag niet vergeten worden." Gisteren waren Elias en Sweering op christelijke basisschool De Re genboog in Hoedekenskerke. Elias schreef het boek 'Het verlaten ho tel'. Dat gaat over Ronny, die in de oorlogsjaren in Amsterdam op groeit. Het bijzondere is dat Ro nald Sweering de hoofdpersoon is; hij is het jongetje Ronny. Mede aan de hand van zijn herinnerin gen is het boek gemaakt. „Ik vind het niet leuk om er altijd weer over te vertellen, maar wel nuttig", zegt hij. De leerlingen zitten in de groepen 6, 7 en 8. Ze weten weinig van de oorlog, ook hun ouders waren toen nog niet geboren. Volgens Sweering is dat geen probleem. „De onderwerpen die in de oorlog aan de orde van de dag waren ko men ook nu terug, zoals pesten en discriminatie." Het boek vertelt het aangrijpende verhaal van Ronny, een jongen die met zijn ouders in hotel Atlantic in Amsterdam woont. In een kel der, aan de overkant van de straat, zit Willy. Hij is ondergedoken. De twee jongens worden bevriend. Maar kinderen verdwijnen soms Het verlaten hotel in die tijd, zo ook Willy. Ronny is hiervan ondersteboven. Hij vraagt zich af of het zijn schuld is dat zijn vriend verdwijnt en hij blijft zich afvragen wie zijn vriend nou toch was. Meester Gerard Verkuil heeft de af gelopen tijd voorgelezen uit het boek. „De kinderen zijn met het onderwerp bezig, het maakt in druk." Hiske (9) uit groep 7, vindt de pre sentatie dan ook 'erg interessant'. Sophie (11) uit groep 8 zegt: „Het is knap dat Ronny er nog zoveel over kan vertellen." Sweering en Elias zien in de reac ties een groot verschil tussen scho len in de randstad en op het platte land, zoals in Hoedekenskerke. „In de stad zijn schoolklassen waar het grootste gedeelte er van uit 'Wat er gebeurde in de Tweede Wereldoorlog, mag niet vergeten worden' moslims bestaat", vertelt Elias. Ook die zijn blij met de uitleg. Ze werd bedankt door moslimmoe ders. „We hadden uitgelegd aan hun kinderen, dat wat er in de oor log gebeurde, iets heel anders is en niets met de huidige situatie in Is raël te maken heeft." Het is belangrijk dat kinderen we ten wat de Tweede Wereldoorlog is en wat er gebeurde. Thema's van toen zijn nu ook nog actueel. „Het doet er niet toe welk geloof je hebt", zegt Sweering tegen de leerlingen. „Een kind is een kind. Als je iemand aardig vindt ga je er mee om, als je iemand niet aardig vindt, niet." Sweering vertelt over een jongen die zijn hand omhoog stak, als in een fascistische heilgroet. „Ik zei: weet je wel dat je me ontzettend veel pijn doet? Je zag het handje langzaam zakken. Ze beseffen soms niet wat ze doen." Mirjam Elias uit Amsterdam schreef het boek Het verlaten hotel. Ronald Sweering is de hoofdrolspeler in het verhaal. Het boek is geba seerd op zijn jeugdherinneringen aan de oorlogstijd in Amsterdam. Elias bezoekt samen met Ronald Sweering basisscholen in Nederland om te vertellen over de Tweede Wereldoorlog en het boek. Meer informatie is te vinden op www.verlatenhotel.nl of kan worden opge vraagd via waargebeurd@planet.nl door Harmen van der Werf OUDELANDE - „Gaan ze de travaljes opknappen?" I. Depondt, zoon van de laatste smid van Kwaden- damme, reageert enthousiast. „Die mogen we niet vergeten." Ook A. Sommeijer (86), oud-hoefsmid in Oudelande, vindt het een prima idee van de gemeente Borsele. „Al zal het nog een lieve duit kosten om de travalje in Oudelande te res taureren." De binnenzijde van de ijzeren travalje is van hout. Paar den zouden zich anders bezeren. „Die houten balken zijn verrot", weet Sommeijer. Vijftienduizend euro trekt Borsele uit voor travaljes in Kwadendam- me, Oudelande, 's-Heer Abtskerke en Heinkenszand. Die in Kwaden- damme is sinds 1955 buiten ge bruik, schat Depondt. „Ik heb als oudste zoon nog geholpen paar den te beslaan." Hij is de land bouwmechanisatie ingegaan. „De paardenvervangers, zeg maar." Sommeijer - Rijks gediplomeerd hoefsmid sinds juni t944 - stapte in 1965 uit het vak, om bij aardap- pelrooiersfabriek Amac in 's-Hee- renhoek te werken en later bij het Goese gasbedrijf Hij komt uit een geslacht van hoefsmeden en nam in 1948 de smederij van Meeuwse in Oudelande over. Sommeijer: „Meeuwse heeft de bestaande tra valje nog gebouwd. Poot na poot. Anders was die weggeweest. Brug- geman, de burgemeester, vond 'm in de weg staan. Hij had voor een compleet nieuwe travalje nooit toe stemming gegeven." In de beginjaren telde Sommeijers klantenkring tachtig werkpaarden. Eén paard beslaan leverde vier gul den op, inclusief vier hoefijzers, 32 spijkers en aparte kolen voor het smeedvuur. Geen vetpot, maar als hoefsmid was hij eigen baas. „En mijn man houdt veel van dieren", vertelt mevrouw Sommeijer. Hij had alleen een hekel aan het kap pen van koeiehoeven. „Koeien wa ren zenuwachtig. Die scheten alles onder. Ook mij. Kon je de boel schoonspuiten en dat voor ander halve gulden." Al snel na de ramp Travaljes als deze in Oudelande heeft een hoefsmid niet meer nodig. Tegen woordig komt de smid aan huis. foto Willem Mieras van 1953 liep volgens Sommeijer het beslaan van paarden terug. Trekkers kwamen op. Sommeijer ging ook als loodgieter werken, tot zijn overstap naar Amac. Nu kan een enkele hoefsmid wel weer de kost verdienen dankzij alle rijpaar den. Sommeijer: „Alleen zo'n tra valje is niet meer nodig. Hoefsme den komen aan huis." De Dancetour Goes leverde vorig jaar geen klachten op. Volgens de organi satie wordt desondanks het geluidsplafond verlaagd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46