Eco-huis is een bijdrage aan het behoud van de natuur Drukkers boos over extra orders ADZ Gimörère NWF.FKF.Nn PAASBUFFET NIEUW. VOLVO VSO SPORT Passie-meditatie met koorzang Freeke strijdt tegen zendmasten Z PZC Donderdag 29 maart 2007 29 'Idealist' bouwt milieu vriendelijk huis in binnenstad Terneuzen. door Joeri Wisse TERNEUZEN - Zijn volgende project wordt het bouwen van een huis waarin de bewoners géén energie hoeven te gebruiken om het warm te houden. Maar op een verwacht gemiddeld energieverbruik van 125 a 150 euro per maand voor zijn zelfgebouwde huis in de Terneu- zense Tholensstraat is Mark van der Hoff ook bijzonder trots. Bijna vier jaar heeft het geduurd voor hij zijn droomproject kon ver wezenlijken: een ecologisch verant woord huis bouwen. In 2002 ging de Sleeuwijker op zoek naar een geschikt pand om te verbouwen. „Ik heb in het noorden van Neder land en in Zeeuws-Vlaanderen ge zocht. Daar zijn de huizen nog goedkoop. Uiteindelijk viel zijn oog op een bouwval in de Tholens straat. „Dat huis was volledig uitge brand. Er was niets meer mee te beginnen." De bouwval kostte Van der Hoff 10.000 euro, aan de slo per betaalde hij hetzelfde bedrag. Maar een laag energieverbruik al leen maakt de tussenwoning nog niet tot een ecologisch huis. „Ik heb zoveel mogelijk milieuvriende lijke materialen en zo min moge lijk beton en ijzer gebruikt." Voor al dat laatste product is volgens Van der Hoff zeer vervuilend om te maken. „En dat terwijl er ook zo veel producten voor handen 'De buitenmuren moesten van hout worden, maar dat ging de gemeente te ver' zijn die het milieu, en dus de na- tuur, niet belasten." Duurzaam hout uit Estland bij voorbeeld. Van der Hoff wilde daar zelfs de buitenmuren van ma ken, maar daar stak de gemeente een stokje voor: een houten gevel past niet in het straatbeeld. „De zij gevels zijn wél met hout bekleed. De voor- en achterkant van het huis heb ik gemaakt van een bal- kenframe, bekleed met een milieu vriendelijke houtvezelplaat. Dat spul komt uit Duitsland, en is on der meer gemaakt van houtafval. De wanden van 26 centimeter dik zijn opgevuld met steenwol, dat is een duurzaam soort isolatiemate riaal." De wanden zijn afgewerkt door een stukadoor. Samen met de be tonnen vloer zijn dat de enige werkzaamheden die Van der Hoff niet zelfheeft uitgevoerd. „Voor de rest heb ik alles in m'n eentje ge maakt." Bij de bouw gaf duurzaamheid tel kens de doorslag voor Van der Hoff Zo zijn de kozijnen voorzien van driedubbel glas, overal ligt zui nige vloerverwarming, alle ruim tes worden geventileerd met een speciaal systeem en de wanden zijn afgewerkt met gipsplaten waarin oud papier is verwerkt. Het huis is echter nog niet voor zien van een keuken en in de bad kamer ontbreken tegeltjes. „Ik ga het huis verkopen. Het zou zonde zijn als nieuwe bewoners alles er weer uitbreken." hotel au port Restaurant De Schouw Waterpoortstraat 1, Philippine, 0115 - 49 18 55 - www.aunort.nl Het paasbuffet wordt geserveerd op zaterdag 7 april en zondag 8 april v.a. 18.00 uur. Soepen: Heldere voorjaarsgroentesoep - Tomatensoep Koude gerechten: Gerookte zalm met wasabimayonaise - Gerookte paling - Zeevruchtencocktailtje Tomaatje gevuld met garnaaltjes - Waldorfsalade - Huzarensalade Gevulde eieren - Licht gerookte lamsham - Streekham met meloen - Boerenpaté met monegasksaus - Rauwkostsaladebuffet Warme gerechten: Scampi's in een licht pikante knoflook/chilisaus - Licht gebakken zeebaars met krabsaus Langzaam gegaard lamsvlees met kruidensaus - Speenvarkenham met whiskysaus - Gebakken aardappeltjes - Groentenmix uit de wok Rijkelijk gevarieerd dessert: (wordt geserveerd op bord) Prijs van dit buffet 29,50 per persoon Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Reservering gewenst. v.a. €28.985,- cappendijk auto's terneuzen b.v. MR. F.J. HAARMANWEG 49 TERNEUZEN TEL: 0115-697455 www.cappendijk.nl Raadslid Terneuzen spreekt van oneerlijke concurrentie. door Wout Bareman terneuzen - De Zeeuwse handels drukkerijen mogen niet de dupe worden van financiële problemen bij het Administratief Dienstencen trum Zeeland (ADZ). Het sociale werkvoorzieningsbedrijf in Vlissin- gen leed vorig jaar een verlies van zes ton. Om oplopende tekorten te voorkomen, moet de bedrijfs voering worden verbeterd. Daar naast reiken de Zeeuwse gemeen ten de helpende hand door meer drukwerk aan het ADZ uit te beste den. Het tekort wordt voornamelijk ver oorzaakt door lagere overheidssub sidies. De Zeeuwse handelsdrukke rijen vinden het logischer dat het ADZ en de aandeelhouders (de werkvoorzieningsschappen) eerst pogen meer subsidie in de wacht te slepen. Ze noemen het doorslui zen van extra drukwerk van de ge meenten 'een vorm van oneerlijke concurrentie', vooral omdat die daarvoor een hoger tarief accepte ren. Een woordvoerder (anoniem, want de handelsdrukkerijen doen sinds jaar en dag veel zaken met de gemeenten): „Er is voor ons nauwelijks tegenop te boksen. Ik heb het al eerder gezegd: dankzij de overheidssteun ziet het ADZ kans soms ver onder de marktprijs te duiken." De Koninklijke Vereni ging van Grafische Ondernemers komt volgende week bijeen in de Wouwse Tol. Dan kaarten de Zeeuwse drukkers de kwestie aan. Het Terneuzense raadslid W. Broekhuysen (eigen lijst), die zich al eerder boos maakte over de 'oneerlijke concurrentie', stelde gis teren schriftelijke vragen aan het college van B en W. Hij herinnert aan de beantwoording van eerdere vragen. „U stond toen nog op het standpunt dat de door het ADZ ge hanteerde prijzen voor drukwerk marktconform en kostendekkend moesten zijn. Nu, gezien uitspra ken van wethouder Van Schaik over de reddingsoperatie, kenne lijk niet meer." Hij vindt dat in strijd met het gemeentelijk inkoop- beleid. Marc van der Hoff woonde de afgelopen tijd op de zolder van zijn bouwproject aan de Tholensestraat in Terneu zen. Vrijwel alles aan het huis is gemaakt met milieuvriendelijke materialen. foto Peter Nicolai terneuzen - Het gemengd koor van de Emmauskerk houdt op palmzondag t april een Passie-me ditatie in de eigen kerk in Terneu zen. Behalve het gemengd koor treedt ook het dameskoor de Voor stad uit Sluiskil op. Naast beide ko ren treden er ook enkele solisten voor het voetlicht. Verder zijn nog een aantal instrumentale werken te beluisteren en worden er tek sten en gedichten voorgedragen. De meditate begint om 14.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. terneuzen - Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (LCF) trekt landelijk ten strijde tegen UMTS-masten. Freeke heeft de formateurs van de nieuwe colleges van Gedeputeerde Staten in alle provincies een open brief gestuurd over het stalingsge- vaar van UMTS. Freeke: „Bij raad pleging van websites van provin cies ontdekte ik dat niet alleen in Zeeuwse milieuplannen de aan dacht voor aantasting van het mi lieu door straling ontbreekt." Vol gens Freeke klagen kinderen in scholen met UMTS-masten over hartkloppingen, pijn, tintelingen, duizeligheid en droge ogen. Kinde ren krijgen vaak last van groeisto- ringen en mensen die binnen een straal van 400 meter van een mas> wonen, krijgen eerder kanker. 30-31 maart - 1 april (incl KOOPZONDAG 12.00 - 17.00 uur) Exclusief winkelen in een feestelijke ambiance en genieten van de nieuwe VOORJAARSMODE met feestelijk extra's en aanbiedingen LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33