n drinken mensendrankje dat bier heet Si PZC Donderdag 29 maart 2007 1 9 Jan van Schaik aan het werk. Linksboven: De mout gaat in de mo len. Linksonder: De gemalen mout gaat in water van vijftig graden. Rechtsboven: Monsters nemen tij dens het productieproces. Rechtsonder: Na anderhalf uur gaat het 'papje' door de zeef. ETALAGE men, minuten en graden. Voor tien liter bier is bijvoorbeeld no dig: drie kilo gerstemout, twintig gram hop en een zakje gist. Het proces duurt acht uur. Het behelst: mout malen met de hand, water opzetten, mout erin, dit 'papje'an~ derhalf uur laten staan, zeven, graanrestanten naspoelen met warm water, dit 'wort' een uurtje koken met de hop erbij, dan koe len, een week gisten in een grote fles onder waterslot, bottelen met in elk flesje een theelepeltje suiker en dan drie weken wachten. „Mensen zijn stomverbaasd dat het zo simpel is. Als je het een keer meemaakt, weet je het", klinkt het stellig. Nou ja simpel, Van Schaik steekt een heel verhaal af over aërobe en anaërobe gisting, enzymen en suiker die wordt om gezet in alcohol. Wat is de charme van bierbrouwen? „Je vergeet alles om je heen. Het is erg rustgevend. Als ik wakker word, ga ik eerst kijken hoe het ermee is. Net alsof het je kind is. Het is ver velend als ik bij iemand anders be zig ben, dan heb ik er geen zicht op. Maar ik sta niet elke dag te brouwen. Op zekere dag heb ik er zin in. Dan begint het te kriebelen. Dat is de brouwmicrobe." „Het is interessant. Je bent nooit uitgeleerd en kunt steeds verder gaan", zegt Van Schaik. „Ik ben zelf hop gaan kweken. Ontzettend leuk om te zien hoe het groeit. De rol van gist is gaandeweg steeds duidelijker geworden. Bij wijn speelt dat niet zo. De smaak van bier wordt voor de helft bepaald door het gist. Brouwen en over bier discussiëren, het gaat nooit vervelen." Hoe te beginnen? „Zoek iemand in de buurt die je verder kan hel pen. Er zijn tal van verenigingen die ook cursussen geven. Via de fe deratie zijn die te vinden. Ie moet nauwkeurig en hygiënisch werken, dan is de kans op mislukken mini maal", tipt de Vlissinger. „Je capaci teit is afhankelijk van het kleinste steeds naar Bourgondische middel eeuwen geurt en smaakt, zijn ze trouwer dan elders gebleven aan de cultus van de mensendrank bier. En daar, in dat amalgaam van Vlamingen en Walen met streken zoals Meetjesland en Pajottenland, zitten nog steeds de trouwste apos telen van abdijbieren en ander schuimend gerstenat. Ze voeren onophoudelijk strijd voor de un derdog van de dranken. Stefaan Couttenye is een van de creatiefste. Hij is chef-kok van res taurant Hommelhof in het Waalse Watou. Hier in de streek van abdij en en hopplanten creëert Coutte nye recepten met allerlei bieren. Deze biergastronoom is de spil van het fraai vormgegeven en ui terst leesbare boek De Smaak van Bier. Het boek maakt zijn naam meer dan waar. Het is opgebouwd rond de vijf smaakuitersten van bier: zuur, zoet, kruidig, bitter en fruitig. Aan elke smaak is een hoofdstuk gewijd, met uitleg over de biersoorten, die tot een bepaal de smaakfamilie horen. Het boek laat zien dat bier van wel ke smaak dan ook, niet alleen naast het bord goed gedijt, maar ook in het bord. Bier is volgens Couttenye een prima ingrediënt om mee te koken. Nee, je valt niet ter plekke dood van een slok Mort Subite in je soep. Likkebaardend lekker zijn de recep ten van Couttenye zoals tourne- do's van konijn met pruimen in Grimbergen Dubbel en aardappel- stoemp of tartaar van rund met Gandaham en pittig sausje met Duvel. apparaat. Daar moet je dus reke ning mee houden. Belangrijk is dat je hygiënisch werkt. Alles goed schoonmaken en ontsmetten. Koe len moet liefst in een gesloten cir cuit. ]e passeert daarbij een gevaar lijke grens. Het wordt aantrekke lijk voor bacteriën om in het brouwsel te springen. Die mogen geen kans krijgen." Zelfheeft Van Schaik een koelcir cuit in elkaar geprutst, zo demon streert hij in zijn schuurtje. Met een spiraal in een stuk rioolbuis van pvc. We zien kuipen, bakken, zeven en slangen. Het tweede deel van de schuur is de wijnafdeling. Met een wijnpers en allerlei krui den, keurig op alfabet. „Kijk, hier staat nog een cider", wijst hij op een grote borrelende fles. „Dat is nu eigenlijk mijn grote hobby, cal vados." Van Schaik heeft nooit overwogen om op de commerciële toer te gaan. „Dan moet je meer dan drie duizend liter brouwen. Anders is het niet rendabel. Dat vergt een in vestering van ïoo.ooo euro." Wat drinkt hij zelf graag? Favoriet is de Dulle Teve, of in goed Engels 'Mad Bitch'. „Een mooi, blond bier, goed qua bitterheid. Niet veel sui ker en veel alcohol. Gaat richting Duvel, maar die is weer minder van body. Het is allemaal een kwes tie van balans. Een bier moet in ba lans zijn. De volheid en het alco holpercentage moeten kloppen." Sites: bier.startpagina.nl bier-hobby- brouwen.startpagina.nl FAWBC, Fe deratie voor Amateur Wijnmakers Bierbrouwers Gilden: www.fawbg.nl LABO, Landelijk Amateur Bierbrou wers Overleg: www.labo.nu BKG: www.bierkeurmeestersgilde.nl www.roerstok.nlwww.twortwat.nl Benodigdheden Brouwpan, gistingsvat, filtreer- kuip, aftapkranen, afvulsys- teem, waterslot, testfles, hydro meter, digitale thermometer, ontsmettingspoeder, roerspa tel, flessenborstel. Het lijken bewerkelijke recepten maar de uitleg van Couttenye maakt het bereiden ervan net zo makkelijk als een flesje Westmalle van zijn dop ontdoen. De bieren, die Couttenye gebruikt, zijn voor Nederlanders niet altijd even mak kelijk te verkrijgen maar hij biedt gelukkig ook voldoende alternatie ven. Jammer alleen dat een regis ter ontbreekt. Maar dat ongemak is snel vergeten zodra de geur van een hammetje in Sint Bernardus Tripel nadert. Goddelijk dit men sendrankje, dat bier heet. Stefaan Couttenye, De Smaak van Bier, uitg. Davidsfonds/ Leuven- Fon taine uitgevers, ISBN 90 5826 432 7, 157 pag, 34,50 euro. lOMERPANNEN Oranje en rood waren tot voor kort de standaardkleuren van de gietijze ren pannen van Le Creuset. Maar je wilt eens wat anders. De zomer lonkt en dus zijn er nu pannen met kleuren die je normaal alleen op de muren van Griekse vissershuisjes aan treft. Niet dat het enig verschil maakt bij het koken, maar het oogt wel vrolijk dat blauw en wit. De pannen van Le Creuset beginnen bij de honderd euro. In het Palace Hotel in Noordwijk wordt op 22 april een proeverij gehouden van wijnen die overal vandaan komen, behalve uit Europa. In middels maken die wijnen 27 procent uit van onze wijncon sumptie, zo heeft organiserend wijnblad Pers Wijn uitgevon den. Tien jaar geleden was dat nog maar 4 procent. De proeve rij biedt meer dan tweehonderd wijnen uit onder meer Canada, Nieuw-Zeeland en Israël. De en tree kost 14,50 euro, inschrijven via www.wijnpers.nl. Nog even wachten en we kunnen vlees in de magnetron bereiden. Welis waar kan dat nu al met voorge- gaarde kippenvleugels en derge lijke, maar gewoon rauw vlees leende zich er tot nu toe niet voor. Eerdere pogingen van pro ducenten werden geen succes. Volgens de website voor de vleesindustrie Meat&Meal is de primeur voor vleesverwerker Brandenburg uit Oudewater. Hij heeft een folieverpakking ge maakt die het zowel mogelijk maakt vlees tot 21 dagen te be waren als in de magnetron te ga ren. EKKER BELANGRIJK!!! Dit voorjaar verspreidt het Voe dingscentrum het gratis blad Lekker Belangrijk!!! onder jonge ren. Dat gebeurt in het kader van een campagne op het ge bied van voedselkwaliteit. Doel is jongeren te laten zien wat eten betekent voor gezondheid, dierenwelzijn, 'fair trade' en mi lieu. Lekker Belangrijk!!! heeft een oplage van 650.000 exem plaren en wordt bijgesloten bij verschillende bekende jongeren bladen. Ook ligt het in de biblio theek. Verder staat het online op de site www.lekkerbelang- rijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19