Gratis openbaar vervoer geen oplossing 'Als defile weg is, wil iedereen weer om negen uur naar zijn werk' Vervoerseconoom prof.dr. Erik Verhoef PZC Donderdag 29 maart 2007 J 1 3 Nederlandse autodealers hebben vorig jaar de omzet flink zien stijgen na enkele mindere jaren. Importeurs van nieuwe personenauto's boekten een omzetgroei van 5,6 procent tegen een magere omzettoename van 0,6 procent in 2005. Bedrijven die zich bezighouden met handel en reparatie van personenauto's behaalden in 2006 een groei van 3,1 procent. Die omzet daalde de drie voorgaande jaren. Vooral de verkoop van nieuwe auto's heeft aan de opleving bijgedragen. Vorig jaar zijn 484.000 personenauto's verkocht (een stijging van 4 procent ten opzichte van 2005). Na zes jaar teruggang is bovendien de invoer van nieuwe auto's in 2006 toegenomen, met 1 procent. De export is met 1 procent afgenomen na een flinke daling een jaar eerder. In totaal kwamen bijna 550.000 auto's Nederland binnen. China is de derde autoproducent ter wereld. In 2000 werden er nog slechts vier auto's uit dat land geïmporteerd, afgelopen jaar bijna 11.000. Vergeleken met 2005 was er echter een daling van 900 voertu'rgen.1 We zijn dol op de file, blijkbaar. Op een stralend zonnige dag staan er kilometers auto's voor het strand en bij een beetje meubelboulevard moet met Pasen ook wel een leuke file kunnen ont staan. We zijn niet de auto uit te krijgen, ook niet in onze vrije tijd. Bijna 45 procent van alle gereden kilometers is sociaal-recreatief, wijst een recent onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) uit. Dat zijn dus de ritjes naar oma of naar het pretpark. Met de auto, want bij slechts één op de dertig verplaatsingen in de vrije tijd wordt het openbaar vervoer gebruikt. „Logisch", vindt onderzoeker Lucas Harms die het SCP-rapport heeft opgesteld. „Het openbaar vervoer speelt in de hele mobiliteit sowieso een beperkte rol. Wat me opviel was dat veel verplaatsingen in de vrije tijd korte ritjes met de auto zijn naar het café om de hoek of de sportschool. Incidentele tripjes naar bijvoorbeeld een pretpark komen minder vaak voor, maar nemen wel toe." De ritjes in de vrije tijd hebben geen grote gevolgen voor het filepro bleem - afgezien van de avondspits - want bijna de helft van alle ver plaatsingen in de vrije tijd heeft plaats in het weekend. Harms: „Een heel groot deel van het fileprobleem wordt veroorzaakt door het woon-werkverkeer. Het gros van de verplaatsingen in de vrije tijd is verspreid over tijd en ruimte, daardoor is het minder zichtbaar." Uit het onderzoek van Harms blijkt dat in de ochtendspits, rond twintig over acht, nauwelijks mensen sociaal-recreatief onderweg zijn. De avondspitsen worden relatief wel zwaar belast door de vrijetijdsmobiliteit. Rond vijf uur is woon-werkverkeer de belangrijkste reden om onderweg te zijn, toch zijn één op de drie verplaatsingen in de avondspits sociaal-recreatief van aard. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft niet de illusie dat files zijn uit te bannen. Hoofddoel van het verkeers- en vervoersbeleid tot 2020 is een ac ceptabele en voorspelbare reistijd. In dat jaar mag een automobilist op de snelwegen maximaal 45 minuten doen over een stuk van 50 kilometer. Dat is anderhalf keer de normale reistijd. Het fileniveau moet in 2020 rond dat van 1990 liggen. Om dat te bereiken, moeten er wegen worden aangelegd die beter be nut gaan worden onder meer door het invoeren van de kilometerprijs. De kosten van autorijden worden daar mee variabel gemaakt, afhankelijk van de tijd en plaats van het weg gebruik. De motorrijtuigenbe lasting en de belasting op de aanschaf van motorvoertui gen worden afgebouwd. Niet het bezit van een auto gaat dus geld kosten, maar het gebruik er van. Om de kilometerheffing mogelijk te maken wordt in alle zeven miljoen auto's een kastje ingebouwd. Per kilometer moet een be paald bedrag worden betaald en dat bedrag kan variëren naar tijd en plaats. Rijden rond Amsterdam wordt duurder dan rijden rond Leeuwarden en in de spits is het duurder dan om twaalf uur 's mid dags. Beprijzing heet dat, maar werkt het ook? „Eerst was het idee om de automobilist met behulp van poorten voor bepaalde passages te laten betalen. Het ge vaar is dan dat het onderliggende weggennet extra wordt belast en die wegen gaan vaak door kleine kernen, dus dat willen we niet", zegt vervoerseconoom prof dr. Erik Verhoef van de Vrije Uni versiteit. „Er wordt nu gekozen voor een systeem waarbij de automo bilist continu wordt gevolgd." Rekeningrijden en kilometerheffing zijn negatieve begrippen, constateert Verhoef: „Je kunt het ook posi tief brengen. Als je de motorrijtuigenbelasting afschaft worden men sen die minder rijden beloond." En beloning kan een belangrijke prikkel zijn, zo wijst het experiment SpitsMijden, waar Verhoef aan heeft meegewerkt, uit. Aan het experiment van overheid, bedrijfsle ven en universiteiten namen 340 vrijwilligers deel. Verhoef: „Die kre gen een kastje in de auto, een all board unit. Die kan communiceren met apparaten langs de weg." De vrijwilligers wonen in Zoetermeer en werken in Den Haag. Met behulp van de elektronische appara tuur werd hun rijgedrag vastgelegd. Deelnemers aan de proef kregen een beloning als ze buiten de spits rijden. „Tweederde van de deelnemers koos voor geld en de rest wilde spa ren voor een smartphone", zegt Verhoef. „We voerden metingen uit in situaties met en zonder beloning. Het bleek dat het effect van belo ningen groter is dan ik had gedacht. Het aantal verplaatsingen in de spits nam met vijftig procent af. Dat is een idioot hoog percentage, want een wegbeheerder is al blij als het weggebruik in de spits met vijf tot tien procent wordt verminderd. Dat is het verschil tussen een werkdag en een vakantiedag. Een bedrag van drie euro per keer was al genoeg om een automobilist uit de spits te krijgen." Verhoef vindt de uitslag van het experiment hoopvol, maar zegt wel dat er nog wel meer onderzoek moet komen. „We hebben gewerkt met vrijwilligers en het ligt voor de hand dat die juist heel flexibel zijn. Maar het experiment geeft wel aan dat er een groep mensen is die zich laat verleiden de spits te mijden, die zijn in staat hun gedrag aan te passen in overleg met hun werkgever." Een beloning lijkt dus te werken om de automobilist uit de file te houden. Blijkbaar is elke dag weer wachten in de file niet genoeg prikkel om die file te mijden. „Als je er een extra prikkel bij doet, is er een sterke stimulans om de spits te mijden", zegt Verhoef die wijst op een - theoretisch - gevaar: „Als de file weg is, wil iedereen weer om negen uur naar zijn werk. Dat is ook zo met de aanleg van wegen, die lossen op korte termijn het probleem op, maar trekken daarna weer extra verkeer aan." Maak het openbaar vervoer gratis. Die oplossing wordt vaak gegeven om de drukte op de wegen te verminderen. Dat blijkt echter toch niet zo eenvoudig te zijn. Proeven wijzen uit dat weliswaar meer reizigers het openbaar vervoer nemen als ze er niet voor hoeven te betalen, maar dat zijn vaak geen automobilisten. Degenen die in de bus gaan zitten zijn vooral mensen die aanvankelijk niet van plan waren te reizen, maar zich door het gratis vervoer lieten lokken. Of mensen die anders de fiets hadden gepakt. Sterker, uit onderzoek van TNO blijkt dat zelfs ménsen speciaal de auto pakken omdat ze denken dat het op de weg rustiger is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13