Mao verliest het straks van Eise Eisinga OCCASIONSHOW Baan zoeken voor mens met vlekje MERKEN DEALERS MIDDEN ZEELAND 3 DAGEN KEUZE UIT RUIM 500 OCCASIONS pzc Donderdag 29 maart 2007 1 1 Canon kan leerling scheef beeld geven van geschiedenis. door Frans van Rumpt De Commissie Ontwikkeling Ne derlandse Canon vat de geschiede nis van Nederland in vijftig 'ven sters', lopend van de hunebedden tot en met de multiculturele sa menleving. Na de presentatie van de canon, oktober vorig jaar, is er kritiek geuit op inhoud en het überhaupt verschijnen ervan. De commissie nam figuren op die nauwelijks bij het publiek bekend zijn. Dat wil niet zeggen dat zij niet van belang waren voor de his torie, maar je kunt je afvragen of de Friese amateur astronoom Eise Eisinga er in moet. Anderen be twijfelen nut en noodzaak van de canon. Wakkert die geen nationa listische gevoelens aan? Op een bijeenkomst van het Histo risch Nieuwsblad lichtte Frits van Oostrom hoogleraar aan de Uni versiteit Utrecht en voorzitter van de commissie, de canon toe. Hij wenste geen aanpassingen. Toen hem gevraagd werd waarom Johan Cruijff niet is opgenomen, ant woordde Van Oostrom dat het volk 'de lagere cultuur maar op straat moest aanleren', zijn canon ging over hoge cultuur. Maar waar om zou 'hoge cultuur' belangrijker Het Eise Eisinga Planetarium in Fra- neker. foto Koen Suijk/ANP zijn dan 'lage cultuur'? Beide ma ken delen uit van onze geschiede nis, en het is nogal elitair om er geen aandacht aan te schenken. Ook wil Van Oostrom dat de ca non verplicht wordt. Ik vroeg hem of hij enige notie had van de druk op het (geschiedenis)onderwijs. Net als praktisch elk ander vak le verde geschiedenis de laatste jaren lesuren in. Als jonge docent kan ik dat weten. Op de school waar ik werk, werden tien jaar geleden per week nog drie lesuren geschiede nis van vijftig minuten gegeven te gen twee van veertig minuten nu. Dat is zeventig minuten minder ge schiedenis in de week! Geen won der dat leerlingen over steeds min der historische kennis beschikken. Een canon kan een welkom mid del zijn om deze aan te vullen, TE CAST Frans van Rumpt is geschiedenisleraar op een middelbare school. maar dan moeten er ook meer lesuren komen. Komen er geen extra lesuren en wordt de canon verplicht, dan wordt de focus auto matisch naar de vaderlandse ge schiedenis verlegd en weten leer lingen straks niet meer wie Mao, Gandhi en Gorbatsjov waren. De ontwikkeling van de canon was een reflex van Nederlanders op de multiculturele samenleving en de toenemende globalisering. Meer onderwijs is altijd wenselijk, maar de tijd dat wij de nadruk moeten leggen op vaderlandse ge schiedenis is voorbij. Als er geen uren bijkomen, is er geen tijd om de canon uit te voeren. Mao, Gand hi en Gorbatsjov zijn belangrijker dan Eise Eisinga. Het is onwense lijk om de visie van slechts enkele hoogleraren (en andere leden van de commissie) op de geschiedenis verplicht te stellen. Het is aan Den Haag om te kiezen voor Eise Eisin ga of voor Mao, Gandhi en Gor batsjov. Ik houd mijn hart vast. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (redactie behoudt het recht om bijdra ge in te korten. Max. 150 woorden en reactietijd 7 dagen) Dijkflora Reactie op artikel Zorgen om dijk flora van 24 maart. Naar aanlei ding van de dijkversterking van de dijk van de Burgh- en Westland- polder bracht de Strandwerkgroep van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie een bezoek aan de dijk voor nadere studie. Zij be treuren de keuzes van Projectbu reau Zeeweringen en voorspellen een grote achteruitgang van biodi versiteit aan 175 kilometer dijk rond het Nationaal Park de Ooster- schelde. Gevonden soorten als de Patella intermedia, Patella vulgata, Ophiotrrx fragilis en de naar het Zuiden trekkende krabbensoort, de Hemigrapsus penicillatus moe ten het hebben van Vilvoordse ste nen, basalt en stortsteen. De nieu we bedekking van de dijk, breuk steen ingegoten met asfalt biedt to taal geen mogelijkheid tot aan hechting van zeewieren en schelp dieren als de oester, schaalhoorn, mossel en het muiltje. In het Na- tuurrapport 2001 van het Instituut voor Natuurbehoud is te lezen dat verharding van dijken met breuk steen en asfaltmastiek interacties tussen de terristische- aquatische ecotonen en het water verhindert; wat de filter- en productiefuncties van het estuarium sterk aantast. Projectbureau Zeeweringen houdt vooral rekening met plantengroei aan de dijk, maar helaas niet met kustflora en -fauna. Waarbij zij on derzoek negeren. Jan Joris Midavaine p/a Hogeweg 112, Westenschouwen Drugs Ik maak me zorgen over de uitspra ken van politiechefs in deze mooie (nog) rustige provincie (PZC van 27 maart). Mensen met een voor beeldfunctie gebruiken in het arti kel over drugs bijvoorbeeld de term 'weekendgebruiker' en vin den dit verschijnsel niet heel pro blematisch. Tijdens mijn stage als jongerenwerker ben ik meerdere malen met jongeren geconfron teerd die drugs gebruikten en ik wil hier graag iets over kwijt. 1. Harddrugs is verboden, sta daar als politie dan ook achter. 2. Zelden zijn mensen zo consequent voor zichzelf dat ze alleen in het week end blijven gebruiken. 3. Vraag aan de 'weekendgebruikers' hoe het gaat op school/werk, het contact met familie, enz. Deze uitkomsten zijn vaak wel problematisch! 4. De overlast van alcohol wordt door de politie misschien als erger ervaren, maar de lichamelijke en geestelijke schade is net zo groot, misschien groter bij het gebruik van hard drugs. Het volgende is naar mijn mening belangrijk: Waarom kiest een jongere er voor te gaan gebrui ken en hoe kunnen we dat voorko men of wat kunnen we daar aan doen! L. van Meurs Noorddijk 20, Bruinisse Bomenkap 3 Ook nu zouden er weer bomen ge kapt worden langs de weg Koude- kerke-Middelburg. Ondergeteken de heeft daar vorige week twee keer gereden. Het zou zonde zijn als heel deze rij bomen geveld zou den worden. Ze zijn hoog en staan dicht bij elkaar. Iedere boom leeft en heeft zo zijn geschiedenis dus mensen heb respect voor al wat groeit en bloeit. Zaag niet zo nodig iets om, omdat de weg veranderen moet. Moet ons eiland Walcheren hele maal vlak en kaal worden? Wat een uitzicht zal dat zijn, om over de kale vlakte bij Nieuw- en Sint Joosland maar niet te spreken. Mw J. Verhage-Walhout Nieuwstraat 12, Zoutelande OPENINGSTIJDEN: 29 EN 30 MAART 14:00 - 21:00 UUR - 31 MAART 10:00 -17:00 UUR Werk gezocht voor ïoo.ooo mensen met gezondheidsproblemen. den haag - De komende vier jaar moeten 100.000 werkzoekenden met gezondheidsproblemen en handicaps aan een baan worden geholpen. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en uitke ringsinstituut UWV hebben een plan bedacht met sociale diensten, uitzendbureaus, arbodiensten en re-integratiebegeleiders. Dat staat in het gisteren aan minis ter Donner (Sociale Zaken) over handigde 'Maatschappelijk Advies' van de Commissie het Werkend Perspectief Deze commissie werd in 2003 door de ministeries van So ciale Zaken en Volksgezondheid in gesteld om de negatieve beeldvor ming van arbeidsgehandicapten aan te pakken. Deze blijkt de afge lopen jaren nauwelijks verbeterd. Als er niks verandert, zouden het voormalige Arbeidsbureau en UWV in vier jaar tijd met de hui dige middelen 'slechts' 60.000 ar beidsgehandicapten aan het werk helpen. Terwijl volgens het Wer kend Perspectief met de aantrek kende economie en groeiende vraag naar personeel meer moge lijk is, als Donner tijdens de ge plande Participatietop met de so ciale partners nog voor de zomer concrete afspraken maakt. Zo zou den werkgevers en uitvoeringsin stanties meer kunnen samenwer ken in de regio. Sociale diensten, CWI, UWV, brancheorganisaties van uitzendbureaus (ABU) en van arbo- en re-integratiediensten 'Negatieve beeldvorming rond arbeidsgehandicapten is nog springlevend' (Boaborea) zullen ook hun kennis en bestanden beter delen om men sen met lichamelijke of psychische beperkingen zo veel mogelijk aan het werk te krijgen en te houden. De overheidsdiensten en uitzend bureaus willen nog dit jaar een sys teem opzetten, waarin alle vacatu res en werkzoekenden worden op geslagen. Om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt helemaal in beeld te brengen, moeten in het systeem ook mensen komen met een WAO- of bijstandsuitkering die misschien niet direct aan de slag kunnen. Dat zou hen van een stig ma afhelpen en zij worden weer verleid doordat ze zien welke ba nen er in het verschiet liggen. Voor jongeren met een handicap en herkeurde WAO'ers is meer no dig. Scholieren met gezondheids problemen moeten in het onder wijs beter voorbereid worden op hun werkende leven. Verder moe ten stimuleringsmaatregelen van de overheid voor werkgevers om mensen met een handicap in dienst te nemen, worden gekop peld in één overzichtelijk pakket. En als de plaatsing niet lukt, moe ten mensen met functiebeperkin gen kunnen terugvallen op hun uitkering. Donner denkt bij dat laatste aan proefplaatsingen of brugbanen, waarbij werkgevers en werklozen aan elkaar kunnen wen nen. Volgens de minister moeten nog veel vooroordelen worden weggenomen op de arbeidsmarkt. Ook ten aanzien van allochtonen, herintreedsters, vrouwen met deel tijdwerk, jongeren en ouderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11