10,- VS in de ban van ziekte aspirant-first lady PZC Woensdag 28 maart 2007 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (maximaal 150 woorden) Michiel de Ruyter lk reageer met verbazing op de weigering van de gemeente Schou- wen-Duiveland om een bijdrage van ïooo euro te geven voor de herdenking van Admiraal de Ruy ter (zie PZC, 22-03). Vorig jaar ben ik gevraagd toe te treden tot de Raad van Toezicht van de stich ting Michiel de Ruyter 400 jaar. Belangrijke reden om daar ja op te zeggen was het feit dat bij zo'n be langrijke gebeurtenis voor Zeeland ook Schouwen-Duiveland betrok ken wordt. Dat gebeurt nu: Het Zeeuws or kest geeft in Brouwershaven een concert. Bij 'Sail de Ruyter' in au gustus doen vele platbodems uit het gehele land via de haven van Zierikzee mee aan deze Sail. Alle Zeeuwse scholen krijgen les over de historische betekenis van De Ruyter. De andere activiteiten zijn interessant voor de 'Zeeuwen' en dat zijn de Schouwen-Duivelan- ders toch! De gemeente geeft door de weige ring van 1000 euro subsidie een verkeerd signaal af aan een ieder die de Zeeuwse provincie een warm hart toedraagt. Pieter Schotte Touwbaan 16a, Zierikzee Ziekenhuis Onlangs heb ik in het ziekenhuis in Vlissingen gelegen. Ik was erg onder de indruk van de zeer com petente, vaak heel jonge doktoren (zie PZC, 24-03). De verpleegkun digen die met te weinig zijn en toch proberen zoveel mogelijk tijd aan de patiënten te geven. Ook de schoonmaakploegen doen hun ui terste best en de was van het zie kenhuis zal enorm zijn. Minpunt, de bedden zijn smal, bovendien kan je ze niet makkelijk zelf om hoog krijgen maar dat is iets voor de politiek. S. de Craaf-Paardekoper Meestoof 198, Middelburg Werkgelegenheid In het stukje 'Over tegenwind rept het College van GS niet' (PZC 19-3) wordt als argument voor voortzetting van het economisch beleid gezegd dat de werkgelegen heid vanaf 2002 met 1469 banen is gedaald. Wist u dat er een Ribiz bestaat? Het is een databank voor de Zeeuwse werkgelegenheid. De ze constateerde in november dat al leen al tussen mei 2005 en mei 2006 in Zeeland er 4100 banen bij kwamen! De cijfers bevestigen wat het CWI, centrum voor werk en inkomen, in september vaststelde: het aantal Zeeuwen zonder werk daalt in 2007 met 13%! Daarnaast ligt het werkeloosheidspercentage nota bene ruim een procent onder het landelijk gemiddelde! Ik weet dat het moeilijk is afstand te doen van plannen als een WCT waar men zolang mee bezig is ge weest. Maar ik pleit voor de waar heid: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Hester van Rees Marktveld 7, Kloetinge Nationaliteit Vroeger verloor een Nederlander door het vrijwillig verkrijgen van een vreemde nationaliteit automa tisch het Nederlandschap (PZC, 21-03) Ik vond dat toen altijd een onge lijkheid met betrekking tot buiten landers die hier genaturaliseerd werden en hun vroegere nationali teit mochten (moesten) behou den. Nu praat men over het heb ben van een dubbele nationaliteit als een middel om beter in de Ne derlandse samenleving te integre ren, ik vind dat een vreemde rede nering. Zo vind ik het ook vreemd dat men in de media dikwijls maar blijft schrijven en spreken over Ma rokkanen, Turken. Bedoelt men dan mensen die hier pas aangeko men zijn en geen Nederlander zijn? Als men hier als Nederlander woont, dan moet die worden aan geduid met Nederlander, zonodig met de toevoeging van Turkse, Ma rokkaanse afkomst. Er werd weer eens gewezen op (Nederlandse) jongeren met de Turkse nationaliteit. Die moeten in Turkije hun dienstplicht vervul len, het is toch van de gekke dat jongeren die hier geboren zijn en misschien geen Turks spreken, naar Turkije moeten afreizen en daar trouw aan de Turkse staat moeten beloven. Het is niet zozeer het probleem dat de mensen zelf loyaal aan de staat van hun vreemde nationali teit willen zijn, maar dat een vreemde staat middels de nationa liteit gezag uitoefent over onderda nen van een vreemde staat. S. Smits Lange Moordweg 3, 's- Heerenhoek UW MENING Nadat de Prins Willem-Alexander uit de vaart is gehaald, heeft ook de Prin ses Maxima te kampen met proble men. Zou een busverbinding niet veel beter zijn dan de bootverbinding tus sen Vlissingen en Breskens? (Enkele reacties via www.pzc.nl) „Echt niet! Vlissingen wordt hier mee weer een vorm van openbaar vervoer ontnomen. Het probleem ligt bij. de provincie, die voor een dubbeltje op de eer ste rang wil zitten voor wat betreft de kostprijs van de boten. Tech nisch inzicht e.d. ontbreken. Dit is de eenvoudigste oplossing en biedt geen soelaas. Hoe minder aanbod, hoe eerder dan ook de bus verdwijnt. Het bewijst dat ook hier het pro vinciebestuur voor de zoveelste maal de plank misslaat." A. Lems De brief van Lems lokt enkele ma len de reactie uit dat de boten juist een vermogen kosten: Prutsboten, ze varen meer niet dan wel. De bo ten zijn niet geschikt voor de Wes- terschelde. Alternatiefis om in de zomer twee keer per dag een toeristen bootje te laten varen. Door de re guliere bootverbinding op te hef fen, komt ook geld vrij voor een busverbinding die bijna elk kwar tier rijdt tussen Breskens-Terneu- zen-Middelburg-Vlissingen. Volgens enkele respondenten kun nen dan nog diverse haltes halver wege de route (bijvoorbeeld in Vlissingen-Oost) worden aange daan. „Als ze de boten uit de vaart ha len, dan zijn ze bij de provincie ge lijk van een groot probleem af Doen ze Zeeuws-Vlaanderen bij België, alles opgelost. Dit is mis schien wel de opzet geweest. Paar jaar de boot laten varen, aanbod wordt minder door allerlei manke menten, en klaar is de boot. Ook leuk als je elke dag naar je werk of school moet en dan meer dan een uur in de bus zitten over de N61. Mijn familie komt uit Vlissingen en heb zelf ook een aantal jaren op de Schelde gewerkt. De boot vroeger was niet zo'n probleem, lag er ook wel eens uit, maar dat kwam meer door de weeromstan digheden. Er waren zelfs tijden (in de zomer) dat er drie boten voe ren. Ik bedoel er maar mee te zeg gen, dat de verbinding met de boot moet blijven." A. Oosterlee- de Nooyer, Breskens Lavendel Lavandula angustifolia. Heerlijk geurende lavendel. Potmaat 14 cm. 5 voor GroenRijk Bemeste Tuinaarde Zak a 25 liter. i. Per zak 1,39 3 voor Whiskas maaltijdzakjes 12 zakje a 100 gr. Per pak 3,99 GroenRijk Goes GroenRijk Middelburg Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 Mortiereboulevard 2*0118-470400 Vrijdag 30 en zaterdag 31 maart De tuinmeubelen zijn binnen. Zeeuwse markt 400 m2 topkwaliteit tegen scherpe prijzen Zaterdag 31 maart DCM Grondtestdag 10.00-17.00 uur Zaterdag 31 maart Weber barbecue Vergeet Uw grondmonster niet mee te nemen demonstratie Vraagtekens bij Witte Huis-kandidaat wiens vrouw kanker heeft. door Frank Hendrickx WASHINGTON - In de VS is een dis cussie opgelaaid over de rol van ziekte in de verkiezingscampagne. Presidentskandidaat ]ohn Edwards heeft bekendgemaakt dat zijn vrouw een ernstige vorm van kan ker heeft. Ook andere kandidaten spreken openlijk over fysieke kwa len. Campagnestrategen menen dat politici zo menselijker worden. Politieke leiders logen bijna altijd over hun ziektes. John F. Kennedy speelde de eeuwige jeugd, maar stond stijf van de medicijnen. De Franse president Francois Mitter rand hield zijn prostaatkanker angstvallig geheim. Boris Jeltsin werkte thuis 'met documenten', terwijl hij in werkelijkheid bijna op sterven lag. Toon geen zwakte, was het devies. In de VS lijkt nu het omgekeerde het geval. De Republikeinse kandi daat Mitt Romney verscheen deze maand op CNN om te praten over de multiple sclerose van zijn echt genote. Concurrent Rudy Giuliani praat tijdens de campagne graag over zijn strijd met prostaatkanker. Het meeste indruk maakte echter lohn Edwards. De Democratische kandidaat liet weten dat zijn vrouw een ernstige vorm van kan ker heeft. „De campagne gaat ge woon door", verzekerde de kandi daat in het bijzijn van zijn al even vastbesloten vrouw Elizabeth. „We gaan niet in een hoekje zit ten." Amerikaanse media berich ten er al dagen over. Kankerpatiën ten toonden zich zeer tevreden over de boodschap van het echt paar Edwards. Het koppel zou dui- 'Zijn VS gediend met een president die gebukt gaat onder kwaal van z'n vrouw?' delijk maken dat het hebben van kanker nog lang niet betekent dat mensen niets meer kunnen. Ook de man in de straat reageerde posi tief. Het optreden werd gezien als een toonbeeld van moed, liefde en optimisme. „Een bijna religieuze ervaring", oordeelde de politieke commentator van NBC, Chris Mat thews. Inmiddels spelen er ook an dere vragen, al dan niet ingestoken door politieke tegenstanders. Ge tuigt het niet van blinde ambitie om campagne te blijven voeren, terwijl je vrouw in het slechtste ge val binnen zes maanden kan over lijden? En is Amerika wel gediend bij een president die gebukt gaat onder het ziekbed van zijn vrouw? Het zijn moeilijke kwesties, maar de meeste analisten menen dat de politieke voordelen voor Edwards opwegen tegen de nadelen. In de New York Times verklaarde historicus Robert Dallek dat kie zers juist sympathie krijgen voor politici die openlijk praten over hun problemen. „Mensen in dit land worstelen met psychische en fysieke problemen, ze willen dat ook terugzien in een presidents kandidaat." Campagnestrategen spelen daar op in. Zeker is wel dat niemand een aangrijpender ver haal zal hebben dan Edwards, die zijn oudste zoon al verloor tijdens een ongeluk. De Democraat zegt geen stemmen uit medelijden te willen, maar hij staat plotseling wel in het middelpunt van de be langstelling. Eerder had hij nog de grootste moeite om uit de schaduw te ko men van Hillary Clinton en Ba- rack Obama. Er is ook nog een an der voordeel: tegenstanders zullen niet meer zo makkelijk een laster campagne beginnen. Het zou snel harteloos overkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9