Kwartje valt pas bij de huisuitzetting TJ Uitzendtijd realitysoap onder vuur intratuin 8 Woensdag 28 maart 2007 PZC Aantal jongeren en tweeverdieners met schulden groeit. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Haar baas vergat het sa laris wel eens te betalen, maar ja de kinderen willen toch nieuwe kleren. De huur is al maanden niet overgemaakt, energierekeningen blijven liggen. Bij elkaar een schuld van tienduizend euro. Nu zit de Haagse ook al een tijdje zon der werk. Pas deze week heeft ze een uitkering aangevraagd. Onder tussen is het ultimatum van de wo ningbouwvereniging verstreken. „Dat wordt een huisuitzetting," zegt budgetcoach Lisette Beijnes van de Gemeentelijke Kredietbank (GKB) in Den Haag. Zij kan pas iets regelen met schuldeisers als er een inkomen is zodat regelmatig kan worden afgelost. „Ie situatie moet stabiel zijn." Zelfs voor de voedselbank kan Beijnes de vrouw niet aanmelden. „Daar is triest ge noeg een wachtlijst voor." Gelaten vertrekt de Haagse weer. Zij is niet de enige die hulp nodig heeft bij haar financiële problemen. Neder land telde vorig jaar 46.000 men sen die diep in de schulden zaten. Gemiddeld hadden zij een schuld van 22.000 euro. Tel je iedereen op die door financiële problemen zijn rekeningen niet meer kan betalen, dan kom je uit boven de honderd duizend. Vaak zijn dat alleenstaan de moeders met kinderen. Met schuldhulpverlening kunnen mensen in drie jaar hun schuld (gedeeltelijk) aflossen. Daarna be ginnen ze met een schone lei. Schuldeisers moeten er wel aan meewerken. En schuldenaren moe ten met de billen bloot. Het hele fi nanciële doopceel wordt door GKB gelicht. De schuldenaar krijgt een bedrag om van te leven, de rest gaat naar de schuldeisers. Tien jaar werkt Beijnes in de schuldhulpverlening maar ze ver Leo van Harrewijen van de kredietbank in Den Haag: „De cultuur is: leef vandaag. Wie spaart er nog voor een uitzet?" foto Henriëtte Guest/GPD baast zich nog regelmatig. „Men sen vinden vaak dat ze ergens recht op hebben. Op vakantie. Op hun auto. Het kwartje valt pas als ze hun huis worden uitgezet" Beij nes: „Het gaat er niet om hoeveel je verdient, het gaat er om hoe je het uitgeeft. Er zijn uitkeringsge rechtigden die wél' rondkomen Dingen overkomen je niet, je ben er zelfbij." Mensen zijn niet mee gewend om een appeltje voor di dorst te bewaren, zegt Leo vai Harrewijen, hoofd financiële hulp verlening van de Haagse GKB. „Di cultuur is: Leef vandaag. Wi spaart er nog voor een uitzet? Wat hem opvalt is dat het GK! steeds vaker tweeverdieners tot 3 jaar als cliënt krijgt. „Ze willen ee, eigen huis, twee auto's. Vervolgen willen ze kinderen, minder wer ken en dure kinderopvang. Het be nodigde buffertje is er echter niei Daar is niet voor gespaard." Oo! steeds meer tweeverdieners en jon geren hebben schulden. „Er zijn e onder de 18 die al een schuld heb ben van vijfduizend tot tiendui zend euro. Zij zijn gevoelig voo status. Elk halfjaar een nieuw mo bieltje, een plasma-TV. Opvoedini speelt een grote rol. We zien hie: regelmatig mensen van wie di ouders ook hier kwamen." Malus domestica 'Elstar' (Appelboom) 170 cm Leivorm, potmaat 24 cm. Van 34,95 Hedera hibemica (Klimop) 85 Per stuk van 4,99 Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin 0900-7707700. I Aanbiedingen zijn geldig t/m de zaterdag na publicatie en zolang de voorraad strekt Prijs- en modelwijzigingen er ui drukfouten voorbehouden. Vermelde prijzen zijn afhaal- en adviesverkoopprijzen. De Gouden Kooi zou te grof zijn voor vertoning aan begin van de avond. HILVERSUM - De klachtencommis sie van het Nicam buigt zich bin nenkort over de vraag of hei Tien-programma De Gouden Koo niet op een later tijdstip moet wor den uitgezonden. Zeven kijken hebben een klacht ingediend bi de organisatie achter de Kijkwij zer, zij vinden de show te gro: voor half acht 's avonds, wanneei nog veel kinderen voor de buis zit ten. De bewoners van de gouden koo zitten inmiddels een half jaar ge vangen in hun villa, en lijken dt schaamte voorbij. Er wordt aan dt lopende band ruzie gemaakt, gezo pen en seks bedreven achter besla gen douchedeuren. De realityserie rond de 'miljonairs' heeft op dii moment de Kijkwijzer-classificatit 'alle leeftijden', met een waarschu wing voor grof taalgebruik. Dat be tekent dat de show op elk tijdstip van de dag mag worden uitgezon den. Zeven klachten is niet opmer kelijk veel, zegt Nicam-directeui Wim Bekkers. „Maar één klacht kan al voldoende zijn." Als een klacht gegrond wordt ver klaard, zijn er diverse sancties mo- gelijk. De omroep kan een geldboete krij gen (tot maximaal 135.000 euro of de classificatie van het program ma wordt opgewaardeerd. Als dat laatste gebeurt, moet de voor Tien-maatstaven goed scorende show verkassen naar een later tijd stip. Met een classificatie '12 jaai en ouder' is dat na acht uur 's avonds, met een classificatie '16 jaar en ouder' mag het programma pas na tienen worden vertoond. In de helft van de gevallen wordt een klacht toegewezen, schat Wim Bekkers. Overigens is de Nicam niet degene die een classificatie op een programma plakt, dat doen de makers van de programma's zelf. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8