Schrappen wegenvignet valt slecht Vredesmacht breidt troepen in Kosovo uit grilt ex op zijn barbecue Soenniet vecht tegen soenniet PZC Woensdag 28 maart 2007 7 Een skilift brengt twee KFOR-militairen naar het bergdorp Brezovica in het zuidwesten van Kosovo. Het is een van de weinige toevoerlijnen voor de Servi sche enclave in het gebied. foto Valdrin Xhemaj/EPA HOUSTON - Al twee dagen had de buurt last van een aangebrande geur en zware rookontwikkeling, die van het balkon van de 27-jarige rimothy Shepherd leek te komen. Wat lag er toch al die tijd op de aarbecue van de man te smeulen? Zijn ex-vriendin, zo bleek uit een politieonderzoek dat deze week iverd afgerond. Dit hebben Amerikaanse media ge meld. Shepherd had de 19-jarige "iynesha Stewart ontmoet in de Pizza Hut in Houston, Texas, waar zij beiden ;en baan hadden. De relatie liep ap de klippen toen Stewart ging studeren aan de universiteit en ver- iefd werd op een ander. De jaloerse Shepherd wurgde zijn rx-vriendin en deed met haar /lees wat miljoenen andere Amen- tanen doen in het weekeinde: hij gooide het op de barbecue. Het meisje was op 15 maart voor ret laatst gezien en werd 19 maart ils vermist opgegeven. Shepherd tit vast op beschuldiging van noord. iAGDAD - Vermeende strijders van terreurnetwerk Al Qaeda heb- )en gisteren in Irak bomaanslagen gepleegd op mede-soennieten. Daardoor vielen meer dan twintig loden. De aanvallen waren volgens Iraak- functionarissen bedoeld om bres te slaan in een gelegen- van soennitische tammen in de provincie Al An- Die hebben zich tegen Al Qae- gekeerd en aansluiting gezocht >ij het Iraakse regeringsleger en de oalitietroepen. :en groot deel van het geweld in rak betrof de afgelopen maanden le strijd tussen soennieten en sjiie- en. Strijd tussen soennieten on- komt niet vaak voor. KFOR houdt rekening met uitbraak van onrust in Servische provincie. NEW YORK - De door de NAVO ge leide vredesmacht KFOR houdt re kening met mogelijke onrust in Kosovo na de aankondiging van VN-gezant Martti Ahtisaari, maan dag, dat de Servische provincie on afhankelijk zou moeten worden. De woordvoerder van vredes macht KFOR, Michael Knop, liet gisteren weten dat de vredesmacht haar troepen in het hele gebied aanzienlijk zal uitbreiden. Het eindrapport van de Fin Ahti saari, waarin hij voor het eerst voor een onafhankelijk Kosovo pleit, werd maandag aan de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gepresenteerd. Ahtisaari vindt autonomie van de provincie terwijl het onderdeel van Servië, blijft geen optie. Als Kosovo een onafhankelijk land wordt, dan moet het wel tijdelijk onder toezicht komen te staan van de internationale gemeenschap. De Servische minderheid in Kos ovo zou een vorm van zelfbestuur moeten krijgen. De gezant van de Verenigde Naties heeft jarenlang bemiddeld. Top- overleg tussen de Kosovo-Albane- zen en Servië over de toekomst van de provincie Kosovo eindigde anderhalve week geleden in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen, zonder dat de partijen een ak koord bereikten. Onder meer de Verenigde Staten steunen de plannen van Ahtisaari voor onafhankelijkheid van Ko sovo onder internationaal toe zicht. Volgens de Amerikaanse on derminister Nicholas Burns kan een resolutie daarover al in april of mei worden aangenomen door de VN-Veiligheidsraad. Servië wil zijn provincie terug en wordt daarin gesteund door Rus land, een van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad met vetorecht. /laamse premier nam fesluit buiten Brussel :n Wallonië om. oor onze correspondent ascale Thewissen RUSSEL - In België is verontwaar- igd gereageerd op de beslissing an de Vlaamse minister-presi- ent Yves Leterme om geen we- envignet in te voeren. Niet alleen Vallonië en Brussel wisten van liks, ook voor de Vlaamse rege- ingspartijen kwam het besluit an Leterme als een donderslag bij leldere hemel. .eterme kondigde maandagavond, ijdens een bezoek aan premier in Peter Balkenende, aan dat het mstreden wegenvignet er niet omt. „Een wegenvignet is mis- chien niet de beste methode", zei e Vlaamse minister-president. Is eterme gezwicht voor Nederland- 1 druk? Heeft hij zich door Bal kenende laten afbluffen, vroeg de Belgische krant Het Laatste Nieuws zich gisteren af De uitspraken van Leterme zijn op merkelijk. Het was tenslotte zijn partij, de CD&V (Christen-Demo craten en Vlaams) die het idee voor een wegenvignet vijfjaar gele den lanceerde. Bij de vorming van de Vlaamse regering werd het vig net in het regeerakkoord opgeno men. Begin dit jaar werd bekend dat het vignet op r januari volgend jaar zou worden ingevoerd. Later werd die datum opgeschoven naar r ja nuari 2009. Een jaarvignet zou 60 euro kosten. Na forse kritiek wer den ook plannen ontwikkeld voor kortere periodes, zoals een vignet van ro euro voor een maand. Vlaanderen had al overeenstem ming bereikt met Wallonië en Brussel. Een verdeelsleutel was er ook al: Brussel kreeg 9 procent van de opbrengst, die geschat werd op 40 tot 60 miljoen euro per jaar. Vlaanderen en Wallonië zouden de rest verdelen. Volgens de Vlaamse minister van Mobiliteit, Kathleen Van Brempt, is het niet meer dan logisch dat buitenlandse automobilisten mee betalen aan het onderhoud van de Belgische wegen. 'De minister is wel stomverbaasd over de uitspraken van Leterme' In een interview in januari van dit jaar, zei zij: „Ik kan me best voor stellen dat mensen in eerste instan tie boos reageren. Maar wie even rustig naar onze argumenten luis tert, kan er bijna niet tegen zijn. Jaarlijks rijden vier miljoen buiten landse automobilisten over onze wegen. Dat is erg veel voor zo'n klein landje. Zeker als je het afzet tegen de vijf miljoen Belgische au to's. Op de Antwerpse Ring waan je je af en toe in Nederland." Het probleem is Europa. Volgens premier Leterme is uit informele gesprekken met de Europese Com missie gebleken dat er veel bezwa ren kleven aan het vignet. Europa vindt het middel te ouderwets. Het stoort Brussel vooral dat al leen buitenlandse weggebruikers ervoor betalen en de Belgen zelf niet. Discriminatie, vond ook Ne derland. Vooral in de grensstreek, waaronder Zeeuws-Vlaanderen, was er veel verzet. Voor Leterme was dat reden het idee af te schieten en op zoek te gaan naar een alternatief Het ziet er echter naar uit dat hij voor zijn beurt heeft gesproken. De Vlaam se socialistische vicepremier Frank Vandenbroucke liet gisteren in een reactie weten dat hij wil dat Leter me snel met een ander idee op de proppen komt. Een kilometerhef fing, zoals in Nederland, is voor Vandenbroucke bespreekbaar, maar hij wil niet wachten tot 20tt. De Brusselse minister van Financi ën, Guy Vanhengel, ging een stap je verder. Hij reageerde furieus op de uitspraken van Leterme en noemde hem 'een brokkenpiloot'. En ook de Waalse minister van Mobiliteit, Michel Daerden, is 'niet blij' met de eenzijdige actie van Le terme. Daerden moest vorige week in het Waals parlement uit leg geven over het wegenvignet. Hij liet toen weten dat Wallonië niet alleen tot invoering kan over gaan. „Wallonië kan geen 'cavalier seul' spelen. Dat is België! Als het niet kan voor de ene, komt men geen stap vooruit", aldus Daerden. Hij blijft bij zijn mening. „Al is de minister wel stomverbaasd over de uitspraken van Leterme", zegt zijn woordvoerster. „Niemand, zelfs de Waalse minister-president, was op de hoogte gesteld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7