Van Basten zelfverzekerd De Haan kan de balans gaan opmaken Gerenommeerde trainers Heimwee naar oeuvre van een geniale gek r I 34 1 Woensdag 28 maart 2007 pzc Clarence Seedorf keert vermoedelijk terug in Oranje tegen Slovenië. door Dick Sintenie celje - Ontspannen en zelfverze kerd bewoog bondscoach Marco van Basten zich gisteravond over het veld en door de catacomben van stadion Arena Petrol, waarin Oranje vanavond aantreedt tegen Slovenië. Oranje kan zich in Celje geen mis stap veroorloven, maar Van Basten was goed geluimd. „Het veld is goed. Ik heb hier al meer gras ge- zit n dan zaterdag in De Kuip." De kritiek dat hij zaterdag tegen Roemenië (o-o) laat wisselde en geen andere of een extra aanvaller inbracht, legde hij onmiddellijk na de wedstrijd al naast zich neer. Gis teren voegde Van Basten daaraan toe dat hij in zijn spelersgroep ook niet op onbegrip was gestuit. „Ik denk dat de spelers wel weten dat wij weloverwogen handelen." Door het bloedeloze gelijkspel hou den Nederland, Roemenië en Bul garije elkaar op dit moment in evenwicht in groep G van het EK-kwalificatietoernooi. Hun on derlinge duels eindigden allemaal in een gelijkspel. De nummers één en twee kwalificeren zich voor het EK 2008 in Oostenrijk en Zwitser land. Oranje gaat aan kop met elf pun ten uit vijf wedstrijden, gevolgd door Bulgarije en Roemenië met acht uit vier. De enige punten die de drie onderweg kwijtraakten, verloren ze aan elkaar: Roeme- nië-Bulgarije (2-2), Bulgarije-Ne- derland (1-1) en Nederland-Roe- menië (0-0). Puntenverlies tegen Slovenië of een van de drie andere laagvliegers in het Europese lan- denvoetbal (Wit-Rusland, Albanië en Luxemburg) kan aan het einde van de rit verstrekkende gevolgen hebben. Oranje was er al twee keer dicht bij. Tegen Luxemburg (1-0) was Jo ris Mathijsen met een rake kopbal de reddende engel, thuis tegen Al banië zat die engel op de lat van doelman Edwin van der Sar. En was er een eigen doelpunt van Ne- vil Dede nodig om te winnen: 2-1. Een eigen doelpunt dat min of meer werd afgedwongen door Ro bin van Persie, die dit kwalificatie toernooi ook bij de zes andere doelpunten van het Nederlands elf tal direct (vier goals) of indirect (twee assists) betrokken was. De aanvaller van Arsenal, die een middenvoetsbeentje heeft gebro ken, werd zaterdag tegen Roeme nië node gemist, en dat zal van avond vermoedelijk niet veel an ders zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, want met Marco van Basten als bonds coach is niets zeker, dat Clarence Seedorf vanavond een middenveld vormt met Wesley Sneijder en Demy de Zeeuw. Van Basten hield gisteravond over de opstelling zijn lippen stijf op elkaar. Vermoedelijke opstelling Oran je: Van der Sar; Boulahrouz, Heit- inga, Mathijsen, Van Bronckhorst; Seedorf, De Zeeuw, Sneijder; Rob ben, Huntelaar, Babel. Bondscoach Van Basten trainde gisteren met zijn selectie in het Sloveense stadion, waar Neder land vanavond een kwalificatie wedstrijd voor het EK speelt. Jong Oranje wint van Jong Ierland dankzij treffer Drenthe. door Barry van der Hooft VENLO - Ruim twee maanden voor de start van het Europees kam pioenschap werkte long Oranje gis teravond de voorlopig laatste test af In een uitverkocht stadion De Koel zag Foppe de Haan hoe zijn ploeg te sterk was voor long Ier land: 1-0. De enige treffer kwam op naam van Feyenoorder Royston Drenthe. In Venlo gunde De Haan opnieuw een speler zijn debuut in het shirt van Jong Oranje. De bondscoach wisselde Willem il-verdediger Jens Janse echter al na 45 minu ten, om ook een oordeel over ande re spelers te kunnen vellen. Dat had hij ook graag gedaan over Evander Sno, die vrijdag in Tsje chië eveneens debuteerde en daar een uitstekende indruk achterliet. Gisteravond zag De Haan de mid denvelder van Celtic al snel afha ken. Amper een minuut na de af trap zette Sno een sliding in, waar bij hij door zijn linkerknie ging. Hij werd meteen vervangen door AZ-aanvaller Jeremaine Lens en dat was al de tweede verandering die De Haan noodgedwongen moest aanbrengen. Ismail Aissati, het creatieve brein van Jong Oran je, was tijdens de warming-up afge haakt met een kuitblessure. Zonder de door PSV aan FC Twen te verhuurde technicus oogde het spel voor rust stroef en voorspel baar. De Ieren kregen de beste Jong Oranje boekt verdiende overwinning op Ierland, maar het spel is nog voor verbetering vat baar. De ploeg bereidt zich voor op het EK. kans, toen Stephen Ward een straf schop verdiende door zich over het gestrekte lichaam van doelman Boy Waterman te laten vallen. Wa terman stopte de inzet van Ward vervolgens met een prima reflex. Na rust, met drie nieuwe verdedi gers in de ploeg, veranderde er lan ge tijd weinig aan het spelbeeld. De Ieren lieten het initiatief aan Jong Oranje en bleven bijna een half uur lang eenvoudig overeind. Tot Roy Beerens de diepte werd in gestuurd. De aanvaller van NEC werd net buiten het strafschopge bied neergelegd, maar Royston Drenthe wist wel raad met de toe gekende vrije trap: 1-0. De fraaie trap van de Feyenoorder leverde Jong Oranje een verdiende overwinning op. Het vertoonde spel maakte echter wel duidelijk dat de ploeg nog niet zonder een groot aantal vaste krachten kan. Spelers als Ibrahim Afellay, Ryan Babel, Urby Emanuelson, Julian Jenner en Stijn Schaars moeten er straks aan bijdragen dat Jong Oran je een titelkandidaat is op het EK. Het duel met de Ieren was voorlo pig de laatste _test voor Jong Oran je. Over twee maanden moet de bondscoach de balans opmaken en zijn definitieve selectie samen stellen. De Haan kan zich vervol gens vanaf 20 mei met 23 spelers terugtrekken in het noorden van het land. Daar, in Heerenveen, is Jong Israël op 10 juni de eerste klip die Jong Oranje moet omzei len op weg naar prolongatie van de Europese titel en een startbe wijs voor de Olympische Spelen in Peking. Jong Oranje-Jong Ierland 1-0 (0-0). 73. Drenthe 1-0. Scheidsrechter: Brych (Dui). Gele kaart: Zuiverloon (Ned), O'Cearuill (Ier). Rode kaart: 83. O'Halloran (2x geel). Bijzonderheid: 31. Waterman stopt strafschop. Aantal toeschouwers: 6212. door Leon ten Voorde celje - De Slovenen hebben hun sportieve hoogtepunt van 2007 al achter de rug. Vorig weekeinde kwamen duizenden sportfans sa men onder aan de schans van Pla- nica voor de finale van de wereld beker skispringen. De Sloveense luchtacrobaten zijn helden; dat kan van de voetballers, die vanavond tegen Oranje spelen, niet worden gezegd sinds het af scheid van superster Zlatko Zaho- vic. In Celje - een stadje op zo'n tach tig kilometer van de Oostenrijkse grens - wordt ook niet bepaald reikhalzend uitgekeken naar de in terland tegen Nederland. Er wor den niet meer dan vijfduizend mensen verwacht in de Arena Pe trol. Dat het stadion niet is uitverkocht, heeft alles te maken met het sim pele feit dat de liefde voor de voet balsport in Slovenië de laatste ja ren een stuk minder is geworden. In dit land rest nog slechts heim wee: heimwee naar het oeuvre van de geniale gek Zahovic, die het land in 2000 en 2002 naar his torische successen leidde. En zo'n speler krijgen de Slovenen voorlo pig niet weer. Zahovic was zo'n typische Bal- kan-voetballer. Aan de bal geniaal, maar ook lui, lastig en verschrikke lijk arrogant. Zahovic vond zich zelf zo'n beetje de beste van de we reld en de Slovenen geloofden hem. Zo vreemd was dat niet, want de eigenzinnige spelmaker dirigeerde Slovenië naar Euro 2000 en twee jaar later naar het WK in Japan en Zuid-Korea. Een unieke prestatie voor het kleine land. Zahovic, die onder meer voor Olympiakos speelde, sleet zijn laat ste dagen als speler bij Benfica. Karl Brückner wacht na Nacht van de Schande duel met Cyprus af. door Norbert Kleinherenbrink DEN HAAG - Niet alleen voor de Ne derlandse bondscoach Marco van Basten zijn het spannende tijden. Ook zijn collega's van wereldkam pioen Italië (Roberto Donadoni), Europees kampioen Griekenland (Otto Rehhagel), grootmacht Enge land (Steve McClaren) en Tsjechië (Karl Brückner) liggen stevig on der vuur bij pers en publiek. Alleen een goed resultaat, van avond tijdens een drukke speelron de in het EK-kwalificatietoernooi, kan de druk enigszins verlichten. Met name Steve McClaren heeft het zwaar te verduren. De opvol ger van de 'gevluchte' Zweedse coach Sven-Goran Eriksson is met de nationale ploeg bezig aan de slechtste serie in 26 jaar. De ge vreesde Britse boulevardpers heeft het na de bloedeloze 0-0 van zater dag in en tegen Israël dan ook hele maal gehad met de Engelse bondsT coach. Hij wordt in de Britse media 'Mad Mac' genoemd (Gekke Mac) of'Mc- Clown'. Volgens de tabloids leeft McClaren op 'Planeet Donut' en verkeert hij 24 uur lang in dromen land. Vooral de laconieke en iet wat onbenullige wijze waarop de geplaagde bondscoach op de droe vige 0-0 tegen Israël reageerde, zet te veel kwaad bloed in Engeland. Ook zijn vermeende vete met ster speler Wayne Rooney, die in Tel Aviv geen bal raakte, wordt hem niet in dank afgenomen. De arme McClaren heeft van avond in Barcelona een klinkende zege op het dwergstaatje Andorra hard nodig om zijn wankele posi tie te redden. McClaren bezet met Engeland in groep E de derde plaats met acht punten uit vijf wedstrijden. Het Rusland van Guus Hiddink (elf uit vijf) en Kroatië (dertien uit vijf) staan er aanzienlijk beter voor. Bei de landen komen vanavond niet in actie. Voor bondscoach Roberto Dona doni van Italië ziet de toekomst er met zeven punten uit vier duels in groep B evenmin zonnig uit. De wedstrijd tegen het verrassende Schotland (twaalf uit vijf) is van- Net als Marco van Basten hebben Donadoni, Rehhagel en McClaren zege nodig. avond van cruciaal belang voor de nummer vier. Donadoni, die na het gewonnen WK van 2006 in Duitsland de veel geprezen Marcello Lippi opvolgde, kan slecht met de aanzwellende kritiek leven. „Gun mij met deze ploeg eerst een eerlijke kans. Ik be grijp niet waarom we nu al wor den afgeschreven", klaagde hij. Clarence Seedorf (uiterst links), Dirk Kuijt, Ryan Babel en John Heitinga (uiterst rechts) trekken een sprintje tij dens de laatste trainingssessie van Oranje voor de wedstrijd tegen Slovenië. Van links naar rechts kijken Wilfred Bouma, Klaas-Jan Huntelaar, Nigel de Jong en Danny Koevermans toe. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60