Binnenland Verdachte moord op Endstra langer vast 1499 Pleidooi voor computerrechtspraak KRAS.NL waarom zou je verder zoeken Classic SOUTH AFRICA Klassiek CUBA Highlights van VIETNAM USA CANADA PZC Woensdag 28 maart 2007 5 DNA en vingerafdruk in busje dat werd gebruikt als uitkijkpost. amsterdam - Het onderzoek naar de moord op vastgoedmagnaat Willem Endstra heeft een aantal resultaten opgeleverd die er op wij zen dat verdachte C. bij deze liqui datie betrokken is geweest. Daar om moet zijn voorlopige hechte nis worden verlengd, zei aanklager M. IJzendoorn gisteren tegen de rechtbank in Amsterdam. Er liggen inmiddels drie of vier 'stevig belastende verklaringen' te gen C, concludeerde IJzendoorn. Ook is zijn vingerafdruk op een parkeerbon gevonden in een busje dat zou zijn gebruikt als uitkijk post bij het misdrijf In dat voer tuig is tevens DNA van de verdach te aangetroffen. Verder is er nog een afgeluisterd gesprek waaruit volgens de officier van justitie blijkt dat de verdachte betrokken is geweest bij de moord op Ends tra. Volgens C.'s advocaat, N. Mete ring, zijn de getuigenverklaringen helemaal niet zo beschuldigend als IJzendoorn doet geloven. „Het is niet duidelijk dat het afgeluisterde gesprek over mijn cliënt gaat", be nadrukte hij. Ook kan het busje niet direct bestempeld worden als uitkijkbusje, vindt hij. Daarom wil de advocaat dat zijn C. uit voorlopi ge hechtenis wordt vrijgelaten. De rechtbank boog zich gisteren voor het eerst in het openbaar over het onderzoek dat loopt te gen drie verdachten van de moord op Endstra. Daarbij bepaalden de rechters allereerst dat deze eerste pro-formazitting openbaar was. De rechtbank wees een verzoek van het Openbaar Ministerie af om de deuren in het belang van het onderzoek gesloten te houden. Het OM had dit verzoek gedaan om zo min mogelijk informatie over het onderzoek op straat te la ten belanden, zodat de 'waarheids vinding' niet in het geding zou ko- Justitie verlengt de hechtenis van een 27-jarige man die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vastgoedmagnaat Willem Endstra. men. De advocaten van de ver dachten wilden geen 'geheim pro ces'. Justitie verdenkt de drie verdach ten van betrokkenheid bij de moord op Endstra, die op 17 mei voor zijn kantoor aan de Amster damse Apollolaan werd geliqui deerd. De politie arresteerde het drietal - de 22-jarige N., de 27-jari- ge C. en de 32-jarige D. - in decem ber. De mannen zijn sinds hun ar restatie verstoken gebleven van ie der contact met de buitenwereld, zodat het onderzoek niet beïn vloed kan worden. De aanklacht vermeldt geen bij zonderheden over de zaak, althans niet meer dan de manier waarop Endstra is omgebracht. De vermo gende vastgoedmagnaat werd van nabij malen beschoten en geraakt in borst, romp, bekken en achter hoofd. Wijlen Endstra is, aan slachtofferzijde, de spil in het op 2 april beginnende monsterproces tegen Willem Holleeder en een aantal medeverdachten. De tycoon zou jarenlang zijn afgeperst door Holleeder en daarbij miljoenen hebben moeten betalen. Elektronische rechter zou eenvoudige zaken kunnen afhandelen. door Jan Salden den haag - Een paar gegevens in voeren, de omstandigheden van het delict intikken, een druk op de knop en het vonnis rolt uit de printer. In eenvoudige zaken is het mogelijk computers te laten rechtspreken, zegt Ronald van den Hoogen. Hij hoopt vandaag aan de Universi teit Utrecht te promoveren op een onderzoek naar 'elektronische rechtspraak'. Rechters, officieren van justitie én advocaten zijn huiverig voor het gebruik van computers, zegt Van den Hoogen. Hun 'conservatisme' houdt volgens hem nieuwe ont wikkelingen tegen. Zo worden veel buikzaken nu stuk voor stuk door een rechter 'afgehamerd'. Dat is een verkwisting van tijd en geld, vindt Van den Hoogen. Volgens de promovendus is de komst van een rechtsprekende computer een kwestie van tijd. „Mensen die hun telefoonrekening niet betalen worden met bosjes te gelijk voor de rechter gebracht. Die mensen hebben geen verweer, komen vaak niet eens opdagen. De rechter buigt zich ook hele maal niet over zo'n zaak. Waarom zou zijn taak niet door een compu ter kunnen worden overgenomen? Het is hetzelfde als een verkeers overtreding. Als je wordt geflitst, dan is er toch ook niemand die gaat uitzoeken of je wel door rood licht bent gereden?" Van den Hoogen, beleidsmedewer ker bij het ministerie van Justitie, benadrukt dat alleen eenvoudige zaken voor zo'n elektronische rech ter in aamerking komen. „Zaken waarin een verdachte een verweer wil voeren en getuigen worden ge hoord zijn daar natuurlijk volledig ongeschikt voor." Vertrek op maandag of zondag van 16/4 t/m 28/10 Dit is uw prachtkans om supervoordelig kennis te maken met Zuid-Afrika,één van de mooiste vakan tielanden terwereld.De veelzijdige route brengt ons van de statige hoofdstad Pretoria naar Kaapstad! Onderweg verwonderen we ons over adembenemende natuurgebieden als de Panoramaroute met prachtige vergezichten en de lieflijke tuinenroute. Ook gaan we op zoek naar de wilde dieren in het wereldberoemde Paul Kruger National Park, een hoogtepunt op uw reis! En dan hebben we het nog niet eens gehad over de levendige badplaats Durban, het charmante Port Elizabeth, het artistieke Knysna.de struisvogelstad Oudtshoorn en het mooie Mosselbaai. Op naar Zuid-Afrika! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.059, zie www.kras.nl/25059 Diverse data van 25/5 t/m 12/10 Reis dit zomerseizoen met KRAS naar Cuba, het land van de rum, sigaren, oldtimers, muziek en passionele dansen! In de prachtige koloniale steden Trinidad, Pinar del Rio, Santiago de Cuba, Camagüey en oud Havana proeft u nog de sfeer van het koloniale verleden en de roerige geschiedenis. En... op Cuba is de gemiddelde dagtemperatuur het hele jaar door ca. 25°C.... een heerlijk vooruitzicht, nietwaar? Bovendien staat de bevolking van Cuba bekend als zeer vriendelijk, zodat u zich al snel thuis zult voelen op dit boeiende eiland! U ziet het, alle ingrediënten zijn aanwezig voor een afwisselende en interessante rondreis! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen.' Reisnummer VERZ 2.5.099, zie www.kras.nl/25099 Rechtbank spreekt incest-oma vrij lelystad - De rechtbank in Lely stad heeft een 6i-jarige vrouw uit Groningen gisteren vrijgesproken. Haar 63-jarige echtgenoot ver greep zich jarenlang aan zijn drie kleindochters. Justitie vond dat de oma had moeten ingrijpen. Vol gens de rechtbank is niet voldoen de gebleken dat de vrouw wist dat haar echtgenoot de meisjes sek sueel misbruikte. Verdachte bekent verkrachting studente den haag - Een 32-jarige Gouwe naar heeft gisteren voor het ge rechtshof in Den Haag voor het eerst verklaard de Goudse studen te Mariëlla de Geus te hebben ver kracht. De man houdt vol dat hij niet verantwoordelijk is voor de dood van de 20-jarige vrouw op 4 november 2001. Tot nog toe ver klaarde de man dat De Geus vrij willig seks met hem heeft gehad. 'Helderziende' David is aangehouden leeuwarden - De politie heeft een 25-jarige inwoner van Leeuwarden aangehouden op verdenking van oplichting. Onder de naam David adverteerde de verdachte de afgelo pen twee jaar in een Fries huis-aan-huisblad als helderzien de. De politie doorzocht zijn wo ning en ontdekte dat de man een aantal mensen voor in totaal ruim 300.000 euro heeft opgelicht. Vieze auto's kunnen straks van de weg den haag - Auto's die te veel ver vuilen, kunnen vanaf 2015 van de weg worden gehaald. Minister Cra mer van Milieu bespreekt dat plan met haar collega Eurlings van Ver keer. De twee willen brandstoffen die erg milieuvervuilend zijn, zo als diesel, zwaarder belasten. Staatssecretaris Van Geel, de voor ganger van Cramer, kreeg het niet voor elkaar om de belasting op die sel te verhogen. Nauwelijks aangifte bij Rechtshulp in gevaar diefstal door personeel door bezuiniging den haag - Maar 10 procent van de ondernemers doet aangifte bij de politie na diefstal door het ei gen personeel. Dat blijkt uit een onderzoek van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel onder negen honderd detaillisten, dat gisteren is verschenen. „De belangrijkste reden om geen aangifte te doen is dat het een hoop gedoe is", aldus een woord voerder van het bedrijfschap. den haag - De rechtsbescherming van de burger komt in het gedrang als het kabinet zijn bezuiniging op rechtshulp doorzet. Dat stelde de Nederlandse Orde van Advocaten gisteren. In het regeerakkoord is af gesproken dat in 2008 25 miljoen euro bezuinigd moet worden op de rechtshulp. In 2009 loopt dit op tot 50 miljoen. De orde vreest dat minder mensen in aanmerking zullen komen voor rechtsbijstand. Vertrek op maandag van 14/5 t/m 22/10 Moderne steden en prachtige natuur... dat vormt voor deze reis een succesvolle combinatie! We starten in Washington D.C. waar u een facultatieve stadstour kunt boeken. Daarna volgt New York City waar we een uitgebreide stadsrondrit maken. Op weg naar Canada reizen we door het adembenemende White Mountain National Forest. De metropolen Montréal en Quebec laten ons kennismaken met de smeltkroes van Franse charme en Canadese dynamiek. Cultuurstad Toronto staat bol van film en muziek en ligt schitterend aan Lake Ontario. Absolute topper op onze reis:de Niagara Falls; een machtig, woest en puurnatuurfenomeen! Een absolute aanrader! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.078, zie www.kras.nl/25078 boek online of bel 0900 - 9697 -| §8 tSt 17-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Kruger NP, Durban, Knysna en Kaapstad Vlucht net KLM! vanaf 16-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Havana, Pinar dei Rio, Trinidad en Santiago de Cuba Nergens voordeliger'. vanaf Compleet programma'. 17-daagse vlieg-/rondreis vanaf et o.a. Ho Chi Minh City, de Mekong-delta, Hoi An, Hué en Hanoi Vertrek zondag van 29/4 t/m 16/9 Unieke rondreis door onontdekt Vietnam! Gedurende deze rondreis geniet u van authentieke hoogtepunten als Ho Chi Minh City, het voormalige Saigon, de en beruchte Cu Chi tunnels, de unieke natuurgebieden van het Mekong-delta gebied en Halong Bay, de'Franse'stad Hanoi en de keizerlijke stad Hué. In dit fascinerende land vindt u traditionele culturen, duizenden mythen en legenden, een eeuwenoude turbulente historie en werkelijk adembenemende natuurgebieden waaronder rivierdelta's, ruige bergen, gifgroene rijstvelden en koraaleilanden. Voeg daarbij het aangename klimaat en de superlage prijzen en u heeft een prachtige reis. Waar wacht u nog op... Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummei' VERZ 74.760, zie www.kras.nl/74760 15-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Washington, New York en Montréal Alléén iij KRAS'. vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5