fviP1 Luxe en zorg op maat in Geersdijk Borssele 2 blijft mogelijk Gratis boekje 3 O Woensdag 28 maart 2007 PZC JAAP WITTE VRAGEN AAN De detailhandel zit te springen om perso neel, aldus de Nationale Winkelraad. In 5 jaar tijd komen er zo'n 100.000 banen bij. Naam: jaap Witte Woonplaats: Nieuwdorp Beroep: directeur van vijf TMC Woonwinkels in Koudekerke, Goes, Kruiningen en Bergen op Zoom door Marcel Modde De cijfers van de Winkelraad slaan vooral op de Randstad. Hoe hoog is de nood binnen uw bedrijf? „Op dit moment valt dat mee. In december hebben we vier vactures ge had en daar zijn 45 reacties op gekomen. De functie van binnenhuisadvi seur, oftewel meubelverkoper, is flink in trek. Volgens mij komt dat door die televisieprogramma's als klussen in huis. Het is ook gewoon leuk klanten te helpen met de inrichting van hun woning. De vier nieuwe vacatures waar we nu mee adverteren, houden verband met uitbreiding van onze formule. Daardoor krijg je intern ook wat verschuivingen. Wat ik wel merk, is het tekort aan ambachtelijk personeel. De railsmonteur, de stoffeerder, die zijn moeilijk te vinden. Wij leiden onze vakmensen daarom zelf op. Jongens van 17,18 jaar die van school komen." Acht vacatures in een paar maanden tijd. Een teken aan de wand? „Dat er hoe dan ook behoefte is aan personeel, kan je afleiden aan het verloop. Over heel 2006 genomen hebben wij tien vacatures gehad." Is dat verloop beduidend groter dan de afgelopen vijfjaar? „Ja. Maar wat ons betreft is de kans dat iemand weggaat ook groter ge worden, doordat we zijn gegroeid. Toen we begonnen, werkten we hier met een man of twintig, allemaal familie of goede bekenden van elkaar. Dan heb je automatisch veel minder de drang ergens anders je licht op te steken. Inmiddels zijn dat er een kleine negentig. Het is wel zo dat de laatste die binnenkomt, vaak ook weer als eerste weggaat." Naar een andere winkel? „Nee, dat eigenlijk niet. We verliezen nooit personeel aan collega's. Mis schien dat een verkoper in een andere winkel iets meer verdient, maar echt veel zal dat niet uitmaken. Dus daar doe je het dan niet voor. En als je al twintig jaar bij hetzelfde bedrijf werkt, willen je ze ergens anders niet meer hebben. Dan ben je gewoon te duur! Dus gaan mensen hier weg, dan is dat meestal om iets heel anders te doen. Eén zit nu bijvoor beeld in de vis, een ander werkt bij een krant in Brabant." Dat zegt ook wel iets over het toekomstperspectief in de detailhandel? „Ik denk dat de groeimogelijkheden er niet altijd zijn. De management functies zijn naar verhouding beperkt. Niet iedereen kan bedrijfsleider worden, dus wanneer je dat ambieert terwijl de functie er niet is, houdt het ergens (even) op. Heel belangrijk is dat er binnen een bedrijf ruimte is voor opleiding, uitdaging en eigen initiatief. Neem ons huidige hoofd-financiën, een pracht voorbeeld! Die man kwam als melkboer binnen. Op een gegeven moment is hij bedrijfsleider geworden van het filiaal in Goes, een boekhoudkundige cursus gaan volgen en nu maakt hij in feite deel uit van de directie." Waar koopt u nu de melk? „In de supermarkt. Tegenwoordig komen ze niet meer aan de deur." MARKT RICHTEN Markt Goes Aardappelen: frites geschikt uit de schuur: €25,25 - 28,50; export uit de schuur: €21,50-24,00. Uien: zaaiuien droog uit de schuur tot 30% grof: €21,50 - 25,00; - tot 60% grof: €25,00 - 30,00. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe maal: €140,00 per ton; tarwe voer: €140,00 per ton; brouwgerst: €188 per ton; blauw maanzaad: €1700 per ton; kar- wij: €575 per ton; bruine bonen nieuwe oogst, goede kwaliteit: €600 - 700 per ton; capucijners: €180 per ton. Hooi en stro: veldbeemd droog uit de schuur: €45,00 per ton; Engels raai, grote pakken gesneden droog uit de schuur: €35,00 - 40,00 per ton; Engels raai, kleine pakken droog uit de schuur: €55,00 - 60,00 per ton; gerstestro, grote pakken droog uit de schuur: €40,00 - 45,00 per ton; gerstestro, kleine pakken droog uit de schuur; €55,00 - 62,50 per ton; tarwe- stro, kleine pakken blank: €72,50 - 85,00 per ton; tarwestro, grote pakken blank: €60,00 - 70,00 per ton: tarwestro, bruin: €47,50 - 62,50 per ton. Rob Bakker, algemeen directeur van Rijckholt, ziet zijn landgoed als een gehucht, een kleine economie op zich, maar wel nadrukkelijk ingebed in de Noord-Bevelandse samenle ving. „Vroeger draaiden de landgoe deren ook op verschillende activitei ten: landbouw, veeteelt, houtveste rij, de jacht. Bij ons is het in feite net zo, alleen hebben wij bronnen van inkomsten die meer in de mo derne tijd passen: een internetbe drijf, een restaurant, bed&breakfast, culturele ontmoeting in de breedste zin en, het allerbelangrijkste, wonen en zorg. En net als vroeger zal de omgeving er nauw bij worden be trokken." door Ab van der Sluis middelburg - De Stichting Promo tie Marketing Zeeland Delta ver spreidt 1500 exemplaren van het boekje 'Zeeland 52 wochen genies- sen'. In het boekje staan Zeeuwse evenementen, verblijfsadressen, uitjes, restaurants en streekgerech- ten. Vorige maand hielden allerlei ex perts op het gebied van recreatie en toerisme een bijeenkomst over toerisme. Daaruit kwam onder meer naar voren dat het aantal overnachtingen van Duitse gasten de afgelopen jaren terugloopt in Zeeland. Eén van de conclusies was dat vanuit de provincie meer aan promotie gedaan zou moeten worden. Eén van de ideeën is de versprei ding van het boekje 'Zeeland 52 wo chen geniessen. De Stichting Pro motie Marketing Zeeland Delta wil het boekje gratis verspreiden op allerlei beurzen in Zeeland. Gedeputeerde Staten besloten gis teren daarvoor bijna zestiendui zend euro uit te trekken. Aly Wisse-Maat, directeur zorg, gaat een club van twintig mensen aansturen, die ervoor moet zorgen dat het bewoners en gasten in Rijck holt aan niets ontbreekt. „Ik heb het beeld van een echtpaar, van wie één van de twee in een verpleeg huis zit. De gezonde partner reist continu op en neer om erbij te zijn, te doen wat hij of zij nog kan doen. Bij ons wordt het leven dan voor bei de veel aangenamer. De zorg, ook als de behoefte heel groot is, is ver zekerd, maar als de gezonde part ner zelf nog wil meezorgen, dan kan dat ook. Bijna alles moet kunnen." Nieuwe landgoederen moeten het Zeeuwse platteland versterken. door Mieke van der Jagt geersdijk - Haast niemand had het in de gaten. Vorig jaar verrees tussen windsingels en boomgaar den aan de oostkant van Geersdijk een enorm landgoed. De verbouw de bedrijfsgebouwen van het voor malige fruitteeltbedrijf Valkier ver anderden in één zomer van karak ter door de komst van een symme trisch complex van drie bakstenen gebouwen: een hoofdgebouw in het midden en twee vleugels met elk een torentje aan weerskanten. Pas toen de bladeren gingen val len, werd het duidelijk: hier was iets gebouwd wat naar aard en schaal in Geersdijk nog nimmer was gezien. Het prikkelde derhalve de nieuwsgierigheid. Iedereen die vanaf de vorige herfst benieuwd is geworden naar het nieuwe landgoed, wordt vanaf za terdag 6 april op zijn wenken be diend. Dan is de eerste open dag van het landgoed Rijckholt, na een eerste lentefair op Goede Vrij dag. De komende maanden wor den de lentefairs op alle zon- en feestdagen gehouden. Rijckholt gaat namelijk 'de markt' op met de belangrijkste economische pijler van het landgoed: de zorgwonin- gen. Nu pas, want nu het klaar is, is er pas iets te zien. De mensen die de twintig appartementen zullen gaan huren, kunnen in de overtui ging van initiatiefnemer Rob Bak ker, niet worden voorgelicht met een plattegrondje en een fraaie te kening. „Ie moet de ruimten zien, het uit zicht, de rust en de sfeer voelen en meteen kennismaken met alles PW Vanaf Goede Vrijdag is er op zon- en feestdagen een lente markt in Rijckholt. Niet alleen voor potentiële bewoners, maar voor alle belangstellenden. wat we te bieden hebben: goede zorg op maat, ruimte voor kinde ren en kleinkinderen, fantastisch eten en dat alles in de mate waarin je het zelf wilt." De twintig huurappartementen zijn niet allemaal hetzelfde. Archi tect Maarten van Doorn ontwierp het landgoed in een stijl die geba seerd is op die van de oude land goederen: symmetrisch, in degelij ke baksteen, hoge ruimten en ra men, en ruime vertrekken. Alle moderne middelen die comfort en veiligheid verhogen, zitten erin, maar je ziet het er alleen aan af als het de sfeer en de stijl ten goede komt. In de torentjes van de flank gebouwen zitten de liften en de trappenhuizen, en de ruime terras sen rusten op zware houten pila ren. De architect hechtte eraan om ei genheid en verrassingen in de wo ningen te brengen. De tweeper soonsappartementen, vier in elk flankgebouw en twee in het hoofd gebouw, hebben wel allemaal drie kamers en een grote buitenruimte, maar verschillen toch telkens een beetje. De tien eenpersoonsappar tementen zitten allemaal in het hoofdgebouw, twee ervan onder het dak. Ze hebben één flinke zit-slaapkamer en een badkamer. Van Doorn: Alles is toegankelijk voor rolstoelers en met alle moge lijke specifieke aanpassingen is re kening gehouden." Het behoeft geen betoog dat je met alleen AOW geen flatje in Rijckholt kunt huren. Bakker: „Het is voor mensen met geld, maar die zijn er en die worden ook ouder. Servicewoningen en particuliere thuiszorg kosten ook veel geld, en dit lijkt ons een aan trekkelijk alternatief" In Rijckholt kun je komen met een beperkte behoefte aan zorg maar je bent er zeker van dat je kunt blijven, ook als je aan inten sieve verpleeghuiszorg toe bent. „Wat ons ook onderscheidt is de mogelijkheid voor kinderen en kleinkinderen om hier te logeren. Minister sluit niet uit dat kernenergie nodig is voor halen klimaatdoel. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Energiebedrijf Delta hoeft zijn plannen voor een twee de kerncentrale in Zeeland nog niet in de ijskast te stoppen. Minis ter Cramer (PvdA, Milieu) sloot gisteren niet uit dat het kabinet toch meer kernenergie nodig heeft om de klimaatdoelen te halen. Cramer reageerde op vragen van de Kamerleden Samsom (PvdA), Spies (CDA) en Duyvendak (GroenLinks). De eerste twee had den in deze krant de zinsnede uit het regeerakkoord dat tijdens deze kabinetsperiode geen nieuwe kern centrales worden gebouwd vol strekt tegengesteld uitgelegd. Dat betekent ook geen voorbereidin gen treffen, vond Samsom, die gis teren dan ook aandrong op aan scherping van de voorwaarden waaronder nieuwe kerncentrales worden toegestaan. Spies vindt dat Delta gewoon kan doorgaan met voorbereidingen om in 2016 een tweede kerncentrale in Borssele te openen. Ze wilde daarom weten hoe Cramer het regeerakkoord uit legt. Daar was ook Duyvendak be nieuwd naar. Hij vroeg de minis ter een eind te maken aan de 'ver warring in Zeeland'. Hij hoopte te horen dat Spies het regeerakkoord 'helemaal verkeerd had begrepen'. _J£unt u dit vuiltje wegwerken?" Dat deed Cramer niet. Ze stelde dat kernenergie nu geen optie is voor het kabinet, maar dat ze een advies van de Sociaal-Economi sche Raad wil afwachten. Dat komt in juni. „Dan weten we of we onze doelen halen met of zon der kernenergie." Ze zei kernener gie 'geen verboden onderwerp' te vinden. „De schrik slaat me om het hart", reageerde Duyvendak. „U onderschrijft dus de uitleg van het CDA." Spies noemde Cramer verstandig. „U maakt van kerne nergie geen taboe." In antwoord op Kamervragen zegt minister Cramer (milieu) de opwekking van meer elektriciteit door kernenergie geen verboden onderwerp te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56