Yale en Harvard lonken Ziekenhuis 'bevestigt' bovennatuurlijke genezing Slaappillen beperkt vergoeden Mantelbavianen van Dierenpark Emmen zijn in paniek Paddo's taboe 4 I Woensdag 28 maart 2007 PZC Advies CVZ: rollators en krukken komen ook voor eigen rekening. DIEMEN - Slaapmiddelen en medi cijnen tegen angststoornissen moe ten alleen nog worden vergoed bij chronisch gebruik. Wie korte tijd die middelen nodig heeft, moet ze voortaan zelf betalen. Ook rolla tors en krukken moeten voor ei gen rekening komen. Dat adviseert het College voor Zorgverzekerin gen (CVZ) in een gisteren gepubli ceerd rapport. Fysiotherapie bij in continentie zou voortaan juist wel moeten worden vergoed, net als sommige vormen van stamcel transplantaties. Hulpmiddelen als een rollator of krukken horen, net als een lees bril, in een bepaalde levensfase bij het dagelijks leven, vindt het CVZ. Zij zijn niet duur en dus kunnen mensen ze wel zelf betalen. Boven dien zijn ze voor perioden tot zes maanden te huur. Slaap- en kalmeringsmiddelen worden vaak ten onrechte langdu rig gebruikt, stelt het adviescollege. Bij langdurig gebruik neemt de werkzaamheid af en de medicijn verslaving toe. Daarom wil het CVZ vergoeding beperken tot aan doeningen waarbij chronisch ge bruik noodzakelijk is. Volgens het CVZ zijn de kosten voor collectief verzekerde zorg in de periode 2000 tot en met 2005 gestegen van bijna 28 miljard naar ruim 41 miljard euro. De komende jaren zullen de uitgaven nog hoger worden. Het kabinet moet nu be slissen of er bezuinigd wordt op het voorzieningenpakket. De ouderenbonden hebben zich tegen de plannen verklaard. EMMEN - De 120 mantelbavianen van Dierenpark Emmen zijn in paniek. De apen zitten sinds maan dagmiddag op de rots en weigeren hun plek te verlaten. Volgens een woordvoerder van het die renpark is niet duidelijk waar de angst vandaan komt. De apen staren allemaal naar de Afrikasa- vanne. Ook met hun favoriete voedsel zijn zij niet van hun plek te krijgen. foto Duncan Wijting/CPD DEN HAAC - Een Kamermeerder heid wil dat er een verbod komt op de verkoop van alle paddo's. Dat zijn paddestoelen die halluci naties veroorzaken. Gedroogde paddo's zijn al verboden, voor ver se geldt dat nog niet. De oproep komt na de dood van een 17-jarig Frans meisje dat vorige week na het eten van paddo's van een brug in Amsterdam sprong en overleed. PETER door Laurens Kok DEN HAAG - Studeren in het buiten land hoeft niet langer een kostbare zaak te zijn. Door een wijziging van de Wet op de studiefinancie ring mogen studenten hun beurs vanaf 1 september wereldwijd mee nemen. Ook krijgen zij de moge lijkheid voor het te betalen college geld een (voordelige) lening af te sluiten. De Tweede Kamer debatteert van daag over de wetswijziging. Naar verwachting zal een meerderheid ermee instemmen. Het ministerie van Onderwijs verwacht dat door de maatregelen meer studenten over de grens hun kennis bijspijke ren. Op dit moment studeren zo'n tienduizend Nederlanders zonder studiefinanciering of lening in het buitenland. Vooral de hoge college gelden in bijvoorbeeld het Vere nigd Koninkrijk of de Verenigde Staten zijn niet voor iedereen op te brengen. Door de invoering van het zogenoemde collegegeldkre diet mogen studenten in het bui tenland zo'n 7500 euro per jaar extra lenen. Nu is het bovendien nog zo dat het recht op studiefinanciering ver valt als Nederlandse studenten in het buitenland hoger onderwijs volgen. Er bestaat alleen een uit zondering voor uitwisselingsstu denten of studenten die net over de grens in België en Duitsland ho ger onderwijs volgen. Dat straks elke universitaire of hbo-student in het buitenland stu diefinanciering mag aanvragen, be tekent niet dat ook iedere aan vraag wordt toegewezen door de Informatie Beheer Groep (IBG), de instantie die de studiefinancie ringen verstrekt. De te volgen op leiding moet in ieder geval van het zelfde niveau zijn als een Neder landse hbo- of universitaire oplei ding. AH ooh c7-£- bent hêl-eaa/viu niet pdaa. IK PEN VE&L- STulWMER. PD-patiënte stapt na zeventien jaar uit haar rolstoel tijdens dienst. door Silvan Schoonhoven LEIDERDORP - Janneke Vlot zegt dat God haar heeft genezen. Ook het ziekenhuis zegt 'geen wetenschap pelijke verklaring' te hebben. Is het God geweest of toch een geluk- je? Tijdens een genezingsdienst in de Levensstroom Gemeente van voor ganger [an Zijlstra in Leiderdorp stond Janneke Vlot uit Bleskens- graaf op uit haar rolstoel. Zeven tien jaar lang leed zij aan posttrau matische dystrofie (PD), een pijn lijke zenuwziekte die één been zo goed als onbruikbaar had ge maakt. Tijdens de dienst op 4 maart verdwenen de klachten aan haar been in één klap. Ook het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam verklaart dat er 'geen we tenschappelijke verklaring' is voor dit geval en dat is uitzonderlijk, want meestal houden behande laars zich op de vlakte als het om individuele gevallen gaat. De Le vensstroom beroept zich vaker op wonderbaarlijke genezingen bin- 'Hier moet je geen verklaring voor zoeken, dit is écht een wonder' nen haar muren, maar die ontstij gen door gebrek aan medische be vestiging nooit de waarde van een anekdote. ilona Thomassen, voorzitter van de PD-patiëntenvereniging, plaatst een kanttekening bij het wonder verhaal uit Leiderdorp. Volgens haar geneest 80 procent van de PD-patiënten, al dan niet na het volgen van therapieën. „Het is een nog onbegrepen ziekte. Spontane verbeteringen zijn niet ongewoon. Maar dat iemand van het ene op het het andere moment zó drama tisch geneest, horen wij nooit." „Spontane genezing was uitgeslo ten in mijn geval", werpt Vlot te gen. Alles was zo ernstig bescha digd. Nu is het genezen been beter dan het andere. Wij hebben het la ten onderzoeken en de monden van de artsen vielen open. Zij zei den: hier moet je geen verklaring voor zoeken, dit is écht een won der." Sceptici houden vol dat de weten schap nog nooit een echte gebeds genezing heeft kunnen vaststellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4