Kijk, hier houden mussen nou van: mooi uitzicht en een lekker zonnetje' principes omgaan' 'Te Woon' biedt kansen en bedreigingen Zaterdag 31 maart WPZC Woensdag 28 maart 2007 23 Walhout rijdt op de fiets door Middelburg om vogels te tellen. foto Lex de Meester Jaco Walhout maakt inventarisatie van vogels in Middelburg. door Nadia Berkelder middelburg - Als je wilt weten hoeveel vogels er in de stad wo nen, moet je je oren gebruiken. Want zingende vogels hebben meestal een territorium. En wie een territorium heeft, die woont ergens. Bovendien zijn vogels met je ogen bijna niet op te sporen. Jaco Walhout telt in opdracht van de gemeente de vogels in Middel burg. „Merels, koolmezen en pim pelmezen tel ik niet. Wel huismus sen, spreeuwen, putters, boom kruipers en spechten." De tellin gen moeten duidelijk maken wel ke vogels in Middelburg voorko men en of het er meer of minder worden. Daarna wordt bepaald of ingrijpen noodzakelijk is. Vanochtend fietst Walhout door Zuid. Een wijk waar de woningen nog ouderwetse pannen hebben: een mussenparadijs. In elke goot zitten paartjes en dat is lang niet overal zo. „In de binnenstad zaten er tien jaar terug nog driehonderd, nu nog 26. De gemeente wil maat regelen nemen, maar of dat helpt?" Walhout fietst een binnen- pleintje op. „Kijk, hier houden mussen nou van: beetje mooi uit zicht, het zonnetje erop. Het zijn net mensen." Bijna in elke schoorsteen in de Ma- gistraatwijk zitten kauwtjes. Veel mensen geven die vogel de schuld van het verdwijnen van de mus. Onzin, vindt Walhout. „Ze eten wel eens een jong vogeltje, maar te gen de tijd dat de mussen uitvlie gen, dan zijn ze eigenlijk niet meer te eten; te veel veren. Ik vind kauwtjes eigenlijk wel leuke vo gels. Kijk, ze zitten hier ook ge woon gebroederlijk naast elkaar." De lijster (Waar? 'Boven je hoofd in die boom') wordt genegeerd. Daar zijn er genoeg van. Toch kan 'Als de mussen uitvliegen zijn ze eigenlijk niet meer te eten: te veel veren' het niet handig zijn om veel voor komende vogels over te slaan bij een telling. In 1989 heeft iemand de vogelstand in de hele stad in kaart gebracht. Mussen heeft hij toen niet geteld. Die waren te tal rijk. „Je ziet mussen vooral aan de randen van de stad. Ik denk dat je ze in het centrum niet meer ziet, omdat de stad steeds verder uit dijt." Langs de rand van het Eras- muspark spot Walhout een tjiftjaf. Een eindje verderop nog één. „Hoor je die groene specht?", vraagt hij. „Dat lachende geluid?" In een boom in een tuin in Park de Moucheron ziet hij twee staart- mezen. „Die zie je steeds meer. Leuke vogeltjes, van die kleine bol letjes met een lange staart." De groene specht komt intussen steeds dichterbij. „Kijk, daar hangt-ie, in die populier." Veldzigt, een wijk verderop, is vo- gelarm. Voor wie er op let: doodse stilte. Alleen een poes miauwt. De daken zijn hier plat, het groen is te jong. „Net als de Veersepoort, daar zit ook bijna niks. Ja, koolmezen. En merels, maar die merels die ge ven echt helemaal nergens om." middelburg - Het te koop zetten van huurhuizen van de Middel burgse woningcorporatie Woon- goed biedt volgens wethouder A. de Vries kansen en bedreigingen. Positief aan het plan is de mogelijk heid om starters op de woning markt beter te bedienen. Daar naast ziet hij ook een bedreiging, zo zei hij gisteravond tijdens een discussiebijeenkomst van de Huur dersvereniging Middelburg. „Het risico bestaat dat er wijken komen waar veel huizen in particuliere handen komen en wijken waar de huurwoningen domineren." Hij vindt dan ook dat Woongoed en de gemeente nog eens goed moe ten kijken hoe dat probleem aange pakt kan worden. Woongoed wil volgend jaar star ten met 'Te Woon'. Huurders krij gen dan de kans hun woning te ko pen. Bij vertrek naar elders moet de woning wel weer verkocht wor den aan de corporatie. Als de wo ningbouwvereniging de woning te rugkoopt, wordt wel de eventuele winst of het verlies gedeeld. Het systeem biedt volgens direc teur E. de Ceuster de mogelijkheid om kopers twintig procent korting te geven op de nieuwbouwprijs van een woning. In eerste instantie worden alleen woning die leeg komen aangebo den om of te kopen of te huren. Daarna ook andere. is geen reden om op te stappen. Het ging er ons om dat de Pv- dA-motie aanvankelijk ook sloeg op buitengewoon ambtenaren, die af en toe iemand trouwen." En die mensen voltrekken nou juist de meeste huwelijken, vertelt Leo Slager, ambtenaar bij de afde ling publiekszaken. „Er zijn wel ambtenaren in dienst bij de ge meente die huwelijken voltrekken, ik ben er daar zelf ook één van. Maar wij doen voornamelijk de gratis huwelijken." De buitenge woon ambtenaren van de burgerlij ke stand - vrijwilligers - verdelen de rest. „Dat heeft nog nooit tot discussie geleid." In Middelburg worden jaarlijks ongeveer tien hu welijken gesloten tussen mensen van hetzelfde geslacht. Het ging de PvdA niet om die vrij willigers, zegt Szarafinski. „En dat had ik ook al duidelijk gemaakt. Toen dat eenmaal was uitgespro ken, was het ook niet meer zo inge wikkeld." „De coalitieparmers heb ben elkaar eens goed aangekeken", vertelt Dekker. „We zijn tot de con clusie gekomen dat we over dit punt toch niet konden aansturen op een breuk in de coalitie." Volgens Van Klinken heeft deze discussie geen gevolgen voor het functioneren van die coalitie. „In het college is er geen probleem. Vanochtend hebben we alweer op een vrolijke manier vergaderd." Szarafinski is het met hem eens. „We moeten nog maar eens pra ten, maar verder zijn we gewoon blij met Huub van Klinken." 18.OO tot ll.OO uur KARWEI MIDDELBURG Mortiereboulevard 8 4336 RA Middelburg SPECIAAL VOOR KARWEI KAART-HOUDERS: |AOA Exclusieve koopavond met 10% korting op JÖBXIHS het hele assortiment! assortiment Nog geen KARWEI KAART? Vraag 'm deze avond gratis aan in de bouwmarkt voor direct gebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49