Doorbraak impasse landbouwschuur 'Die naaldhak stond na een Gezinsmodewinkel Vögele kan niet terecht in Zierikzee Recron vraagt balans tussen ecologie en economie in Voordelta 22 Woensdag 28 maart 2007 pzcS De monumentale panden in de Zierikzeese binnenstad zijn te klein voor kledingzaak Vögele. foto Dirk-Jan Gjeltema Vestiging in Zierikzee is logische stap voor Charles Vögele. door Esme Soesman zierikzee - Gezinsmodewinkel Charles Vögele wil best met een fi liaal in het Zierikzeese centrum zit ten. Het probleem is dat grote ruimten daar niet voor het op rapen liggen. Vestiging op een be drijventerrein lukt vooralsnog evenmin. „Frustrerend", typeert een medewerker van het bedrijf - zetelend in Utrecht - de gelopen procedure tot nu toe. Voor het kledingbedrijf is vesti ging in Zierikzee een 'logische stap om de positie in Zeeland te voltooien'. In alle Zeeuwse steden zit inmiddels een Vögele. Goe- ree-Overflakkee telt twee filialen. Schouwen-Duiveland ligt daar als witte vlek tussenin. De formule van het bedrijf vraagt echter om een winkelruimte van zeker 8oo vierkante meter. Waarmee de mo gelijkheden in de stad beperkt zijn. Burgemeester en wethouders voe len ondertussen niets voor een modezaak op het bedrijventerrein Boerenweg, naast Leen Bakker. De tailhandel hoort in de binnenstad thuis, redeneren de gemeentebe stuurders. Ook een tijdelijke vrij stelling zit er op dit moment niet in. Kan Vögele keihard aantonen dat de winkel na vijf jaar naar het Business Park verkast, dan zou er tijdelijk vrijstelling verleend kun nen worden. Op de optie Business Park is echter, geeft de gemeente aan, geen concreet zicht. Het is niet uitgesloten, maar ook nog lang niet zeker of dat terrein soe laas biedt. „Ook hiervoor zal nog een ruimtelijke afweging gemaakt moeten worden", geeft de gemeen te Schouwen-Duiveland aan. Eerder werd besloten wel mede werking te verlenen aan de vesti ging van megasportzaak Sport- 2000 naast Leen Bakker. Mits de verkoop van volumineuze artike len (fitnessapparatuur en dergelij ke) voorop staat en verkoop van sportkleding bijzaak blijft. Een frustrerende gang van zaken voor Vögele, omdat - door een fout op het gemeentehuis - de vrijstellings procedure voor Sport20oo sneller is opgestart dan dat de eerder inge diende aanvraag voor Vögele in be handeling is genomen. Wat de kle- dingfirma betreft hoeft vestiging op een bedrijventerrein ook niet zo problematisch te zijn. Elders (in Hulst en Goes) is Vögele wel 'peri feer' neergestreken. Die ruimte biedt het provinciale omgevings plan blijkbaar. „En dan wil ik ook best twee opblaaskano's in de eta lage zetten. Want ook Sport2000 is vooral op kleding gericht." Kledingzaak Vögele wil zich in Zierikzee vestigen, maar dat valt niet mee. De panden in het cen trum zijn te klein. Detailhandel op het bedrijventerrein mag niet. Behoud monumentaal wagenhuis voorwaarde bij nieuwbouw schuren. door Ali Pankow dreischor - Agrarisch onderne mer H. van den Hoek maakt ge bruik van het alternatief dat de ge meente hem biedt om eindelijk de dringend gewenste opslagruimte bij zijn boerenbedrijf aan de Zuid- langeweg in Dreischor gerealiseerd te krijgen. Hij wordt daardoor wel verplicht een monumentaal wa genhuis op zijn erf te verplaatsen. Zelf zou hij dat gebouw liever slo pen, maar de officiële instanties ge ven daar geen toestemming voor. Verder heeft Van den Hoek ook de plannen voor een nieuw te bou wen schuur drastisch moeten aan passen aan specifieke architectoni sche eisen. Voor de ondernemer betekent dat extra kosten. Hij neemt die echter voor lief in de hoop deze al lang slepende kwestie uit een impasse te krijgen. „Er is echt haast bij, want de oogst van dit jaar zal toch Voorlichtingsavond en hoorzitting beheersplan zeer matig bezocht. door Melita Lanting zierikzee - Toerisme en natuur kunnen prima samengaan. Zorg er daarom voor dat de balans tussen natuur en economie in evenwicht blijft in de Voordelta. Met die boodschap kwam Recron- manager T. Wegman gisteren naar de hoorzitting over het concept-be heersplan Voordelta. „Het accent ligt nu te eenzijdig op de ecologi sche doelen." Wegman pleitte er voor dat het huidige en toekomsti ge gebruik van de Voordelta niet worden beperkt. Voor een strook Noordzee voor de kust van Walcheren, Schouwen- opgeslagen moeten worden. Wat dat betreft zit ik met de vingers tussen de deur", zegt Van den Hoek. Oorspronkelijk betrof zijn verzoek de bouw van een nieuwe schuur en behoud van twee oude schu ren. De meest bruikbare van die twee opslagruimten werd echter eind november vorig jaar in de as gelegd. Als reactie daarop diende Van den Hoek een nieuw plan in. Dat be treft de bouw van een grote vrij staande loods ter vervanging van het wagenhuis, de afgebrande en de nog overgebleven oude schuur. De te slopen gebouwen staan ech ter geregistreerd als rijksmonu ment. Derhalve maakten zowel Rijk en provincie als de gemeente lijke monumentencommissie be zwaar tegen de sloopplannen. Wethouder R. van der Wekken HNj Gemeente biedt agrarisch onder- nemer enige handreiking voor bouw nieuwe schuur ter vervan ging van monumentale opslag ruimten. Duiveland en de Zuid-Hollandse eilanden is een beheersplan opge steld dat nu ter inspraak ligt. Dit hele gebied is aangemerkt als na tuurgebied (Natura 2000). Binnen de Voordelta valt ook het toekomstige zeereservaat in het ka der van de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Er is een beheersplan opgesteld om de natuur te bescher men en om de compensatiedoelen te halen die nodig zijn in verband met de aanleg van de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam. Hierin wordt geregeld wat wel mag en wat niet. PW De Recron pleit voor een goede - balans tussen natuur en econo mie in de Voordelta. Dit is inge bracht tijdens een hoorzitting over het beheersplan. geeft aan wel begrip te hebben voor de situatie van Van den Hoek. Hij vindt dat deze agrarisch ondernemer mogelijkheden moet krijgen een schuur te bouwen die voor hem bedrijfseconomisch haal baar en bruikbaar is. De wethou der is echter huiverig de onderne mer een vrijbrief te verstrekken om wat dan ook neer te zetten. „We willen zelf natuurlijk ook een schuur bouwen die netjes in de omgeving past, maar we moeten daarnaast wel een bedrijf kunnen uitoefenen", zegt Van den Hoek. De wethouder vindt dat het monu mentale wagenhuis op het perceel behouden moet blijven, maar wel kan worden verplaatst. Van der Wekken hecht wat minder waarde aan het behoud van de oude klei ne schuur. Gedeputeerde H. van Waveren heeft zich inmiddels ter plekke georiënteerd op het alterna tieve voorstel van de gemeente. Ook hij kan zich vinden in het ver plaatsen van het wagenhuis. De Welstandscommissie buigt zich morgen over het nieuw ingedien de plan van Van den Hoek. Hoewel dit beheersplan in het ver leden veel emotionele reacties heeft opgeroepen (velen waren bang dat het hele gebied op slot zou gaan) waren gisteravond maar weinig mensen naar het gemeente huis in Zierikzee getogen om zich voor te laten lichten of in te spre ken. Op de voorlichting waren nog rond de twintig personen afge komen, de Recron was de enige in spreker. Uit een mededeling van de organi satie blijkt dat het ook niet storm loopt met schriftelijke reacties: tot nu toe zijn vier reacties binnenge komen. Inspreken kan nog tijdens drie soortgelijke avonden in de re gio en schriftelijk tot 11 april. Meer informatie op www.rijkswater- staat.nl/noordzee. Paaspop beleeft vijfde editie in Zierikzee zierikzee - Zaterdag 7 april is het weer Paaspop in de Zierikzeese ho reca. Van vijf uur 's middags tot half vier 's nachts is er live muziek in cafés, 't Plagiaat speelt in de Biet, Cees Dalton in 't Visslop, IOG in De Vlinder, Rachel in De Banjaard, Rob van Holland in 't Centrum en Dl Wilfred in Later. Opbrengst collecte voor onderzoek reuma zierikzee - Tijdens de jaarlijkse col lecte heeft het Reumafonds in Zie rikzee 3491 euro opgehaald. Het geld wordt besteed aan onderzoek naar de bestrijding van reuma. No dig, volgens het fonds, zeker nu on derzoek leert dat reuma een volks epidemie dreigt te worden. Hennepkwekerij in Sommelsdijk geruimd sommelsdijk - In een loods aan de Dorpsweg in Sommelsdijk is maandag een hennepkwekerij ont manteld. Dat maakte de politie gis teren bekend. In de loods stonden meer dan 2000 planten. De kweke rij belastte het stroomnet zwaar en trok daarmee de aandacht van energiebedrijf Eneco. Man aangehouden voor vernielen telefoon bruinisse - Op een camping aan de Hageweg bij Bruinisse is maan dag een 23-jarige man aangehou den. Door een getuige was gezien dat hij probeerde een munttele- foon op de camping open te bre ken. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Taxicentrale Goes laat viertal midden in nacht naar huis lopen. door Luc Oggel goes - Stel: je staat 's nachts op een bedrijventerrein in Goes na een feestje en wil een taxi bestel len. Tot je stomme verbazing ver telt de centralist je dat je maar naar de Grote Markt moet lopen. Het overkwam Hilly van der Mo len (51) uit Yerseke. „Ik dacht echt dat ze een grapje maakten." Van der Molen wilde vorige week vrijdagnacht met nog drie anderen een taxi bestellen bij Taxi Services Connexxion in Goes. Ze was die bewuste avond met een vriend, zijn zoon en diens vriendin naar een feest in Brabant geweest. Met een touringcar waren ze 's mid dags vertrokken bij de McDonald's in Goes. Rond drie uur 's nachts werden ze daar ook weer afgezet door de bus, waarna het viertal een taxi wilde pakken naar hun slaapadres in de Goese Polder. Dat konden ze echter vergeten. „Toen mijn vriend de centrale in Goes belde, kreeg hij te horen dat we maar naar de Grote Markt moes ten lopen om daar in de rij te gaan staan voor een stapperstaxi", ver telt Van der Molen, nog steeds vol ongeloof. Toen zij daarop meteen zelf weer belde, kreeg ze hetzelfde verhaal te horen. „Ik dacht echt dat die man een grapje maakte. Ik was zó kwaad. Ik heb nog aangebo den om ook de rit van de Markt naar de McDonald's te betalen, maar daar werd niet op inge gaan." Uiteindelijk is het viertal van ellen de te voet naar de Goese Polder ge gaan. „Die andere vrouw die bij ons was had naaldhakken aan, daar heeft ze bijna een uur op moet lopen. Bij thuiskomst stond 'Er werd ons verteld dat we op de Grote Markt maar op een taxi moesten wachten' die schoen halfvol bloed, ze had een open wond aan haar hiel." Waar Van der Molen zich echter nog het meest kwaad over maakt, is het feit dat je 's nachts gedwon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42