Bestemming Omwonenden blij met plan Rede en Oude Vaart Zuiddorpse neemt na 44 jaar afscheid als voorzitter EHBO Hengstdijk krijgt een flinke 'opplusbeurt' Afscheid van vrijwilligers bij meldpunt 22 Woensdag 28 maart 2007 pzc Z Wijkbewoners hebben nog wel twijfels over afwikkeling verkeer. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De plannen voor de nieuwbouw van de basisschool Oude Vaart en de uitbreiding van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen zijn door de omwonen den goed ontvangen. Dat bleek tijdens een informatiebij eenkomst over de plannen die was georganiseerd door beide scholen en de gemeente. De vragen die er waren, gingen voornamelijk over de verkeersafwikkeling. De ge meente heeft daarover goed nage dacht. Dat heeft geresulteerd in een plan waarbij het autoverkeer en de fietsende schooljeugd zoveel mogelijk gescheiden worden. De jonge kinderen die naar basis school Oude Vaart gaan, worden via weer een andere route geleid. „Er is dus alles aan gedaan om de verkeersveiligheid zo goed moge door Patricia de Ryck zuiddorpe - Ze heeft net haar EHBO-diploma op zak als ze ver kozen wordt tot voorzitster van EHBO Zuiddorpe. Als 29-jarige begint ze vol energie aan deze beproeving. De inmiddels 71-jari- ge Nadia van Nieulande-Baart heeft dinsdagavond na 44 jaar af scheid genomen van de vereni ging- „Ik wilde mensen helpen, daarom ging ik op EHBO-les. Toen ik geko zen werd, zat de vereniging in de slop. We hadden niets, zelfs geen materiaal. Ik heb de vereniging weer op de rails gezet", vertelt de voorzitster enthousiast. Dat ze 44 jaar lang voorzitter zou blijven, had ze nooit verwacht. „Ik lijk te waarborgen", zegt wethou der Cees Liefting. Enkele omwonenden hadden hun twijfels bij de geplande midden berm op de Oude Vaart. De ge meente gaat dat nog eens goed be kijken. Het huidige gebouw van Oude Vaart wordt gesloopt om vrij baan te maken voor de uitbreidingsplan nen van De Rede. De nieuwe school komt aan de Tamarinde straat, op de plaats van de voorma lige basisschool de Golfslag. Omdat het een nieuw gebouw is, moet de hemelwaterafvoer losge koppeld worden van de riolering. Dat betekent dat de huidige vijver eens zo groot moet worden om het water te kunnen bergen. Het parkeren in het gebied van de onderwijsinstellingen wordt een 1^ De plannen voor nieuwbouw van basisschool Oude Vaart en uit breiding van scholengemeen schap De Rede zijn door de om wonenden goed ontvangen. gaf wel eens aan dat het tijd werd voor nieuw bloed, maar dan zei den de leden: 'doe jij het nog maar een paar jaar'. Dan ging ik weer verder." In al die jaren heeft ze veel meege maakt. Zo zijn diverse EHBO-tech- nieken aangepast en is het materi aal veranderd. „We hebben nu ook een AED-apparaat, echt een vernuftig ding. Maar ze zijn heel duur en je hebt er nog twee nodig ook. Eén om te gebruiken en de andere om te oefenen. Gelukkig hebben we financiële steun gekre gen van de gemeente." Daarnaast zijn er de ongelukken, soms met slechte afloop. Als EH- BO'er is ze vaak als één van de eer ste aanwezig. „)e doet wat je kunt. stuk beter. Tussen de Rede en de nieuwe Oude Vaart komt een par keerterrein voor honderd auto's. Dat terrein is bedoeld voor de per soneelsleden van beide scholen „Bovendien komen er verschillen de kiss and ride-stroken waar ouders hun kinderen kunnen af zetten", zegt wethouder Liefting. Buurtbewoners gaven wel aan bang te zijn voor sluipverkeer van en naar de wijk Triniteit. De ge meente gaat de straat echter zo in richten dat die route niet aantrek kelijk is voor sluipverkeer. Mensen kunnen tot 10 april ziens wijzen indienen tegen de plannen. Die worden indien mogelijk ver werkt in het definitieve plan. „Zon der veel tegenslagen hopen we dat over anderhalf tot twee jaar de om geving helemaal te hebben aange past volgens de plannen", zegt Lief ting. Het is de bedoeling dat de nieuwe basisschool Oude Vaart volgend jaar na de zomervakantie in ge bruik wordt genomen. Soms haalt een persoon het niet. Daar ben je dan echt niet lekker van." Van Nieulande heeft nog nooit een les gemist. „Je leert elke keer weer. Ieder lid moet een aantal les sen per jaar volgen. Halen ze dat niet, dan moeten ze uit de vereni ging. Dat vond ik echt het akelig ste werk tijdens mijn voorzitter schap." Van Nieulande gaat verhuizen naar Sliedrecht waar haar dochter woont. „Daarom moet ik mijn functie opgeven." Met pijn in het hart neemt ze afscheid van de vere niging. „Mijn man zei altijd: 'als jij stopt, gaat het kapot'. Maar ik heb er vertrouwen in dat de vereniging blijft bestaan." Gereformeerde kerk in Zaamslag krijgt gehoorzaal Het Podium. door Peter Oggel zaamslag - Het is niet zonder re den dat de gereformeerde kerk in Zaamslag vorig jaar precies op 31 oktober van eigenaar veranderde. Hervormingsdag, de dag dat Maar ten Luther in 1517 in Wittenburg zijn 95 stellingen publiceerde. En het is evenmin zonder reden dat de Kerkenraad die dag bij de nota ris de sleutels van de kerk in een authentieke collectezak overhan digde. Symboliek voor: behoud het goede! Dat is de nieuwe eigenaar van de gereformeerde kerk ook vast van plan. Sterker nog: de kerk moet niet alleen herkenbaar blijven, maar ook haar ornamenten behou den. Nieuwe eigenaar Theo Hamelink beseft dat een kerk emotie op roept. In een godshuis wordt ge trouwd, gedoopt en begraven. En Gods woord wordt er verkondigd. Hamelink beseft ook dat te veel kerken al zijn gesloopt of ten prooi zijn gevallen aan projectontwikke laars die er appartementen van maakten. Hamelink is geboren in Terneuzen, maar opgegroeid in Zaamslag. Hij is eigenaar en uit bater van Terneuzens bekendste brocante De Stoof, maar ver plaatst zijn zaak na de verbouwing in augustus naar de kerk in Zaam slag. Op de begane grond komt de twee dehandszaak met een aparte ruim te voor de blaasinstrumenten van Joop de Pooter. Bijzonderder nog zijn de plannen van Hamelink voor een auditorium, wat hij eigen lijk een te deftig woord vindt voor een verdieping waar straks (klassie ke) concerten, exposities en lezin gen te horen en te zien zijn. Voor het pneumatische 'Standaart-or- gel' is daarbij een mooie rol wegge legd. De aanzet voor het 'Festival van Zaamslag' staat in elk geval in de steigers. Bij de ingang aan de ach terzijde prijkt op een kerkbord de bijbeltekst 'Hoe lieflijk zijn uwe woningen'. Hamelink heeft die tekst ter harte genomen. Het glas-in-lood in het godshuis blijft intact, de lambrizering wordt op nieuw aangebracht. Vanuit de preekstoel wordt straks in het audi torium koffie en thee geschonken. Zelfs de oude verwarmingsbuizen krijgen een nieuw leven als balus trade. Hamelink wijst op de vide, een ideetje van zijn architect om bij de bouw van Het Podium de authen tieke sfeer van de kerk vast te hou den. „Ik wilde een etage en zei te gen de architect dat hij er maar een verdieping in moest leggen. Maar de architect zei dat ik dan be ter een loods kon kopen. Het is voor mij nog wel de vraag wat de akoestiek doet. Maar volgens de ge leerden komt dat in orde." 'Onze inzet is om zoveel mogelijk oude materialen opnieuw te gebruiken' De kerk dateert uit 1911. De pasto rie, oorspronkelijk gebouwd als woning voor de toenmalige burge meester Wortman, is pas in 1939 bij de kerk gevoegd. Dominee Ho- vinga preekte op eerste pinkster dag verleden jaar voor het laatst in de kerk, die werd afgestoten na de fusie van de gereformeerde en her vormde kerk. Dat het kerkbestuur het gebouw aan Hamelink verkocht, dankt hij - zegt hij - aan een 'gun-effect'. „Er waren plannen voor sloop, voor appartementen. Ik denk dat de kerkenraad mijn plannen meer zag zitten, want ook de buiten gevel blijft nu behouden. Er zijn afspraken gemaakt over het ge bruik. Geen discotheek, geen café. Ik heb iets met kerken, gebouwen met uitstraling. Ik ben dirigent van het koor THirondelle en speel zelf ook orgel. Kerkmuziek is mijn passie." Hamelink wil voor de opening van het auditorium (met plaats voor 200 bezoekers) de pianist Cor Bakker naar Zaamslag halen. Gemeente en inwoners steken samen de handen uit de mouwen. door Harold de Puysseleijr hengstdijk - Schoorvoetend ge ven de leerlingen van groep zes van de Jozefbasisschool in Hengst dijk toe dat ze zich er zelf ook aan schuldig maken. Soms, vertellen ze wat bedremmeld, gooien ze ook wel eens iets op straat of in de bosjes. Dingen die daar eigenlijk niet thuishoren. Maar tijdens de jaarlijkse Opplus- dag in het dorp maakten ze dat gis teren weer ruimschoots goed. De kinderen van groep zes trokken in de ochtenduren samen met juf Nancy door het dorpsbos en de omgeving van de speeltuin aan de Norbertijnenstraat en vulden daar vuilniszakken vol zwerfvuil. Ook de leerlingen van de groepen ze ven en acht maakten zich verdien stelijk tijdens de voorjaarsschoon maak van het dorp. „We hebben aanvankelijk nog wel enige discussie gehad over het be grip zwerfvuil", vertelt de juf, ter wijl overblijfselen van een volledig doorgeroeste ijzeren kookpan in de vuilniszak verdwijnen. „Want er zit ook al een baksteen in een van de zakken. En of dat nu zwerf vuil is...?" De Opplusdag is een initiatief van de gemeente in samenwerking met de bevolking om ervoor te zor gen dat Hengstdijk er weer spie en span uit komt te zien. Niet dat het nu zo'n enorme janboel is in het dorp. Hier en daar worden puntjes op de i gezet. Zo wordt het basket balveldje naast de school aan de Hengstdijkse Kerkstraat verhard en worden trottoirs waar nodig ge fatsoeneerd. En leerlingen van de school planten in het kader van Leerlingen in de weer met prikkers. zeg maar de verlengde Boomfeest dag nieuw groen aan. Zoals de lin- denboom bij de school; een duur zame boomsoort die vele jaren mee kan, legt een medewerker van de gemeente met verstand van zaken uit. Ondertussen schoffelt Roland Nahr onkruid uit het voortuintje van zijn buurman, maar dat heeft helemaal niets te maken met de foto Peter Nicolai Opplusdag, legt de 66-jarige inwo ner. „Ik hou van properheid en hou hier zelfs zo'n beetje de hele buurt schoon. Stilzitten kan ik na melijk niet." Nahr woont al veer tien jaar naar volle tevredenheid in Hengstdijk. Hij belooft volgend jaar ook de handen uit de mou wen te steken tijdens de Opplus dag. „Als ik tenminste dan nog ge zond ben." TERNEUZEN - De 45 vrijwilligers van de stichting Meldpunt Vrijwil lige Thuishulp Terneuzen zijn gis teren uitgezwaaid. Tijdens een af scheidsbijeenkomst in het Churchillhotel kregen ze als dank voor hun jarenlange inzet een bloe metje, een kalender en een lunch. Het meldpunt houdt na negentien jaar op te bestaan. In het kader van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO) wordt het werk overgeheveld naar de nieuwe stichting AanZ die voortaan de vrijwillige en professionele hulp en zorgverlening voor z'n reke ning neemt. Voorzitter E. Galama toonde zich 'apetrots' op de organi satie, die een voorbeeldfunctie had in Zeeland. Het meldpunt richtte zich voornamelijk op de hulp aan ouderen. De belangstel ling voor de hulpverlening was groot. Vorig jaar werden negen honderd aanvragen behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34