eland Bijna alle Zeeuwen PZC Schoondamme Second Life open Passie De krant 10 weken voor €15,-! Woensdag 28 maart 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Terwijl Oranje ploeterde tegen Roemenië zat ik zaterdag in de Sint Jacobskerk. Daar zag ik hoe er wél met passie werd gespeeld. De Vlissingse Oratorium Vereniging voerde de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach uit. Wat daar allemaal bij komt kijken! Negentig amateurs oefenen maandenlang op een waanzinnig moeilijk koorwerk. Er wordt een professioneel orkest ingehuurd. En een heus jongenskoor uit Antwerpen. Hun rol is bescheiden. Achter hun partituur verbergen ze daarom de Donald Duck. Hebben ze wat te doen tijdens de lange episoden dat ze moeten wachten. Maar als ze aan de beurt zijn, lijkt het of de hemel opengaat. Engelenge zang. Sommigen zijn niet ouder dan acht, de leeftijd van mijn IS Jezus er al. jongste zoon. Ze zingen even ge- Nee die zit nog passioneerd als hij die ochtend op het voetbalveld een bal zelfs in de trein van op de doellijn nog keihard in de touwen ramde. Hij wel. En dan heb je de solisten, 's Mid dags, kort voor de generale, ontbreekt er nog één. Dus vraagt de dirigent zenuwachtig: „Is Jezus er al?" „Nee, die zit nog in de trein." Er wordt namelijk gewerkt aan het spoor bij Dord recht. 's Avonds hapert voor de pauze een inzet van koor twee. „Kom op", zeg ik opbeurend tijdens de thee. „De wedstrijd is nog niet gespeeld. De tweede helft moet nog beginnen." En in derdaad, er volgt een magistrale revanche. Koor en orkest krij gen een minutenlange ovatie. Alleen de Antwerpse jongens maken dat niet meer mee. Zij zijn in de pauze vertrokken. Lig gen ze al onder de wol of mogen ze thuis nog even de samen vatting zien van Portugal-België? 4-0. Waar is de passie geble ven waaraan Rode Duivels hun naam danken? COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. De Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties onderzochten hoe de bevolking over de natuur denkt. De uitkomsten zijn overwegend positief. Toch wordt ook lering getrokken. door Rinus Antonisse Ze vinden de resultaten verrassend. Natuurmo numenten, Staatsbosbe heer en de Zeeuwse Mi lieu Federatie zijn blij dat een gro te meerderheid, 92 procent, van de Zeeuwen natuur belangrijk vindt. De inwoners bezoeken het meest strand en de duinen, daarna vol gen de polders en de bossen en parken in stad of dorp. De organi saties lieten bureau Intomart on derzoek doen naar het draagvlak voor natuur, landschap en milieu in Zeeland. Bijna 800 inwoners na men eraan deel; voldoende om ver antwoorde conclusies te trekken, aldus J. Both van Intomart. Het is echter niet allemaal rozen geur en maneschijn. Een aantal uit komsten is aanleiding voor actie. I. de Boer, regiodirecteur Natuur monumenten, laat weten dat meer nadruk gelegd moet worden op de bijzondere waarden van de natuur in de delta. Het feit dat de deelne mers aan het onderzoek bos, park deltawateren en strand boven de zeer waardevol le slikken en schorren plaatsen, baart wat zorgen. Estuariene na tuur is juist hét kenmerk van Zee land. „We zetten een programma op om de Zeeuwen beter te verbin den met de deltanatuur", meldt De Boer. Regiodirecteur Staatsbosbeheer P. van den TXveel kondigt aan dat duidelijker aangegeven zal worden dat natuur en landschap niet al- deen maar geld kosten, maar voor de economie ook opleveren. Hij noemt als voorbeelden plan Ture luur op Schouwen-Duiveland, waarvoor binnenkort het plan Van Zierik tot Zee wordt gepresenteerd, en plan Waterdunen tussen Bres- kens en Groede. andere kant denkt echter 48 pro cent dat in de aanpak van de pro blemen juist veel kansen liggen voor de natuur. Natuur en milieu scoren met een vierde en vijfde plaats overigens niet het hoogst op de lijst van elf belangrijkste onderwerpen. Ge zondheidszorg, werkgelegenheid en sociale veiligheid vormen de top drie. De onderwerpen asielzoe kers, buitenlanders en integratie noemen de Zeeuwen als minst be langrijke. De Boer constateert wel dat een natuurrijke provincie di rect van invloed is op het 'welbe vinden' en daarmee de gezond heid van de inwoners. Volgens de Zeeuwen moet Zee land een gezonde provincie zijn Zeeland moet vooral een gezonde provincie zijn. Over de wens van een meerder heid, 58 procent, om meer bos te krijgen, merkt Van den Tweel op dat de natuurorganisaties daarmee aan de slag moeten. „Bij beleefbaar- heid en toegankelijkheid horen wel degelijk bossen. In nauw over leg met de streek moeten we kij ken waar dat kan." M. van Mierlo, directeur Zeeuwse Milieu Federatie, ziet in de resulta ten een aansporing om extra in te zetten op aanpak van de klimaat verandering. Vier op de tien Zeeuwen beschouwen die verande ringen als een bedreiging. Aan de (79 procent), veel natuur hebben (77 procent), veel ruimte bevatten (74 procent) en milieuvriendelijk zijn (66 procent). Een ruime meer derheid, 91 procent, meent dat er in de provincie voldoende natuur is. Niet alleen meer bos in het buiten gebied; bijna 50 procent wil ook meer groen (parken) in stad en dorp. Een meerderheid denkt dat de eco- slikken en schorren Kees de Meester zit te genieten op zijn fiets. Hij is bezig met zijn dagelijkse rondje: van zijn woonplaats Rilland de afslag Oesterdam, onderlangs het kanaal, rich ting schietbaan en daarna naar Bath. „Als de wind goed staat!", zegt De Meester met opgeheven vinger. „Anders rij ik de andere kant uit." En het moet ook vooral niet regenen. „Een nat te kop, daar heb ik een hekel aan. Kou maakt me niets uit, maar nat, dat is verschrikkelijk." De 69-jarige Rillander vindt het hier in de pol der 'machtig', vandaag met dat zonnetje. „Maar ik rij net zo makkelijk naar de Brabantse Wal, ook mooi hoor. Bossen, polders, ik vind het al lemaal mooi. Straks rij ik aan de buitenkant van de dijk, ook mooi." Hij stapt weer op zijn fiets, een fraaie Gazelle. „Jawel, en dat met een kunstheup, hè. Het be gint met een bril, dan krijg je een kunstgebit en uiteindelijk heb je een kunstheup." Hij lacht, zwaait en rijdt weg. Even een rondje Rilland doen. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 6150 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800-0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij55' abonnement met automatische betaling -i Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Ab van der Sluis goes - in het computerspel Se cond Life is het eerste virtuele ver dronken dorp in Nederland geo pend, Schoondamme. De Zeeuw se schrijver Jan B. Kuipers ver zon de geschiedenis en de naam van de virtuele gemeente. Detail uit de dorpsgeschiedenis: Schoon damme verdronk tijdens de Twee de Sint Elisabethsvloed van 1421, die grote schade aanrichtte in Zee land. Schoondamme is een typisch Hol lands dorp met een pittoreske kerk, een bruin café, een gezellig strand en winkelstraat. „Schoon damme anno 2007", aldus Kuipers, „is een oer-Hollands rivierdorpje dat de toekomst zonnig inziet." De voormalige stadsdichter van Mid delburg schreef de geschiedenis van het verdronken dorp in op dracht van een mediabedrijf Kui pers - onder meer schrijver van historische boeken en auteur van sciencefiction - kon in Second Life fictie met geschiedbeoefening en archeologie combineren. De naam Schoondamme 'dook' voor het eerst op in 1289 en kende een roerige geschiedenis met een stormvloed, een brand die het hal ve dorp verwoestte en een econo mische crisis. De Tweede Sint Elisabethsvloed vond plaats op of rond 19 novem ber 1421. Dijkdoorbraken en over stromingen richtten in Zeeland en Holland grote schade aan. Zeker tweeduizend mensen kwamen om. Volgens een hardnekkig mis verstand zou de Biesbosch zijn ont staan door de TWeede Sint Elisa bethsvloed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2