'Ontpolderen bedreigt natuur' Alicia en Alexia afgekocht Dierenporno in bezit strafbaar Nieuwe hoofdstad Myanmar licht tipje van de sluier op Schrappen wegen vignet valt slecht in België Raadselachtig gedrag bavianen in Emmen Woensdag 28 maart 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 74 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 Getijdennatuur scoort even slecht als tweede kerncentrale en WCT. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Twee derde van de Zeeuwen ziet ontpolderen langs de Westerschelde als een bedrei ging van de natuur. Het verhogen van dijken is voor 87 procent van de inwoners het minst bedreigend. Ontpolderen scoort als 'gevaar' bijna even hoog als de Wester schelde Container Terminal (66 procent) en bouw van een tweede kerncentrale (64 procent). Natuurmonumenten, Staatsbosbe heer en Zeeuwse Milieu Federatie lieten bureau Intomart onderzoek doen naar de mening van de bevol king over natuur en milieu en het beleid van de organisaties die zich daarmee bezig houden. De afwij zing van de als natuurherstel be doelde ontpoldering - 38 procent vindt het geen bedreiging - komt niet als een verrassing voor ze. Het is geen aanleiding de opvattin gen te wijzigen, zegt directeur M. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie. „Ontpolderen is superge voelig omdat het de Zeeuwse aard zó raakt dat de mensen op wat minder zakelijke wijze naar dit dossier kijken." Hij erkent dat de natuur- en milieu-organisaties geen juist antwoord hebben op de emoties over ontpolderen. „We hebben misschien niet goed ge noeg gecommuniceerd hierover." Van Mierlo, J. de Boer (Natuurmo numenten) en P. van den Tweel (Staatsbosbeheer) wijzen erop dat het onderzoek niet speciaal gericht was op ontpolderen, maar op het verkennen van het draagvlak voor natuur en milieu. Ze onderstrepen dat de deelnemers daarover zéér positief zijn. „We zijn blij met de betrokken heid van de Zeeuwen bij hun pro vincie. Zeeland scoort als groene en blauwe provincie heel hoog", stelt De Boer. „Slechts een klein deel van de mensen zegt dat het in dustriële karakter belangrijker is." Van Mierlo noemt het opmerke lijk dat driekwart van de deelne mers aan het onderzoek stelt dat het milieu in Zeeland (enigszins) wordt bedreigd. Grootste milieu problemen zijn de lucht- en water vervuiling en het verloren gaan van de open ruimte. Nieuwe bedrijfsterreinen door de hele provincie ervaart 82 procent als een bedreiging en 76 procent vreest de gevolgen van de noord-zuid verkeersroute door de delta. Uitbreiding van recreatieter reinen in het buitengebied is voor 57 procent een bedreiging en 43 procent een kans. pagina 2 en 3: commentaar en Zeeuwen omarmen natuur Zeeuwen steunen natuur Een grote meerderheid van de Zeeuwen, 92 procent, vindt na tuur belangrijk. Een meerderheid, 67 procent, gaat het milieu persoonlijk aan. Voor vier op de tien Zeeuwen krijgt milieu genoeg aandacht. De Zeeuwen stellen dat provin cie en gemeenten eerstverant woordelijk zijn voor de natuur. Bijna driekwart meent dat de natuur- en milieuorganisaties bij het beleid betrokken moe ten worden. Die organisaties krijgen alle een voldoende rapportcijfer. Trage afwikkeling erfenis Bernhard is pijnlijk Er kan beter een vaste busverbin ding tussen Breskens en Vlissingen komen eens 56% ffljSSUPgjgP 44% Zie pagina 9 NAW PYITAW - Voor het eerst sinds de ingebruik name in 2005 hebben buitenstaanders de nieuwe hoofdstad Naw Pyi Taw van Myanmar (Birma) mogen aanschouwen. De buitenlandse pers was getuige van de jaarlijkse militaire parade. De stad werd op een afgelegen plek in het oerwoud ge bouwd, omdat Rangoon te kwetsbaar zou zijn voor een aanval. In de stad wonen alleen ambte naren en militairen. Er zijn vrijwel geen winkels of cafés. Het riool werkt nauwelijks en mobiel bellen is 'uit veiligheidsoverwegingen' verboden. foto David Longstreath/AP Omvangrijke bende opgerold op Tholen THOLEN - De politie heeft 21 men sen aangehouden voor een reeks misdrijven op Tholen. Hoofdver dachte is een 15-jarige jongen. De bendeleden, de jongste is 15, de oudste 52 jaar, worden beschul digd van het plegen van acht inbra ken, vernieling en mishandeling. De buit bestond uit onder meer parfum, bestek en fitnessappara- tuur. De verdachten zijn afkomstig uit Tholen, Bergen op Zoom en Steenbergen. Katern Zeeland: omvang bende ver baast Tholenaren Twee buitenechtelijke dochters Bernhard doen afstand van huizen. door Ton de Jong NIJMEGEN - De twee buitenechtelij ke dochters van wijlen prins Bern hard, Alicia (54) en Alexia (39), hebben in ruil voor een geldbe drag afstand gedaan van hun erf deel in drie huizen. Koningin Beatrix en de prinsessen Irene, Margriet en Christina heb ben de aanspraak van hun halfzus sen afgekocht voor een bedrag van naar schatting 800.000 euro. Uit de akte waarin de partiële ver deling van de nalatenschap van prins Bernhard is geregeld, blijkt dat de prins enkele dagen voor zijn dood op 1 december 2004 zijn testament nog heeft veranderd. Ali cia en Alexia kregen van Bernhard een deel toegewezen van drie pan den in Soest. Het afkoopbedrag staat niet in de akte vermeld, maar op basis van taxaties van het onroerend goed in Soest - ruim 2,4 miljoen euro - moet het afkoopbedrag ongeveer acht ton bedragen. Eén van de drie panden is de leeg staande bungalow op het land goed Vogelhof vlakbij Soestdijk, waarin Cocky Gilles, vertrouwelin ge van de prins, heeft gewoond. Het is onduidelijk of ook bij de rest van de erfenis voor een af- koopconstructie is gekozen. Bijna 2,5 jaar na het overlijden van Bernhard is zijn nalatenschap nog maar gedeeltelijk afgewikkeld. pagina 10 en 11: prins Bernhard was niet rijk DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van Justitie onderzoekt of de ver spreiding en het bezit van beeldma teriaal met dierenporno strafbaar kan worden gesteld. Ook bekijkt hij hoe hij het plegen van bestiali teit breder strafbaar kan maken. Dat zei hij gisteren op vragen van de SP. Seks met dieren is nu alleen strafbaar als kan worden aange toond dat het dier daaronder lijdt. Het verspreiden van foto's of films van bestialiteit, bijvoorbeeld via in ternet, is nog niet strafbaar. Datzelf de geldt voor het bezit ervan. EN Zeeland: 2 en 3, 21 t/m 27 en 30 en 31; Binnenland: 4 en 5; Buiten land: 6 en 7; Meningen: 8 en 9; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 29; Agenda: 32; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 lI I IB R 711688 555530 www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1