PZC Woensdag 28 maart 2007 1 7 Rob Nijssen, Ani ta van den Boo gaard en hun au tistische zoon Freek. „Autistisch ge drag is een symptoom en heeft een oor zaak", stelt Rob. om een ontspoord immuunsys teem en, daaraan gekoppeld, slecht werkende maag- en darm functies. Ei} een verstoorde stof wisseling, het biochemische rader werk in het lijf Als bijvoorbeeld de verwerking van boterham en glas melk in zo'n haperend bioche misch fabriekje vastloopt, kan het lichaam morfmeachtige stofjes aan maken. „Freek hing vaker 'high' over de bank." Uiteindelijk is volgens Nijssen het virus van Epstein-Barr - de ver wekker van onder meer de ziekte van Pfeiffer - medeverantwoorde lijk voor autisme. „Dat virus kan zich onder andere in de hersenen nestelen en er schade aanrichten in het deel dat emoties verwerkt: huilen, lachen, affecties, knuffe len." Rob Nijssen trekt een lade open. Een compleet regiment ampullen met natuurlijke ingrediënten ligt in het gelid. Tal van kruiden, oli ën, probiotica, vitamines, minera len, voedingsstoffen, uit de hele wereld. Van China tot de Amazo ne. „Kostte me vijfjaar om dit bij een te krijgen." Zijn overtuiging is dat je autisti sche kinderen kunt helpen door hun afweer te versterken, te active ren, de stofwisseling te ondersteu nen en een gezonde spijsvertering te bevorderen. Hij heeft in de loop van jaren een reeks van 'formules' ontwikkeld die de lichamelijke conditie van de patiëntjes zouden kunnen verbeteren. Deze midde len worden volgens een stappen- taalt haar drie jaar telkens 700 eu ro. Ze zegt dat ze dankzij het appa raat weer durft te gaan solliciteren; sollicitatiegesprekken verliepen meestal niet goed voor haar. „Je stottert extra omdat je zenuwach tig bent. Dan kun je tegen zo'n di recteur zeggen dat je normaal niet zo erg stottert en dan zie je zo'n man denken: ja ja. Aan het eind van het liedje krijg je weer een af wijzing." Meer informatie: www.medsy.eu of www.eyesandmore.nl plan ingenomen. Bij zoonlief sloeg de methode aan. Freek ging ondanks herhaalde te genslagen vooruit. Nijssen: „Hij zit nu lekker in zijn vel, maakt nor maal oogcontact, heeft gevoel voor humor, zoekt contact met ande ren, ook vreemden, en is veel min der afhankelijk van vaste patro nen. Hij eet weer normaal en slaapt goed." De wonderlijke vorderingen ble ven niet onopgemerkt. Zo paste Maastrichtenaar John Hufkens de supplementen van Nijssen toe op dochter Lianne (14). Bij haar was op negenjarige leeftijd een milde vorm van autisme (PDD-NOS) vastgesteld. Binnen twee weken heelde haar lichte psoriasis. „Na drie maanden zagen we haar ge drag veranderen. Ze werd veel emotioneler." Lianne hield voor het eerst rekening met anderen. Met klasgenoten bijvoorbeeld. „Vroeger ging ze gewoon uit van het principe: ik vind iets leuk, dus iedereen vindt dat leuk." Steeds meer wanhopige ouders zochten hulp bij Nijssen. Ook uit het buitenland. Zeker nadat de Britse krant The Daily Mail een lij vig artikel aan hem wijdde. Zo'n 250 kinderen zouden wereldwijd baat hebben gevonden bij de me thode. Nijssen: „Ouders denken dat bij autisme niets helpt. Maar er is zeker iets aan te doen." Hij heeft zijn handelsbedrijf beëin digd en een nieuwe onderneming gesticht: Synergy Nutriceutica, dat onder andere het zogeheten Im mune Balance Protocol produ ceert. Kinderarts en kinderneuroloog Ton Haagen van het Venlose zie kenhuis VieCuri raakte geïnteres seerd toen een autistisch patiëntje door Nijssens methode „opmerke lijk verbeterde", zo vertelt hij in zijn spreekkamer. „Autisme is een aandoening waar wij medici wei nig mee kunnen. Met begeleiding vangen we de symptomen op, maar aan de oorzaak kunnen we niets doen. Daar weten we ver domd weinig vanaf" Haagen heeft zich grondig in de wetenschappelijke literatuur ver diept: „Veel onderzoekers leggen een verband tussen autisme en een verstoord immuunsysteem. Kinderen met een kwetsbaar im muunsysteem hebben beschadigd slijmvlies aan het maagdarmka naal. Schadelijke stoffen kunnen zo de hersenen bereiken." De Venlose medicus is een weten schappelijk onderzoek gestart naar de methode van Nijssen. Dertig a vijftig autistische kinderen wor den een jaar lang gevolgd. Haagen waarschuwt echter voor te hoogge spannen verwachtingen. Schade aan de hersenen kan moeilijk hele maal teruggedraaid worden. Dat is dus ook het geval bij Freek. Rob Nijssen: „Als ik toen had ge weten wat ik nu weet, hadden Freek en ons gezin betere perspec tieven gehad. Freek spreekt nog niet en heeft momenteel een ont wikkelingsniveau van een kind van vier, vijfjaar. We zijn er nog lang niet, maar zijn kwaliteit van leven wordt steeds beter." SI Info op web: www.threewells.nl; te lefoon 0495-513535. SI De Speecheasy kost 4000 euro. Menzis draagt iets meer dan de helft bij. Autisme door vaccinatie? Kan een kind autisme krijgen door de bmr-vaccinatie? Nee, zegt kinderarts Ton Haagen be slist, in navolging van het stand punt dat de Gezondheidsraad recentelijk publiceerde. - Wel kan volgens Haagen zo'n vaccinatie in individuele geval len tot een opmerkelijke ach teruitgang in het functioneren leiden wanneer het kind een verzwakt afweersysteem heeft. Een vaccin bevat verzwakte ziekteverwekkers, waartegen een gezond kind antistoffen en daarmee immuniteit opbouwt. Een kwetsbaar immuunsys teem kan zich moeilijker tegen deze ziekteverwekkers verwe ren. Daarom informeert het consul tatiebureau altijd naar de ge zondheidstoestand van een kind dat een vaccinatie gaat krijgen. Grieperig, een verkoud heid? Dan een andere keer in enten. Kinderen die in hun eerste le vensjaar bovengemiddeld kwak kelen, hebben mogelijk een ver zwakt immuunsysteem. José Monnich- mann maakt dankbaar ge bruik van de Speecheasy. foto GPD Allergie voor lupine is 'onbekende' ziekmaker Waarschijnlijk hebben relatief veel mensen zonder het zelf te weten een allergie tegen lupinemeel, een eiwitrijke meelsoort die in toene mende mate wordt verwerkt in brood en koekjes. In het onder zoek waarop zij gisteren promo veerde, vond K. Peeters (UMC Utrecht) dat eenderde van de men sen met een pinda-allergie ook klachten (van jeuk in de mond tot misselijkheid ofbenauwdheid) kreeg bij het eten van lupinemeel. Ook bij mensen zonder andere al lergieën trof Peeters mensen aan die reageerden op lupinemeel. Wijnvlek komt na behandeling weer terug Met een laserbehandeling is een wijnvlek effectief lichter te maken. Echter, na verloop van jaren kan de vlek weer wat donkerder kleu ren, stelt M. Huiskeshoven (AMC Amsterdam) in het medisch tijd schrift New England Journal of Medicine op grond van een onder zoek bij 51 mensen tien jaar na de behandeling. Objectief gemeten was de vlek bij de meeste mensen weer wat donkerder geworden in tien jaar tijd. Ongeveer eenderde van de deelnemers had dit ook zelf al vastgesteld. Botmateriaal van dode kan getransplanteerd Artsen uit Hong Kong claimen met succes tussenwervelschijven getransplanteerd te hebben van overledenen in de nek van patiën ten met versleten tussenwervel schijven. De getransplanteerde schijven zijn na vijfjaar niet afge stoten en de ontvangers kunnen hun nek weer goed bewegen, schrijft D. Ruan (Universiteit Hong Kong) in het tijdschrift The Lancet. Verder onderzoek moet uit wijzen of transplantatie van tus senwervelschijven werkt bij scha de aan de schijven lager in de rug. foto ANP Rokers minder gevoelig voor Parkinson Het is zeker niet bedoeld als aan moediging om te gaan roken, bena drukken de onderzoekers, maar feit is dat het roken van sigaretten een beschermende werking lijkt te hebben tegen het krijgen van de ziekte van Parkinson. In een groep van bijna 150.000 per sonen kregen in negen jaar tijd 413 mensen de ziekte van Parkinson. - Onder hen waren relatief meer niet-rokers dan rokers. Dat schrijft E. Thacker (Harvard Medical School, Boston) in het vakblad Neurology.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17