Gezondheid 'Aan autisme kun je iets doen' Instant geluk voor notoire stotteraar H Lijden in last 1 6 Woensdag 28 maart 2007 PZC HUISARTS door Paul van Dijk Doodgaan zonder dat er iemand is die je hand vasthoudt Wij waren een paar weken in India. Bij thuiskomst lijkt het net of je in die weken een bezoek hebt ge bracht aan de oogarts. Je ziet alles scherper. Dingen die je voorheen niet waarnam in je eigen wereld, verschijnen plotsklaps helder op je netvlies. De westerse geneeskunde beschouwt de strijd tegen pijn en verval als haar core business. En daar zijn ze aardig succesvol in gebleken. Het lichaam in het Westen kan het hele traject van het leven afleggen zonder ooit te hoeven lijden. Lijden en pijn zijn passé, het hoort bij een andere wereld, het is geschie denis. Zodra zich een pijntje voordoet is er een pijnstiller, bij be nauwdheid nemen we een pufje en als we lijden aan somber te is er Seroxat. Maar niet in India. Daar zag ik een marktkoop man die de hele dag liep te venten met één paracetamol op een bordje. Een jongen zonder benen had van een plankje een soort skateboard gemaakt waarmee hij zich voortbewoog tus sen het krankzinnig drukke ver keer van Bombay. Zijn handen lagen open door het afzetten op het hete wegdek. Vrouwen bede len met kinderen met afgehakte vingers. Hoezo pijn? In onze ver- lichaamde samenleving is elke pijn onder controle. Bij een pijnlijke bevalling is er een ruggen- prik. Bij een borstvergroting of sterilisatie zorgt de anaesthe- sist voor een zachte slaap. Zonder pijn ondergaan we niertrans plantaties en zonder lijden plaatst de orthopeed een nieuwe heup in het maakbare lichaam. In India gaan mensen dood als ze wat aan hun nieren manke ren en een versleten heup is een luxeprobleem want je haalt de leeftijd niet om iets te verslijten. Buiten de westerse wereld moet je het doen met het lichaam wat je hebt, ook al betekent dat pijn en ellende. De verbintenis tussen leven en lijden is daar dagelijkse kost. In het Westen is zelfs het doodgaan gevrijwaard van enig lij den. We hebben protocollen voor palliatieve zorg in de laatste levensfase. Als dokter kan ik zeggen tegen iemand die dood gaat: „U hoeft niet te lijden, ik zal er voor zorgen dat u geen pijn hebt en dat u het niet benauwd krijgt." Ook tegen angst heb ik medicijnen in mijn dokterstas. In India gaan de mensen dood zonder palliatieve protocollen, gewoon op de eigen slaapplaats onder een geparkeerde vracht wagen. Ziek of niet ziek, er is niemand die hun hand vast houdt. Er is geen euthanasiegesprek geweest, geen mantelzorg of stervensbegeleiding. Je gaat gewoon dood. Zelfs de parace tamol ontbreekt om de laatste pijn te verlichten. We hebben hier een samenleving waarin het lichaam voor rang krijgt boven alles, waar pijn en verdriet repareerbaar zijn. Is het daarom misschien dat religie in zo'n maatschappij niet meer nodig is? Godsdienst is immers vooral een antwoord op de niet te ontlopen ellende en pijn van het bestaan. De geneeskunde lijkt betere opiossingen te hebben voor het lij den dan kerk en moskee. De westerse gezondheidszorg lijkt de rol van de religie zonder moeite over te nemen. De medisch specialist is de hogepriester van het Westen. Pijnbehandelcen- tra en teams voor palliatieve zorg nemen de rol over van kerk en pastoor. In India bestaat God nog steeds. Maar ook daar wordt er ge droomd van paracetamolpaleizen. Rob Nijssen (43) uit het Limburgse Nederweert werkte jaren aan een behandelmethode waar autistische kinderen over de hele wereld baat bij lijken te hebben. Medici gaan de methode testen. Belangrijkste drijfveer: zoon Freek (10). door Will Gerritsen foto's Peter Wijnands et was de zoveelste te leurstelling, na een lan ge reis van Limburg naar het ziekenhuis in Amsterdam. De arts die het echt paar Nijssen wilde consulteren over de pijnlijke ontlasting van hun autistische zoon Freek bleek een invaller die maar vijf minuten de tijd had. Rob Nijssen werd cynisch: „Ach dokter, het stelt eigenlijk niets voor. We komen niet terug." Buiten draaide Nijssen zich vastberaden om naar partner Anita: „Ik ga het zelf doen." Zelf doen? Wat kan een leek doen? Nijs sen had een bloeiend internationaal han dels- en verhuurbe drijf in grondverzet- machines opge bouwd. Maar zelfs met de zou je Freek geen duwtje in de goede rich ting kunnen geven. Ooit was Freek, nu tien jaar oud, een normaal, gezond en sprekend kind. Als baby ontwik kelde hij zich perfect. Dat alles veranderde ech ter nadat hij de bmr- en dktp-vaccinatie kreeg. Gaandeweg diende zich de ene kwaal na de andere aan. Ontstoken amandelen, oor klachten, diarree en altijd die eeuwige verkoudheid. Freek keek je ook niet meer aan. Tegen onbe kende mensen schreeuwde hij. Heel erg. Op dierlijk niveau, zegt Nijssen. Het jongetje leed ook aan slapeloosheid. Nijssen: „Mijn part ner en ik brachten negen maan den in ploegendienst de nacht door. Freek sliep slechts drie uur, ontwaakte en dan kon je er achter aan blijven rennen." Sinds 2001 doet Nijssen het zelf. Hij dook in boeken, surfte zich suf op internet, liep vakcongressen plat, praatte met medici en weten schappers, onderhield contacten met ouders. Naar eigen zeggen was hij er vaak zestien uur per dag zoet mee. „Mijn constante drive was het zoeken naar de oorzaak van Freeks toestand. Autistisch ge drag is een symptoom en heeft een oorzaak. Wil je het gedrag ver beteren, dan moet je de oorzaak aanpakken." Na jaren zoeken is hij er van over tuigd geraakt de boosdoeners te kennen. Hoe verschillend autisti sche kinderen immers ook zijn, ze eten vrijwel allemaal slecht en heb ben veelal last van allergieën, slape loosheid, buikpijn, een bleke, dro ge huid. En meestal last van ver koudheid, keelpijn, oorontsteking. De oorzaak is volgens Nijssen daar- Autismecentrum Rob Nijssen en zijn partner Ani ta van den Boogaard, ouders van de autistische Freek, heb ben onlangs in Nederweert een dagcentrum voor autisti sche kinderen geopend. Bezwaar van de bestaande kin derdagcentra is volgens het paar dat die zich veel richten op lichamelijk en geestelijk ge handicapte kinderen, waardoor klassiek autistische kinderen tussen de wal en het schip val len. Ze willen dat in hun cen trum ieder kind individuele be geleiding krijgt en hun lichame lijke conditie wordt verbeterd. Medische verantwoordelijkheid berust bij kinderarts en -neuro loog Ton Haagen en de begelei ding wordt gecoördineerd door psycholoog Jan Schrurs. Info: 0495-513535. Wanhopige stotteraars praten moeiteloos met Speecheasy. Maar het is niet voor iedereen een uitkomst. door Wim van de Louw et dingetje werkt of het werkt niet. Er zit niks tussen. Acht van de tien stotteraars ervaren in stant geluk zodra de Speecheasy, een piepklein apparaatje, in hun oorschelp is aange bracht. Twee van de tien halen hun schouders op: de zo veelste misluk king. Eric Ezendam, im porteur van de Speecheasy, maakt het mee dat stotteraars be ginnen te huilen van blijheid om dat ze ineens kunnen praten. „Dan heb je het over mensen die eindeloos therapieën hebben ge volgd maar die nog steeds hun ei gen naam niet uit kunnen spre ken. Met de Speecheasy praten ze moeiteloos." Althans, het werkt voor 85 pro cent van de stotteraars. Het dinge tje is even briljant als eenvoudig. Het apparaat, dat de omvang heeft van een modern gehoorapparaat, vertraagt de stem van de spreker en zendt die een fractie van een se conde later uit maar dan op een hoge toon, een soort Mickey-Mou- se-stemmetje. De werking is gebaseerd op het ge geven dat stotteraars niet stotteren zodra ze met iemand samen tege lijk dezelfde woorden uitspreken. Eric Ezendam heeft het apparaat uit de Verenigde Staten geïmpor teerd. Hij zegt al een flink aantal stotteraars blij gemaakt te hebben. „Het is ongelooflijk wat er ge beurt. Mensen die al jarenlang geen woord kunnen uitbrengen, praten vanaf de eerste seconde moeiteloos." „Dat klopt", zegt José Monnich- mann (43) uit Veenendaal. „Vanaf het allereerste begin werkte het bij mij. Als ik hem uitdoe begin ik vrijwel meteen weer te stotteren." Een jaar geleden begon ze met de Speecheasy. Daarvoor had ze zo'n beetje alle stottertherapieën al ge volgd, allemaal zonder resultaat. „Daar word je wel een beetje moe deloos van ja. Niks helpt. Het is echt heel vervelend als je nooit dat gene kunt zeggen wat je wil. Je zoekt altijd maar naar synonie men of andere formuleringen. Stotteren is gewoon een lichame lijk probleem. Het heeft bijna al tijd te maken met een spastische middenrifspier. Maar mensen den ken dat je gek bent. Wat je ook doet." Zij moest lang nadenken voor ze de 4000 euro die het apparaatje kost, wilde uitgeven. „Het is toch een flink bedrag, maar uiteindelijk ben ik blij dat ik het gedaan heb." Ziektekostenverzekeraar Menzis is tot dusver de enige die een bijdra ge levert in de kosten. Menzis be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16