'Ik denk eerder aan enkele miljoenen dan aan tientallen miljoenen'. Jos van Hezewijk over het vermogen van prins Bernhard. PZC Woensdag 28 maart 2007 1 Bernhard niet rijk erfdeel in de drie Soestse panden. De twee treden voor wat die pan den betreft uit de nalatenschap en ontvangen daarvoor een bedrag van de andere vier erfgenamen. Hoe hoog dat is meldt de akte niet, wel dat het geld is gestort op een speciale rekening bij De Brauw, Blackstone Westbroek in Amsterdam, een gerenommeerd kantoor van notarissen, advocaten en belastingadviseurs. Het is geen toeval dat een van de partners van dit kantoor ook voorzitter is van de stichting die de nalatenschap van Bernhard executeert. Pierre Nijnens vormt samen met belas tingexpert Jacob van Lunteren en ex-bankier Baron van Boetzelaer van Oosterhout het bestuur van de Stichting Bewind (statutair ge vestigd op Paleis Noordeinde in Den Haag) die ook de erfenis van prinses Juliana heeft afgehandeld. Van deze speciale rekening zijn de eerste bedragen uitgekeerd aan Ali cia en Alexia. In opdracht van de ze krant heeft Soestdijk Makelaar dij de drie panden in Soest ge taxeerd. Het totaal komt op 2.475.000 euro, ruim vier ton per dochter. De vier zussen hebben dus gezamenlijk 0,8 miljoen euro moeten storten om -wat deze pan den betreft- van Alicia en Alexia af te komen. De constructie kan om twee rede nen gekozen zijn. Het is voor de vier zussen pijnlijk om voortdu rend met twee buitenstaanders, Alicia en Alexia, te moeten overleg gen over de erfenis. Zij hebben im mers volgens het testament pre cies dezelfde rechten en mogen over de verdeling tot in detail mee praten. Met dit als achtergrond, zou het tweetal mogelijk ook voor de rest van de erfenis afgekocht kunnen zijn. Bewijzen hiervoor zijn er niet. De afkoopconstructie kan ook een financiële reden hebben. De pan den in Soest vormen een afgeba kend, gemakkelijk te taxeren deel van de erfenis. Stel dat Bernhard weinig tot niets op zijn eigen bank rekening had staan, dan is dit een waterdichte methode om Alicia en Alexia snel een voorschot te geven. Hier had echter ook de opbrengst van één van zijn jachten voor ge bruikt kunnen worden. Het blijft gissen naar het vermo gen van de prins. Hij heeft geërfd van zijn eigen Duitse familie, maar kreeg van Juliana niets, ook niet na haar dood, verklaarde de prins in een postuum gepubliceerd inter view in de Volkskrant. Beatrix, Irene, Margriet en Christina hebben geen haast met afwikkeling erfenis Het staat vast dat de prins in de ja ren zeventig om geld verlegen zat. Dat maakte hem gevoelig voor de steekpenningen van Lockheed. Maar in de laatste jaren van zijn le ven was hij niet zo losbandig meer en kan hij van zijn jaarlijkse staats- toelage van 550.000 euro wat ge spaard hebben. Ook los van Heze wijk uit Uden, die met zijn bedrijf Elite Research onderzoek doet naar de vermogens van de beken de Nederlanders schat de bankre kening van de prins niet hoog in. „Ik denk eerder aan enkele miljoe nen dan aan tientallen miljoenen." Zelf zei de prins in de Volkskrant over zijn vermogen: „Ikzelf heb nu een stichting voor natuurobjecten waar ik tien miljoen gulden in heb gestort. Verder heb ik aan WWF, de Peace Park Foundation en ande re stichtingen tot nu toe vier tot vijf miljoen dollar geschonken. Zonder overigens het erfdeel van mijn zes dochters te benadelen." Waarbij het een raadsel is hoe de prins miljoenen kan schenken, zonder het erfdeel te verminderen. Buiten het onbekende bedrag aan aandelen en op spaarrekeningen, bestaat de nalatenschap uit de op brengst van zijn twee jachten, de lurnbo V en VI (herdoopt in Liber- tas) en vooral van zijn villa '1 Ele- fante Felice (De gelukkige olifant) in Toscane (Italië). Christie's Lon den heeft het landgoed van 4,2 hectare al een jaar te koop staan in de categorie 'meer dan 7 miljoen euro'. Vergelijkbare landhuizen in die streek gaan voor om en nabij de tien miljoen euro van de hand. Beatrix, Irene, Margriet en Chris tina lijken geen haast te hebben met de afwikkeling van vaders er fenis. Het gaat in onderdelen, want de Rolex Oyster ter waarde van 4000 euro is het enige erfstuk van Bernhard dat volgende week wordt geveild. De openbare verko ping van zijn collectie olifantjes bracht eerder 375.000 euro op. De baten zijn door de erfgenamen ge schonken aan het Wereldnatuur- fonds. Directeur Jaap Meijer van Soest dijk Makelaardij zou Vogelhof, dat nu gedeeld eigendom is van de vier Oranje-zussen, makkelijk kwijt kunnen. „Het is een uniek gelegen villa met veel eigen grond. Misschien willen ze het in de fami lie houden als een geheim pied a terre, een verborgen nestje." ERFGENAMEN De erfgenamen van Prins Bernhard, overle den 1-12-2004, volgens zijn testament van 24 november 2004 1. Koningin Beatrix, 69 jaar, woonachtig in Den Haag, Huis ten Bosch, we duwe. 2. Prinses Irene, 67 jaar, woonachtig in Wijk bij Duurstede, ongehuwd 3. Prinses Margriet, 64 jaar, woonachtig in Apeldoorn, Huis het Loo, gehuwd 4. Prinses Chistina, 60 jaar, woonachtig in Lon den, ongehuwd 5. Alicia Hala de Bielefeld, geboren op 21 juni 1952 in San Francisco, onge huwd, tuinarchitecte, woonachtig in San Francis co. Dochter van prins Bernhard en een Duitse pi lote die hij in 1951 in Mexico leerde kennen. 6. Alexia Bénédicte Irina Manuella Olivia Grinda, ge boren op 10 juli 1967 in Boulogne-Billancourt (Pa rijs), ongehuwd, woonach tig in Frankrijk. Bernhard heeft haar verwekt bij Hélène Grinda, met wie hij van 1966 tot en met 1969 een buitenechtelijke relatie had. Het jacht Jumbo VI (foto) 2,65 en het jacht Jumbo V van 0,59 miljoen euro Vogelhof, Soest: 1,5 miljoen euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11