Opnieuw twijfels over schadelijk effect roetfilter 79 esj KRAS.NL Belgische ARDENNEN Ontdek VLAANDEREN Shoppen in HASSELT ARDENNEN LESSE lEk^ waarom zou je verder zoeken Deskundigen vrezen voor doorlaten van kankerverwekkend roet. DEN HAAG - TNO doet opnieuw on derzoek naar schadelijke gezond heidseffecten van roetfüters die worden ingebouwd in tweede hands dieselauto's. Deskundigen hebben herhaaldelijk gewaar schuwd voor zeer kleine, kanker verwekkende roetdeeltjes, die wor den doorgelaten door deze filters. Het ministerie van Milieu is in af wachting van nieuwe testresulta ten van TNO. De overheid stimu leert de plaatsing van de filters met een subsidieregeling. De ge zondheidsrisico's worden onder streept door deskundigen van de Technische Universiteit Delft en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu. In Nederland is onlangs het tien duizendste filter geplaatst. Autobe zitters krijgen sinds vorig jaar zo mer vijfhonderd euro korting bij de aankoop van een filter. Er is geld om filters in te bouwen in 140 duizend auto's. Een woordvoerder van het ministe rie zegt dat nog geen enkel onder zoek heeft aangetoond dat goedge keurde filters kankerverwekkende stoffen doorlaten. De subsidierege ling is door het vorige kabinet ont worpen in het kader van het be leid om fijnstof tegen te gaan. Die selmotoren produceren veel fijn- stof, dat in Nederland in relatief grote concentraties voorkomt. De Bovag hoopt dat onderzoek niet leidt tot afschaffen van subsidieregeling filters afgelopen jaren zijn grote bouw projecten tegengehouden, omdat er te veel fijnstof voorkwam. Een woordvoerder van autob ranchevereniging Bovag zegt dat het 'een heel onaangename verras sing' zou zijn als nader onderzoek leert dat er grotere gezondheidsrisi co's kleven aan de filters dan ge dacht. Hij wijst er op dat de subsi dieregeling is ontworpen, omdat de filters ruwweg de helft van de roetdeeltjes opvangen. „Dat leidt toch tot flinke winst." De belang stelling voor de subsidieregeling groeit volgens Bovag, nu er voor steeds meer types dieselauto's fil ters beschikbaar komen. De filters worden ingebouwd in auto's die niet ouder zijn dan vier tot vijf jaar. Bij oudere types werkt het aanbrengen van een filter niet. O.ok leasemaatschappijen met gro te hoeveelheden relatief jonge die selwagens, overwegen deel te ne men aan de subsidieregeling. Bovag pleit overigens voor een extra regeling om oude dieselwa gens, die veel vervuilender zijn, versneld van de weg te krijgen met een sloopsubsidie. Wie een fil ter laat inbouwen, zou volgens de brancheorganisatie beloond moe ten worden voor de kosten die de eigenaar van de auto maakt. Die kunnen ondanks de 500 euro sub sidie oplopen tot enkele honder den euro's per auto. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Bouwkunde (2) De Scheldeverdragen, waarin ont- poldering is opgenomen, zijn met een kaartenhuis vergeleken (PZC 17/5 en 21/3). Is het geen goede ge dachte om een soort bouwpolitie in te stellen om de architectuur van het kaartenhuis, de toegepaste materialen, de bouwwijze, alsook de kwaliteit van de bouwlieden te onderzoeken? Deze politie zou ook kunnen worden samengesteld uit twee parlementaire commis sies, die van Nederland en België. De politie zou dan de bevolking van beide landen in alle openheid moeten rapporteren (voorlichting in optima forma). Zo zou het in storten van het kaartenhuis Scheldeverdragen kunnen worden voorkomen en ook de goede ver standhouding tussen beide landen bestendigd kunnen worden. H. Bijl Caustraat 65, Zierikzee Oorlog Hopelijk niet zo bedoeld, klinkt het betoog van kolonel-bd |an Muehren in 'Israels weigering kan leiden tot oorlog' (PZC 22-03) als chantage. Bedoelde oorlog zou Is raël kunnen voorkomen als toege geven wordt aan de eisen van de soennitische en sjiitische radica len. Als dienstplichtig officier bij de pa rate ie-Divisie (i96i-'62) leerde ik ook met ervaren beroepsmilitairen voorzichtig te zijn. Muehren heeft veel waargenomen, maar ik zou eerst zijn militaire rapporten moe ten lezen, alvorens zijn huidig ver slag te kunnen beoordelen, want ichteraf is het gemakkelijk praten net een veilig pensioen. Hij zegt sraëls fouten goed gezien te heb- ren, vindt dat terroristen daarop verantwoord' reageren en voor ziet dat Israël de schuld krijgt van een volgende oorlog. Dat die er komt staat al vast, want dat heeft Israëls God voorzegd, alsook de goede afloop ervan! Alle oorzaken en gevolgen zijn aan de gelovigen reeds geopenbaard. In deze eindfa se naar het vrederijk van koning Je zus is aan Israël een bijzondere rol toebedeeld. Ik vrees dat de kolonel daarvan niet op de hoogte is, ech ter het is ook voor hem nog niet te laat! Jan de Vaan Hattingalaan 2, Hulst Pluim In de PZC (16-3) lees ik dat het Waterschap Zeeuwse Eilanden een pluim van goud heeft gekre gen omdat men met proefdiervrije producten schoonmaakt; daar zakt nu toch werkelijk mijn broek van af! Wat te denken van de grote ver dwijntruc die elk jaar opnieuw plaatsvindt bij het te vroeg maaien van de dijken door heel Zeeland. Het waterschap neemt daar af stand van; de pachters van de dij ken moeten de nesten markeren, zeggen ze. Hebt u al eens ooit een dijk gezien nadat er gemaaid is, met hier en daar een pluk gras die is blijven staan na het maaien voor een nest? Ik niet! Dat is ook niet mogelijk, een patrijzen- of leeuwe rikennestje te vinden in een dijk. Het maaibeleid moet structueel veranderen, en dat is mogelijk, als de wil er maar is. Dat de patrijzen- en leeuwerikenstand zo schrikba rend achteruit gaat is voor tachtig procent de schuld van het maaien. J.Koeman Polderweg 5, Kruinngen Media De politiek vraagt om terughou dendheid in de berichtgeving over familiedrama's. Dit is niet meer dan symptoombestrijding, pas send in het rijtje van cosmetische ingrepen van een maatschappij die van zijn ankers is losgeslagen door een zinvol bestaan in te ruilen voor de waardering van status en bezittingen. Een hoge maatschap pelijke positie geeft hem die be geerde uiterlijkheden. 'Extreme make-over' programma's hebben hetzelfde exhibitionisme als grond slag. Maar geluk is gebaseerd op ac ceptatie van wie je bent en je func tioneren moet hiervan een afspie geling zijn. Zou de directeur van een transportonderneming die met jaloersheid een vrachtwagen ziet wegrijden niet de moed moe ten opbrengen zelf chauffeur te worden, of laat hij zich gijzelen door zijn status? Zolang de maat schappij deze spirituele omslag in het denken en doen niet kan ma ken en waarderen, zullen er altijd diep ongelukkige mensen blijven bestaan, met desastreuze conse quenties. Dit wordt niet voorko men door een restrictief mediabe leid. T. van der Muil Esdoornstraat 18, 's-Gravenpolder Z orgcomplex Hoe rekbaar getallen zijn: 743 handtekeningen van 2193 inwo ners van Philippine is 52,6 pro cent. En: 'Meerderheid Philippine is voor verplaatsen wozoco Spui- kompark' kopt uw krant op 22 maart. Volgens mij zijn 743 handte keningen van 2193 inwoners: 33,9 procent, of zie ik iets over het hoofd? Dat burgerinitiatiefnemer van de ze enquête Dolf De Bock zijn huis werk maar snel opnieuw maakt, en dan ook wat neutraler als het kan. Het principe van een enquête is namelijk dat je mensen in alle vrijheid een keus laat maken uit verschillende mogelijkheden, niet dat je tekent onder het toeziend oog van een betrokken partij, in dit geval de pleitbezorger vóór de verplaatsing van het wozoco. Waarom is mijn mening niet ge vraagd? Ik was gewoon thuis, hoor, mijnheer De Bock, toen u met uw enquêtepapieren door de straat liep. Maar ik zou dan ook te gen gestemd hebben, zoals u wel weet. M. de Smit Ravelijnstraat 1, Philippine PZC Maandag 26 maart 2007 Waanzinnig geprijsd! A-sterren aanbieding! vanaf 3-/4-/5-daagse autoreis Nieuwe prijstopper! vanaf i INIu extra voordelig naar het mooiste deel van België! 3-/4-/5-daagse autoreis België vanaf 3 3-/4-daagse autoreis België 5-daagse autoreis belgië Super- voordeel! vanaf Ontdek de schitterende omgeving Vrijwel iedere maandag van 7/5 t/m 29/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Grenier des Grottes. Dit hotel ligt in het sfeervolle plaatsje Han-sur-Lesse. Het hotel beschikt over o.a. lift, bar, restaurant, sauna en stoombad (gratis). Uw comfortabele kamer is voorzien van badkamer met bad of douche, toilet, haardroger, telefoon en televisie. In de omgeving van het hotel is genoeg te zien en beleven! Wat dacht u bijvoor beeld van de beroemde grotten, met prachtige kalkstenen van Han-sur-Lesse, welke tegen over het hotel liggen. Ook het centrum van dit gezellige plaatsje is beslist de moeite waard. Hier treft u vele winkeltjes, cafeetjes en restaurants. In de omgeving kunt u daarnaast heer lijk wandelen en fietsen. Reisnummer AUTO 26.023, zie www.kras.nl/26023 Heerlijk genieten van veelzijdig België! Dé winkelstad bij uitstek! boek online of bel 0900 - 9697 Vrijwel iedere donderdag, vrijdag, zaterdag van 6/4 t/m 25/10 U verblijft in het 3-sterren Novotel Leuven Centrum. Dit hotel ligt zeer centraal op circa 15 autominuten van het centrum van Leuven. Het hotel beschikt over o.a. liften, restaurant, bar, gratis gebruik hammam en fitnessruimte. In het schitterende Leuven is genoeg te zien en beleven. Wat dacht u van de oude universiteitsgebouwen en vele schilderachtige straatjes. Ook het prachtige 15e-eeuwse stadhuis en de mooie St. Pieterskerk is een bezoek meer dan waard. Neem ook zeker een kijkje bij het 13e-eeuwse Begijnhof en het kasteel Arenbergh. Aan het eind van de dag kunt u bijkomen in één van de restaurants en cafés rond om de sfeervolle Oude Markt. Reisnummer AUTO 17.775, zie www.kras.nl/17775 Vrijwel iedere maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 2/4 t/m 29/10 U verblijft in het gezellige familiehotel Hotel Dolesca Park. Dit hotel ligt op de Baraque de Fraiture, nabij het plaatsje Vielsalm en wordt omgeven door een enorme tuin. Het hotel beschikt over o.a. lounge met openhaard, restaurant en tegen betaling gebruik sauna, fitness en buitenzwembad. Het stadje Vielsalm, ligt midden tussen de steile rotsen, dennenbossen en groene heuvels. Vlakbij Vielsalm ligt de Baraque de Fraiture, met zijn 652 m het op één na hoogste punt van België, waar u heerlijk kunt wandelen en fietsen. Ook de omgeving leent zich uitstekend voor het maken van uitstapjes. Wat dacht u bijvoorbeeld van het plaats je Spa, de parel van de Ardennen, waar u vele bronnen kunt vinden. Reisnummer AUTO 26.091, zie www.kras.nl/26091 Vrijwel iedere vr. en za. van 6/4 t/m 26/10 U verblijft in het 4-sterren Radisson SAS Hotel in Hasselt. Dit luxe hotel, is gesitueerd in de TT toren en biedt u een prachtig uitzicht over de stad. Het hotel beschikt over o.a. een sfeervol restaurant, gezellige cocktailbar, fitnessruimte, zwembad en een sauna. Hasselt wordt ook wel dé winkelstad van België genoemd. De stad heeft een zeer uitgebreid winkelaanbod en vele leuke exclusieve boetiekjes. Naast de vele winkels, beschikt de stad over schitterende monu menten. Wat dacht u van de prachtige kathedraal en het Begijnhof, met het kunstencen trum. Na een dagje slenteren door de stad is het natuurlijk ook lekker bijkomen in één van de vele gezellige cafeetjes en uitstekende restaurants. Reisnummer AUTO 17.739, zie www.kras.nl/17739

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9