Meningen Privéleven politici staat onder druk Fanatieke nazi had nooit twijfels Laatste nog levende zoon Mao overleden 8 Maandag 26 maart 2007 pzc In tegenstelling tot Wouter Bos poseert premier Balkenende regelmatig met zijn gezin voor de camera. foto cpd Media gaan steeds verder in tonen van huiselijk leven. door Jeroen Hoorn den haag - Politici staan onder druk om meer van hun privéleven te laten zien. Wouter Bos wil zijn gezin buiten de schijnwerpers hou den en onderneemt juridische stappen tegen het blad Weekend, dat foto's van zijn kinderen afdruk te. „De media zullen steeds verder gaan." Het is een alledaags schouwspel: een jonge vader maakt een tochtje op de bakfiets, met daarin zijn twee dochtertjes. Hij tilt ze eruit, zoent ze op de wang - huiselijk geluk in de lente zon. Alleen: de liefhebbende vader in kwestie is niemand anders dan vice-premier en minister van Fi nanciën Wouter Bos (PvdA). En er was een fotograaf in de buurt die het tafereel met een telelens vast legde. Begin deze week besluit Bos of hij een rechtszaak begint tegen het blad Weeleend, dat de foto's vo rige week publiceerde. Net als de meeste andere politici wil Bos zijn gezin volledig buiten de schijnwer pers houden. „Bos vindt het prima als hijzelf on gevraagd in beeld komt, maar voor zijn kinderen ligt het anders. Die willen niet met hun snuit op de voorpagina", zegt een woordvoer ster van de minister. Van Bos de politicus mag iedereen alles we ten, is de boodschap, als Bos de huisvader maar met rust wordt ge laten. Dat was ook de afspraak die de PvdA'er maakte met de makers van de documentaire De Wouter Tapes, waarvan de VPRO van avond het tweede deel uitzendt. De camera legt tal van vertrouwe lijke vergaderingen en moeilijke momenten vast, maar Bos' vrouw en dochters komen geen moment in beeld. De strikte scheiding tus sen werk en privé die Bos na streeft, is steeds moeilijker vol te houden, zegt André Krouwel, poli ticoloog aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. „De politiek draait in toenemende mate om indivi duen, en daarmee om de vraag: Weduwe van NSB-kopstuk Meinoud Rost van Tonnin gen bleef vasthouden aan haar eigen politieke gelijk. F lorrie Rost van Tonningen, bijgenaamd de Zwarte Wedu we, was voor veel verzetsstrij ders het symbool van het kwaad. Zij bleef tot aan haar dood, afgelo pen zaterdag, een overtuigd natio- naal-socialiste. Ongeveer zestig jaar lang stelde ze haar leven in dienst van het verspreiden van het nazistische gedachtegoed. Florentine (Florrie) Sophie Rost van Tonningen-Heubel (14 novem ber 1914) werd geboren in een ban kiersgezin. Zij ontmoette in 1939 Meinoud Rost van Tonningen, een van de leiders van de NSB en tij dens de Tweede Wereldoorlog di recteur van De Nederlandsche Bank. Hun in 1940 gesloten echt- hoeveel vertrouwen heb je in die mensen? De belangstelling voor de privé-omstandigheden van de meest prominente politici neemt daardoor toe." In landen als de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk gaat het van oudsher veel meer om de kandidaten dan om hun partij. Daar spreekt het vanzelf dat prominente politici hun vrouw en kinderen in de strijd werpen. Krouwel: „Kijk naar de persconferentie die de Ameri kaanse presidentskandidaat John Edwards vorige week samen met zijn vrouw gaf om bekend te ma ken dat zij een ongeneeslijke vorm van kanker heeft. Zoiets zie ik hier voorlopig niet gebeuren." In Nederland zijn er tot nu toe maar een paar politici geweest die de deuren wagenwijd opengooien, constateert Femke Halsema, partij leider van Groenlinks, in haar vo rig jaar verschenen boekje Linkse 'Strikte scheiding tussen werk en privé is steeds moeilijker vol te houden' Lente. „Iemand als voormalig mi nister Herman Heinsbroek pronkt met zijn geld en zijn veel jongere vriendin. Lousewies van der Laan (D66) nodigde camera's uit aan het huiselijke ontbijt." Net als de meeste politici wil Halsema haar vriend en haar kinderen buiten beeld houden. Maar, voegt zij er aan toe: „Vanuit je partij sta je on der druk om inzicht te geven in je privéleven. Van de kant van de journalistiek neemt de druk ook toe." CDA-Kamerlid loop Atsma, gespe cialiseerd in mediazaken, ziet de zelfde ontwikkeling. „Prominente politici hebben net als iedereen recht op privacy, maar bepaalde media houden daar steeds minder rekening mee. De verhoudingen zullen verharden: politici scher men zich steeds meer af, waardoor de media steeds verder gaan om toch iets te achterhalen," De politicus die het beste inspeelt op de toenemende vraag naar pri- védetails, is volgens politicoloog Florrie Rost van Tonningen 1914-2007 door Rob Berends verbintenis was het eerste SS-hu- welijk in Nederland. De jonge Florrie dweept met de ri tuelen van de nazi's, met hun sym bolen, hun militaristische partijda gen. Hitier beschouwt ze, zegt ze in een interview, als een 'visionair man, die komt maar eens in de tweeduizend jaar voor'. Florie adoreert haar echtgenoot, die een fanatieke nazi is en zeer Krouwel niemand anders dan pre mier Jan Peter Balkenende. Hij po seert geregeld met vrouw en doch ter voor persfotografen en geeft in terviews over zijn gezinsleven, ook overtuigend kan overkomen. Rost van Tonningen verklaart dat hij 'ie dere jood als ongedierte' be schouwt. Na de nederlaag van de nazi's pleegde Rost van Tonningen zelf moord. Zijn weduwe, die bleef vol houden dat hij vermoord was, vluchtte naar Duitsland en keerde in 1948 terug naar Nederland. Na de oorlog woonde de Zwarte We duwe bijna vijftig jaar in Velp, in haar villa Ben Travato aan de Klui- zenaarsweg. Daar hield ze met een kleine schare bewonderaars en ge lijkgezinden zonnewendefeesten en van daaruit gaf ze haar tijd schrift De Levensboom uit. Herhaaldelijk werd ze veroordeeld wegens het verspreiden van racis tische en antisemitische lectuur. Haar landelijke bekendheid ont stond in de jaren tachtig. Toen kwam ze in het nieuws nadat bleek dat zij al decennialang een weduwenpensioen ontving omdat haar man parlementslid was ge aan roddelbladen. Balkenende doet dat vooral in verkiezingstijd. „In tegenstelling tot Bos speelt Bal kenende goed in op de trend dat de politiek steeds persoonlijker weest. Verzetsstrijders waren woe dend en de T\veede Kamer liep te hoop tegen het pensioen. Uiteinde lijk behield ze haar uitkering. De weerstand die ze opriep, deerde haar niet. Ze schreef: „Met nog meer respect zal ik mijn vermoor de man, mr. Meinoud Rost van Tonningen, trots in mijn hart be waren en weten dat hij en Anton Mussert (leider van de NSB, red.) zieners waren, te vroeg geboren en daardoor nu nog niet begrepen." Haar zoons namen afstand van haar opvattingen. Ze gebruikten in het dagelijks leven vaak niet hun volledige naam. Een van hen, Grimbert, schreef het afgelopen weekeinde op zijn weblog dat zij het Nederlandse volk veel leed heeft berokkend, maar dat hij haar zich tegelijkertijd herinnert als 'lief devol, hartelijk en gastvrij'. De laatste jaren van haar leven woonde de weduwe Rost van Ton ningen in België. Ze bleef over tuigd van haar politieke gelijk. wordt. Hij presenteert zich als ge zinsman. Dat schept vertrouwen bij kiezers." Tegenlicht: De Wouter Tapes, van avond, Nederland 2, 20.55 uur PEKING - Mao Anqing, de laatste nog bekende levende zoon van de ex-leider van China Mao Zedong, is vrijdag op 84-jarige leeftijd over leden. Dat heeft de Chinese staats- pers zaterdag bericht. Anqing was het tweede kind uit het eerste huwelijk van Mao, met Yang Kaihu. Zij werd in 1930 ver moord. Mao zelf verliet zijn vrouw en kinderen al enkele jaren daar voor. De communistische leider had naar verluidt drie zonen, allen voortgekomen uit het huwelijk met zijn eerste vrouw. Hij onder hield overigens nauwelijks contact met zijn kinderen. Mao kreeg ook verscheidene doch ters bij zeker drie andere vrouwen. De meesten werden achtergelaten bij boerenfamilies of te vondeling gelegd. Het precieze aantal kinde ren dat Mao heeft verwekt is niet bekend. Hij overleed in 1976 op 82-jarige leeftijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8