Buitenland Merkel: eind dit jaar nieuw verdrag EU 'Gijzelen' Britse mariniers door Iran wekt toorn premier Blair VS registreren circa 435.000 terreurverdachten Première voor het goede doei PZC Maandag 26 maart 2007 I 7 Bondskanselier stuurt aan op ratificatie in voorjaar van 2009. door Hans de Bruijn en Hans Certsen BERLIJN - De Duitse kanselier Ange la Merkel heeft de Europese rege ringsleiders aangespoord haast te maken met het opstellen van een nieuw Europees verdrag. Als het aan haar ligt is het ontwerp voor zo'n nieuw verdrag, dat de omstre den Europese Grondwet moet ver vangen, er nog voor het eind van dit jaar. Ze zei dat gisteren aan het slot van de informele EU-top in Berlijn, waarmee het vijftigjarig be staan van de Unie werd herdacht. De EU-regeringsleiders hebben Merkel als fungerend EU-voorzit- ter gevraagd om in juni een tijd schema voor de verdere procedure rond het verdrag te presenteren. In hun Verklaring van Berlijn spra ken zij gisteren de wens uit dat het nieuwe verdrag goedgekeurd is in voorjaar 2009, vóór de eerstvolgen de verkiezingen voor het Europees Parlement. Omdat de lidstaten anderhalf jaar nodig hebben voor debatten, stem mingen, eventuele referendums en ratificatie, moet een nieuw ont werp er volgens Merkel dus eind dit jaar al liggen. Nederland is overigens niet van plan zich te laten opjagen. Premier jan Peter Balkenende zei in Berlijn dat de inhoud belangrijker is dan het tijdpad. „Het is een complex proces en we hebben te maken met verschillende zienswijzen. Er zal flexibiliteit moeten zijn, ook van de zijde van landen die de (door Nederland en Frankrijk ver worpen, red.) Grondwet al hebben geratificeerd". Ook Tsjechië, Polen en Groot-Brit- tannië willen niets overhaasten. Portugal, dat in de tweede helft van dit jaar het EU-voorzitter- schap bekleedt, zal alles op alles moeten zetten om de lidstaten ach ter een gemeenschappelijke tekst te krijgen, die zeker niet meer 'grondwet' zal heten. Dat woord is voor de Nederlandse regering taboe. Maar onduidelijk is wat er dan wel de basis van wordt. Merkel, de Italiaanse premier Ro mano Prodi en voorzitter Hans-Gert Pottering van het Euro pees Parlement zeiden gisteren dat de oude grondwetstekst de basis van het nieuwe verdrag moet zijn. Prodi noemde die grondwet 'een stevige basis' om een nieuwe over eenkomst op te bouwen. Neder land vindt echter dat het uit 2001 stammende Verdrag van Nice de basis moet zijn. Daarin werden al maatregelen genomen om organi satie en besluitvorming van de steeds omvangrijker EU aan te pas- Europese leiders hebben in de Verklaring van Berlijn de wens uitgesproken dat Europa in 2009 een nieuw Verdrag heeft dat de omstreden Grondwet vervangt. Washington - De Amerikaanse da tabase met daarop de namen van potentiële terreurverdachten bevat circa 435.000 personen. Het gaat om Amerikanen en buitenlanders. De lijst groeit volgens The Was hington Post zo snel dat het be heer nauwelijks meer uitvoerbaar is. De lijst, Terrorist Identities Da taman Environment (TIDE), be stond in 2003 uit een krappe 100.000 namen. De database wordt gebruikt om steeds 'actuele' lijsten te maken van gezochte personen voor onder meer beveiligers op lucht- en zee havens, voor de kustwacht of de douanediensten. In de Verklaring van Berlijn staat dat de Unie uiterlijk in 2009 van 'een hernieuwde gemeenschappe lijke grondslag' moet worden voor zien, een bewust vaag gehouden compromistekst. Merkel waarschuwde dat niet wéér een verdrag moet worden op gesteld waar weliswaar de handte keningen van de 27 regeringslei ders onder staan - net als bij de Grondwet - maar waar verder niets van terecht komt. „Het moet een stuk zijn dat ons vérder brengt. De EU zoals die nu is, voldoet niet." Er is haast, 'want de wereld wacht niet op Europa'. Merkel zei dat de Unie duidelijker moet afbakenen waarmee zij zich bezighoudt en wat aan de lidsta ten wordt overgelaten. Vooral op terreinen als buiten lands beleid, milieubeleid, veilig heid en justitie kan de EU een doorslaggevende rol spelen. Maar daartoe moeten de EU-instellin- gen ook met 27 leden efficiënt en democratisch functioneren. Daarvoor is aanpassing van de ver dragen nodig. „Er staat veel op het spel", zei Merkel. „Een mislukking zou een historische fout zijn." Ook voorzitter José Manuel Barro- so van de Europese Commissie riep de regeringsleiders op om snel met oplossingen voor de ver dragscrisis te komen. „Hoe kun je zeggen dat Europa zo belangrijk voor je is terwijl je het zelfs niet eens kunt worden over een ver drag?" LONDEN - Rowan Atkinson alias Mr. Bean stapt in Londen uit zijn Mini om de liefdadigheidspremière bij te wonen van zijn nieuwste film Mr. Bean's Holiday. In de rolprent raakt Mr. Bean tijdens een vakantie aan de Rivièra in de ene na de andere hilarische situatie verzeild. De film draait vanaf donder dag in onder meer Cinecity in Vlissingen. foto Daniel Deme/EPA De opsomming is verre van fout loos en nu de omvang toeneemt, zullen ook de problemen toene men, zo wordt gevreesd. Wie een maal op de lijst is gekomen, komt er ook eigenlijk nooit meer van af Informatie over verdachte perso nen blijkt in de praktijk zeer gere geld niet te kloppen. de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES ALGEMENE INFORMATIE De uitdelingslijst ligt gedurende tien dagen na de neerlegging ervan ter inzage op de rechtbank. RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN wegens gebrek aan baten: - op 7 maart 2007 inzake (F.03/135) Pieter Christian Huijser, woonadr. Voorstraat 32. 4696 BK Stavenisse, geb. Ridderkerk 27 december 1974, hodn AUTOSCHADE- BEDRIJF HUIJSER, vest.adr. Energieweg 25.4691 SE Tholen. K.G. Dijkstra, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. Incident zet relatie tussen Westen en Teheran op scherp. londen - De Britse premier Blair heeft Iran gisteren in scherpe be woordingen gehekeld. De gevan genneming van 15 Britse mari niers, door de Britse pers omschre ven als 'gijzeling', was volgens To ny Blair 'verkeerd en niet gerecht vaardigd'. Blair kreeg later steun voor zijn harde opstelling van de leiders van de Europese Unie, bijeen in Ber lijn. Eerder hadden de Verenigde Staten zich al achter de Britten ge schaard. Iran pareerde de diplomatieke aan val door de Britse ambassadeur in de hoofdstad Teheran te ontbie den. De ambassadeur moest pro testen in ontvangst nemen tegen de 'illegale grensoverschrijding' door de mariniers. De vijftien mili tairen, onder wie één vrouw, wer den afgelopen vrijdag opgepakt. Hun bescheiden vaartuig werd in de omstreden wateren tussen Irak en Iran omsingeld door Iraanse pa trouilleschepen. Sindsdien is niets meer van de groep vernomen. Het incident dreigt de spanning tussen Iran en het Westen te ver groten. Zaterdag besloot de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties tot het aanscherpen van de sanc ties tegen Iran. Reden was de wei gering van de Iraanse regering om met de verrijking van uranium te stoppen. De VS zeggen dat Iran atoomwapens wil produceren met het verrijkte uranium, maar Iran Iran pareert aanval Blair door Britse ambassadeur in Teheran op het matje te roepen wegens 'illegale overschrijding van de Iraanse grens'. ontkent dit. Het land heeft overi gens onder het non-proliferatiever drag het recht om uranium te ver rijken. Tot de nieuwe sancties be hoort een wapenembargo en de bevriezing van de banksaldi van 28 Iraanse burgers en organisaties. De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad heeft zijn reis naar New York afgezegd. Hij zou daar afgelopen zaterdag de Veiligheids raad van de Verenigde Naties toe spreken. De Verenigde Staten zou den echter de toekenning van visa aan hem en zijn entourage hebben tegengewerkt. De Iraanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei eerder al dat de VS Ahmadinejad een visum weigerden om te verhinderen dat deze de Veiligheidsraad zou toe spreken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkende dit. RAF-terroriste Brigitte Mohnhaupt vrijgelaten berlijn - De in 1985 tot vijfmaal le venslang plus vijftien jaar veroor deelde RAF-terroriste Brigitte Mohnhaupt (57) is gisteren vrijge laten. Na 24 jaar zit haar minimale straf er op. De vervroegde vrijla ting wekt veel beroering. De Rote Armee Fraktion maakte van eind jaren zestig tot medio jaren negen tig 63 slachtoffers. Mohnhaupt heeft nooit eenduidig berouw ge toond voor haar daden. Subsidie afgepakt van Belgische prins BRUSSEL - De Belgische prins Lau rent krijgt minder geld voor zijn milieustichting Kint. De jaarlijkse subsidie is met 120.000 euro ver laagd tot 50.000 euro: verder verla gen was contractueel niet moge lijk. De Vlaamse regering heeft dit besloten. Aanleiding voor de maat regel was dat Laurent geld bleek te hebben ontvangen van fraudeurs om zijn huis op te knappen. Linkse partijen in Duitsland fuseren berlijn - Twee linkse politieke par tijen in Duitsland hebben gisteren besloten samen te gaan in de par tij Die Linke. De samensmelting van de Linkspartei en de WASG betekent concurrentie voor de so ciaaldemocratische SPD. Die Lin ke, die formeel deze zomer opge richt zal worden, herbergt veel te leurgestelde SPD'ers. Die Linke wil meedoen aan zowel nationale als deelstaatverkiezingen Brand nachtclub eist tien levens in Moskou moskou - Bij een brand in een nachtclub in de Russische hoofd stad Moskou zijn in de" nacht van zaterdag op zondag tien mensen om het leven gekomen. Het vuur brak 's nachts om drie uur uit. Zo'n 150 mensen kwamen ongedeerd uit het brandende pand. Enkele personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De oor zaak is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7