Zeeland Ik besefte dat redding van mij afhing Extra parkeerruimte om Meliskerke te ontlasten Weer discussie boksschool, maar ditmaal achter gesloten deuren w pzc Maandag 26 maart 2007 J 1 7 Ti'gfifll.ii jiiiï'i'flïin' i 4 i i foto Lex de Meester Reünie op de Vlissingse boulevard: Ad Rommen, Piet Roskam, Jan Papenhuyzen, Max Wiessner en Karei Leeftink waren scheepsmaatjes op de Tjibantjet. Oud-scheepskameraden ontmoeten elkaar vijftig jaar na stranding Japan. door Wendy van den Hurk VUSSINGEN - Op de Australische website van John, of eigenlijk Jan, Papenhuyzen staat al tijden aange kondigd dat hij deze week in Flus hing is vanwege zijn De Ruyter Me dal. Zijn scheepsmaatjes van toen hebben hem opgewacht. Samen halen ze herinneringen op aan de stranding in Japan, waarbij Jan voor de verbinding zorgde. 22 september 1957. De Tjibantjet vaart voor de Koninklijke Java Chi na Paketvaart Lijnen een lading ce ment naar Hong Kong. Vlak voor de kust blijken twee tyfoons in de lucht te hangen. Het schip stampt op en neer, terwijl golven van drieënhalve meter er overheen slaan. Tyfoon Gloria heeft de Tji bantjet bereikt. De wind haalt snel heden tot boven de 200 kilometer per uur. Jan Papenhuyzen zit in de messroom. Hij wil juist gaan eten. Tot hij een enorme rots op zich ziet afkomen. Het was gebeurd, het schip was op de klippen gelo pen. De jonge marconist begint zo hard hij maar kan te rennen. „Ik besefte dat de redding van mij afhing", vertelt hij. „Ik moest een noodsignaal uitgeven. Maar de hoofdantennes waren afgebroken. Gelukkig lag in onze baai een Hol landse tanker. Die moest ons sig naal kunnen lezen. Als tenminste de noodgenerator en de hoofdzen der niet zouden afknappen..." Het schip slingerde te hevig heen 'Ik bang? Nee, natuurlijk niet! Maar ik scheet wel in mijn broek!' en weer om contact te kunnen ma ken. „Er zat maar één ding op: ik moest mezelf klem zetten. Ik zette de stoel tegen de tafel en bond me zelf eraan vast. Zo kreeg ik hou vast. Eindelijk kon ik een bood schap uittikken. Drie puntjes, drie streepjes, drie puntjes: S.O.S. Toen nog onze positie, de naam van het schip. Twee uur heb ik erover ge daan. En intussen stroomde het water binnen." Bang? Natuurlijk niet! „Maar ik scheet wel in mijn broek", lacht Pa penhuyzen met een Australisch ac cent. Hij is even terug in Vlissin- gen waar hij als drager van een De Ruytermedaille bij de opening van het De Ruyterjaar mocht zijn. „Die kreeg ik voor wat ik had ge daan. Dat was eigenlijk gewoon mijn werk, maar ik ben wel trots dat ik daar erkenning voor heb ge kregen." Nu hij toch in Vlissingen is, ont moet hij weer de kameraden van toen. Want van die oud-scholieren van de Zeevaartschool is een stel nooit uit Zeeland weggegaan. Piet Roskam woont in Meliskerke, Ka- rel Leeftink in Koudekerke en Max Wiessner zit aan de boulevard. Ad Rommen ging terug naar de Bra bantse zandgronden. Als je ze hoort praten, zou je niet vermoeden dat ze niet allemaal aan boord waren ten tijde van de averij. Toch is Roskam eerder van boord gegaan, vanwege een blinde darmontsteking. Leeftink en Wies sner gingen vlak tevoren met ver lof Heel eerlijk? Dat betreuren ze. Want het zou wel heel spannend zijn geweest, verzucht Roskam. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De discussie over boksschool de Stadsring in Middel burg is nog niet voorbij. Binnen kort wordt het functioneren van de school, bedoeld als project om probleemjongeren op te vangen, opnieuw aan de orde gesteld. De fracties in de gemeenteraad heb ben afgesproken om nog een keer over de Stadsring te spreken, maar deze keer zonder dat er publiek of pers aanwezig is. Tijdens de commissievergadering van afgelopen maand werd al over de boksschool gesproken. Op aan dringen van wethouder A. de Vries (PvdA) en commissievoorzit ter A. Rots (Christenunie) zijn de persoonlijke beschuldigingen aan het adres van de initiatiefnemer van de stichting tijdens die open bare vergadering niet aan de orde gesteld. Vorige maand trokken adviseurs van de boksschool aan de bel. Het programma voor agressiebeheer- sing bij jongeren komt niet van de grond, waarschuwden ze. Daar naast werden - deels anoniem - be schuldigingen geuit aan het adres van initiatiefnemer H. Samson. Wethouder De Vries concludeerde na een onderzoek dat Samson 'in het verleden niet geheel van onbe sproken gedrag' is geweest, maar dat er nu geen reden is om in te grijpen. Samson heeft inmiddels beloofd de organisatie te verbeteren. Wethouder bespreekt mogelijkheden tijdens kernavond. door Ronald Huissen meliskerke - De gemeente Veere wil extra parkeerruimte maken in Meliskerke. Vooral de Torenstraat heeft te kampen met parkeerdruk- te rond de winkels. De mogelijkhe den worden morgen op de kern avond met inwoners van Melisker ke besproken. De winkels in Meliskerke, met na me de Torenstraat, hebben een re- giofünctie als winkelcentrum voor omliggende kernen. Dat heeft ech ter ook een oplopende verkeers- en parkeerdrukte als gevolg. Voor al donderdags en in het weekend is het druk in de Torenstraat. Eerder is al afgesproken dat er au to's op de stoep geparkeerd moch ten worden zodat het doorgaand verkeer ook daadwerkelijk door kon rijden. Daarna bleek echter dat voetgangers weer moeite had den om door de straat te kunnen lopen. „Vooral om de veiligheid moet er naar mogelijkheden wor den gezocht om iets aan de par keerdrukte te doen", stelt wethou der van verkeer J. Melse. De wethouder heeft vorige week de vergadering van de onderne mersvereniging bijgewoond. Hij noemt de noordkant van de Toren straat bij de kruising van de Koe- koeksweg en de Rapenburgweg als mogelijke plek voor nieuwe par keerplaatsen. Ook op het pleintje bij firma Joosse in de Torenstraat ziet hij ruimte voor extra parkeer vakken. „Maar dit moet aanstaande dins dag eerst met de inwoners van Me liskerke worden besproken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59