Familie struikelblok orgaandonatie Informatie aan Kamer over Irak 'adequaat' Veel patiënten in psychiatrische instellingen voelen zich onveilig Jachtopzieners willen werk gewapend doen Tranen van geluk na bemachtigen goedkope starterswoning 4 Maandag 26 maart 2007 PZC Nabestaanden vaak weigerachtig als wens niet expliciet vastligt. NIJMEGEN - Het aantal orgaandono ren zou aanzienlijk groter zijn als familieleden van overledenen min der vaak donatie tegen zouden houden. In bijna tweederde van de gevallen waarbij nabestaanden mogen beslissen, zien artsen af van het gebruik van organen om dat de nabestaanden bezwaar ma ken. Dat blijkt uit een onderzoek dat medewerkers van de Nederlandse Transplantatie Stichting en profes sor Andries Hoitsma van de Rad boud Universiteit in Nijmegen de ze week in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde publice ren. Zij onderzochten hoeveel van de 5880 mensen die in de jaren 2001 tot en met 2004 op 52 afdelin gen intensieve zorg van dertig Ne derlandse ziekenhuizen zijn overle den, als orgaandonor in aanmer king kwamen en van hoeveel van hen organen zijn gebruikt. Van de 5880 overledenen waren er maximaal 386 (6,6 procent) poten tiële donoren. De overigen vielen af, bijvoorbeeld omdat zij te oud waren of omdat zij aan een ziekte hadden geleden die orgaandonatie onmogelijk maakt. Slechts 113 men sen (1,9 procent) hadden daadwer kelijk hun organen afgestaan. Van de overigen had slechts een klein deel in het Donorregister laten op nemen, dat zij hun organen niet wilden doneren. Daardoor kwam in veel gevallen de beslissing bij de nabestaanden Volgens onderzoekers liggen na- bestaanden minder dwars als de vraag of zij bereid zijn organen van een dode af te staan, anders wordt geformuleerd. terecht. Van alle gesprekken met fa milieleden over een orgaandonatie resulteerde 59 procent in een afwij zing van donorschap. Dat komt on geveer overeen met eerdere bevin dingen van studies in onder meer de VS en Denemarken. Volgens de onderzoekers is de meeste winst waarschijnlijk te ha len als doktoren de vraag aan de nabestaanden anders formuleren. Ervaring in andere landen leert dat nabestaanden dan minder vaak dwars gaan liggen. Andere knelpunten, zoals het niet stellen van de donatievraag aan de nabe staanden, leveren minder op. Ne derland kent sinds 1998 de Wet op de Orgaandonatie. Het uitgangs punt daarvan is dat artsen alleen organen mogen wegnemen als de overledene daar bij leven toestem ming voor heeft gegeven of als de nabestaanden daarmee instem men. Ondanks allerlei pogingen om het aantal donoren te vergroten, is hun aantal de afgelopen tien jaar vrijwel gelijk gebleven. De wachttijd voor orgaantrans plantatie is daardoor zeer lang. In 2004 stierven 160 mensen die op de wachtlijst voor bijvoorbeeld een nieuwe nier stonden. Ministerie: alles gemeld over besluit tot steun aan inval VS in Irak. DEN HAAG - Het ministerie van Bui tenlandse Zaken houdt ook na de uitzending van het KRO-tv-pro- gramma Reporter staande dat de Tweede Kamer adequaat is geïnfor meerd over de besluitvorming om politieke steun te verlenen aan de Amerikaanse inval in Irak in 2003. „Alles wat de TXveede Kamer moest weten, is gemeld", aldus een woordvoerder van het ministe rie gisteravond. Er was voor het ka binet geen reden om in brieven richting het parlement gedetail leerd in te gaan op een Ameri kaans verzoek tot militaire onder steuning. Reporter meldde gisteravond dat de Kamer in 2002 onvolledig is in gelicht. Het kabinet vertelde vol gens het tv-programma niet dat er een uitgebreid Amerikaans ver zoek lag om mee te vechten in Irak. Ook waren er volgens het pro gramma al vroeg twijfels of een mi litaire actie tegen Irak wel gerecht vaardigd was. Nederland gaf uitein delijk geen militaire, maar alleen politieke steun aan de actie van de Verenigde Staten. Premier Balken ende betoogde afgelopen vrijdag al, toen informatie uit de Repor ter- uitzending naar buiten kwam, dat volgens hem alle essentiële in formatie is verstrekt. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken verzet zich ook tegen het beeld in de tv-uitzending dat het kabinet zich alleen richtte op de mogelijke aan wezigheid van massavernietigings wapens in Irak, en veel minder op het niet-naleven van resoluties van de Verenigde Naties (VN). „Maar daar is juist een oorzakelijk verband tussen. Sinds begin jaren negentig zijn door Irak stelselma tig VN-resoluties over de massaver nietigingswapens niet opgevolgd, zoals bijvoorbeeld het toelaten van wapeninspecteurs. Tot het mo ment kwam dat ook Nederland vond dat de maat vol was", aldus Buitenlandse Zaken. ARNHEM - Wegens toenemende agressie in natuurgebieden eisen boswachters van hun werkgevers dat ze wapens mogen dragen. Boswachters mogen als Bijzondere Opsporingsambtenaren wel een wapen dragen, evenals hand boeien en een wapenstok. Maar of ze met een wapen op pad gaan hangt af van hun werkgever. Som mige particuliere organisaties staan wapens toe, maar 's lands grootste natuurbeheerder Staats bosbeheer doet dat bijvoorbeeld niet. Gepest, geslagen of door andere patiënten aangevallen. DEN HAAG - Psychiatrische patiën ten die in een instelling verblijven, voelen zich regelmatig onveilig. Ze worden gepest, geslagen of aange vallen door andere patiënten. Hulpverleners houden te weinig toezicht. Dat blijkt uit een onderzoek van de Hogeschool InHolland. De vier onderzoekers die patiënten en hulpverleners interviewden, noe men de resultaten schokkend. Uit de gesprekken blijkt dat een veilig klimaat zeldzaam is binnen de geestelijke gezondheidszorg. Pa tiënten voelen zich extra onveilig als het personeel op kantoor is, in plaats van op de afdeling. Bij con flicten kan dan minder snel wor den ingegrepen. Als hulpverleners de patiënt verschillend benaderen, zorgt dat voor een onveilig gevoel. Ook het rookbeleid in de instellin gen brengt patiënten in de proble men. Omdat ze gedwongen zijn met andere patiënten in één ruim te te roken, vinden daar vaak con- Onderzoek van de Hogeschool In- Holland wijst uit dat psychiatri sche patiënten in instellingen zich vaak onveilig voelen door een gebrek aan toezicht. flicten plaats. Patiënten vinden dat in de isoleercellen te weinig toe zicht is en dat ze er aan hun lot worden overgelaten. Een van de ondervraagden ver klaarde dagenlang naakt in de sepa- reercel te hebben gezeten. Stich ting Pandora, belangenbehartiger van mensen met psychiatrische problemen, reageert geschrokken. „Mensen met psychiatrische pro blemen mogen verwachten dat ze goede zorg krijgen in een veilige omgeving, ook wanneer ze te ma ken krijgen met een gedwongen opname." Het onderzoek is ver richt in het kader van de Week van de Psychiatrie, die deze week plaatsvindt. PETER LISSERBROEK - Deze jonge koop ster van een woning huilt van blijd schap tijdens de massale run op star- terswoningen van 1 ton. Ruim dui zend starters op de woningmarkt kwamen zaterdag naar Lisserbroek. Zij hoopten in het bezit te komen van een van de 35 zogenaamde ve randawoningen tijdens de openbare loting. De enorme belangstelling was niet verwonderlijk, want de wo ningen in de Randstad kosten nog geen ton (99.500 euro, vrij op naam inclusief grond en btw). De veranda woning is een concept van Timpaan, een bedrijf dat onder meer projec ten realiseert voor betaalbaar wo nen. foto Frank van Beek/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4