Zeeland Bruine vloot richt zich op natuur Reinigingsdienst blijft onder vleugels gemeente Probeer maar eens wakker te blijven in een échte Hastens! Hastens 7^: PZC Maandag 26 maart 2007 1 5 Bemanningsleden van de bruine vloot krijgen op een strandje aan de Oosterschelde les van een natuurgids. foto Dirk-Jan Gjeltema Negen schippers mogen zich straks vaargids Oosterschelde noemen. door Ton van den Nouweland zierikzee - Groot is de verbazing als de verslaggever bekent dat hij oesters, direct uit de Oosterschel de, niet durft te eten. „Dat is nou precies waar het om draait," zegt johan Nieuwenhout, schipper van de Marinus. „De mensen dichter bij de natuur brengen. Dat is ons doel." Veertien bemanningsleden van negen schepen uit de Zeeuw se bruine vloot kregen zaterdag les van natuurgidsen van IVN en het Nationaal Park Oosterschelde (NPO). Het gezelschap bezocht in lagen en strandjes waar uitleg werd gegeven over flora en fauna. Aan de excursie ging een theorie les vooraf De opleiding wordt afge sloten met een vaartocht op de Ma rinus. Daarna mogen de schippers en scheepsmaten zich vaargids Oosterschelde noemen. Fransje Meijer van het NPO schetst de voordelen van Nieuwen- houts initiatief „De bruine vloot vindt hiermee een nieuwe doel groep én ons verhaal wordt ver teld. Je kan heel veel over de Oos terschelde vertellen, maar dat ver haal beklijft beter als je alles kan la ten voelen en ruiken." Bovendien vindt zij de bruine vloot een meer waarde hebben boven andere sche pen die inzetbaar zijn voor natuur- educatie. Nieuwenhout: „Heb je het over na tuur en zeilen, dan begint ieder een over de Wadden. Mooi gebied hoor, maar niet uniek in de wereld zoals de Oosterschelde. Ik wil daar meer van weten en wat ik weet, wil ik beter leren uitdragen. Daar bij Bemanningen van de Zeeuwse bruine vloot worden opgeleid tot natuurgids. Zo kunnen ze hun passagiers uitleg geven over het leven in de Oosterschelde. om heb ik contact gezocht met het Nationaal Park. Noem het maar professionalisering van ons, schip pers. Wij zijn gastheer. We bieden aan wat de klant wil." Na de afronding van hun oplei ding maken de schippers op hun websites bekend wat ze aan kennis in huis hebben. Voor zover ze al natuurarrangementen hadden, pas sen ze die aan. Meijer ziet naast het leveren van kennis en lesmateriaal aan de schippers nog meer mogelijkhe den. „Op termijn kunnen we bij voorbeeld met het basisonderwijs aan de slag. Kinderen reageren heel enthousiast op boottochtjes." Nieuwenhout schetst hoe zo'n tocht eruit kan zien: „Dat begint al bij het havenhoofd van Zierikzee, waar ik de deelnemers op de bruinvissen kan wijzen die daar hun leefgebied hebben. En bij Noordland wijs ik op wieren en vogels. Met de zoekkaart van het Nationaal Park kunnen ze aan de slag. Zoeken naar schelpen. Zien, voelen en proeven uit de zee. Als ik wat grotere gezelschappen aan boord heb, zit er altijd wel iemand bij met culinaire interesse. Zo ie mand geef ik dan een oester vers uit het water. De reactie is altijd de zelfde: Zo lekker heb ik ze nog nooit geproefd." College legt resultaat onderzoek privatisering naast zich neer. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland wordt niet afgestoten. Wel wordt binnen een half jaar een plan voorgelegd met suggesties om de gemeentelijke dienst efficiënter te laten werken. Dat blijkt uit een aangepast voor stel aan de gemeenteraad. Onder zoeksbureau KplusV adviseerde de gemeente de dienst af te stoten. Het college had al laten blijken dit geen goed idee te vinden, maar liet de keuze aan de gemeenteraad. Bij behandeling in de raadscom missie twee weken geleden kwam er meteen duidelijkheid over de dienst openbare werken. Die kan gemeentelijk blijven mits 'geopti maliseerd'. Voor de reiniging kwam die duidelijkheid er niet. Een meerderheid vindt de dienst met 14.500 aansluitingen eigenlijk te klein. Om dienstverlening en ac ceptabele tarieven te kunnen waar borgen zou een fusie nodig zijn. De WD wilde openbare werken en reiniging samenvoegen om te besparen op de personeelskosten van het management. In het aange paste voorstel is het college echter klip en klaar. De reiniging moet een gemeentelijke dienst blijven. Bureau KplusV heeft de kostenbe sparing door afstoten van de dienst te optimistisch ingeschat, vindt het college. De afkoop van pensioenen is een kostbare zaak, er komen kosten voor aanbeste ding en ook voor het inhuren van deskundigheid. Bovendien is het serviceniveau van de dienst zeer hoog. Het is nog maar de vraag of een particulier bedrijf dit kan eve naren. Tenslotte zit de gemeente vast aan contracten voor afvalver branding. Al met al concludeert het college het 'momenteel niet op portuun is de markt te betreden'. 100% natuurlijke materialen... m in ligt te slapen ademt je Hastensbec Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225 Steun voor vrouwelijke oorlogsslachtoffers ZIERIKZEE - De soroptimistenclub geld is bijeengebracht met een Schouwen-Duiveland heeft 1065 bridge-drive. Het steunproject is euro ingezameld voor het project vooral gericht op vrouwen in Af- Women Survivors of War. Het ghanistan, Bosnië en Rwanda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41