Kijk, daar loopt een Wopke PZC Maandag 26 maart 2007 45 Een schoen moet smoel hebben, vindt schoenontwerper Wopke Grobben. Onlangs vond hij een schoenenfabrikant die die visie deelt. Straks in de winkel: Wopke Shoes. door Koos van Wees foto's CPD Gedicht Bij elk paar schoenen van Wop ke voor Lisa Tucci wordt een gedicht geleverd. Een van de dichters die daaraan meewerkt is Jean Pierre Rawie. Van hem is het volgende toepasselijke gedicht: Hoe sterk je in je schoenen staat, soms moet je wel vallen voor een lijfje of een snoetje, maar ik kan ook zeer door de knieën gaan voor een lieftallig hooggehakt wit voetje. Opvallend is hij zeker, de schoen die Wopke Grobben ter voor beeld van zijn ont werpstijl op tafel zet. Rood-zwart gestreept, hoog ook, met opstekende puntjes aan de zij kant, die de gracieuze vormen ruw doorbreken. Een duivelsschoen, vond de Groninger dichter Rense Sinkgraven. En zo noemt Wopke hem nu ook zelf Een foto van de schoen werd ge plaatst bij een interview met Grob ben in een vakblad voor de schoe nenbranche. Schoenenproducent Lisa Tucci zag hem, en vroeg on middellijk of hij voor het merk een nieuwe collectie wilde ontwer pen. Dat was november, en inmid dels bevolken de twaalf paar die hij voor de fabrikant ontwierp de grote Europese schoenenbeurzen. Onder het label Wopke Shoes by Lisa Tucci. De schoenen van Wopke Grobben zijn anders. Tot nu toe kon dat al leen geconstateerd worden door de klantenkring van zijn maat schoenmakerij in de Groninger binnenstad, tegen betaling van mi nimaal 1200 euro. Straks ook door de klanten van gewone schoenwin kels, waar de schoenen voor een beduidend vrien delijker bedrag van rond de 180 euro komen te lig gen. Hij is nog steeds verbaasd over de snel heid waarmee alles is gegaan. Normaal staat er een halfjaar of meer voor het ontwerpen van een collectie, in dit geval was het eigen lijke ontwerpen meer een kwestie van dagen. „De opdracht was: doe maar zo gek als je wilt. Ik begon met tweehonderd tekeningen, waarvan er uiteindelijk vijftien overbleven. Dat waren echt de ont werpen waarbij voor mijn gevoel alles klopte. Begin februari heb ik mijn tekeningen naar ze opge stuurd, ze hebben er twaalf in pro ductie genomen en een maand la ter lagen die op de beurs." Zijn liefde voor schoenen begon al op zijn twaalfde, herinnert hij zich. Bij Scapino zag hij puntschoe nen met gaatjesleer, en het was liefde op het eerste gezicht. Wop ke zeurde en smeekte zijn moe ders hoofd net zo lang gek tot ze ermee instemde de kinderbijslag dan maar daaraan uit te geven. Het zou nog tot zijn 23ste duren voordat hij er ook daadwerkelijk zelf mee aan de gang ging. Hij volg de een opleiding tot ambachtelijk schoenontwerper en liep stage bij een orthopedische schoenmaker in Zoetermeer die hem alle fijne kneepjes van het vak bijbracht. Met shocktherapie, want als het niet was wat het moest zijn werd het ontwerp stante pede aan stuk ken gesneden. Toen eenmaal dui delijk was dat hij zowel talent had als hart voor het vak kreeg hij alle vrijheid ook zijn eigen ontwerpen te maken. Nog steeds plukt Grobben de vruchten van die pe riode. Alles doet hij met de hand, van het slaan van de gaatjes in een exclusief paar brogues tot het stikken met uit vlas getrokken draad. „En die gaat jes sla je dan niet op van tevoren getekende punten, maar op je ge voel voor ritme: ta-da-die-dam, ta-da-die-dam." Schoenen ontwerpen is 'een orgas tisch gebeuren', vindt Wopke. „Een schoen is een totaal natuur lijk product, van leer en vlas en haar. Het heeft iets beestachtigs. Dat doet iets met mensen. Vrou wen hebben dat heel goed door. Het heeft iets verleidelijks". Het is ook dan ook een heel spe ciaal ambacht dat hij uitoefent. „Het is een heel mannelijk am bacht, heel hard. Ie haalt je han den voortdurend open, loopt ook ALLEMENSEN Anna Nicole Smith's dagboeken geveild De dagboeken van Anna Nicole Smith blijken een ware goud mijn. Twee dagboeken die de on langs overleden seksbom tussen 1992 en 1995 volschreef, zijn via veilingwebsite eBay geveild voor 512.000 dollar (ongeveer 385.000 euro). Een zakenman uit Hamburg zou de gelukkige zijn. Anna Nicole schrijft seks te haten. Opvallend is dat Anna Nicole in het tweede dagboek erg liefdevol schrijft over haar tweede man, oliemil jardair J. Howard Marshall II. Connie Breukhoven klaagt Privé aan Showbizzdiva Connie Breukho ven sleept roddelblad Privé voor de rechter. Ze is boos omdat het weekblad schreef dat haar Clinic for Injectables op de rand van een bankroet staat en dat haar echtgenoot Hans Breukhoven, die al miljoenen in de onderne ming zou hebben gepompt, de kliniek zou willen sluiten. Volgens Connie's advocaat klopt er niets van het bericht en eist zijn dient rectificatie en een schadevergoeding. 'Brangelina' trekt beurs voor Soedan Angelina Jolie en Brad Pitt heb ben de portemonnee getrokken voor Soedan, zo meldt People Magazine. Het koppel schonk een bedrag van 100.000 dollar (bijna 70.000 euro) om een zie kenhuis in Duk County te finan cieren. De kliniek wordt geleid door filantroop John Dau, die zelf eind jaren tachtig het door een burgeroorlog geteisterde land ontvluchtte. Brad Pitt pro duceerde een documentaire over Dau. Angelina Jolie, die goodwill ambassadrice is voor de VN, reis de onlangs nog af naar Tsjaad om te spreken met vluchtelin gen uit het door oorlog ver scheurde Darfoer. Leonardo di Caprio. foto EPA Leonardo klaar voor huwelijksbootje Leonardo DiCaprio staat op het punt om te trouwen met zijn Is raëlische vriendin Bar Rafaela. Het stel zou naar Tel Aviv zijn ge reisd om DiCaprio officieel voor te stellen aan de familie van het topmodel. Volgens bronnen rond het liefdespaar zou Bar Rafaela zou nog voor het eind van het jaar mevrouw DiCaprio worden. Het huwelijk zou in Is raël worden gesloten tijdens een besloten ceremonie, maar zou er nog een knalfeest in de Verenig de Staten volgen. Rafaela kreeg verkering met DiCaprio nadat de ster uit Titanic zijn relatie met topmodel Gisela Bundchen had beëindigd. ■V;- Voor informatie: www.lisatucci.com. De schoenen van Wopke liggen nu op de beurzen, verkoopadressen zijn daarom nog niet bekend. voortdurend met wondjes. Aan de andere kant is er dat gevoel voor mode, voor vrouwelijkheid en gra tie dat je moet hebben. Mijn do cent zei altijd: als je een echte ont werper wilt worden moet je er mi nimaal tien jaar voor uittrekken. Dat klopt wel, denk ik." Zijn ontwerpen ontstaan vrijwel altijd terwijl hij met het ambacht zelf bezig is, op de leest Veel gaat op het gevoel. „Het moet klop pen", zegt hij. En er moet de Wop- ke-signatuur inzitten. Dat is de kunst, vindt hij. Dat je als ontwer per op zo'n klein oppervlak je ei gen stempel kan drukken, waar door iedereen kan zien: kijk, daar loopt een Wopke. De vorm, daar draait het om. Hij pakt een houten leest van zijn werktafel, een van de leesten waar op hij de collectie voor Lisa Tucci heeft ontworpen. Het is een leest uit de jaren veertig, waarmee hij aan de haai is gegaan. De 'neus' kreeg de vorm van een kraaien- bek, de zijkanten werden vlakt. Hij prijst de achter kant, die ook bij schoenen 'kontje' heet. „Hij is gra cieus, vrouwe lijk, heel speels en ver leidelijk. Deze leest heeft iets ondeugends," vindt Grobben. Het past in zijn filosofie dat een schoen 'smoel' moet hebben. „Wat je normaal ziet is heel standaard. Ik zoek naar vormen met karakter. Een schoen moet je iets doen, er moet gevoel in zitten, net als bij een auto." Het gaat zo ver, dat hij soms letterlijk met een ontwerp naar bed gaat. „Als je aan het werk bent en je hebt iets moois ontwor pen, dan zet je die schoen toch naast je in bed. Het is een fetisj, niet seksueel, maar het geeft een kick dat wat je bedacht hebt ook klopt in de uitvoering. Dan staar je 's avonds naar die schoen en dan gebeurt het. Een soort van ver liefdheid, ja."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33