Zeeland Scouting heeft nog Broederschap, zo ervaar ik dat Vijftig jaar Lente De krant 10 weken voor €15,-!/--» 2 I Maandag 26 maart 2007 PZC W!M HOFMAN WÊÊÊÊÊÊP** Begin maart zagen we in de tuin nogal wat lieveheers beestjes, de meest gewone, het zevenstippelige. Maar het waren er wel opvallend veel. Ik dacht meteen aan de bladluizen, want ik weet dat lieveheersbeestjes die graag eten. En toen waren die bladluizen er meteen ook al. Ze kwa men uit het niets en verspreidden zich over de tuinplanten. Ze gingen meteen op de sappigste stengeltjes af Ik kan me natuur lijk vergissen, maar het ziet ernaar uit dat we dit jaar te maken krijgen met heel veel insecten. Opvallend waren de aardhom- mels met hun witte harige broekjes. Ze zochten vooral de jon ge koekoeksbloemen op, die belachelijk doorbogen onder het gewicht van die grote insecten. Vlinders zagen we ook al, in ie der geval de Kleine Vos, die mooie kleurtjes heeft en van die blauwe maantjes aan de randen van zijn vleugels. Er vlogen al bij en en zweefvliegen en natuur lijk ook gewone vliegen. Welke er precies zitten weet ik niet. Ze zijn zo weg en ook zo weer terug, want ze zijn vliegensvlug. Ze zeggen dat een vlieg met zijn vleugels wel 300 slagen per se conde maakt. En dat hij in die ene seconde wel negen of tien meter aflegt. Zoiets heb ik niet kunnen controleren. Het zijn wel erg veel vleugelslagen per seconde. Ikzelf kan mijn armen misschien zes of zeven keer per seconde op en neer bewegen alsof het vleugels zijn. Ik kom echter absoluut niet van de grond en ik kom, hoe ik ook met die armen beweeg, geen cen timeter vooruit. Er is wel meer geschreven over vliegen. Ze hebben berekend dat als een wijfjesvlieg per keer 150 eitjes legt, ze zo'n 6.488.560.000.000 nakomelingen krijgt. En dan te bedenken dat zo'n vlieg in haar leven soms drie keer eitjes legt. Ik heb gelukkig ook al spinnen gezien. Ze zitten zich al te verkneukelen. Het ziet ernaar uit dat we te maken krijgen met veel insecten COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (1alkroon@pzc.nl INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. De padvinderij, die zaterdag open dag hield, spreekt ook de computergeneratie aan. door Jan van Damme Korte broek zelfs als het sneeuwt, pet en bruine kousen met flossen. Christiaan Soethout, sinds januari voorzitter van de Regio Scouting Zeeland, weet dat zijn organisatie niet snel - mis schien zelfs nooit - van dat imago af zal komen. Daar kun je niet zo veel tegen doen. Scouting zal altijd aan padvinders worden gelinkt. Ook al zijn de kledingvoorschrif ten tegenwoordig niet dwingend meer. Zaterdag hield Scouting Nederland open dag. Ook in Zeeland, waar 3000 leden in 43 groepen actief zijn. Het kan nooit kwaad om te laten zien wat je zoal doet als je lande lijk 125.000 leden telt. Christiaan Soethout (45) is sector manager zorg in het Oosterschelde- ziekenhuis Goes. Sinds hij op zijn zevende als welp begon heeft de scouting hem nooit meer losgela ten. Van 1987 tot 1997 was hij zelfs adjunct-directeur op het Landelij ke Bureau van Scouting Nederland in Leusden. Vandaar dat hij ook goed op de hoogte is van de pro blemen van de scouting. Het ver lies van de eigen beroepskracht in Zeeland is er één van. De WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteu ning) zou scouting via de gemeen ten aan geldelijke ondersteuning en huisvesting moeten helpen. Maar de gemeentelijke apparaten die voor uitvoering moeten zor gen, blijken tot nu toe alle mogelij ke moeite te hebben om daar zorg voor te dragen. Soethout ziet nog volop toekomst perspectief voor zijn organisatie. Over drie jaar is Scouting Neder land een eeuw oud. Honderd jaar mag dan bejaard klinken, wat de Zeeuwse voorzitter betreft is het geen eindpunt: „We hebben een gouden formule. Het aanbod aan activiteiten is heel gevarieerd. Van water tot bos, in de lucht en ach ter de computer. Je leert in groep jes werken. We hebben oog voor de omgeving, zowel natuur als mensen; wilgen knotten en op vang van jongeren met een beper king, om maar twee voorbeelden te noemen." De tijden zijn sinds het ooit popu laire heitje voor een karweitje dras tisch veranderd. Door mobiele tele foon en internet kijken jongeren anders tegen de samenleving aan dan toen Soethout zelf de welpen leeftijd had. „En toch zoeken jon geren elkaar op", zegt hij. Rond 1990 bleek uit een onder zoek dat 60 tot 80 procent van de bestuurders bij de Scouting waren geweest. Toeval of niet, het blijft voor een voorzitter van de Regio Zeeland een mooi percentage om te memoreren. Joop van Voorthuizen heeft de Scouting in zijn hart gesloten. door Jan van Damme middelburg - Hij heeft het te druk met verhuizen om al volop mee te draaien met de open dag. Maar zo gauw hij zich voldoende in Middel burg heeft gesetteld, kunnen de scouts weer een beroep op hem doen. Joop van Voorthuizen is 73 jaar. Weduwnaar, zijn vrouw overleed in 1983. Tot zaterdag woonde hij in Baarn. Nu woont hij in Middel burg, in een woning waar alles ge lijkvloers is: „In Baarn had ik een huis met een stenen trap. Ik had geen zin om te wachten tot ik daar zou afvallen en dan meteen naar een verzorgingstehuis zou moe ten." Dat één van zijn twee doch ters met haar gezin in de Zeeuwse hoofdstad woont was zeker ook een factor. De scouting heeft, zegt hij, veel voor hem betekend. Hij groeide op in Amsterdam-Zuid, een stadsdeel waar veel joden woon den. „Tijdens de oorlog zag ik hoe mensen opgehaald werden, hoe ze van een trap afgeschopt werden. Dat zijn ervaringen die je bij blijven. Als jongen van een jaar of zeven krijg je zo een bepaalde mee. Ie luistert misschien Joop van Voorthuizen in het uniform, dat hem een gevoel van broeder schap met scouts over de hele wereld geeft. foto Lex de Meester meer naar anderen, staat minder snel met je mening klaar." In 1948 kwam Van Voorthuizen bij de scouting, hij werd voortrekker. „Te genwoordig gebeurt dat niet meer zo nadrukkelijk, maar toen werd je echt voorbereid op de volwas senheid. Je had een gesprek met de hopman, een soort nachtwake, over de vraag wat je met je leven wilde doen." Van Voorthuizen werkte in de vak beweging, hij was bestuurder van de inmiddels opgeheven Algeme ne Apothekers Assistenten Bond. In 1985, na het overlijden van zijn vrouw, besloot hij weer bij de scou ting actief te worden. Hij heeft nu de bevoegdheid om groepen scouts (11-14 jaar) en explorers (14-17 jaar) leiding te geven. Hij is vast van plan dat in Middelburg of omgeving weer te gaan doen. Zeker, bij die gelegenheden zal hij ook zijn uniform aantrekken. Al dat geklets over militarisme vindt hij maar onzin. „Door het dragen van dat uniform laat je zien dat je bij de scouting hoort. Ie voelt een verbondenheid met andere scouts. Een broederschap, zo ervaar ik dat." Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens- In het colofon treft u nadere informatie Bruidspaar Van Leenen: ...een fantastisch gevoel... foto familie Van Leenen Straat Woonplaats Gouden bruidspaar uit Hoek trouwt alsnog voor de dominee. door Raymond de Frel HOEK - Geliefden die elkaar eeuwi ge trouw willen beloven in zowel gemeentehuis als kerk, leggen meestal een vast traject af Eerst naar het stadhuis, dan gelijk door naar het godshuis. Bij Maarten en Esther van Leenen uit Hoek was het niet anders. D Ik neem de ktant 10 weken voor 15 en aansluitend neem ik een '/ast abonnement, ik betaai vervolgens per kwartaal 61,50 via automatische incasso ik neem een proefabonnement van 10 weken voor i 5. Ma deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij /ast abonnement met automatische betaling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2