Bijna een tik van De Ruyter Ö16' '/TV HET WEER: Zonnig Correspondent krijgt klappen in Rusland Terneuzen bij opening nieuwe attractie Efteling Maandag 26 maart 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 72 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl VLISSINGEN - Trots was hij. Net een maand staatssecretaris van Financi ën en dan al een herdenkingsmunt van Michiel de Ruyter mogen slaan. Dat vond de uit Kapelle afkomstige Jan Kees de Jager een hele eer. Voor de gelegenheid was zaterdagmiddag in een tent voor het Muzeeum in Vlissingen een oude slingerpers op gesteld. Een apparaat dat rond 1600 werd gebruikt voor het slaan van munten. De naam van het toestel is alleszeggend: er moet een slinger worden gegeven aan een lange arm met een zware bol aan elk uiteinde. Staatssecretaris De Jager was vooraf op het gevaar gewezen. Je geeft een slinger aan de ene bol, en voor je het weet komt de andere bol met een vervaarlijke snelheid richting je hoofd. Toch gebeurde het. De staats secretaris deed wat de meeste men sen doen: hij volgde de baan van de weggezwiepte bal. Een waarschu wende kreet van geschrokken toe schouwers voorkwam een ongeluk, de bewindsman kon op het nipper tje de tweede bal ontwijken. foto's Lex de Meester pagina 3:ongeschikt om te tossen ANALYSE door Hans de Bruijn en Hans Gertsen Verdrag op komst waarmee nee-zeggers tegen de Grond wet kunnen leven én de lan den die nog niet tekenden. De Europese regeringslei ders hebben zichzelf giste ren bij de viering van de vijftigste verjaardag van de Verdra gen van Rome fors onder druk ge zet. In de Duitse hoofdstad Berlijn concludeerden ze dat de impasse rond de door Frankrijk en Neder land in 2004 verworpen Europese Grondwet nu wel lang genoeg ge duurd heeft. Nog vóór de Europe se verkiezingen van 2009 moet er een oplossing zijn in de vorm van een nieuw verdrag, dat vooral op last van Nederland geen 'grond wet' meer mag heten. Nu lijkt 2009 nog redelijk ver weg, maar omdat de ratificatie van een nieuw verdrag door alle 27 lidstaten toch gauw zon anderhalfjaar gaat du ren, betekent het in feite dat er al eind dit jaar een nieuwe tekst moet liggen die voor iedereen aan vaardbaar is. En, minstens zo be langrijk, aan de burgers te verko pen is. Premier Balkenende zei gis teren dat hij de vraag wat er in dat nieuwe verdrag moet komen te staan minstens zo belangrijk vindt als het tijdschema. Dat neemt niet weg dat de Europese regeringslei ders gisteren de druk op de 'nee-zeggers' Nederland en Frank rijk, maar ook op landen die de Grondwet nog niet hebben geratifi ceerd - zoals Polen, Tsjechië en Wereldtitel Kiplagat mombassa - De Nederlandse atle te Lornah Kiplagat is zaterdag in haar geboorteland Kenia voor het eerst in haar carrière wereldkam pioene geworden bij het veldlo pen. Kiplagat liep naar het goud in 26 minuten en 23 seconden. pagina 30: Kiplagat neemt afscheid Ik zeg nu ja tegen Europa De NS jagen mensen de trein uit Groot-Brittannië - fors hebben op gevoerd. De tijd van verstoppertje spelen is voor de Britten, Tsjechen en Polen voorbij als er al tegen het einde van dit jaar een nieuwe, al ternatieve tekst moet liggen. Een tekst die enerzijds tegemoet moet komen aan bezwaren die in Neder land en Frankrijk tot een negatief oordeel over de Grondwet hebben geleid, maar die anderzijds ook weer niet te veel afwijkt van die in middels politiek doodverklaarde Grondwet. Want maar liefst acht tien landen hebben daar inmid dels wel volledig mee ingestemd. Of het lukt in zo'n korte tijd een politiek zo heikel probleem op te lossen op een wijze die voor alle 27 landen acceptabel is, is de vraag. Maar bondskanselier Angela Mer kel zei dat de EU eigenlijk geen an dere keus heeft dan te slagen. „Het is niet alleen in het belang van Eu ropa, maar ook in dat van de indi viduele lidstaten dat dit proces tot een goed einde wordt gebracht." Zij waarschuwde haar collega's dat ze zich niet kunnen veroorloven van de discussies van de komende maanden een vrijblijvend gebeu ren te maken. Er is nu een tekst die door alle 27 regeringsleiders is goedgekeurd, en nu is het zaak dat deze ook door de 27 landen zal worden goedgekeurd. Mede dank zij de EU is het verarmde, gedeel de Europa van na de Tweede We reldoorlog nu rijk, herenigd en wel varend. Maar als de EU ook in de toekomst een rol van betekenis wil blijven spelen op het wereldtoneel zal deze daartoe de middelen moe ten krijgen in de vorm van een nieuw verdrag dat de EU bestuur baar houdt. Zoniet, dan dreigt de EU te verzanden en haar dyna miek en economische positie te verliezen, waarschuwde Merkel. pagina 7: nog dit jaar verdrag, zegt Merkel EN Zeeland: 2, 3, 13 t/m 19; Binnne- land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 8 en 9; Cultuur: 20; Agenda: 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 45; Televisie: 46 en 47 $75% 125% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 -0231 231 1 1 1 i 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1