Debutante op WK naar brons Kiplagat neemt afscheid van veldlopen met wereldtitel Valentino Rossi boekt in Jerez eindelijk weer succes 30 Maandag 26 maart 2007 PZC Dames-estafetteploeg haalt eerste medaille binnen in Melbourne. door Angela van de Paal MELBOURNE - Zwemster Femke Heemskerk jubelde vannacht vast nog na in haar slaap. Als ze van de opwinding al heeft geslapen. Niet alleen won de negentienjari ge WK-debutante met de estafette ploeg brons op de 4x100 meter in een nieuw Nederlands record (3.36.81 minuten), ze maakte sa men met die andere debutante Ra- nomi Kromowidjojo het verschil. Alleen de Australische en Ameri kaanse vrouwen waren een maat te groot voor de Nederlandse ploeg. De negentienjarige Heemskerk straalde na de race. En of die lach ooit nog van haar gezicht te poet sen is, is maar de vraag. Logisch, vindt ze. „Ik heb nog nooit zo hard gezwommen, dus was het wel tijd voor een grote glimlach." Met haar tijd (54.13 seconden) hak te ze een seconde van haar per soonlijk record af Het jeugdig enthousiasme zorgde voor een flitsende race. „Welke ver snelling ik nu zat? Dit was versnel ling zes", aldus Heemskerk die tij dens de race het team naar de der de plaats bracht. Naast haar zwom men Amanda Weir en Therese Als- hammer. Niet de minsten. „Maar ik keek naar Alshammer en dacht: ik ga jou niet laten winnen of jouw naam nu Alshammer is of niet," klinkt het fel. Met het oog op de olympische spe len van Peking lijkt de ploeg nu af De dames-estafetteploeg haalt op het WK zwemmen de eerste medaille binnen. Op de 4x100 meter wordt ook een nieuw Ne derlands record gevestigd. Tot voor kort moesten Inge Dek ker en Marleen Veldhuis de kar trekken. Die tijd lijkt voorbij. Er stond gisteren een volwaardig team. Enige minpuntje aan de race was de start. Inge Dekker vertrok traag van het startblok. Verhaeren wijd de dat aan het feit dat ze nog de 100 meter vlinderslag van die och tend in de benen had. „Op papier waren we de vierde ploeg, als je dan derde wordt vóór wereldre cordhouder Duitsland doe je het heel goed." Hij benadrukte het goede optre den van het debuterende midden stuk. „Het is knap als je dan dit ni veau neer kan zetten onder deze druk." Voor Inge Dekker is de bronzen plak een aardige stimulans. De vlinderspecialiste zwemt vandaag de finale op de 100 meter vlinder slag. Goed, ze moest de twee Au stralische meiden, Jessica Schipper en Libby Lenton, voor laten, maar haar doel was bereikt. Dekker wilde haar persoonlijk re cord aanscherpen en daarmee aan sluiting krijgen met de top. Met haar nieuwe beste tijd van 57,82 se conden plaatste ze zich als derde voor de finales. Turntalenten Wevers en Wong naar EK TWELLO - De turnsters Lichelle Wong, Verona van de Leur en het jonge talent Sanne Wevers hebben deelname aan het EK turnen in Amsterdam afgedwongen. De vijftienjarige Wevers uit Olden- zaal kwalificeerde zich niet alleen op de balk, maar ook op de meer kamp. Ook Wong overtrof zichzelf in de kwalificatiewedstrijd. Tafeltennisvrouwen uitgeschakeld op EK BELGRADO - De Nederlandse tafel tennissters zijn er in Belgrado niet in geslaagd de laatste vier van de Europese titelstrijd te bereiken. Oranje verloor gisteren in de kwartfinales met 3-2 van Rusland. Winst had Nederland aan een me daille geholpen. Eerder had de Nederlandse vrou- wenploeg wel gewonnen van Tsje chië (3-0). Krajicek sneuvelt tegen Vaidisova in Miami MIAMI - Michaëlla Krajicek is in de tweede ronde van het tennistoer nooi van Miami uitgeschakeld. De 18-jarige Almeerse was niet op gewassen tegen de als achtste ge plaatste Nicole Vaidisova. De pas 17-jarige Tsjechische won in drie sets: 4-6 7-5 6-2. De partij duurde bijna twee uur. Martina Hingis verloor van de Poolse Agnieszka Radwanska. Van Gelder vierde bij rentree in Cottbus COTTBUS - Yuri van Gelder heeft zijn rentree op internationaal ni veau net niet met een podium plaats kunnen vieren. De Neder landse ringenspecialist eindigde za terdag in de wereldbekerwedstrijd in Cottbus als vierde met een pun tentotaal van 15,70. Van Gelder maakte vooral met zijn krachton derdelen indruk op de jury. Manaudou zwemt op WK naar eerste goud MELBOURNE - De Franse zwemster Laure Manaudou heeft de eerste van de door haar geplande vijf me dailles gewonnen op het WK zwemmen in Melbourne. Met een tijd van 4 minuten 02,61 greep ze het goud op de 400 me ter. De dochter van een Franse va der en een Nederlandse moeder komt nog in actie op de 50 en 100 meter rugslag en de 200 en 800 meter vrije slag. Wegracer Locatelli na crash in coma op WK JEREZ - De Italiaanse wegracer Ro berto Locatelli is ernstig gewond geraakt door een val in de kwalifi catieraces van de 250CC voor de Grote Prijs van Spanje. Hij werd met hoofd- en schouder letsel en een gebroken enkel naar een ziekenhuis in Cadiz gebracht. De medici houden Locatelli uit voorzorg in coma. Atlete domineert in Mombassa van start tot finish. door Wilko Voordouw DEN HAAG/MOMBASSA - Je moet op je hoogtepunt stoppen, vindt atle te Lornah Kiplagat. En dus nam ze zaterdag met een prachtige wereld titel afscheid van het veldlopen in haar geboorteland Kenia. In Mombassa hadden de favoriete Ethiopische vrouwen, tweevoudig wereldkampioene Tirunesh Diba- ba voorop, het nakijken. Het is de tweede wereldtitel voor Kiplagat, in een halfjaar tijd. „Ik ben zo ontzettend blij", glimde Kiplagat van oor tot oor na de strafexercitie, die ze over de acht bloedhete kilometers had opge legd aan de andere atletes. Vanaf de start was ze aan de leiding ge gaan. Slechts drie Ethiopische atle tes konden Kiplagat, op 1 mei 1974 geboren in Kenia maar sinds 2003 genaturaliseerd tot Nederlandse, volgen. Toen ze het tempo op nieuw verhoogde keken Meselech Melkamu, Galete Burika en Tiru nesh Dibaba elkaar aan: wie zou de ontketende Nederlandse terug halen en aldus haar eigen kansen op een medaille vergooien? Die aarzeling was voldoende voor Lor nah Kiplagat. Op de eindstreep had ze 24 seconden over op num mer twee, Tirunesh Dibaba, die vo rig jaar Kiplagat eruit sprintte. Der de werd Melkamu. In het bloedhete Mombassa werd Kiplagat, dochter van Kenia, harts tochtelijk toegejuicht door tiendui zenden voormalige landgenoten. Kiplagat is weliswaar Nederlandse, maar ze is nog altijd immens popu- Lornah Kiplagat laat op het WK veldlopen in haar geboorteland Kenia niets aan het toeval over. Die aanpak loont. Ze loopt onbe dreigd naar de wereldtitel. lair in haar geboorteland. „Het leek hier wel het WK voet bal. Die mensen gingen tekeer, wa ren dolenthousiast", zegt echtgenoot/coach/manager Pieter Langerhorst. Het 'team-Kiplagat', bestaande uit de atlete en Langer horst had zich terdege voorbereid. „We zijn diverse keren hier ge weest om te wennen aan de hit te", vertelt Langerhorst. Eenmaal, een maand geleden, liep Kiplagat buiten mededinging mee aan het Keniaanse nationale kampioen schap op de cross. Ze won. „We wisten dat dit parkoers haar lag. En het is hier bloedheet en voch tig. Dat zijn omstandigheden waar ze goed tegen kan." Het volgende belangrijke moment ligt op 22 april, de marathon van Londen. Daarna gaat Kiplagat zich voorbereiden op de 10.000 meter op het wereldkampioenschap atle tiek in het Japanse Osaka, deze zo mer. Want daar heeft ze nog een appeltje te schillen met de Ethiopi sche atletes. Bij de mannen was er ook een ver rassing. Vijfvoudig winnaar Kene- nisa Bekele werd onttroond. Win- aar werd de Eritreër Zersenay Ta- desse - net als Kiplagat vorig jaar winnaar van het goud op het WK op de weg in Debrecen. Tweede werd de Keniaan Mosop, derde zijn landgenoot Kipyego. Italiaanse motorcoureur wint met overmacht race in MotoGP-klasse. door onze sportredactie JEREZ - Vijfvoudig wereldkampi oen Valentino Rossi heeft met overmacht de Spaanse MotoGP op het circuit van Jerez gewonnen. De Italiaanse Yamaha-coureur be haalde voor het eerst sinds Malei sië in september vorig jaar weer eens een eerste plaats in de ko ningsklasse. Hij eindigde met groot gemak voor de Spaanse Honda-rijder Da- ni Pedrosa. Derde werd Rossi's teamgenoot, de Amerikaan Colin Edwards. Regerend wereldkampi oen Nicky Hayden werd zevende. Rossi startte vanaf de tweede plaats, achter rivaal Pedrosa. De Ita liaan slipte in de openingsronde langs de Spanjaard en stond de eer ste plaats niet meer af. In de laat ste rondes gaf hij nog eens extra gas en leek geen last te hebben van de problemen die hem vorig seizoen teisterden. Door zijn winst, de 85ste in zijn carrière, in de tweede race van het seizoen heeft Rossi de leiding over genomen in het algemeen klasse ment. De Australiër Casey Stoner, die de openingsrace in Qatar won, maar gisteren niet verder kwam dan de vijfde plaats, staat tweede op negen punten. Ook Pedrosa volgt met- hetzelfde aantal punten. In de 250 cc-klasse finishte rege rend wereldkampioen Jorge Loren zo voor eigen publiek als eerste. De 19-jarige Spanjaard won ook de openingsrace in Qatar en leidt het algemeen klassement. Zijn landge noot Alvaro Bautista eindigde in het motorsportgekke Jerez de la Frontera als tweede, de Italiaan Andrea Dovizioso werd derde. De Nederlanders Hugo van den Berg en Joey Litjens eindigden in de 125 cc-klasse respectievelijk op de 20e en 21e plaats. De winst ging naar de Hongaar Gabor Talmacsi, die slechts één honderdste van een seconde eerder over de finish ging dan Lukas Pesek uit Tsjechië. De Spanjaard Hector Faubel, Tal- macsi's teamgenoot, werd derde voor de ogen van 138.000 motor- fans, een record op het Spaanse cir cuit. ïDÈRLAN fWiJtï Lornah Kiplagat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18