Onmacht en Reservekeeper is enige lichtpuntje Dirk Kuijt verbetert na afloop record 'zo snel mogelijk wegwezen' 26 Maandag 26 maart 2007 PZC KWALIFICATIE EK 2008 GROEP A Portugal-België 4-0 (0-0). 53. Gomes 1-0, 55. Ronaldo 2-0, 68. Quaresma 3-0, 75. Ronaldo 4-0. Gele kaart: Ronaldo (Portu gal), Hoefkens, De Man, Fellai- ni, Van Damme (Belgie). Polen-Azerbeidzjan 5-0 (3-0). 3. Bak 1-0, 6. Dudka 2-0, 34. Lobodzinski 3-0, 58. Krzyno- wek 4-0, 84. Kazmiercz 5-0. Ka- zachstan-Servië 2-1 (0-0). 47. Ashirbekov 1-0, 61. Zhumaska- liev 2-0, 68. Zigic 2-1. STAND IN GROEP A Polen 6 4 1 1 13 11 -5 Finland 5 3 2 0 11 7 -2 Portugal 5 3 1 1 10 12 -3 Servië 5 3 1 1 10 7 -3 België 6 2 1 3 7 4 -6 Kazachstan 6 1 2 3 5 3 -8 Armenië 4 0 13 10-5 Azerbeid. 5 0 14 1 1-13 GROEP B Litouwen - Frankrijk 0-1 (0-0). 73. Anelka 0-1. Scheids rechter: Webb (Eng). Gele kaart: Klimavicius (Litouwen), A. Diarra (Frankrijk). Schotland - Georgië 2-1 (1-1). 11. K. Boyd 1-0, 40. Ar- veladze 1-1, 89. Beattie 2-1. Gele kaart: Ferguson (Schot land), Menteshashviii, Saiukvad- ze, Demetradze (Georgië). Faeroer - Oekraïne 0-2 (0-1). 20. Yezerskiy 0-1, 57. Gusev 0-2. 5TAND IN GROEP B Frankrijk 5 4 0 1 12 12 -2 Schotland 5 4 0 1 12 11 -4 Oekraïne 4 3 0 19 7-4 Italië 4 2 1 17 7-5 Litouwen 4 1 1 2 4 3 -4 Georgië 5 1 0 4 3 10-11 -aeroer 5 0 0 5 0 0-20 GROEP C Griekenland - Turkije 1-4 (1-1). 5. Kyrgiakos 1-0, 27. San- li 1-1, 55. Unal 1-2, 71. Metin 1-3, 81. Karadeniz 1-4. Gele kaart: Seitaridis (Griekenland), Zan, Demirel (Turkije). Noorwegen - Bosnië-Herzeg- ovina 1-2 (0-2). 18. Misimovic 0-1, 34. Muslimovic 0-2, 50. Carew 1 -2 (strafschop). Moldavië - Malta 1-1 (0-0). 73. Mallia 0-1, 85. Bordiyan 1-1. Bijzonderheid: 24. Frunza (Moldavië) mist strafschop. Ge le kaart: A. Epureanu, Frunza, Rebeja, Olexici (Moldavië), Said (Malta). STAND IN GROEP C Turkije 4 4 0 0 12 12 -1 Griekenl. 4 3 0 1 9 7 -4 3osnëe-H. 5 2 1 2 7 10-12 Noorwegen 4 2 0 2 6 7 -4 Malta 4 1 1 2 4 5 -9 Hongarije 4 1 0 3 3 5 -8 Moldavië 5 0 2 3 2 3-11 GROEP D >- Tsjechië - Duitsland 1-2 (0-1). 42. Kuranyi 0-1, 62. Kura- nyi 0-2, 76. Baros 1-2. Gele kaart: Galasek, Koller (Tsje chië), Jansen, Lehmann (Duits land). Cyprus - Slowakije 1-3 (1-0). 45. Aloneftis 1-0, 54. Vittek 1-1, 67. Skrtel 1-2, 77. Jakubko 1-3. Rode kaart: 42. Morphis (Cyprus). Gele kaart: Yiasoumi (Cyprus), Durica, Gresko, Kraj- cik, Skrtel (Slowakije). Ierland - Wales 1-0 (1-0). 39. Ireland 1-0. Gele kaart: Robbie Keane (Ierland), S. Davies, Ricketts, Robinson (Wales). Spitsen mogen alleen warmlopen in een lamlendige partij. door Dick Sintenie ROTTERDAM - Voor de gelegenheid had de KNVB zaterdagavond een partytent opgebouwd op de plek waar de voetbalinternationals hun reactie konden geven op de wed strijd. De spelers van Nederland waren snel vertrokken, de Roe men hadden het uitstekend naar hun zin na de remise in De Kuip (o-o). Dirk Kuijt verbeterde na de trooste loze interland drie records: snelst onder de douche vandaan, het rapst door de mixed zone heen (zonder te praten) en als eerste in het Maas-gebouw. De roltrap ging hem kennelijk niet hard genoeg, want met vier ferme passen stond hij boven. Bankzitter Kuijt-had nog energie genoeg, want ondanks het feit dat de slaapverwekkende wedstrijd schreeuwde om een aanvallende impuls, dacht bondscoach Marco van Basten waarschijnlijk als enige dat hij het tij kon keren met een nietszeggende wissel in de 78e mi nuut: Urby Emanuelson voor Den ny Landzaat. Spits Kuijt, die net als AZ-aanvaller Danny Koever mans slechts mocht warmlopen, richtte zijn blik op dat moment naar de hemel. Of dat uit ongeloof was over het beleid van Van Bas ten kwam niemand te weten, want Kuijt was niet alleen snel, maar aan zijn verongelijkte hoofd te zien ook boos, of op zijn minst zwaar teleurgesteld. Andere bankzitters toonden zich na de hatelijke 0-0 meer berus tend, al dan niet geveinsd. Vooral Clarence Seedorf, die in twee re cente oefenwedstrijden met het Nederlands elftal (Engeland en Rusland) toch naar tevredenheid had gespeeld, kreeg geen woord van kritiek over zijn lippen. Zes minuten voor tijd mocht hij nog even invallen voor Rafael van der Vaart, die last had van een bles sure. Of dat Seedorf niet frustreer de? „Nee, je doet het voor de ploeg en het kunnen zes belangrij ke minuten zijn." Het probleem van Oranje in een notendop? De spelers van wie crea tiviteit werd verwacht, Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder wa ren te weinig aan de bal en spits Klaas-]an Huntelaar vrijwel nooit. Tel daarbij op dat Arjen Robben en Ryan Babel zelden voorbij hun tegenstander kwamen en de erger nis van het publiek (hels fluitcon cert) is verklaard. Marco van Basten (links) maakt een machteloos gebaar, maar weigert meer aanvallende kracht in het elftal te brengen. foto Peter Schols Nederlands elftal maakt pijnlijk zwakke indruk tegen Roemenen: 0-0. door Leon ten Voorde ROTTERDAM - Slechte interlands zijn van alle tijden, maar het pruts werk dat Oranje zaterdagavond te gen Roemenië (0-0) afleverde droeg een bijna historisch karak ter. Het Nederlands elftal speelde in De Kuip zo zwak, dat het bijna pijnlijk werd. De ploeg en de coach, die volgens velen op het gemak naar het EK zouden wandelen, werden keihard op hun tekortkomingen gewezen, waardoor de zeker lijkende kwalifi catie opeens niet meer zo vanzelf sprekend is. Het meest ontluisterende van het duel tegen de Roemenen was dat Oranje het niet voor elkaar kreeg ook maar één fatsoenlijke aanval op te zetten. Laat staat dat er kan sen werden afgedwongen. De do lende voeten verdwaalden in een web van onmacht en onkunde. Het was teleurstellend om te zien dat niemand in het veld de radelo ze ploeg bij elkaar wist te rapen. Spelers als Sneijder, Van der Vaart en Van Bronckhorst hadden het veel te druk met zichzelf en eta leerden geen moment enig leider schap. Wat ook niet hielp was dat het stuurloze team een heilloze weg werd ingestuurd door een bonds coach, die opnieuw een elftal had samengesteld dat rammelde aan al le kanten. Niet voor het eerst pak ten de keuzes van Marco van Bas ten slecht uit, waardoor er geen en kele logica, balans en structuur te ontdekken was in de chaotisch opererende ploeg. Net als in de voorgaande interland tegen Rusland gaf Van Basten in het centrum van de defensie de voorkeur aan twee linksbenige cen trale verdedigers (Bouma en Mat- hijsen), gunde hij de zwakke Land zaat voor de zoveelste keer een ba sisplaats, speelde hij tegen zijn principes op het middenveld op eens met de punt naar voren (Sneijder) en zette hij Robben rechtsbuiten, waardoor Van der Vaart weer naar het middenveld verhuisde. Voor De Zeeuw en See dorf was er geen plaats tegen de Roemenen. Al die wisselingen leverden de ploeg niets op in de Kuip. leder een deed maar wat en voerde zo zijn eigen gevecht. Zo stelde Rob ben maar weer eens zwaar teleur en bleven ook Van der Vaart en Sneijder, toch de mannen in vorm de laatste weken, totaal onzicht baar. Dat had ook te maken met de waardeloze opbouw van achteruit, met als dieptepunt het spel van Ja- liens, de rechtsback van AZ, die zo verschrikkelijk knullig voor de dag kwam dat het bijna medelijden wekte. De Roemenen, in deze voorronde poule alom beschouwd als de ge vaarlijkste uitdager van het Neder lands elftal, lieten in de beginfase een keer van zich horen, maar leg den zich veel te snel neer bij de vermeende superioriteit van Oran je. Ze bleven maar toekijken hoe de Nederlanders elkaar de meest vreselijke ballen toespeelden en kwamen pas in de slotfase weer tot leven. De mislukte oogst van Oranje be droeg een schot van Van der Vaart na 37 minuten en iets dat op een doelpoging van Sneijder leek diep in de tweede helft. Hoewel het elftal muurvast zat, voerde Van Basten pas twaalf mi nuten voor tijd zijn eerste wissel door. De zet waarmee hij kwam was een merkwaardige, want hij verving Landzaat voor Ema nuelson, waardoor Van Bronck horst op het middenveld kwam te spelen. Dat is een positie die hij al jaren niet heeft bekleed. Dirk Kuijt en ook het breekijzer Koevermans konden na een lange warming-up gaan zitten. De coach liet Clarence Seedorf in de laatste vijf minuten zowaar nog even opdraven. In die korte tijdsspanne deed de invaller meer dingen goed dan alle mid denvelders in die 85 minuten daar voor. Zijn speelruimte was uiteraard te beperkt om de wedstrijd nog te doen kantelen. En dat was maar goed ook, want met een punt werd het Nederlands elftal nog veel te rijkelijk bedeeld op een avond, die nog maar eens duide lijk maakte dat de genialiteit van Robin van Persie een heleboel heeft gemaskeerd in de voorgaan de wedstrijden. Stekelenburg meer in actie dan Lobont. door Dick Sintenie ROTTERDAM - De enige speler van het Nederlands elftal die zaterdag tegen Roemenië (0-0) tot een ac ceptabele prestatie kwam, was doelman Maarten Stekelenburg. Hij verving de aan zijn kuit gebles seerde Edwin van der Sar. „Ik ben tevreden, maar niet met het resul taat." Van der Sar reist overigens met het Nederlands elftal mee naar Slovenië, waar Oranje woens dag de zesde EK-kwalificatiewed- strijd afwerkt. Het is de verwach ting dat de recordinternational in Celje weer plaatsneemt onder de lat. Stekelenburg deed het verdienste lijk in zijn vijfde interland, de eer ste niet-vriendschappelijke. Het was ook voor het eerst dat hij Bog- dan Lobont, tot een jaar geleden nog zijn concurrent bij Ajax, als keeper tegenover zich vond. Het duel tussen beiden eindigde onbe- 'lk ben tevreden met mijn wedstrijd, maar niet met het resultaat' slist, waarbij moet worden ver meld dat Stekelenburg het meest in actie kwam. In de openingsfase werd hij door Andrei Marica en Adrian Mutu op de proef gesteld en kort voor tijd deed Mutu het nog eens twee keer dunnetjes over. Stekelenburg pa reerde de vier schoten. Lobont had aan de overkant van het veld nauwelijks iets om handen. „Eer lijk gezegd had ik het drukker ver wacht", zei de Roemeen. „Maar voetbal is een teamsport en de veldspelers hebben het mij van daag makkelijk gemaakt." En dat allemaal zonder hun beste verdediger, Cristian Chivu, die her stellende is van een gebroken neus. Zoals het een goed aanvoer der betaamt, was hij zaterdag, net als Van der Sar, in De Kuip. Lo bont: „Cristian meldde zich van middag in ons hotel. Het was be langrijk voor ons dat hij er was. Dat versterkt het teamgevoel." Dat het gelijkspel door de Roeme nen als een overwinning werd ge vierd, begreep Chivu wel. „Neder land geldt in onze groep als favo riet. En als je in een uitwedstrijd niet verliest van de favoriet mag je blij zijn. We houden de kansen op kwalificatie voor het EK 2008 in ei gen hand." Robben moest een ander broekje aan ROTTERDAM - Wat deed Markus Merk, de scheidsrechter bij Neder- land-Roemenië, zaterdag voor de wedstrijd bij Arjen Robben? Had het iets te maken met het feit dat de aanvaller meestal nogal graag te gen de grond gaat? Nee, zei Robben later. „Ik had een blauw broekje aan onder mijn wedstrijdbroek. Dat mag niet, het hoort dezelfde kleur te zijn, in dit geval wit dus."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14