li De smaak van Malmö v37 PZC Zaterdag 24 maart 2007 Malmö is een van de nieuwste steden van Europa qua architectuur en design. In combinatie met fantastische restaurants, een lieve oude binnenstad en een snelle reisroute stijgt deze Zweedse stad snel op de ranglijst van weekendbestemmingen. tekst en foto's Renate van der Bas - - §1810111 De nieuwe spoor en autotun nel heeft een intensieve uitwis seling tussen Denen en Zwe den op gang gebracht. Denen zijn in Malmö gaan wo nen, omdat het leven daar goedkoper is dan in Kopenha gen. Zweden zijn in Kopenhagen gaan werken, omdat de banen daar beter worden betaald. Een kaartje voor een enkele reis per trein of bus is bijna ge lijk: rond de negen euro. www.visitsweden.com www.turningtorso.com www.malmo.se Malmö ligt aan de zuid westkust van Zwe den, aan de Sont, te genover Kopenha gen. Deze positie ga randeerde de stad jarenlang werk rond zijn haven. Maar in de jaren negentig werd de laatste grote ha venkraan verkocht aan Zuid-Korea en vertrok Saab met z'n fabriek. Werkloosheid en sociale ellende waren het gevolg. Maar we zijn slechts een paar jaar verder en de stad is een aanrader voor iedereen die er een weekend je opuit wil. Hoe hebben die Zwe den dat voor elkaar gekregen? In de eerste plaats door de stad be ter bereikbaar te maken. Moest je vroeger met een veerboot van Ko penhagen naar Malmö, sinds 2000 kun je via de 'brugtunnel'. En dat is goed nieuws voor de toerist: eerst vlieg je goedkoop naar Kopen- hagen-Kastrup met Transavia of Sterling, dan pak je de trein en bin nen een half uurtje sta je op het centraal station van Malmö. De oversteek is de moeite waard: er is veel om je aan te vergapen. In de oude binnenstad, maar vooral in de westelijke haven, een speel tuin voor architecten. De Turning Torso is de onbetwiste koning van de haven. Het is een bijna tweehonderd meter hoge, surrealistische torenflat met kanto ren en appartementen, ontworpen door de Spaanse architect Santiago Calatrava, bij ons bekend van zijn bruggen over de Hoofdvaart in de Haarlemmermeer. Het spectaculaire van de Turning Torso is dat het gebouw een draai van negentig graden maakt om zijn 'ruggengraat', de middenko lom met de liften en trappen. Wat het menselijk lichaam kan, kan ik ook, heeft Calatrava gedacht. Van welke kant je de toren bekijkt, nooit is hij hetzelfde. Niet ver van de Turning Torso vind je ook de grootste skatebord- arena van Europa. Gebouwd in overleg met de skaters zelf Net bui ten de wijk kun je terecht op een twee kilometer lang goudgeel zand strand. Hier wil je niet meer weg. Toch moet je je losrukken, want het centrum van Malmö mag je niet over slaan. Wat een prettige we reld, of liever: hoe hebben ze de au to zo goed weggewerkt? Het enige waarvoor je opzij moet springen, zijn fietsers: vierhonderd kilome ter fietspad maken van Malmö een plaats waar je je als Nederlander heel gemakkelijk thuisvoelt. Ook heel Nederlands doen de zes tiende- en zeventiende-eeuwse ge vels rond het Stortorgetplein: het Raadhuis bijvoorbeeld had ook in Leiden of Amsterdam kunnen staan. En dat geldt voor veel meer gebouwen in de oude binnenstad. In het straatbeeld zijn de havenar beiders vervangen door studenten: Malmö heeft sinds kort een univer siteit. Inmiddels hebben zich meer dan twintigduizend studenten in de stad gevestigd, onder wie veel Nina Hagen-achtige verschijningen en sombere punkers. Je vindt de mooiste exemplaren in de grote bibliotheek aan de Kung Oscarsvag, waar je ook als buiten staander naar binnen mag. Het is een prachtig licht gebouw, half oud, half nieuw, met veel glas. Dit is de schuilplaats voor iedere toe rist wanneer het regent of koud is: binnen is het warm, er zijn tiental len leeshoekjes, er is een buffet en draadloos internet. Wat een open wereld. Enorme sloten koffie, bela chelijk grote stukken taart en daar dan ook nog vanillesaus bij. Zo tan ken wij bij in Konditori Hollandia aan de Sodra Forstadsgatan. Het kost wat (7 euro per persoon), maar dan heb je ook wat... Plus uit zicht op het winkelend publiek. Lila Torg is van oudsher het 'hore- caplein'. Hoe energiebewust de Zweden ook zijn, ze kijken niet op een gasfles meer of minder wan neer het erom gaat zo lang moge lijk op een terras te kunnen blij ven zitten. Buiten onder de luifels gonzen overal de verwarmingsele menten. Ook hier zijn de koppen koffie enorm. Ze worden altijd ge serveerd met een glas water erbij. Alhoewel, geserveerd: er is veel doe-het-zelf in de horeca, meestal moet je binnen aan een buffet zelf je koffie of broodje halen. De Zwe den zijn heel goed in keurig in de rij staan. Zonder problemen wacht men soms vijf minuten op z'n kop je. Pardon, kop. Op de foto's: Boven: De Turning Torso. Rechtsboven: De havenstad heeft een leuke pier. Onder: De binnenstad is een speel tuin voor architecten. Stockholm EST. ZWEDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89