Koningskinderen op Wight Flessengevecht in Malang v34 Zaterdag 24 maart 2007 PZC v REIZEN door Derk Bolt Bloed vloeit eerst voorzichtig en begint dan te stromen Het Indonesische dorpje waar we de ouders van een ge adopteerd meisje vinden, ligt er spectaculair bij. De meeste huizen in deze wijk van Malang grenzen aan een afgrond en ver in de diepte hangt een houten loopbrug te glinsteren in de regen. De brug overspant een riviertje dat doorgaans dienst doet als vuilnisbelt, maar dat door de hevige regenval nu even wordt doorgespoeld. Het is bloedheet. Af en toe komen er behengel- de mannen naar boven klauteren met op de rug een mandje miezerige vis. Het lijkt mij allemaal verre van gezond. Ik be zoek de gevonden ouders en ontmoet een paar van de kinde ren. Het zijn vriendelijke, rustige mensen. Er zijn twee doch ters en de oudste van een jaar of zeventien heeft al haar eerste kind aan de borst. Ook moeten er nog twee jongens van zes tien en achttien jaar rondlopen. Het is zondag, het regent en het hele dorp heeft niets te doen. Maar dat zal snel veranderen. De jongens zijn zich volgens hun ouders aan het voorbereiden op een artistieke voorstel ling met publiek. Via onze tolk begrijp ik dat het hier om de traditionele Kuda Lumping gaat. De jongens doen een paar dendans. Misschien levert dat wat leuke beelden op. Het dorpsplein is niet betegeld. We zien een modderpoel met een hekje er omheen. Rondom staat het publiek al te popelen. De twee broers zijn in korte broek en ontbloot bovenlijf Ze hebben een schild en een speer in de hand. Rondom hen een grote groep jongens in glanzend rode pakjes. Iedereen drinkt rus tig limonade uit een plastik zak je- Plotseling slaat de stemming om. Drukdoende mannen ko men het plein op en er worden bevelen geschreeuwd. De muziek barst los. Een van de net aan- jeÖfflrerzOTïdagneëndikste, neemt de broers apart. Hij haalt een fles uit z'n zak en geeft ze elk een stevige teug. Spoelen, uitspugen. Dit ritueel wordt een paar keer herhaald. Ik begrijp het nog even niet. De rode pakjes gaan dansen. Ze doen een paard na, of zoiets. Plotseling vallen ze op de grond en beginnen ze vreemd te rol len. Dat is het teken voor complete krankzinnigheid. De broers verschijnen met een brandende speer en een fles benzi ne in de arena. Ze zijn duidelijk vertrokken naar een andere planeet. Er wordt vuur gespuugd dat het een lieve lust is. Ze wentelen zich in de modder als malloten. Langs de zijlijn staat hun hele familie goedkeurend toe te kijken. Nog meer spektakel volgt. Nadat de monden van de jongens opnieuw door de dikke man zijn volgegoten, wordt er een krat met flessen in de arena gezet. Er komen nu meer strijders in het veld en er barst een flessengevecht los. De scherven spat ten het publiek om de oren. De dikke man zamelt geld in. Ke rels met zwaarden dwingen onze broers om grote stukken glas op te eten. Geheel in trance voldoen ze aan het verzoek. Bloed vloeit eerst voorzichtig en begint dan te stromen. Maar afgezet tegen de hoeveelheid glas die naar binnen wordt ge werkt valt het me nog mee. Wanneer iedereen voor lijk op de grond ligt stopt de muziek en gaat de bevolking tevreden huis waarts. Voorstelling voorbij. De broers staan op, wissen zich het bloed van het lijf en wankelen weg. Tien minuten later staan ze la chend voor de camera. Ze zien er fris en ongehavend uit. Mijn bezorgde verontrusting over hun artistieke hobby wordt vrien delijk weggewuifd. Het stelt niets voor. Ze worden eerst ver doofd en gedrogeerd zodat je het glas en het vuur niet voelt. De jongens doen elke zondag zo'n voorstelling. Met plezier, want waar verdien je anders zo gemakkelijk 1 dollar binnen een half uur? Tja, daar kan ik uiteraard weinig tegen in brengen. Bij het af scheid geef ik de jongens een twintigdollarbiljet. Of ze alsje blieft een paar weken rust willen nemen. Hun zus zou ze im mers zo graag gezond willen ontmoeten. Pure nostalgie, een ritje met de stoomtrein. De geschiedenis van Carisbrooke gaat heel ver terug. Wow!, zo ver woorden de kinderen onze gedachte als we de oprijlaan van Farringford Hotel in Freshwa ter opdraaien. Een fraai, typisch Engels, landhuis omlijst door on berispelijke gazons, rododendrons en hoge oude bomen, wacht in de verte. Links van de oprijlaan strekt zich, even onberispelijk, de golf baan uit die aan de einder wordt afgelijnd door de zee. Kun je het je nog Britser wensen? We temperen de uitbundigheid achterin. „Nee, wij zitten niet in het hotel, maar hebben een huisje, even verderop op het landgoed." De eerste kennismaking daarmee is een tikje ontnuchterend. Qua bouwstijl: kraak nog smaak. Ook typisch Engels, maar dan van het soort waarvoor je moeilijk warmloopt. De vakantiewoningen zijn echter van alle gemakken voor zien en de wetenschap dat het Op het eiland Wight komt de Engelse koninklijke familie met kinderschaar tot zichzelf. Het eiland is een pareltje en voor een paar dagen een ideale bestemming om de kinderen zich echte koningkinderen te laten voelen. door Mirjam van Twisk foto's Visitbritain/CPD zwembad en de tennisbaan van Farringford er ook voor ons zijn, verzacht veel. Even naar Wight. Is dat voor een paar dagen wel de moeite waard, zo vroegen we ons voor vertrek af Vele decennia geleden maakten we kennis met het eiland, dat zich als een pareltje in ons geheugen vastzette. Wat echter ook in de herinnering bleef hangen, was de lange reis er naar toe. Die herinnering heeft zich niet aangepast aan veranderende om standigheden, houdt geen reke ning met modernismen als snelle re auto's, verbeterde vaarverbindin- gen en, bovenal, nieuwe snelwe gen. Aangenaam was derhalve de verrassing dat we rond half vijf 's middags al een fles konden ont kurken op de plaats van bestem ming. The Isle of Wight, in het midden van de Britse zuidkust ge situeerd alsof het een bedrijfsonge valletje betreft. Oeps, per ongeluk een stukkie eraf gestoten. Net zo Brits als de rest van het vasteland van Engeland, zelfde lieflijke land schap als de overige zuidelijke pro vincies, maar wel aan alle kanten door de zee omgeven. In een uur rijd je gemotoriseerd van oost naar west, in de helft van die tijd van noord naar zuid. Het zuiden en oosten zijn het meest toeristisch. De zee, royalty en dino's zijn drie belangrijke ingrediënten voor de aantrekkelijkheid van het eiland. De zee staat voor watersport, strand, flaneren over boulevards, pittoreske vissersplaatsjes, specta culaire kliffen en fraaie uitzichten waarin water een hoofdrol speelt. Het koningshuis drukt tegenwoor- Links: Sfeer en eenvoud in de kapel van Carisbroo ke Castle. Rechts: Wa- térsport is op Wight heel belangrijk. •'X. Het beste van Israël in één week Bezoek onder leiding van een uitstekende gids de belangrijkste en meest interessante plaatsen van Israël. Een echte aanrader!! vanaf slechts Gegarandeerd vertrek iedere zondag. Zie omschrijving van deze geweldige reis op www.oppenheim.nr TH4VU Vlucht met El Al of Swiss. Prijs INCLUSIEF luchthavenbelasting en brandstoftoeslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86