Prins Hendrik legde een krans Een tophit onder de Zeeuwse gedichten Nieuwe raadkaart to Met de nieuwe raadkaart uit de col lectie van Hans Lindenbergh blij ven we nog even in De Ruytersfe- ren. De vraag is: in welke plaats is de fo to genomen? Nadere bijzonderhe den over de naam van de weg, de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met ui terlijk donderdag 29 maart worden gestuurd aan: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0118-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. 20 In valt reacties klinkt nog altijd ver ontwaardiging door over de sloop van het historische gebouw van bouwmeester Jan Pieter van Baur- scheit de Jonge. Het feest in 1907 was op 23 maart, weet W. Broeke uit Vlissingen. „In 1957 heb je ongeveer dezelfde situa tie, maar dan voor het Lampsins- huis op de Nieuwendijk." Volgens A. Bliek uit Vlissingen staan op de kaart onder anderen de baljuw en schepen aangetreden. „Tevens was er een uitvoering van de Cantate in de Sint lacobskerk door alle Vlis- singse koren en 150 schoolkinde ren, met begeleiding van muziek vereniging Ons Genoegen." W. G. Koster uit Vlissingen voegt eraan toe dat het stadsvendel opgesteld staat, en legde prins Hendrik die dag de eerste steen voor de De Ruyterschool aan de boulevard. De prins legde ook een krans bij het standbeeld van de zeeheld en er werd een historische boottocht met roeiboten gehouden, meldt C. F. Stevense uit Middelburg. Hij schrijft dat burgemeester Antho- nie van Dishoeck opdracht gaf voor bouw van het patriciërshuis, dat van 1818 tot 1965 stadhuis was. Het moest door de expansiedrift van De Schelde verdwijnen. D. E. Tollenaar uit Terneuzen geeft aan dat op de kaart ongetwijfeld ook burgemeester jhr A. A. van Doorn van Koudekerke zal staan. De waardebonnen gaan naar: I. Gil- jam, Burgh-Haamstede, L. Letzer, Vlissingen en B. Telleman, Westka- pelle. door Rinus Antonisse Gisteren opende koningin Beatrix in Vlissingen het De Ruyterjaar. Honderd jaar geleden deed haar grootvader prins Hendrik dat ook, toen ter gelegenheid van de her denking van het 300ste geboorte jaar van de nationale zeeheld. Veel inzenders legden dat verband. Daarbij aantekenend dat op de ach tergrond het oude, gesloopte stad huis van de Scheldestad te zien is; het Van Dishoeckhuis uit 1733 aan de Houtkade. De ouders van C. Lievense-Steinhauser uit Dom burg trouwden daar in 1949, het echtpaar Klopmeijer uit Terneu zen deed dat in 1956 en het echt paar Maas uit Middelburg in i960. door Engel Reinhoudt Even mee de scheuteldoek over udder kop 'laone op de bromfiets' is inderdaad een tophit onder de Zeeuwse gedichten. Tal van reacties kwamen binnen op de vraag wie de schrijver of schrijfster was van dit ge dicht. De krant lag amper op de mat of Jan Zwe- mer reageerde dat het vers te vinden was in het bundeltje van Mevrouw Huisman-Griep 'Zeeuw se vertelsels'. Het boekje verscheen in 1956 en een tweede druk kwam in 1965 uit. Mevrouw Huisman-Griep schreef in het blad van de ZLM en was actiefin de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Dat ze het zelfheeft geschreven mogen we wel aannemen. Ze zou anders haar bron wel hebben vermeld. Het gedicht was destijds enorm populair. Heel veel mensen hebben het uit hun hoofd geleerd en voorgedragen. De heer Bert van Beek uit De venter kreeg het opgestuurd door familie en leg de het ter inzage in de Solexstand op de stoom- dagen in Loon op Zand. Zö kom laone nog vee vadder dan a ze oait edocht ao. Er waren ook op merkingen dat het gedicht niet compleet was. De beperkte ruimte liet dat niet toe. Wie het he le gedicht wil hebben, kan dat krijgen. Op het gedicht "t Kon nog erger' of beter be kend als 'Hannes van 't oefje' kwamen minder reacties en geen ervan met de naam van een schrijver. Ook dit gedicht is vaak voorgedragen. De heer Wim Nijsse uit Oostkapelle schrijft: „Het zal omstreeks 1944 zijn geweest dat ik als 10-jarige jongen in Kapelle deelnam aan een voordrachtenwedstrijd met het gedicht 'Hannes van 't oefje'. Het was een verrassing het nu afge drukt te zien in de PZC, meer dan zestig jaar la ter. Ik heb het er toentertijd waarschijnlijk goed in gestampt, want ik kan het nu nog opzeggen." Hij vertelt verder dat zijn oom Ko Nijsse uit Heinkenszand optrad als entertainer, samen met Kees Klap, op bruiloften en partijen en dat het gedicht deel uit maakte van het repertoire. Op het gedicht "t Gat in d'aege' dat ik alleen noemde kwam geen reactie, maar van de ode op de scheuteldoek, ontving ik een verbeterde ver sie van Nellie Verpoorte - de Kubber uit Goes in het dialect van het land van Axel. Enkele couplet jes: Maor ik willen gêrn wa vertellen van tóen wa kon je toch vee mee die scheuteldoek dóen... 't Begon 's morgens vroeg a, bie den êrd dao was je scheuteldoek a geliek vee wérd. De kinders kwaomen uut bed, oek Opoe die stong op /allemao gauw even mee de scheu teldoek over udder kop.Dan de kinders nao schoole, en was' udder neuze nog nat/ even mee de scheuteldoek, en zóó giengen ze netjes op pad.... Jantje kwam uut schoole, die aod' een bloedneuze gekreegen /en bie klein Pietje mos je een klonte modder afveegen Arjaan die liep mee een dööie muus stief in z'n 'and mao die scheuteldoek maokten alles zóó weer an kant... Toen at de vliegen oovera strontjes op aoden ge- daon dan most dao wee die scheuteldoek over gaon. A't de mannen vöö 't eeten een borrel wouen pakken dan lieten z' êêst dien doek deu de glaasjes zakken! In de rij van gedichten die vaak werden voorgedragen, kan ook nog 'De zoutpot' worden genoemd ook wel aangeduid met 'Jan, geef de zoutpot an'. Ook daarvan is geen schrijver be kend. Wie belangstelling heeft voor genoemde gedich ten kan contact opnemen. Het e-mailadres is cn.zeeuws@zeelandnet.nl of 0113 - 351317.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20