Raketschild VS zetten plan 'We moeten niet gelijk in een kramp schieten'. 1 4 Zaterdag 24 maart 2007 PZC 'De nieuwe lidstaten, verlost van het communisme, vertrouwen op Amerika voor hun veiligheid Kees Homan, NAVO-deskundige Instituut Clingendael (K)oude tijden herleven De Russen zijn niet blij dat de VS onderdelen van hun raketschild in Polen en Tsjechië willen plaatsen. Herleven de tijden van de Koude Oorlog of zal het zover niet komen? door Miriam van den Brand illustratie: Craphic News Een verbale oorlog. Daar zal het wel bij blijven tot de presidentsverkie zingen in de VS in no vember 2008, verwacht defensiespecialist Ko Colijn. Pas als daar een Republikein a la Bush als winnaar uit de strijd komt, kan door een raketschild weieens 'een koude oorlog gaan schemeren' en kunnen de relaties van landen bin nen de Europese Unie onder druk komen te staan. Na jaren relatieve rust in de relatie tussen de VS en Rusland, staan ze de laatste maanden weer tegen over elkaar. Het gaat opnieuw over raketten, de 'overheersingsdrang' van Amerika en het 'omsingelings syndroom' van Rusland. Toch zijn er vooral ook veel ver schillen, zegt Colijn, bijzonder hoogleraar aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. „We moeten niet gelijk in een kramp schieten en vergelijkingen gaan maken met 1983. Het plan van Ronald Reagan, Star Wars, beoogde veel meer dan het raketschild nu. Het moest alle inkomende raketten uit de lucht plukken. Dit raketschild is veel be perkter qua impact. De VS zeggen daarom ook tegen de Russen 'maak je niet bezorgd, jullie ko men er altijd nog doorheen met jullie raketten'." Star Wars verdween door de hoge kosten en het einde van de Koude Oorlog in de koelkast. Toch bleef Amerika geld stoppen in antiraket systemen. In 2002 kregen de ambi ties een nieuwe impuls. Bush zeg de het ABM-verdrag met de Rus sen op, wat de weg vrijmaakte voor het raketschild. Rusland rea geerde daar volgens Colijn niet met veel kabaal op. „De Koude Oorlog is voorbij, zo'n verdrag is niet meer nodig. De Russen heb ben obligaat wat bezwaar ge maakt, maar toen was er weinig aan de hand." Amerika ging in gesprek met stra tegisch gelegen landen om daar on derdelen van het schild te plaat sen. Polen en Tsjechië hebben al ingestemd met de komst van een radarinstallatie en anti-raket raket ten. Colijn: „De Russen zeggen overvallen te zijn door het sys teem. Ze geloven niet dat de VS er alleen raketten uit Iran en Noord-Korea en andere schurken staten mee willen onderscheppen. Ze zijn er niet blij mee dat met de radarinstallatie in Tsjechië ook Rusland in te kijken is. President Vladimir Poetin fulmi neert tegen het 'Amerikaanse mili tarisme'. Volgens Poetin wordt de Russische afschrikking 'volledig ge neutraliseerd' door het raketschild, en hij dreigt met 'een asymme trisch antwoord'. Kees Homan, NAVO-deskundige van Instituut Clingendael, snapt het 'sabelgekletter' wel. „Rusland wil laten zien dat het weer een machtig land aan het worden is. Tijdens het bewind van leltsin was er een soort anarchie, maar Poetin heeft de touwtjes strak in handen en wil dat ook duidelijk maken. Door hoog van de toren te blazen, hoopt Rusland de verdeeld heid over het veiligheidsbeleid bin nen de NAVO en de EU aan te wakkeren. Rusland voelt zich om singeld worden. Georgië wil ook onderdeel worden van de NAVO, dat betekent een uitbreiding in de eigen onderbuik." Colijn is ook niet verrast. „Ze wil len laten zien dat ze er nog steeds zijn. Ik verwacht niet dat ze nu zelf een variant van het raket- schild zullen gaan ontwikkelen. Daar is het te beperkt voor en zo veel geld heeft het land ook niet. Wel denk ik dat de Russen de in stallaties in Polen en Tsjechië on der schot gaan houden." Als de zaak escaleert, kan de one nigheid weieens leiden tot het op zeggen van het INF-verdrag uit 1987 dat zorgde voor het verdwij nen van kruisraketten en andere raketten voor de middellange af stand uit Europa. Colijn: „Dan zijn we dus wel weer terug in de Kou de Oorlog. Het zal van de uitslag van de presidentsverkiezingen af hangen of dit ook gebeurt." Het raketschild zorgt niet alleen voor een gespannen relatie met de Russen. Ook de banden tussen de Europese landen kunnen gaan rafe len. NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer waarschuwt voor het ont staan van A- en B-landen, landen die wel en die niet onder het schild vallen. Homan ziet de scheiding in Euro pa verscherpen. „De nieuwe lidsta ten, verlost van het communisme, vertrouwen op Amerika voor hun veiligheid. Ze zeggen bij de Euro pese Unie te zijn gekomen vanwe ge de economische voordelen. Ze zien veel minder in een gemeen schappelijk Europees defensie- en veiligheidsbeleid." De verschillende opvat tingen over de taken van de NAVO en de EU komen weer boven drijven. „België en Frankrijk wil len graag dat de EU op defensie- en veiligheidsgebied een grote spe ler wordt op wereldniveau. Neder land en Groot-Brittannië geven de voorkeur aan de transatlantische NAVO, net als de nieuwe lidstaten. Die tweespalt gebruikt Rusland." De NAVO werkt al jaren aan het ontwikkelen van een eigen raket- schild, zegt Homan. „Dat gaat niet snel, het is nog in de studiefase. Het is ook erg kostbaar. Het is nu al lastig genoeg alle conventionele middelen te bekostigen. En de NA VO heeft andere zaken aan het hoofd, zoals Afghanistan." De bilaterale afspraken tussen Po len, Tsjechië en de VS hebben de Europese Unie in verlegenheid ge bracht, zegt Colijn. „Landen als Frankrijk, Duitsland en Italië vin den dat Amerika eerst naar Brus sel had moeten komen. Nu laaien oude ruzies weer op. De enige op lossing is eigenlijk de vlucht voor uit. De VS vragen landen mee te doen zodat het toch een VS-EU aangelegenheid wordt. Het tech nisch kunnen van de VS stelt lan den voor voldongen feiten." Colijn voorspelt winst voor de de mocraten bij de presidentsverkie zingen. De harde lijn zal dan zach ter worden. „Er zal met de Russen gesproken worden. Die zullen sputteren en veel misbaar maken, maar de situatie toch accepteren." De psychologische effecten van de tweede versie van het Amerikaanse Star Wars- programma zijn groter dan de feitelijke prestaties tot dusver rechtvaardigen. door Joep Trommelen President Ronald Reagan komt in 1983 met het Strategie Defense Initiati ve (SDI), dat al gauw in de volksmond Star Wars wordt genoemd, naar de sci-fi bio scoophit. Reagan wil Russische atoomraketten in de dampkring vernietigen, onder andere met la sers. Vandaar. Het project komt nauwelijks van de grond maar het psychologisch effect is enorm. Later blijkt dat SDI alleen al van wege de kosten een onhaalbare kaart zou zijn geworden. Maar de Russen zijn zó bang voor een on kwetsbare vijand dat ze zelf ook aan de slag gaan. Ze besluiten hun politieke en economische systeem te moderniseren om aan voldoen de geld voor een eigen raketschild te komen. Dat maakt de Perestrojka van Mi chael Gorbatsjov mogelijk. Die leidt tot de val van het communis me en het uiteenvallen van de Sov jet-Unie. Steeds meer historici zeg gen tegenwoordig dat de afloop van de Koude Oorlog dan ook te danken is aan Reagans Star Wars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14