H Duidelijke taal in de ban Oordelen zijn ziekmakend 6N P/M nu PUNT2vfiNVtvee&v&iyê: ve, zeitLveP-Peru/Aé'. Prismal Daar moetje naar toe. Geen 25.000.000' Golf zonder de 10.291.772'. 1 2 Zaterdag 24 maart 2007 PZC EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl „Ik ben de moeder van de vermoorde meisjes uit Middelburg en wil graag reageren op een brief van mevrouw Das van zaterdag ïy maart. Zij schrijft dat met een goed verstand veel leed voorkomen kan worden. Nou als het zo simpel waswaarom vallen er dan onschuldige kinderen bij bosjes? Te veel mensen zijn hard in hun veroordelingen en uitlatin gen. Ze ventileren meningen te klak keloos en veroorzaken daardoor nog meer verdriet en pijn bij de nabe staanden. Het is niet waar, zoals ook al weer veel te vaak beweerd wordt, dat er een signaal vooraf gaat aan een drama. Als er überhaupt signa len zouden zijn, dan zou er ingegre pen worden. Zouden mensen die het hoogste woord hebben ook zelf erva ringen hebben met een familiedra ma? Dat zou je door de stelligheid waarmee geoordeeld wordt, wel haast denken. Laat dat oordelen maar over aan de deskundigen, de politie en psychiaters! Ik heb ruim zestien maanden ner gens op gereageerd, maar de maat schappij wordt harder. Ik vind dat er eens moet worden opgehouden met oordelen en veroordelen. Het is emo tioneel en zakelijk allemaal heel inge wikkeld. Helaas heb ik dit allemaal aan den lijve ondervonden. Mijn vader zat een paar uur voor het drama bij mijn ex-man. Mijn vader is een pro fessional, die veel met mensen om gaat. Hij dronk een gezellig bakje koffie en mijn vader ging met een goed gevoel weg! Maar dat was een illusie, een paar uur later leefden mijn kinderen niet meer. Zelfs de psy chiaters zouden mijn ex-man een mi nuut voor het drama nooit hebben kunnen doorzien. Potentiële moorde naars gaan zonder verder oog voor hun omgeving op hun doel af. Nie mand kan hen betrappen op hun sno de plannen. Want als dat zo geweest zou zijn, dan had mijn vader zonder meer ingegrepen en de kinderen niet bij mijn ex-man gelaten! De maatschappij zou eens minder aandacht moeten besteden aan de moordenaars en meer steun moeten geven aan de nabestaanden. Die moeten keer op keer alles herbeleven als er weer een familiedrama heeft plaatsgevonden! De nabestaanden, en ik ook dus, proberen een leven met een enorm trauma op te bou wen in deze, in mijn beleving, ver ziekte maatschappij." Loretta Visser, Koudekerke illustratie Cor de Jonge Dementen gedrogeerd, stond er boven een arti kel over mensen die aan dementie lijden en die kalmerende medicijnen krijgen toegediend. Brievenschrijvers rea geerden erop, omdat ze vinden dat de koppenmakers respectloos om gaan met deze groep zieken. Dementie mag wel en dementen niet, reageerde een lezeres. Ze sug gereerde om het stuk te bekoppen met 'mensen die aan dementie lij den worden gedrogeerd'. Het probleem is dat de brieven schrijvers dementen een scheld woord vinden. Ze vinden het kwetsend. Als veel mensen een woord als akelig ervaren, dan wordt een nieuw woord bedacht. De geschiedenis leert, dat ook dat na verloop van tijd als kwetsend wordt gezien. Zo verging het onze vroegere oudjes/ ouden van dagen/ bejaar den/ senioren. Zwakzinnigen wer den verstandelijk gehandicapten en daarna mensen met een ver standelijke beperking of juist 'men sen met mogelijkheden'. Steuntrek kers werden uitkeringstrekkers en daarna uitkeringsgerechtigden. De vraag is, of we niet te ver door schieten. Mensen zullen altijd be paalde gedachten hebben over mensen die anders zijn dan zij; of dat nu armere of minder gezonde mensen zijn, of het om de andere sekse of om buitenlanders gaat. Uit mededogen of politieke cor rectheid worden dan eufemismen bedacht voor woorden die 'be smet' zijn geraakt. loden, Turken of Marokkanen worden dan )ood- se, Turkse en Marokkaanse men sen. Eigenlijk bevestigt juist de toe voeging 'mensen' het vooroordeel. Bij Nederlanders hoefje ook niet te benadrukken dat het mensen zijn. Het werkelijke probleem is niet de taal en met een woord ver ander je uiteindelijk het denken niet. Net zo min als een probleem wijk geen probleemwijk meer is, als je er een nieuwe naam aan geeft. De eindredacteuren hebben bij topdrukte zo'n twee minuten om een kop te bedenken. Die moet in de kolombreedte passen, de lading dekken en prikkelen. Een van hen gaf eens een work shop koppenmaken. Haar toehoor ders mochten zelf een kop beden ken bij een berichtje. Slechts een enkeling lukte dat, binnen de be perkingen van het papier. Duidelij ker had ze niet kunnen uitleggen, waarom een kop vaak een moei zaam compromis is. Dat neemt niet weg dat er ook echt foute kop pen in de krant verschijnen. Tot onze spijt. UW MENING Een verzwakte PvdA heeft niets te zoeken in het nieuwe college van Gedeputeerde Staten, luidde een van de stellingen die we de lezers deze week voorlegden. Bijna 60 procent was het hiermee eens. De reacties op www.pzc.nl zijn ook sterk verdeeld. Een aantal mensen vindt dat je niet naar verlies.of winst moet kijken, maar naar het absoluut aantal stemmen dat een partij heeft gekregen. En dat zijn er voor de PvdA voldoende om een zetel in het college te recht vaardigen, vinden ze. Patrick Schrijver is het hier niet mee eens: „Ook in Zeeland kiezen de regentenpartijen voor baanbe- houd. De kiezer heeft een duidelij ke voorkeur voor SP en Christen- Unie." Hans Lander zegt het 'te be treuren dat de landelijke ontwikke lingen ook nu weer zo veel in vloed hadden'. Elke week in de zaterdagkrant Bedankt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12