Buitenland Warschau worstelt met Stalins cadeau j Keukens w Trio vast na terreur Tulp 8 Vrijdag 23 maart 2007 PZC Pleinen rond het Paleis van Cultuur maken een desolate indruk. door onze correspondent Marloes de Koning WARSCHAU - Alles aan het Paleis van Cultuur in het centrum van Warschau is bijzonder. De grijs bruine stenen toren is de hoogste van het land. Het plein erom heen het grootste. Het aangrenzende kruispunt het drukste. De grond waarop het gebouw staat de duur ste en het leegst. Het Paleis was een cadeau van Sta lin voor Warschau, dat na de Twee de Wereldoorlog grotendeels in puin lag. Een 230 meter hoge wol kenkrabber, gemodelleerd naar ze ven soortgelijke exemplaren in Moskou, werd in 1955 opgeleverd. Het gebouw lijkt in een vacuüm te staan, alsof niemand ooit heeft ge durfd er iets naast te zetten. Sinds 1 januari is het Paleis een be schermd monument waarmee te gelijk een einde kwam aan de de batten over de sloop. Het gebouw prijkt nu op elke ansichtkaart. Het is niet langer het symbool van het communistische tijdperk waarin hele generaties de concerthallen, sportzalen en musea in het Paleis bezochten. Of aan de voet naar de 1 mei-parades op de dag van de ar beid keken. Maar jaren nadat de laatste versier de tank uit beeld is gerold, maken de pleinen rond de toren een deso late indruk. De paradeplaats is in gebruik als parkeerplaats en biedt ruimte aan een bazaar met honder den winkeltjes vol schoenen en textiel. Wie in het Paleis naar de sportschool of universiteit wil moet zich door rondhangende al coholici en daklozen wringen. Inwoners van Warschau willen dat de stad eindelijk een echt 'hart' krijgt, met Stalins gift als cen traal punt. Voor toeristen is het na de Tweede Wereldoorlog herbouw de oude centrum het middelpunt, maar bewoners van Warschau zien dat stadsdeel als openlucht museum, historische kitsch. „Waarom heeft onze stad zo'n le lijk centrum", was onlangs de eer ste vraag aan burgemeester Hanna Gronkiewicz-Waltz op een bijeen komst. Ze heeft haar excuses pa raat. Begin jaren negentig, nadat de eerste ontwerpen voor de herin richting van het gebied werden ge presenteerd, doken voormalige ei genaren van de grond op. Dwars over het plein loopt bovendien de grens van het joodse getto. „Elke grote stad in Oost-Europa heeft een gezond restitutieproces gehad, maar Warschau niet", be weert Gronkiewicz-Waltz. „Men sen die maar een paar vierkante meter grond bezitten kunnen veel tegenhouden." Ook de eigenaren van de kleine winkeltjes op de ba zaar maken niet zonder meer 'Waarom heeft onze stad zo'n lelijk centrum', was de vraag aan de burgemeester plaats. Zij willen tot eind 2008 blij ven zitten. Het stadsbestuur koos er eind ja ren negentig voor het stratenpa- troon bij het Paleis te handhaven en alleen laagbouw in de omge ving toe te staan. Begin deze maand kreeg de Zwitserse archi tect Christian Kerez opdracht voor de bouw van een museum voor moderne kunst naast het Paleis. Een gemiste kans om iets gedurfds te doen, meent de Poolse architect Krzysztof Banaszewski. „Het ge meentebestuur had kunnen kie zen voor een soort Manhattan met het Paleis als toppunt er tus sen." Het Paleis van Cultuur domineert het centrum van Warschau. Banazewski's wens wordt overi gens langzaam realiteit. Langs het enorme plein komen steeds meer glimmende wolkenkrabbers. On derzoek heeft uitgewezen dat War schau de komende jaren bij het aantrekken van nieuwe onderne mingen, uitstekend scoort. Projectontwikkelaars kijken verlek kerd naar de grond bij het Paleis. Geld is geen probleem, verzekert Witold Orlowski van Price Water foto Marloes de Koning/GPD house Coopers. „Wij kunnen de komende jaren het meeste interes sante stadscentrum van Mid den-Europa bouwen. Alleen moet het stadsbestuur daartoe durven te besluiten." LONDEN - Drie mannen zijn giste ren gearresteerd in verband met de bomaanslagen op het openbaar vervoer in Londen in juli 2005. Dit heeft de Britse politie gisteren bekendgemaakt. Bij de aanslagen zijn 52 mensen om het leven gekomen. Twee van de arrestanten, 23 en 30 jaar oud, werden gistermiddag op de luchthaven van Manchester op gepakt toen zij een vliegtuig naar Pakistan wilden nemen. De derde man (26) werd kort daar na in een huis in de stad Leeds aangehouden. Bij de aanslag op drie metrotrei- nen en een bus vielen naast de 52 doden meer dan 700 gewonden. Het was de zwaarste terreuraan slag die ooit op Britse bodem is ge pleegd. De vier daders kwamen om het le ven. Er is tot nu toe nog niemand in staat van beschuldiging gesteld in verband met de aanslagen. De drie mannen die gisteren zijn opgepakt en aangehouden worden verdacht van de voorbereiding van of het aanzetten tot terroristische daden, aldus de Britse politie. Keukenboulevard Ned. Rljssen Ambachtsstraat 2 tel. 0548-530600 KEUKENS Woonboulevard Veenendaal Groeneveldselaan 35* tel. 0318-529944 Rotterdam Alexandrium III tel. 010-2205633 Veendam Transportweg 3 tel 0598-632363 Amsterdam Villa Arena tel. 020-5675420 Goes Nobelweg 2-26 tel 0113-216230 Drachten Dr. M L. Klngsingel 44 tel. 0512-541144 Velserbroek Zeilmakerstraat 10 tel. 023-5390681 Woerden Jaap Bljzerweg 25 tel 0348-462500 Heerhugowaard J.J.P Oudweg4 tel 072-5760333 Amersfoort Brabantsestraat 6 tel. 033-4640588

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8