Feestjaar moet ook Afrika iets brengen Aarzelingen bij nieuwe, snel groeiende mossel Regentonactie Borsele Kapelle overlegt met jongeren over overlast sluizencomplex 30 Vrijdag 23 maart 2007 pzcB De eerste regentonnen in de gemeente Borsele worden uitgedeeld door toenmalig wethouder Albert van Opdorp in Lewedorp. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf heinkenszand - Nergens in Neder land staan zoveel zoveel regenton nen als in Borsele. De gemeente Borsele wil dat graag zo houden en begint een nieuwe regentonac tie. Oud-wethouder Albert van Op- dorp deelde zeven jaar geleden in Lewedorp de eerste regenton uit. Juni 2005 was Borsele al aan de duizendste toe. Vorig jaar is de ac tie niet gevoerd. Borsele pakt de draad nu weer op. Zuinig omspringen met kostbaar regenwater, dat is het idee achter de actie. Drie modellen zijn te be- wemeldince - Het gemeentebe stuur van Kapelle wil een eind ma ken aan de overlast die jongeren 's zomers veroorzaken op het (voor malige) sluizencomplex in Wemel- dinge. Burgemeester S. Kramer en wet houder L. Kosten (jeugdzaken) rei zen dinsdag 27 maart naar Wemel- dinge af om met jongeren te over leggen hoe voorkomen kan wor den, dat in het aanstaande zomer seizoen opnieuw problemen ont staan in het (voormalige) sluizen complex. Bij mooi weer trekken veel jonge- stellen bij de gemeente: twee van kunststof en één van hout. Vijf eu ro per ton gaat, zoals ook in de an dere jaren, naar een goed doel, naar stichting Zeeland voor Zam bia. Nieuw is dat mensen ook een bijdrage kunnen krijgen voor her stel van een monumentale regen put, tot zestig procent bij een in vestering van maximaal 3.000 eu ro. De regentonnen kunnen zater dag 12 mei van 10.00 tot 15.00 uur worden opgehaald bij de gemeen tewerkplaats, Dorpsstraat 102A, Heinkenszand. Thuis afleveren door de scouting kost 7,50 euro extra. ren naar de kleine sluis om er te zwemmen. Daarbij zorgen ze soms voor overlast; ze springen vlak voor naderende jachten het water in, laten rotzooi achter en maken nogal eens lawaai. Dat heeft tot diverse klachten geleid van zowel recreanten als omwo nenden. De politie zal in de zomermaan den extra controleren op het slui zencomplex; het peilhuisje wordt ingericht als tijdelijke politiepost. De bijeenkomst wordt dinsdaga vond in dorpshuis De Wemel ge houden. De aanvang is 19.30 uur. Goese raad stemt in met themajaar als gemeente project ondersteunt. door Frank Balkenende goes - Het Goese Afrika-jaar in 2009 moet ook leiden tot een pro ject waar een land of dorp op het continent van profiteert, bijvoor beeld de opzet van of steun aan een aidskliniek. Dat is de wens van de Goese gemeenteraad. „We moeten niet alleen feesten, maar ook wat doen voor Afrika", zei raadslid P. Colijn van SGP/ChristenUnie gisteren. Groen- Links-raadslid D. van Ewijk sloot zich daar volledig bij aan. Wat haar betreft moet er een concreet project uitrollen, zoals bijvoor beeld steun aan een aidskliniek. Als vervolg op het succesvolle jubi leumjaar Goes 600 in 2005 wil het college van burgemeester en wet houders om de vier jaar een bui tenspektakel op touw zetten. Spek- Tholen wil stank van varkens reduceren sint-Maartensdijk - De gemeente Tholen trekt ruim 40.000 euro uit voor een project dat moet leiden tot minder stankoverlast door var kensbedrijven. Het pilotproject wordt uitgevoerd door de gemeente in samenwer king met één van de varkensbedrij ven op het eiland. De gemeente onderhandelt momenteel met de eigenaar van zo'n onderneming. De totale kosten bedragen 52.000 euro, maar een deel daarvan kan worden bekostigd met de achttien duizend euro aan subsidie van de EU. De rest moet door de gemeen te worden opgehoest. De raad moet daar nog mee akkoord gaan. Vorig jaar trok de gemeente ook al een bescheiden bedrag van 4500 euro uit, toen om het project op gang te trekken. takel is niet helemaal de juiste defi nitie. Het gaat om een themajaar waarin verenigingen, gezelschap pen, de Culturele Raad, de muziek school, Goesenaren van buiten landse komaf en scholieren aan al lerlei activiteiten meedoen of ze zelf organiseren. Ook uitwisselings projecten horen daar bij. Vorig jaar koos het college al voor het thema Afrika. Het wilde toen in een bestaand project (Umoja) stappen en daarvoor afreizen naar Mozambique. Een raadsmeerder- heid keerde zich echter tegen dat reisje. Daarop ging het college terug naar af Het boog zich over vier poten tiële thema's, waarvan enkele lo kaal-historisch. Uiteindelijk bleek het dagelijks gemeentebestuur PW Over twee jaar is het Afrika wat de klok slaat in Goes. De raad is enthousiast over het thema voor het feestjaar, mits het continent er ook enig profijt van heeft. UMTS-zenders mogen in mast blijven zitten tholen - De gemeente kan niet te gemoet komen aan het verzoek van de actiegroep Tholen Tegen Straling om handhavend op te tre den tegen de UMTS-antennes in een mast aan de Schelde-Rijnweg bij Tholen. Die mast staat niet ver van de wo ningen in de wijk Waterfront. En kele bewoners vrezen dat de stra ling van de zenders gezondheids problemen zal veroorzaken. De ge meente zegt echter niets te kun nen doen, omdat het plaatsen van de antennes vergunningsvrij is. De gemeente ziet sowieso geen re den om de antennes te weren, om dat voormalig staatssecretaris Van Geel naar aanleiding van een Zwit sers onderzoek al heeft geconclu deerd dat de antennes geen schade aan de gezondheid toebrengen. toch het enthousiasts over een Afrika-jaar. De raad schaarde zich gisteren una niem achter het thema, zij het dat de SGP/CU er een schorsing voor nodig had. De fractie had een amendement klaarliggen, omdat ze vreesde dat in het Afrika-jaar het accent te veel zou liggen op zang en dans en te weinig op uit wisseling, onderwijs, voorlichting en blijvende steun aan een pro ject. De SGP/CU trok het amende ment terug toen bleek dat zowel het college als de raadsfracties ei genlijk allemaal dezelfde invulling voor ogen hebben. Wat het Afrika-jaar wordt, is nog open. Wethouder S. van 't West einde (WD, cultuur) wil de Goe se bevolking ideeën laten aandra gen tijdens een openbare discussie avond. GroenLinks-raadslid Van Ewijk hamerde erop vooral Goese naren van Afrikaanse afkomst (bij voorbeeld Marokkanen) bij het themajaar te betrekken. Workshops thai boxen, rap, dance en graffiti heinkenszand - De jongerenraad Borsele houdt in april en mei workshops rap, breakdance, thai boxen en graffiti. Professionele trainers komen de workshops geven op vier zaterda gen, van 14.00 tot 17.00 uur. Te be ginnen zaterdag 14 april met een workshop rap, gevolgd door break dance op zaterdag 21 april en thai boxen zaterdag 28 april. Al deze ac tiviteiten zijn in De Stenge in Heinkenszand. De laatste work shop graffiti is zaterdag 12 mei in De Cyberzolder in Heinkenszand, Kerklaan 2. De workshops zijn gekoppeld aan hiphopfeest 2nd HipfluenZ vrijdag 30 maart in De Burcht in Kwaden- damme. Opgeven via www.jonge- renraad.nl. Deelname per training kost drie euro. Restauranthouder ziet jaar ronde levering mosselen wel zitten. door Harmen van der Werf yerseke - Laat maar komen, de Zeeuwse mosselen die het hele jaar door leverbaar zijn. Mark de Blieck, eigenaar van café-restau rant De Schelde in Yerseke, juicht de introductie van nieuwe, sneller groeiende mosselen toe. Mossel kweker Wout van den Berg uit Bruinisse en medewerker Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieu federatie (ZMF) reageren heel wat terughoudender. Voor de goede orde: De ontwikke ling van nieuwe, sneller groeiende mosselen staat nog maar in de kin derschoenen. In het broedhuis van De Roem van Yerseke is het gelukt - zoals gisteren gemeld - om mos- sellarfjes zo te behandelen dat zij onvruchtbaar zijn geworden. Die larfjes kunnen alle energie steken in de groei en zijn in de voortplan- tingstijd niet meer zo mager dat ze onverkoopbaar zijn. Deze mosse len worden dus het hele jaar lever baar. „We moeten blijkbaar steeds ver der van de natuur af komen te staan", merkt de Bruse mosselkwe ker en -bestuurder Van den Berg op. Hij doelt op beperkingen die de sector zijn opgelegd om op wild mosselzaad te vissen. „Eén van de gevolgen is dit soort ont wikkelingen. Het sleutelen aan de chromosoomstructuur van mos- sellarfjes. Het neigt toch naar bio technologie." Nieuw is het ook weer niet, weet Van den Berg. In Frankrijk wordt al veel gekweekt met onvrucht baar gemaakte oesters. „Dat kan kennelijk economisch. Ik moet dat met mosselen nog zien gebeuren." ZMF-medewerker Van Zonneveld is nauwelijks verrast dat wordt ge tracht een productievere mossel te 'maken'. „Dit is al veel langer aan de gang met maïs, met granen, met kippen. Noem maar op." Van Zonneveld kan er niet enthousiast over worden. „Het unieke selling point van de Zeeuwse mosselen is het ambachtelijke, het extensieve. Met nieuwe ontwikkelingen moet je proberen aan te sluiten bij dat ambachtelijke. En je doet dat niet door iets aan het genenmateriaal van mosselen te veranderen. Om een vergelijking te trekken: Een trui hoeft niet per se met de hand gebreid te zijn om een echte trui te zijn, maar het moet wel een ech te trui blijven." Dat de aanhoudende druk vanuit natuurorganisaties (en de over heid) de mosselsector wel in deze richting dwingt, is volgens Van Zonneveld niet waar. Vissen op mosselzaad in met na me de Waddenzee is de laatste ja ren zeer beperkt geweest, maar dat had toch vooral met natuurlijke omstandigheden te maken. Mossel- zaadval bleef zo goed als uit. Om in de toekomst te voorzien in de behoefte aan mosselzaad zijn, al dus de ZMFmedewerker, wel ande re wegen te bewandelen dan het ontwikkelen van onvruchtbaar ge maakte mosselen. Hij doelt op het invangen van mos selzaad met speciale installaties in het water, mosselzaadinvanginstal- laties (mzi's). Mzi's nemen echter veel ruimte in beslag, ruimte die ook op het wa ter schaars is. En niet iedereen vindt het even mooi om zulke in stallaties in de Waddenzee of in de Oosterschelde te zien liggen; drijvende blauwe tonnen of lang gerekte zwarte buizen waaraan in- vangnetten of -touwen hangen. „We willen daarover meedenken als het om de Oosterschelde gaat", PW Mosselkweker en natuurbescher- mer plaatsen allebei kritische kanttekeningen bij de ontwikke ling van een mossel die zich niet meer kan voortplanten. meldt Van Zonneveld, „maar 't liefst zien we mzi's in de Noord zee." Er valt naar zijn idee ook veel te winnen door Deltawateren te herstellen, door weer voedsel rijk rivierwater in de Oosterschel de te laten. De Yersekse restauranthouder De Blieck is wél enthousiast over de nieuwe, sneller groeiende mossel die ook nog het hele jaar leverbaar is. „Dat is alleen maar mooi. Het kan de sector weer toekomst ge ven. Afgelopen jaar was het toch moeizaam. Er waren weinig mos selen. Er zaten vrij veel krabbetjes in." De Blieck weet zeker dat er jaar rond vraag is naar Zeeuwse mosse len. Hij serveert Griekse mosselen, als de Zeeuwse van half april tot begin juli zich voortplanten en te mager zijn. „Lukt het mosselen te kweken van dit andere zaad, dan ben je toch minder afhankelij van de natuur. De Belgen kon al het hele jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80