Ophef over Duits onderwijs Cholera ligt op de loer in Mogadishu Rouw om doden mijnramp in Rusland Geldkwestie legt overleg lam met N-Korea over nucleaire kwestie K m*k ^ailllH pzc Vrijdag 23 maart 2007 7 VN-raad: buitenlanders en gehandicapten gediscrimineerd. door onze correspondent Achille Prick berlijn - In Duitsland is furieus ge reageerd op een kritisch rapport van de VN-raad voor de mensen rechten over het Duitse onderwijs systeem. Volgens VN-inspecteur V. Munoz hebben gehandicapten, buitenlandse kinderen en kinde ren uit lagere inkomensgroepen veel minder kans te slagen dan an dere jongeren. Duitse politici hou den Munoz voor dat hij het inge wikkelde Duitse onderwijssys teem niet kan beoordelen op basis van een tiendaags werkbezoek. Munoz stelt dat er veel te vroeg, di rect na de basisschool, een selectie wordt gemaakt voor de verdere on- derwijscarrière, waardoor laat bloeiers amper de kans hebben ho gerop te komen. De Duitse minis ter van Onderwijs, Schavan (CDU), noemt die vroege selectie juist een 'succesformule'. Ook de Duitse VN-ambassadeur M. Stei- ner bestrijdt de conclusies van Mu noz. „Gehandicapte kinderen worden juist zeer intensief begeleid en ge steund", meent hij. Andere politici wijzen er op dat onderwijs vooral een zaak van de deelstaten is en dat er geen algemene conclusies over het Duitse onderwijs getrok ken kunnen worden. Vakbonden en leraren pleiten al ja ren voor het afschaffen van de 'hauptschule', die ook wel de 'restschule' wordt genoemd, en het opschuiven van de selectieleef tijd. Vooral omdat er genoeg on derzoeken zijn die zeggen dat een mix van goede en zwakkere leerlin gen niet ten koste gaat van de leer prestaties van de sterkere leerlin gen. Wel is het vaak beter voor de zwakkeren die zich aan de betere leerlingen kunnen optrekken. Duitse kinderen gaan vanaf hun zesde of zevende naar de basis school ('grundschule'), dat ver- VN-inspecteur Munoz kraakt het Duitse onderwijssysteem af. Vol gens Duitse politici is Munoz ech ter niet in staat om het com plexe systeem te beoordelen. schilt per deelstaat. Aan het eind van de basisschool, als zij tien of elf zijn, wordt besloten of een kind later eventueel naar een uni versiteit zal gaan of dat het geschik ter is voor het beroepsonderwijs. Vervolgens stromen leerlingen door naar drie gescheiden school typen: voorbereidend beroepson derwijs ('hauptschule'), een soort havo ('realschule') of gymnasium. VN-inspecteur Munoz hekelt deze vroege selectie en noemt het 'ex treem selectief en discriminerend'. Hij baseert zich daarmee op onder zoeken die stellen dat verlenging van het basisonderwijs kinderen meer gelijke kansen biedt. Onder meer het gezaghebbende Ifo-insti- tuut in München onderschrijft de ze mening. Daarbij baseren zij zich op onderzoeken in de voormalige DDR-deelstaten, waar bijvoor beeld de hauptschule nooit heeft bestaan en waar de onderwijsresul taten beter zijn. Een ander punt van Munoz richt zich op het gebrek aan verplicht - en gratis kleuteronderwijs. Kinde ren mogen tot hun zesde of zeven de jaar naar de 'kindergarten', een mix van crèche en kleuterschool. Hoewel de overheid deze kita's vrijwel 100 procent subsidieert, brengen veel lager betaalden en al lochtonen hun kinderen niet naar de kita vanwege de ouderlijke bij drage. Hierdoor komen kinderen pas op hun zesde of soms zevende jaar voor het eerst in aanraking met onderwijs en beginnen zij met een flinke (taal)achterstand. novokuznets - Met een foto en de onderscheidingen die hij tijdens zijn loopbaan ontving, rouwt een jonge vrouw tijdens de begrafenis van Ivan Artunyan. De mijn werker werd gedood na een ontploffing in een kolen mijn in de Siberische regio Kemerovo. Bij de mijnramp kwamen deze week 108 kompels om het leven, foto AP PEKING - Nieuw beraad over het atoomprogramma van Noord-Ko- rea is zonder resultaat afgebroken. Aanleiding vormde het feit dat de Amerikanen er, vijf dagen nadat zij dat hadden toegezegd, niet in geslaagd waren 24 miljoen dollar op een Chinese bankrekening te krijgen. Het geld, toebehorend aan Noord-Korea, stond bij een bank in Macao. In het kader van sanc ties tegen Noord-Korea hadden de VS die rekening geblokkeerd. Het vrijgeven van het geld was vo rige maand overeengekomen als onderdeel van een internationaal akkoord over het afbouwen van het Noord-Koreaanse atoompro gramma in ruil voor internationa le hulp en veiligheidsgaranties. De overeenkomst werd bereikt door de VS, Rusland, China, Japan, Zuid- en Noord-Korea. De Noord-Koreanen weigerden in Peking over de uitwerking van de afspraken te praten zo lang het geld niet op de Chinese rekening stond. Toen dat gisteren nog niet het geval was, vertrok de Noord-Koreaanse delegatie. Gast heer China liet later weten dat het beraad was 'geschorst'. Een datum voor de hervatting werd niet gege ven. Humanitaire crisis in door strijd geteisterd Somalië groter dan ooit. door Frans van den Houdt Mogadishu - De situatie in de So malische hoofdstad Mogadishu is veel slechter dan het de afgelopen jaren ooit is geweest, zegt Abdulla- hi Ali Hassan. „Mogadishu is érg gevaarlijk. De inwoners trekken voortdurend heen en weer tussen stadsdelen in de hoop dat het el ders veiliger is. Maar binnen de kortste keren breken ook daar ge vechten uit en moet men weer ver trekken." De gevechten van woensdag, tus sen het Ethiopische en Somalische leger en islamitische opstandelin gen kostten volgens de directeur van het Centrum voor Onderwijs en Ontwikkeling (CED) in Soma lië, aan zeker 120 mensen het le ven. Tweehonderd anderen liepen verwondingen op. „De situatie is verergerd en onvoor spelbaarder nu de islamitische strij ders steun krijgen van clanlegers in Mogadishu. Dat is een desastreu ze ontwikkeling", waarschuwt Ali Hassan. De islamieten op hun beurt me nen dat ze het recht hebben in op stand te komen tegen de Ethiopi sche troepen in hun land. Ze voe ren met mortieren en granaten aanvallen uit op de Somalische in terimregering en Ethiopische sol daten in Mogadishu. De in het buitenland gevormde in terimregering is inmiddels in het land neergestreken, maar kan nau welijks een vuist maken. Onveilig is het al zestien jaar in Mogadishu. Toch verslechterde de situatie woensdag aanmerkelijk toen regeringstroepen en Ethio- piërs hun controle in en rondom de hoofdstad trachtten uit te brei den. Ze stuitten daarbij op weer stand. De gevechten hielden giste ren aan, zij het op kleinere schaal. Duizenden families maakten dank baar gebruik van de gevechtspau zes om Mogadishu te ontvluchten. „Voor deze mensen dreigt een nij pend tekort aan voedsel, schoon drinkwater en onderdak", vertelt Ali Hassan. „In de stad en buiten wijken lijden veel mensen, vooral jonge kinderen, aan diarree. Tien- 'De inwoners trekken heen en weer in de hoop dat het elders veiliger is' tallen mensen zijn er al aan overle den. Ook cholera steekt de kop op en gevreesd wordt voor een epide mie. Door de strijd kunnen veel mensen ziekenhuizen niet op tijd bereiken. Slagen ze er wel in dan worden ze geconfronteerd met een gebrek aan medicijnen en me disch personeel. Een vluchtende moeder van zeven kinderen liet weten gedwongen te zijn haar man en twee kinderen achter te laten. Haar echtgenoot kon niet reizen door verwondin gen door een granaatscherf en de kinderen waren te zwak vanwege diarree. „Ze liggen ergens in een provisorisch gebouwd hutje bij het voetbalstadion", aldus de wan hopige vrouw. De Nederlandse hulporganisatie Oxfam/Novib, betrokken bij diver se wederopbouwprojecten in Mo gadishu, stelt 260.000 euro beschik baar om de ergste nood, vooral het nijpend tekort aan drinkwater, te ledigen. De interimregering stelde de isla mitische opstandelingen gisteren een ultimatum. Als ze hun aanval len niet onmiddellijk staken en meedoen aan vredesoverleg, zul len regeringsleger en Ethiopische troepen 'een grootschalig offen sief starten, aldus de regering. Door de steun die de islamieten onder de bevolking genieten halen die dreigende woorden weinig uit. Boete na doden kuiken hoel - Een man uit het Belgische Hannuit heeft een boete van 143 euro gekregen omdat hij bij een ru zie een kuikentje doodde. Calime- ro was het lievelingsdier van zijn vriendin. Agenten zagen dat de man het kuiken uit het raam gooi de vanaf de derde verdieping. ae°Pe<1 °°MoOW<9ev - óe\a9er V_oS ca \s3Pel®33436'10 pHerculesweg 12 Middelburg 0118-612918

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7