Drummen is Aarzelingen bij nieuwe snel groeiende mossel Smallingerland brengt bezoekt aan Schouwen-Duiveland Het gevoel moet zo af en toe scherper spreken dan het verstand Goedereede oké 30 Vrijdag 23 maart 2007 pzc S Restauranthouder ziet jaarronde levering mosselen wel zitten. door Harmen van der Werf yerseke - Laat maar komen, de Zeeuwse mosselen die het hele jaar leverbaar zijn. Mark de Blieck, eigenaar vancafé-restaurant De Schelde in Yerseke, juicht de intro ductie van nieuwe, sneller groeien de mosselen toe. Mosselkweker Wout van den Berg uit Bruinisse en medewerker Gijs van Zonne veld van de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) zijn terughoudender. Voor de goede orde: de ontwikke ling van deze nieuwe mosselen staat nog in de kinderschoenen. In het broedhuis van De Roem van Yerseke is het gelukt om mossel- larfjes zo te behandelen dat zij on vruchtbaar zijn geworden. Die larf- jes kunnen alle energie steken in de groei en zijn in de voortplan- tingstijd niet meer zo mager dat ze onverkoopbaar zijn. Deze mosse- door Melita Lanting zierikzee - Een delegatie raadsle den, wethouders en ambtenaren uit de gemeente Smallingerland hebben gisteren een werkbezoek gebracht aan de gemeente Schou- wen-Duiveland. De Friezen zijn hier naar toe gekomen om onder meer wat te leren over toerisme. „We willen meer toerisme en daar voor zijn ook zeker kansen binnen onze gemeente", zegt delegatielid F. de Groot. Niet alleen de ontwikkeling van toerisme trekt de aandacht, ook is interesse hoe de gemeente Schou- wen-Duiveland een balans heeft gevonden tussen toeristische ont wikkelingen en de natuur. „We zijn benieuwd hoe je dat kan len worden het hele jaar leverbaar. „We moeten blijkbaar steeds ver der van de natuur af komen te staan", merkt Van den Berg op. Hij doelt op beperkingen die de sector zijn opgelegd om op wild mosselzaad te vissen. „Eén van de gevolgen is dit soort ontwikkelin gen. Het sleutelen aan de chromo soomstructuur van mossellarfjes. Het neigt naar biotechnologie." Van Zonneveld is nauwelijks ver rast dat wordt getracht een produc tievere mossel te 'maken'. „Dit is al veel langer aan de gang met maïs, met granen, met kippen." Hij kan er niet enthousiast over worden. „Het unieke selling point van de Zeeuwse mosselen is het ambachtelijke, het extensieve. Met nieuwe ontwikkelingen moet je daarbij proberen aan te sluiten. Mosselkweker en natuurbescher mer plaatsen allebei kritische kanttekeningen bij de ontwikke ling van mossels die zich niet meer kunnen voortplanten. bewaken met zoveel overnachtin gen." Ook hebben ze een bezoek gebracht aan de Vroongronden en in Tureluur omdat in Smallinger land ook plannen zijn voor nieu we natuur. „We gaan een gracht te ruggraven en er zijn plannen voor een nieuw meer." Hoe wel de gemeenten wat groot te betreft zeer verschillen, hebben Smallingerland en Schouwen-Dui- veland ook overeenkomsten. Bei de gemeenten hebben veel platte land en in beide gemeenten wordt de teruggang in de landbouw ge voeld. „Dorpen lopen leeg en veel boerderijen verliezen hun oor spronkelijke functie. We zijn geïn teresseerd in het project nieuwe economische dragers", leggen de Dat doe je niet door iets aan het genenmateriaal van mosselen te veranderen." Dat de aanhoudende druk vanuit natuurorganisaties (en de over heid) de mosselsector in deze rich ting dwingt, is volgens Van Zonne veld niet waar. Visserij op mossel zaad in met name de Waddenzee is de laatste jaren zeer beperkt ge weest, maar dat had vooral met na tuurlijke omstandigheden te ma ken. Mosselzaadval bleef zo goed als uit. Om in de toekomst in de mosselzaadbehoefte te voorzien, zijn andere wegen te bewandelen, aldus de ZMF-medewerker. Hij doelt onder meer op het invangen van mosselzaad met speciale instal laties in het water, mosselzaadin- vanginstallaties (mzi's). Restauranthouder De Blieck is wél enthousiast. „Dit is alleen maar mooi. Het kan de sector weer toe komst geven. Lukt het mosselen te kweken van dit andere zaad, dan ben je toch minder afhankelijk van de natuur." delegatieleden uit. Ze vertellen dat in hun gemeente de boerderijen vaak een functie krijgen als klein schalig kantoor. „Terwijl hier gelijk aan toerisme gedacht wordt. Bij ons is die gewoonte niet. -Als bij ons aan werkgelegenheid gedacht wordt, denken we aan bedrijven terreinen, terwijl het toerisme ook werk oplevert." Naast toerisme en platteland is ook de werkwijze van de raad aan de orde gekomen. „Het idee van een raadsledenspreekuur is zeer in teressant, dat kennen wij niet." Voor vandaag staat een bezoek aan Rotterdam op het programma, want Smallingerland heeft ook de ambitie om culturele hoofdstad van het noorden te worden. Joop van Geesbergen drumt al vijftig jaar bij Zierikzeese harmonie. door Cornelleke Blok zierikzee - De hele wereld kan op z'n kop gaan staan, maar Joop van Geesbergen (70) uit Zierikzee móet minstens één keer per week trommelen. Dat is al vijftig jaar zo, en wat hem betreft mag dat nog wel vijftig jaar zo blijven. Afgelopen 6 maart was Van Gees bergen op de kop af een halve eeuw lid van de Koninklijke Har monie 'Kunst en Eer' in Zierikzee. Hij speelt onder meer de tenor- trom in de slagwerkgroep. Daar naast is hij bestuurslid en één van de beheerders van het repetitiege bouw. Gisteravond kreeg de jubila ris door voorzitter Cees Lems een gouden speld opgeprikt namens de Koninklijke Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM). „Ik kon geen noot lezen, toen ik op mijn twintigste begon", blikt Van Geesbergen terug. „Mijn broer zei: is die slagwerkgroep niks voor jou? Het ging best goed. Als ik een stuk hoorde, dan kon ik 't slaan. Later ben ik alsnog noten gaan le ren. Mij zullen ze niet hebben, dacht ik. Ik sloeg geen repetitie over en oefende in het schuurtje in de tuin op een houten werk bank. Dat doe ik eigenlijk nog steeds. Als we donderdags bij de re petitie een nieuw stuk hebben, dan ga ik meteen daarna het schuurtje in. Ik móet het kunnen spelen. Tja, als ik ergens aan begin, dan wil ik het perfect doen." In al die jaren heeft Van Geesber gen bijna geen één repetitie ge mist. „Het drummen is alles voor- me. Ik heb een halfjaar in Bruinis se gewoond. Toen ging ik elke week door weer en wind op mijn brommertje naar Zierikzee. En als er op donderdag iemand jarig is, dan ga ik nog tot de pauze naar de repetitie, want de visite komt toch pas om acht uur." Zelfs een ongeluk, zo'n 25 jaar gele den, waarbij Van Geesbergen zijn duim verloor, kon hem niet van het drummen weerhouden. „Mijn hand was nog niet beter, of ik ging alweer naar de repetitie. Ze ver klaarden me voor gek, maar ik móest erbij zijn." Een stokje vast houden tussen de wijs- en middel vinger gaat immers ook prima. „Ik moet wel handschoenen aan hoor, want anders krijg ik blaren." Inmiddels lukt het Van Geesber gen niet meer om de marsen mee te lopen. „Ik zou het wel willen, 'Als ik ergens aan begin, dan wil ik het perfect doen' maar 't lopen gaat niet meer goed. Ja, dat mis ik wel hoor. Als het een klein rondje is, dan gaat het nog wel. Bij de avondvierdaagse neem ik aan het eind de trommel van ie mand over, zodat ik het laatste stukje toch mee kan lopen. Maar, ook al loop ik niet mee, ik ben er altijd bij. Dan zorg ik voor de trom mels en geef de spullen aan." Het mooiste moment uit zijn drumcarrière? „Dat was het We reld Muziek Concours in Kerkra- de. Dan loop je daar als drumband tussen allemaal beroepsmuzikan ten op een groot sportveld en we wonnen ook nog de eerste prijs. Het was prachtig. Daar kreeg ik echt koude rillingen van." Koninklijke Harmonie 'Kunst en Eer uit Zierikzee 'Kunst en Eer' bestaat sinds 1830. De harmonie vierde in 2005 het 175-ja- rig bestaan. De slagwerkgroep van 'Kunst en Eer' werd in 2005 opgericht. I- De harmonie had op 1 januari jl. 76 leden. De slagwerkgroep bestaat uit zeven drummers. 'Kunst en Eer' heeft een aspirantenorkest, een harmonieorkest en een slagwerkgroep. goedereede - Inwoners van Goed ereede zijn tevreden mensen. Dat blijkt uit een enquête onder 1600 inwoners. Op alle zes onderwer pen uit het onderzoek scoorde de woonplaats bovengemiddeld. Ook de respons lag in Goedereede ho ger dan elders in Nederland. Schilders- en afwerkingsbedrijf APON v.o.f. voor al uw schilder-, glas- behang- werkzaam heden Industrieweg 39-4 Zierikzee Tel. 0111-417576/450211 www.apon.nl en krijgt respect voor anderen en jezelf" Een oefening tijdens de workshop kan een rollenspel zijn. „We de den een luipaard na. Ik loerde, ba kende mijn territorium af." Dat is bruikbaar in het dagelijks leven. „Je leert grenzen kennen en aange ven in een relatie en op het werk." Biodanza gebeurt in een groep. „Door het dansen maak je juist contact met andere mensen." 'Je moet het over je heen la ten komen. Benader het met open vizier.' Maar als de les bezig is wordt er onderling niet gesproken. Want dan gebruik je je hoofd, terwijl het gevoel zo belangrijk is." Ze merkt, bij regelmatige herha ling, een positief effect. „Ik word er vrolijk van, put er kracht uit en kan tegenslagen beter relativeren." Biodanza moet met open vizier be nadert worden, geeft ze als tip. „Laat het over je heen komen." Meer informatie en aanmelding via Loes van Langen, 06 - 21574127. Biodanza is het best te begrijpen door het zelf te doen. door Gertjan Vis zonnemaire - Mensen met de mo toriek van een houten klaas mo gen meedoen en danservaring is niet vereist. „Je beweegt vanuit je gevoel, op je eigen manier", zegt Loes van Langen uit Zonnemaire. Ze doet een opleiding tot biodan- za-docente aan de Rotterdamse Biodanza-school. Zondag geeft Ca therine Telford, al tien jaar bezig met biodanza, in balletstudio Free in Goes een workshop. Telford is mededirecteur van scholen in Ant werpen en Rotterdam. Thema van de workshop is 'Dans ons leven vanuit de volle expressie'. Van Lan gen: „Het gaat om het lentegevoel. Alles wat in je zit mag naar buiten komen. Laat je creativiteit zien." Twee leerlingen zijn bezig met een biodanza-oefening. foto Gerard Havinga Wat is biodanza dan precies? Twee komt. Dat is bij iedereen anders. Je jaar geleden kwam Van Langen er laat je eigen gevoel spreken." mee in aanraking. „Je hoort mu- Dit klinkt misschien wat zweverig, ziek en beweegt en danst dan op maar volgens Van Langen valt dat de emotie die in je naar boven mee. „Je leert jezelf beter kennen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68