Slimme meters zijn no<; Amadore praat over horeca in Badpaviljoen V Gefeliciteerd! aDRV BOUWMAN DOMBURG BV fx 42 Vrijdag 23 maart 2007 PZC JACQUES SUURMOND VRAGEN AAN Energiebedrijf Delta heeft vorig jaar weer meer winst gemaakt. Leuk voor de aandeel houders (provincie en gemeenten) die hun winstuitkering weer zien stijgen. Naam: Jacques Suurmond Woonplaats: Schoondijke Leeftijd: 60 jaar Beroep: gedeputeerde (voor de WD), vertegen woordiger provincie Zeeland in de aandeelhou dersvergadering van Delta door Ben Jansen Hoeveel dividend ontvangt de provincie van Delta? „Vorig jaar is afgesproken dat Delta minimaal 40 miljoen euro dividend aan de aandeelhouders uitkeert. In het geval van de provincie betekent dat 20 miljoen euro. De financiële resultaten van Delta waren in 2006 zodanig dat de provincie nu ruim 26 miljoen euro ontvangt. Dat is in derdaad een aanzienlijk bedrag op een provinciale begroting van onge veer 200 miljoen euro." Waar wordt de winstuitkering van Delta aan besteed? „Het geld gaat in de algemene middelen. Je kunt het dus niet precies te rugvinden in het uitgavenpatroon van de provincie. Wij hebben ervoor gekozen het te investeren in de Zeeuwse samenleving. Om een voor beeld te noemen: het onderhoud van de infrastructuur die onder de ver antwoordelijk van de provincie valt, vergt jaarlijks 26 miljoen euro. De meeste gemeenten besteden het dividend op dezelfde manier. Sommi ge, zoals Kapelle, laten hun inwoners er wel rechtstreeks van profiteren door, bijvoorbeeld door een korting op gemeentelijke heffingen en belas tingen." Dat wordt dus feest voor de inwoners van Zeeland als de resultaten van Del ta zich zo positief blijven ontwikkelen? „Dat denk ik niet. De rijksoverheid heeft ook doorgekregen dat provin cies en gemeenten via hun aandeelhouderschap van energiebedrijven over een aantrekkelijke bron van inkomsten beschikken. De neiging be staat daarom de gebruikelijke financiering, zoals de uitkering uit het pro vinciefonds en het gemeentefonds, enigszins te beperken." Een minne streek? „Er is niet veel tegen in te brengen. Via het aandeelhouderschap beschik je als het ware over stille reserves en kun je dus in strikte zin met min der geld van het Rijk toe. Zo beschouwd hebben we het geld van Delta gewoon nodig om het bestaande voorzieningenniveau te handhaven. Het zal op den duur een kwestie van communicerende vaten worden: ontvang je veel dividend, dan krijg je minder van het Rijk." Dus de provincie blijft tot in lengte van jaren aandeelhouder van Delta? „Dat zou kunnen. De rol die de provincie bij Delta speelt, is er wel een waar je van tijd tot tijd eens goed over na moet denken. Dat leeft na drukkelijk binnen de Zeeuwse politiek. Informateur Ton Verbree heeft dat terecht geconstateerd. De vier partijen die het dagelijks provinciebe stuur gaan vormen, willen het aandeelhouderschap voortzetten. Wel leeft de wens de positie van de provincie te bespreken bij de strategi sche beslissingen van Delta. Mijn partij, de WD, wil aan de orde stellen of Delta al haar huidige activiteiten wel moet blijven uitvoeren. Je kunt dan denken aan de deelneming in havenbedrijf Verbrugge. Daar gaan we het in het kader van de gesprekken over het programma van een nieuw college van Gedeputeerde Staten over hebben." Ondernemers mikken op twee restaurants in Domburg en Vlissingen. door Miriam van den Broek vlissingen - De eigenaren van de Amadore-groep, waar hotel Arion en grand café Raymondo onder vallen, willen ook restaurants ope nen in het Badpaviljoen in Dom burg en in winkelcentrum De Fon- teyne in Vlissingen. Zij zijn daar over in onderhandeling met de projectontwikkelaars. Joost van Damme en Jerry van Zuijlen die alleen al op de boule vard in Vlissingen vijf onderne mingen hebben, zijn hun bedrijf flink aan het uitbreiden. Een jaar geleden openden zij in Vlissingen een bloemen- en cadeauwinkel. Hotel Arion en de brasserie in het hotel ondergingen onlangs een me tamorfose en op 1 december werd Delta installeert 600.000 gas-, water- en elektriciteitsmeters. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Slimme meters moe ten Zeeuwen binnen vier jaar in zicht geven in hun dagelijks ver bruik van gas, water en licht. Delta installeert vanaf 2008 bij alle 200.000 huishoudens drie nieuwe meters. Een operatie die tientallen miljoenen euro's gaat kosten. Hoewel de term 'slimme meter' al gemeen wordt gebruikt, weet nog niemand wat het precies is en wat ermee mag. Eén ding staat wel vast: binnen zes jaar heeft ieder een zo'n instrument in zijn meter kast. Dat heeft het Rijk immers vo rig jaar bepaald. Aan welke eisen de meters moe ten voldoen en wat ze moeten kunnen, wordt nog onderzocht door het ministerie van Economi sche Zaken. Eind april maakt het een eerste aanzet bekend. Van de meters die nu als 'slim' te koop zijn, is het nog de vraag of ze aan de eisen voldoen. Energiebedrijf Delta doet nu proe ven met verschillende soorten me ters. Want er is nog genoeg dat, los van de meters zelf moet wor den onderzocht, stelt woordvoer der Mirjam van Zuilen. Delta wil dan ook een chaos zoals met de nota's, koste wat het kost voorko men. Belangrijk aan de nieuwe me ters is dat ze op afstand zijn uit te lezen. „De meterstanden zijn dan altijd juist. Nu maken mensen wel eens een vergissing bij het invul len of doorgeven ervan. Ook ge ven de meters mensen inzicht in het dagelijks verbruik. Het is zelfs mogelijk om het verbruik per kwartier of per maand op te vra gen. Dat maakt mensen bewust van het verbruik en leidt uiteinde lijk tot energiebesparing." Het overstappen naar andere ener giebedrijven moet met de slimme meters in huis een stuk makkelij ker gaan. Nu gaat zo'n 'switch' nog via veel schijven, waardoor re gelmatig problemen ontstaan. Straks is het 'slechts' een kwestie van uitlezen van gegevens. 'De slimme meter draagt uiteindelijk bij tot energiebesparing'. Verder kunnen mensen kiezen hoe ze de energie straks afrekenen. „Betaal je het werkelijke verbruik dan verschilt het bedrag per maand. Zeker in de winter zal het hoger zijn. Mensen die liever een gelijk bedrag per maand betalen, kiezen voor een voorschot." Ook voor de energiebedrijven biedt de nieuwe generatie meters voordelen, vertelt Van Zuilen. „Doordat mensen zich meer be wust worden van hun energiever bruik, zijn er minder pieken in de vraag naar stroom. Daardoor is de vraag beter op te vangen en te rege len." Ook is voor energiebedrijven fraude sneller op te sporen en kun nen ze meer diensten leveren. „Zo kunnen we mensen beter advise ren bij energiebesparing." Nadelen ziet Van Zuilen niet. „Nu weten we ook wat mensen verbruiken, al leen veel later. De privacy is niet meer in het geding dan nu." Zeeland krijgt ook slimme water meters. Dat komt omdat waterbe drijf Evides een dochteronderne ming is van Delta. Het vervangen van watermeters is niet overal een makkelijke klus. Bij veel oudere huizen is de watermeter niet in huis, maar bijvoorbeeld in de voor tuin geïnstalleerd. Delta test nu onder andere drie manieren van uitlezen: via de elek triciteitskabel, draadloos of via in ternet (coaxkabel of ADSL). Ook moet het computersysteem bij het energiebedrijf worden aangepast. De invoering van de slimme me ters zal zeer geleidelijk gaan. Eind dit jaar worden bij 100 medewer kers van Delta en 150 huishoudens in een Zeeuws dorp meters geïn stalleerd. De medewerkers lezen de meters draadloos en via inter net uit. De meters bij de bewoners communiceren via het elektrici teitsnet met Delta. Eind 2008 en begin 2009 installeert Delta bij de 200.000 Zeeuwse huishoudens 600.000 nieuwe meters. een tweede grand café Raymondo geopend in Goes. Inmiddels zijn de compagnons on derhandelingen begonnen met projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker uit Goes over het Bad paviljoen in Domburg. De onder nemers willen daarin hun derde Raymondo openen. „Het is een lo catie die goed bij ons past", zegt Van Damme. „Het is een bijzonde re plek aan het water met een groot terras. In Vlissingen en in Goes zitten wij ook aan het water. Als alles soepel verloopt, dan krij gen wij voor 1 april een antwoord en kunnen wij begin 2008 het res taurant openen." Over de horeca die in De Fontey- ne moet komen, praten Van Dam me en Van Zuijlen met de BAM. De ondernemers willen daar geen Raymondo of Stefano's, maar iets nieuws. Het is nog niet bekend wat het precies moet worden. NEW CLASSIC LIFESTYLE verzorgde voor de nieuwe winkel het gas, water en electra Schuurmanstraat 82, 4357 EM Domburg Tel.: 0118 - 58 12 34 BOUWMAN new classic lifestyle vanaf 24 maart ook in Renesse. Net als in Domburg en Goes zittel centrum. De winkel wordt net als de andere een winkel waar we dames- en hei verkopen van o.a. Gaastra, Mc.Gn Riverwoods, Geisha en Napapijri. Naast kleding is BOUWMAN ook in interieur en kado-artikelen van Maison, Sia, Leonardo en Riverd: Sinds kort verkopen we ook, met - onze winkels kids-kleding, natuurl Gaastra, Mc.Gregor, Napapijri. Ri Geisha en Pepe-jeans. BOUWMAN is altijd een bez -V LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel 0113-213720 Email. info@colijnbv nl Internet: www colijnbv nl INBRAAKBEVEILIGING CAMERA BEWAKING I BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamerservice BORG/BMI DRV Middelburg Telefoon 0118-634000 info@drv.nl www.drv.nl de ondernemer telt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44