Happy hour is leuk, maar vooral omdat daar mensen op afkomen Advocate beticht Vlissingse politie van cruciale fouten in zaak seksueel misbruik Blauw blauw De Jager slaat De Ruy ter-vijfje 'Het is gewoon leuker als je teut naar huis gaat' Angelique (is> uit woiphaartsdijk PZC Vrijdag 23 maart 2007 I 3 Goed gezelschap vinden jongeren belangrijker dan een gratis drankje. door Ondine van der Vleuten GOES - Angelique (18) uit Wol- phaarcsdijk weet maar al te goed wanneer het happy hour is in El Torro in Goes, „la, daar let ik op, natuurlijk. Bestel je één Breezer, krijg je er twee. Soms geef ik dat tweede drankje weg, maar meestal drink ik 'm zelf op. Het is gewoon leuker als je teut naar huis gaat." Happy hour betekent dringen aan de bar. Ook met andere activitei ten is dat effect te bereiken. Kim- berly (16) uit Oostburg komt graag in Joy in Cadzand. „Daar verzin nen ze telkens iets anders. Bijvoor beeld gratis drank zolang een be paald liedje wordt gedraaid, of om 12 uur precies gratis drinken." „Van mij mogen ze het afschaf fen", zegt Amber (14) uit Sint Maartensdijk over het Happy Hour. „Ik kan niet tegen alcohol." Leeftijdsgenoot Bart uit Colijns- plaat daarentegen koerst linea rec ta naar Goes als hij zestien wordt. „Om te zuipen natuurlijk!" Hij ziet wel wat in acties met goedko pe drank. Melissa (15) uit Goes weet bij het stappen via via wel aan een breezertje te komen. Hap py hour kent ze (nog) niet. „Lijkt me niet verkeerd!" Anne van 18 uit Brouwershaven mag graag een mixje drinken en rijdt voor een leuke avond net zo makkelijk naar Rotterdam als naar Westkappelle, Renesse en Middelburg. „Als ze dan ergens Happy Hour hebben is het meegenomen, maar het belang rijkste is voor mij dat ik met vrien den ben." Ze verwoordt daarmee wat de meeste jongeren zeggen. Het belangrijkste van de acties vin den ze, dat er volk op afkomt. Zon der happy hour is het van tien tot elf hartstikke stil, zegt de 19-jarige Ruby. Goed gezelschap is toch de belangrijkste voorwaarde voor een leuke avond. De 18-jarige Bart uit Koewacht hoeft daar de deur niet voor uit: „Ik maak het liever thuis gezellig met vrienden. Het bier ha len mijn ouders in huis. En ik drink mee." Officier besluit tot nader onderzoek na aantijgingen. door Emile Calon MIDDELBURG - De Vlissingse politie heeft een onderzoek naar seksueel misbruik ondeskundig en bevoor oordeeld aangepakt. Met die beschuldiging verraste advocate A. Schroeijers gisteren zowel de Middelburgse rechtbank als offi cier van justitie G. Oosterveld. Nog voor de officier de aanklacht tegen een Vlissinger kon uitten, vroeg de advocate het woord. In een vlijmscherp betoog hekelde ze de manier waarop de politie omge sprongen is met de verklaringen. „Er zijn grove fouten gemaakt in het opsporingsonderzoek." Om te beginnen zijn ontlastende getui gen niet gehoord, aldus Schroe ijers, en is bij de aangeefster van het misbruik, een minderjarig meisje, niet doorgevraagd. Daar naast zouden allerlei belangrijke zaken niet in het onderzoeksdos sier zijn opgenomen. „Ze zijn ach tergehouden." TWee dagen geleden heeft de advo cate samen met de Vlissingse man de dvd van het verhoor van het meisje gezien. Tot haar stomme verbazing staan daar uitlatingen op die niet in het bewuste dossier zijn terug te vinden. „Dat is onver geeflijk." Daarnaast zouden ook verhoren van de Vlissinger niet op band staan en zouden agenten gepro beerd hebben zijn woorden te ver draaien. „Ook heeft de politie gro te druk op hem uitgeoefend om af te zien van zijn zwijgrecht." De officier toonde zich zeer ver baasd over de aantijgingen. Ze vroeg de rechters het proces aan te houden zodat ze zelf onderzoek kan doen. De rechtbank ging ak koord maar bepaalde wel dat de bewuste dvd door rechters, offi cier, advocaat, verdachte en het meisje samen bekeken moeten worden. En wel binnen twee we ken. De Vlissinger was blij met het na der onderzoek. Volgens hem heeft hij nooit de kans gekregen zijn on schuld aan te tonen. „De politie is bevooroordeeld. Bij zo'n beschuldi ging krijg je geen eerlijke kans." COMMENTAAR Minister Klink van Volksgezondheid wil jongelui zo lang mogelijk van de drank afhouden. Dat is verstandig. Maar de maatregel die hij daarbij voor ogen heeft, is niet slim: een verbod op happy hours in cafés. Want waarom zou Klink het ondernemerschap in de horeca beperken als de verkoop van drank aan jongelui al verboden is? Prijsdwang zal kroegbazen niet coöperatiever maken in het tegengaan van alcoholgebruik onder jongeren. En goedkoop of duur, drank houdt een sterke aantrekkingskracht. Daarbij is de kans groot dat er nog meer illegale gelegenheden komen waar de jeugd zich blauw zuipt. Handhaving van de bestaande regels lijkt veel zinniger dan het bedenken van nieuwe. De Drank- en Horecawet laat niets te wensen over: om een biertje te bestellen moet je minstens zestien zijn. Maar de praktijk is weerbarstig. Een cafébaas die vraagt of een klant wel oud genoeg is, krijgt al gauw 'ja' als antwoord. Als het niet waar is, zijn beiden in overtreding. Daarom mag de barkeeper om legitimatie vragen. Het is begrijpelijk dat dit in de praktijk te weinig gebeurt. Van cafébazen mag wel enige bescherming van jonge (en oude) klanten worden verwacht. Maar niet dat zij in hun eigen zaak politie spelen. Dat is echt een taak van de overheid. Als Klink staat voor wat hij zegt, zorgt hij voor goede handhaving van de wet. Als het moet met meer blauw in de kroeg. VLISSINGEN - Staatssecretaris De Ja ger (CDA, Financiën) slaat zater dag (15 uur) in het Zeeuws mari tiem Muzeeum in Vlissingen de eerste zilveren vijf-euromunt van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Het is die dag exact 400 jaar gele den dat De Ruyter in Vlissingen werd geboren. De munt is ontwor pen door grafisch kunstenaar Mar tij n Engelbregt. Hij heeft gespeeld met de woorden 'onze', 'parel', 'hun' en 'schrik'. Het De Ruyter-vijfje is een wettig betaalmiddel dat vanaf maandag verkrijgbaar is op alle postkanto ren. Woensdag sloeg burgemeester Van Dok de eerste Vlissingse De Ruytermunt, in exemplaren van vijftig cent en 1 en 2 euro. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 -0231231. ir. het alfabet van Zeeland Angelique, Judith, Anne, Krista en Kimberly hebben de leeftijd en het geld om zo nu en dan eens een breezertje te pakken. Of twee. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3