Twijfel bij snelgroeimossel Omwonenden van Koegorspolder staken strijd tegen windmolens Slaapkenner ademakers vertelt je graag hoe. 2006 le prijs Heeft 6 etages slaapoplossingen voor iedereen www.slaapkennerrademakers.nl Goes pakt schoolverzuim en jeugdwerkloosheid aan w PZC Vrijdag 23 maart 2007 33 Restauranthouder ziet heel jaar levering mosselen wel zitten. door Harmen van der Werf YERSEKE - Laat maar komen, de Zeeuwse mosselen die het hele jaar door leverbaar zijn. Mark de Blieck, eigenaar van café-restau rant De Schelde in Yerseke, juicht de introductie van nieuwe, sneller groeiende mosselen toe. Mossel- kweker Wout van den Berg uit Bruinisse en medewerker Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieu federatie (ZMF) reageren heel wat terughoudender. Voor de goede orde: de ontwikke ling van nieuwe, sneller groeiende mosselen staat nog maar in de kin- Parkeerterrein SCB in Goes wordt verhard goes - De gemeente Goes ver hardt dit voorjaar het parkeerter rein van de Stoomtrein Goes-Bor- sele. Dat is al jaren een hobbelig en - bij regen - drassige parkeerplaats. Het college van burgemeester en wethouders besloot deze week 140.000 euro uit te trekken om het terrein te asfalteren. Scouts planten bosje bij 's-Heer Abtskerke 's-HEER ABTSKERKE - Scouts uit Heinkenszand planten morgen bij de boerderij van wijlen Adrie van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke een klimaatbosje. Het bosje gaat bestaan uit walnoot- bomen. Het Zeeuws Landschap, nu eigenaar van de oude boerderij aan de Zuidweg, stelt de grond be schikbaar. Actiemiddag voor Doe een Wens domburg - In zorgcentrum Sim- nia in Domburg wordt morgen een actiemiddag gehouden voor goede doelen. Er is onder andere een verkoop van zelfgemaakte spullen en een rommelmarkt, aanvang 14.00 uur. De opbrengst gaat naar de Doe een Wens Stichting Nederland, die zich inzet voor kinderen met een levensbedreigende ziekte. derschoenen. In het broedhuis van De Roem van Yerseke is het gelukt om mossellarfjes zo te behandelen dat zij onvruchtbaar zijn gewor den. Die larfjes kunnen alle ener gie steken in de groei en zijn in de voortplantingstijd niet meer zo mager dat ze onverkoopbaar zijn. Deze mosselen worden dus het he le jaar leverbaar. „We moeten blijkbaar steeds ver der van de natuur af komen te staan", merkt de Bruse mosselkwe ker en -bestuurder Van den Berg op. Hij doelt op beperkingen die de sector zijn opgelegd om op wild mosselzaad te vissen. „Eén van de gevolgen is dit soort ont wikkelingen. Het neigt toch naar biotechnologie." ZMF-medewerker Van Zonneveld is nauwelijks verrast dat wordt ge tracht een productievere mossel te 'maken'. „Dit is al veel langer aan de gang met maïs, met granen, met kippen. Noem maar op." Van Zonneveld kan er niet enthousiast over worden. „Het unieke selling point van de Zeeuwse mosselen is het ambachtelijke, het extensieve. Met nieuwe ontwikkelingen moet je proberen aan te sluiten bij dat ambachtelijke. En je doet dat niet door iets aan het genenmateriaal van mosselen te veranderen. Om een vergelijking te trekken: Een Mosselkweker en natuurbescher- mer plaatsen allebei kritische kanttekeningen bij de ontwikke ling van mossels die zich niet meer kunnen voortplanten. trui hoeft niet per se met de hand gebreid te zijn om een echte trui te zijn, maar het moet wel een ech te trui blijven." De Yersekse restauranthouder De Blieck is wél enthousiast. „Dit is al leen maar mooi. Het kan de sector weer toekomst geven. Afgelopen jaar was het toch moeizaam. Er wa ren weinig mosselen. Er zaten vrij veel krabbetjes in." De Blieck weet zeker dat er het jaar rond vraag is naar Zeeuwse mosselen. Hij serveert Griekse mosselen, als de Zeeuwse van half april tot begin juli zich voortplan ten en te mager zijn. „Lukt het mosselen te kweken van dit ande re zaad, dan ben je toch minder af hankelijk van de natuur. De Bel gen komen al het hele jaar." Zomertijd ËÉPÉ: Beste Slaapadvieswinkel 'Mt <K Noordstraat 7-13 4531 GA Terneuzen 0115 - 613 130 WEEKEND Huisartsen Huisartsenpost Walcheren aan de Koudekerkseweg 86, Vlissingen telefoonnummer: 0900-1985 (geo pend maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Aleen na telefonische af spraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrijdag 17.30 - zondag 23.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, telefoonnum mer (0118) 501271. zondag 23.00-maaandag 8.00 uur:F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, West- kapelle, telefoonummer: (0118) 571234. Tandartsen J. M. Jansen, J. van Hoofkwartier. 90, Middelburg, telefoonummer (0118) 615595. Spreekuur van 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, donderdag 20.00-vrijdag 20.00 uur: J. van Dierendonck, telefoonummer (0118) 471140. vrijdag 20.00-zondag 22.00 uur: J. van Hooijdonk, telefoonnummer (0118)471140. Middelburg, vrijdag 21.30-zondag 21.30 uur: J. Drijdijk, telefoonnummer (0118) 626045. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, telefoonnummer (0118)412066. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), telefoonnummer 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tele foonummer 0118-684000. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: telefoonnummer (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. J. Oostenbrug, Oude Domburgse- weg 33-a, Oostkapelle, telefoonnum mer (0118) 581443. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, telefoonnum mer (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mik- ke Het opvangcentrum is het hele week end bereikbaar onder 0118 628288. Stichting zet nu in op planschadeclaims en groenbuffer in polder. door Joeri Wisse terneuzen - De komst van het grootste windmolenpark van Ne derland lijkt onafwendbaar, maar dat betekent niet dat de zaak een afgesloten hoofdstuk is voor de ac tievoerende omwonenden. De Raad van State oordeelde woens dag dat de bezwaren van Stichting Houd Woonomgeving Koegorspol der Leefbaar (SHWKL) tegen de plannen van projectontwikkelaar WinWind ongegrond zijn. Die uit spraak is voor voorzitter Hans )on- gepier 'een flinke domper', maar geen reden om het bijltje er bij neer te gooien. Tegen de komst van de 22 molens van 125 meter hoog zal de stich ting geen actie meer voeren. „We hebben alle juridische wegen be wandeld, we hebben eerlijk en hard gestreden, maar dat mocht niet baten." SHWKL zet nu in op het massaal indienen van planscha declaims. „Het dichtstbijzijnde huis is straks maar vierhonderd meter van een molen verwijderd en in een straal van 2,5 kilometer staan drie a vierduizend wonin gen. Die zullen in waarde dalen, omdat de windmolens lawaai ma ken en het zicht verpesten. Ik ver wacht dan ook zeker dat die men sen graag een vergoeding willen hebben", zegt Jongepier. WinWind is bij monde van pro jectmanager Jan Klaassen 'niet on der de indruk' van de voorgeno men claims. „We hebben er een post voor opgenomen, maar de er varing leert dat de vergoedingen die daarvoor worden uitgekeerd zeer beperkt zijn." In december 2007 moet het park klaar zijn. door Frank Balkenende goes - Extra jongerenwerkers, meer accommodatie voor en op vang van jongeren, vermindering van het aantal drop-outs in het voortgezet onderwijs, meer onder steuning van allochtone ouders. De gemeente Goes gaat dit jaar werk maken van het jeugdbeleid. Het budget stijgt met 4,5 ton naar 1,85 miljoen euro. Dat is mogelijk door onder meer bijdragen van partners zoals de Regionale Wo ningbouwvereniging Samenwer king. Het Goese college is ambitieus. Ouders moeten beter en sneller hulp kunnen krijgen. Daarnaast wil het college meer allochtone ouders ondersteunen. Het aantal drop-outs in het voortgezet onder wijs moet de komende vier jaar met 25 procent dalen en jongeren moeten sneller via een alternatie ve leerweg naar een arbeidsplaats worden geleid. Ook wil Goes laten onderzoeken waarom de gemeen te bovengemiddeld veel jeugdwerk lozen telt. Goes heeft nu één jongerenwerker. Daar komt 3,6 formatieplaats bij. Die extra krachten moeten onder meer de breedtesport-activiteiten uitbouwen. Voor zwerfjongeren is een tijdelijk opvangcentrum no dig. Ook wil de gemeente crimina liteit en verslaving onder de jeugd sterk terugdringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35