Nauwere samenwerking bij activiteiten ouderen Eigenlijk moet Als je die blije smoeltjes weer ziet Kans op extra geld voor verfraaiing kust Voor altijd glad! Wie wil dat niet? Turnshow Duo 30 Vrijdag 23 maart 2007 PZC W Palladium en Werkt voor Ouderen slaan handen ineen. door Maurits Sep VLISSINGEN - De stichtingen Werkt voor Ouderen en Palladium in Vlissingen gaan nauwer samenwer ken bij het organiseren van activi teiten voor ouderen. Ook gaan ze afspraken maken over de prijzen, zodat het duidelijker wordt waar voor betaald moet worden en hoe veel een activiteit kost. Zij hebben dat gisteren bekendge maakt. Van een fusie is geen spra ke. Ook heeft de samenwerking geen gevolgen voor de werkgele genheid, benadrukken de directeu ren P. Gillissen (Palladium) en J. de Graaf (SWVO). „Iedereen blijft doen wat hij doet. We maken al leen betere afspraken", stelt De Graaf. „Het gaat puur om het vast leggen van de samenwerking die toch al plaatsvindt", voegt Gillis sen daaraan toe. De afspraken zullen ook gaan over het gebruik van de verschillende accommodaties, legt Gillissen uit. Na de nieuwbouw van Ter Reede maakt zowel SWVO als Palladium veel gebruik van het Atrium dat daarin is gevestigd. De ruimte is zeer geschikt voor grotere activitei ten. Gillissen: „We zitten dus toch al dicht bij elkaar. Dat geldt ook voor De Kwikstaart en Nieuw Bachtenpoorte in Oost-Souburg." De directeuren gaan overleggen wie waar iets doet. „Moeten we nog wel als twee organisaties in de zelfde ruimte iets doen? Die vraag willen we beantwoorden", legt Gil lissen uit. Bovendien willen ze een einde maken aan de verschillende prijzen die ze aan ouderen vragen. Het moet duidelijker worden wat iets kost, vinden zij. Twee Vlissingse stichtingen gaan afspreken wie, waar iets organi seert en wat het kost. Ouderen weten dan beter waar zij iets leuks kunnen doen. Laat uw overbeharing door middel van flitslicht verwijderen. Een permanente en pijnloze manier van ontharen. Bel voor meer informatie f een gratis consult: „Het wordt eenduidiger", kondigt De Graaf aan. „We willen zorg en welzijn goed op elkaar afstemmen. Dat kan als we elkaar versterken en dus geen dubbele dingen doen. Bijvoorbeeld: Palladium de activi teit en wij de accommodatie, of omgekeerd. Voor de ouderen ver andert er, denk ik, niet zo veel. Be halve dat ze beter weten waaraan ze toe zijn." Dat is volgens de stichtingen wel van groot belang. De nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning, die begin dit jaar is ingevoerd, moet er mede voor zorgen dat ouderen langer zelfstandig kun nen blijven wonen. Om dat te be reiken is het nodig voldoende acti viteiten in de wijken te organise ren, zodat mensen wel thuis wo nen maar niet vereenzamen. Het geld voor sociaal-culturele acti viteiten wordt beheerd door de ge meente. Palladium en SWVO den ken dat zij daar door nauwere sa menwerking beter gebruik van kunnen maken. OOSTKAPELLE - Sportvereniging Duo uit Grijpskerke/Meliskerke geeft morgenavond een turnshow in sporthal de Halve Maan in Oost- kapelle. Duo belooft zaterdag een werve lend optreden, waarin alle groe pen van de sportvereniging laten zien wat ze kunnen. De show heeft als thema 'tooi nacht'. De de monstratie begint om 19.00 uur. De Halve Maan gaat een half uur eerder open. Cursus tillen voor mantelzorgers in Middelburg. door Ronald Huissen middelburg - „Ik zei altijd tegen mijn man: sla je armen maar om mijn nek", vertelt een deelneem ster van de cursus tillen. Die ma nier zal ze sinds vanmiddag niet meer gebruiken. Het wordt name lijk streng afgeraden door er go-coach Toos Wieman. „Dat is fu nest voor je nek en je rug. Hij kan beter zijn armen om je middel slaan." Acht belangstellende mantelzor gers - van vrouwen die voor hun man zorgen en dochters die voor hun vader zorgen tot behulpzame buren - deden gisteren mee aan een cursus tiltechniek. Onder lei ding van twee ergo-coaches van stichting Zorgstroom. Ze worden ook wel tilspecialisten genoemd, maar die term is volgens hen on juist. Toos Wieman: „Zo krijg je het idee dat we les geven in tillen, terwijl dat eigenlijk zo weinig mo gelijk moet gebeuren." Dat blijkt uit de oefeningen. Zo komt het helpen rechtop zitten van iemand in een rolstoel voor bij. De verzorger moet de knieën van de geholpene in een hoek van negentig graden zetten, die met de handen op de armleuningen laten steunen en hem van bil tot bil naar achter laten schuiven. Zo be last de verzorger zo weinig moge lijk zijn of haar rug. Er zijn ver schillende manieren, afhankelijk van de beweeglijkheid van de ver zorgde, waarop iemand omhoog geholpen kan worden. „Je moet zelf met je partner uitvinden wel ke manier het best gaat, je moet als het ware een team worden." Dat kan bij de één wat langer du ren dan bij de ander. „Mijn man is behoorlijk koppig, ik heb hem ooit eens de trap op moeten du wen, dat doe ik dus nooit meer, wat een karwei was dat", vertelt een cursiste. De cursisten krijgen uitleg over het aanbod van hulpinstrumen ten. „Op een bepaald moment zit je aan het eind van je Latijn en is het zonder hulpmiddelen niet meer te doen. Dan is het belang rijk dat je tijdig aan de bel trekt bij een zorginstelling." Er volgt een demonstratie van ver schillende apparaten, van een draaiend platform om van rolstoel naar toilet te draaien tot de tillift, voor mensen die bijna niet meer kunnen meebewegen. „Als je de mogelijkheden van zo'n apparaat niet kent, neem je er ook geen in Op een bepaald moment is het zonder hulpmiddelen niet meer te doen' huis", zegt een cursiste. Veel mantelzorgers doen werk zon der instrumenten omdat ze niet van het bestaan afweten. „Daarom zijn zulke cursussen zo nuttig", zegt Prins. „Er worden ook veel technieken, zoals aan de nek han gen, verkeerd overgenomen van anderen. Op deze manier helpen we die de wereld uit." Aan het eind van de cursus krijgen de deelnemers een stapel folders en een dvd of videoband met in structies mee. Plus een flinke dosis kennis en zelfverzekerdheid. „Ik hoop niet dat het nodig zal zijn", besluit een cursiste, „maar in de toekomst kan die nog heel nuttig zijn." Mantelzorgers vaak onvoldoende ingelicht Mantelzorgers zijn vaak niet voldoende op de hoogte van de professione le hulp die beschikbaar is, zegt Conny Prins, medewerker van Steunpunt Mantelzorg van Vrijwillige Thuiszorg Walcheren, dat de cursus houdt. Op die manier worden mantelzorgers meer en meer verzorger, terwijl ze steeds minder tijd overhouden voor de persoonlijke relatie met de ver zorgde. Hulpmiddelen en apparaten zijn verkrijgbaar bij thuiszorgcentra. Hulpgoederen worden ingeladen voor Roemenië. foto Lex de Meester Met twee trailers vol goederen op transport naar Roemenië. door Selma Osman VROUWENPOLDER - Oude school- bankjes van de Acaciahof en arma turen uit het voormalig gemeente huis in Goes krijgen in Roemenië een tweede leven. Vrijwilligers van de Veerse vereniging Vrienden van Tinca zijn gisteren in Vrouwenpol der begonnen met het laden van twee trailers met bestemming het straatarme Bralostita. Kleding- en voedselpaketten, speel goed, kinderwagens, rollators, pootaardappelen, bouwmaterialen en verf; de vrachtwagens worden tot de nok toe gevuld. Wat er niet meer in past, wordt dit weekeinde in twee busjes en een landrover ge propt. Zondag vertrekt de stoet met acht vrijwilligers, om 2250 ki lometer verderop de handen uit de mouwen te steken. „We geven de spullen niet gewoon af', zegt bestuurslid Maarten Kwekke- boom. „We hangen ze ook op. Als wij weggaan is alles klaar." Al zestien jaar vertrekt vlak voor Pasen vanuit Vrouwenpolder een konvooi met hulpgoederen. Dit jaar worden op het Roemeense platteland schooltjes ingericht en een medische hulppost gereno veerd. Voor het eerst is de Veerse vereniging in een ander gebied dan Tinca actief „Bralostita ligt 450 kilometer zuidelijker weten Kwekkeboom en voorzitter Mien de Bruyn. De twee bestuursleden zijn er vorig jaar al wezen kijken, nadat de goederen in Tinca waren afgeleverd. In Tinca heeft de stichting in zes tien jaar enorm veel verbeterd, vin den de weldoeners. „We werden erop gewezen dat in Bralostita nog nooit hulp is geweest." Ze zagen er kleine tochtige huisjes met lekkende daken en scholen zonder licht en water met 'rottige bankjes'. De Bruyn: „Als je dat ziet, weet je dat je moet blijven hel pen." Het hele jaar door is de vereniging bezig met het verzamelen en in pakken van de goederen. Ook moet elk jaar zo'n tienduizend eu ro worden opgehaald om de brand stofkosten en trailerhuur te kun nen betalen. Toch blijft het nuttig om te gaan, menen de bestuursle den. „Je kunt iedere keer weer an dere mensen helpen. ,Van een paar dozen kleding worden ze niet rijk, maar het brengt wel verlich ting." Zo kan een zesjarig jongetje dat blind op bed lag, dankzij een Zeeuwse rolstoel weer met zijn moeder mee naar buiten. Maar ook een knuffelbeest zorgt al voor blije smoeltjes, merkt De Bruyn op. „Ik zou het liefst twee keer per jaar willen gaan." door Maurits Sep domburg - Veere en Vlissingen doen mee aan een proefproject van het ministerie van Vrom. Daar mee is geld te verdienen voor ver betering en verfraaiing van bijvoor beeld Zoutelande, Westkapelle en de Vlissingse boulevard. Het proefproject - actieprogram ma ruimte en cultuur - sluit aan bij het kustversterkingsproject Zwakke Schakels. Daarvoor moe ten de dijken bij Zoutelande en Westkapelle worden verlegd. Zo ontstaat nieuwe ruimte die anders gebruikt kan worden. Ook op de boulevard van Vlissingen zijn maatregelen nodig om mensen te beschermen tegen het water. Het ministerie van Vrom stelt geld beschikbaar om tegelijk met die kustversterking de directe omge ving aan te pakken. Dat biedt Veere de mogelijkheid om bijvoor beeld de deels verdwenen Kerk- ring in Zoutelande te herstellen, zegt J. Kaland van de gemeente Veere. Voor Zoutelande bestaat al een plan om de dorpskern op te knappen. Dat plan kan alleen maar beter worden door deelname aan het proefproject, zegt hij. Hetzelfde geldt voor Westkapelle. De gemeente wil het gebied rond het Polderhuis en het Calandplein aanpakken. Bij de kreek kan een verbeterd 'waterfront' komen. „Er zijn al abstracte ideeën voor Zoutelande en Westkapelle. Met het geld van het proefproject kun nen we die concreet laten maken door een architect in te huren", op pert Kaland. Veere en Vlissingen doen in geza menlijkheid mee aan het project. Zij zullen zich binnenkort bij Vrom aanmelden. Hoeveel geld het actieprogramma ruimte en cul tuur kan opleveren, weet Kaland nog niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32