Prijsacties horeca weer onder vuur Kamer neigt naar sluiting Thools en Zierikzees kantongerecht vir rliVj Lachen met Rensenbrink De krant 10 weken voor €15,-! g®»ss$g 2 Vrijdag 23 maart 2007 PZC MATTY VERKAMMAN De rechterknie functioneert wat minder en het haar is dunner en grijs geworden. Maar voor de rest is hij nog helemaal Rob Rensenbrink: een dromerige jongen, de romanticus van het beste Nederlands elftal aller tijden - dat van 1974. Het weerzien is hartelijk. Voor het Oranje Journaal van vanavond kijken Rob en ik terug op het oefenduel Neder- land-Roemenië, een week voor de WK-start in Duitsland. Ook tot zijn eigen verbazing is de geboren linksbuiten in die laatste testwedstrijd plotseling rechtsbuiten. Het lijkt alsof hij zijn rechterschoen aan zijn linkervoet heeft. Niets kan hij uit richten op rechts. Piet Keizer krijgt een laatste kans op links, vandaar. „Maar ik wist toen al ik dat ik op het WK de linksbui ten zou zijn." Na de vliegende start tegen Uruguay staat tegen Zweden toch Piet Keizer er weer in. Niemand begrijpt het, ook Rob niet. „Maar ik heb Michels nooit om uitleg gevraagd. Dat deed je niet." Rensenbrink is een grootheid van een linksbuiten. Maar lang heeft hij Keizer voor zich, het maatje van Cruijff. Johan heeft invloed en waar schijnlijk maakt hij zich bij Oranje sterk voor Keizer. Michels daarentegen verkeert op voet van oorlog met Keizer. Michels zegt dat hij het van angst bijna in zijn broek doet wanneer Kei zer meeverdedigt. „Dan moet-ie een luier aantrekken", ant woordt Keizer. In de Kuip moet Rob lachen om die grappen van weleer. Hij lacht ook wanneer ik naar de plaats wijs waar Willem van Hanegem tijdens Feyenoord-Ajax ooit Arie Haan een doodschop gaf Willem moest Arie bombarie niet. Robbie moest Arie trouwens ook niet - niemand moest Arie. En waar om moet Robbie zo lachen? Om de opmerking van Willem na die doodschop: „Zo, nu ben je een halve Haan!" De romanticus van het beste Nederlands elftal aller tijden COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de Ia3tsie 3 rónd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Gratis Sudoku-spelcomputer b.j vast Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig on 11 mei persoonsgegeveni In het colofon treft u nadere informatie In 2001 en in 2005 nam de Tweede Kamer een motie aan om stunten met de prijs van alcohol in de horeca te verbieden. Uitvoering bleef achter, evenals een brede zelfregulering van de horeca. door Marcel Modde De goedkoopste Après Skibar van Zeeland, prijkt het trots op de website van Mambo's in Middelburg. „Wij werken met een mogelijkheid tot grootafname: hoe meer je bestelt, hoe goedko per het wordt." Ofwel één flesje bier voor 2,10 euro en zes voor een tientje. Tel uit je winst! Daar schuilt volgens eigenaar Koen Funk niets kwaads achter. „Nie mand gaat er méér om drinken. Of je nou één of een paar pilsjes voor je neus hebt staan, het tempo blijft bij de meesten hetzelfde. Maar het scheelt mij in m'n barbe- zetting. Wanneer iedereen steeds één drankje bestelt, ben je continu bezig. Dat kost al snel twee man extra." Funk bedenkt zo'n stunt natuur lijk niet voor niks. Net als de flugel 1 euro-avond (iedere donderdag) en het goedkopere tapje en Stinger (mix van rode vodka met energy- drank) op vrijdag, zijn de acties be doeld om het publiek weer naar de kroeg te trekken. Hard nodig sinds de invoering van de euro, zegt Funk, ook al gaat het inmid dels weer beter. Hij benadrukt dat aanbiedingen alleen gelden voor zwak-alcoholische dranken (tot 15 procent). Bovendien blijft Mabo's dicht voor jongeren onder de zes tien jaar, bezweert de bareigenaar. Funk heeft dan ook geen enkel be grip voor de nieuwste overheidsbe moeienis. „De grootste onzin die er is. Een schoenenwinkel mag toch ook acties houden!" Secretaris Dick van der Velde van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), afdeling Zeeland begrijpt de verontwaardiging van de achter ban. De branche-organisatie sprak zich gisteren in een reactie op de uitlating van minister Klink direct resoluut uittegen een verbod op happy hours. Met uitzondering van de kortingsacties die daadwer kelijk gericht zijn op jongeren, zegt Van der Velde. „Iedere beper king van de vrijheid van een on dernemer vind ik fout. De caféhou der is heel goed in staat zijn verant woordelijkheid te nemen met het schenken van alcohol. Dat staat bo ven alles. En op het moment dat er ergens tóch sprake is van exces sen, zoals onbeperkt drinken voor tien euro, dan spreken wij die on dernemer daar op aan." Van der Velde stoort zich aan de indruk dat de horeca het drankge bruik onder jongeren zou stimule ren. Dat die groep ook op speciale acties afkomt, zegt hij, kan de on dernemer niet worden aangere kend. „Er bestaat ook nog zoiets als de verantwoordelijkheid van het individu." Van der Velde ziet meer heil in aanpak van het 'grijze circuit' van sportkantines, drinkke- ten en het indrinken thuis. KHN herkent zich evenmin in de bevindingen van onderzoekers van de Universiteit 1\vente (UT) dat happy hours in één op de drie cafés nog steeds gebruikelijk zijn. Voor Zeeland geldt dat zeker niet, is de indruk van de afdelingssecre taris. „Hooguit een enkeling." Van der Velde, eigenaar van Pub- Prijsacties in de horeca bles en Lambik in Goes, laat zich niet in met happy hours. „Daar ben ik jaren geleden mee gestopt, omdat het mensen trok die het op een naar mijn idee onverantwoor de manier van drinken zetten." Margreet Moison zwaait de scep ter in vijf zaken in Goes. De Pom- pe zit, evenals de meeste andere ca fés aan de Grote Markt, iedere vrij dagmiddag vol met scholieren. „Voor zover ik kan nagaan is het hier al 25 jaar een traditie om zo sa men het weekeinde in te luiden." Maar Moison doet beslist niet aan kortingsacties, zegt ze, of het moet bij de introductie van een nieuwe biersoort zijn. „Mensen moeten naar mijn bedrijf komen omdat ze het er leuk vinden. Met een actie trek je geen blijvers. Dat type klan ten gaat door naar de volgende zaak." Volgens UT-onderzoeker Joris van Hoof bevestigt het bezoek dat hij en zijn collega's aan 209 kroegen brachten, de indruk dat jongeren onder het wettelijk minimum van 16 jaar makkelijk aan alcohol kun nen komen. Hij noemt Renesse en Terschelling als voorbeeld waar het alcoholbeleid - door schade en schande wijs geworden - wél 'heel erg serieus wordt genomen'. Een verbod op kortingsacties alleen be tekent niet dat jongeren minder gaan drinken, aldus Van Hoof. „Daarvoor is het overige aanbod te groot." Van alle cafés kent 31 procent een of andere vorm van prijsacties, waarbij alcohol goedkoper wordt aangeboden. Meest voorkomende prijsacties in horecagelegenheden. Korting op bier 48% KONINKRIJK DER NEDERLANDEN Van 14- en 15-jarigen drinkt 82% in horecagelegenheden alcohol, hoewel dat aan hen niet verkocht mag worden. 55% zegt meer te drinken door de 'happy hours'. PZC Rolant Quist bron stichting Alcoholpreventie Nabijheid rechtspraak weegt niet op tegen de hoge kosten. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAC - De 1\veede Kamer lijkt het verzet tegen de sluiting van de kantongerechten in Zierikzee en Tholen op te geven. PvdA en CDA, samen geen meerderheid, twijfelden gisteren nog na overleg met minister Hirsch Ballin (CDA, Justitie), maar de WD vindt het best en de overige partijen deden niet aan het debat mee. Hirsch Ballin wil vijf nevenzit- tingslocaties van rechtbanken in Nederland sluiten, waaronder die in Zierikzee en Tholen. Beide zijn nevenlocaties van de rechtbank Middelburg, maar zonder eigen griffie, in tegenstelling tot de ne venvestiging Terneuzen. Twee keer per maand reist rechtbankperso- neel voor zittingen naar Zierikzee, één keer per maand naar Tholèn. De Kamer maakt zich vooral zor gen over de toegankelijkheid van de rechtspraak. Mensen uit Tholen die afhankelijk zijn van openbaar vervoer kost het straks wellicht an derhalf uur om op een rechtszit ting in Middelburg te komen, be toogde CDA-Kamerlid lager. In juni komt het kabinet met een reactie op het rapport van de Haag se burgemeester Deetman waarin wordt voorgesteld de hele kaart van de rechtspraak in Nederland opnieuw te bezien. Waarom niet daarop wachten, vroeg PvdA-Ka- merlid Wolfsen. „Laten we even een pas op de plaats maken en al les straks in één keer bekijken." Dat zag Hirsch Ballin niet zitten. Hij wees erop dat de vijf locaties hem jaarlijks 400.000 euro aan per soneel kosten. Dat zet hij liever an ders in. Per zaak is hij 622 euro meer kwijt dan op andere locaties, beveiligingskosten niet meegere kend. Bovendien komt in Zierik zee en Tholen driekwart van de ge daagden niet op de zitting. Wolfsen en lager gaan nog voor overleg terug naar hun fractie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2