Jaloers op het vriendinnetje van de boekhouder fel iff ïkiH PZC Vrijdag 23 maart 2007 1 9 SCHEVE ZAKEN door Harry van de Vranden Soms gebeuren er zaken op de werkvloer die niet kloppen. Maar het bewijzen van diefstal of fraude valt niet altijd mee. Dan is de hulp van een recherchebureau noodzakelijk, in de rubriek 'Scheve Zaken' belicht Harry van de Vranden voorbeelden uit de praktijk. Manfred Florijn heeft een aardige baan bij een meubelhandel en een leuke vrien din, waar hij erg gek op is. Bij het meubelbedrijf waar Man fred werkt, zijn veel - mannelijke - collega's die hem stiekum benij den, want hoe komt de toch wat saaie boekhouder aan zo'n mooie meid? De jaloerse blikken zijn overal als ze zien hoe Manfred re gelmatig door zijn hoogblonde vriendin wordt opgehaald in haar snelle cabrio. Dat de boekhouder de laatste tijd wat gespannen over komt, vinden ze niet zo vreemd. Want, zo fantaseren de collega's, het zal wel de nodige energie kos ten als je zo'n vriendin hebt. Bo vendien gaat het de laatste tijd wat minder goed bij de meubelhandel en iedereen moet een tandje bijzet ten om de boel draaiende te hou den. Ook de externe accountant van de meubelhandel, Patrick Seelen, doet zijn best om de financiën van zijn opdrachtgever op orde te hou den. Totdat hij op zekere dag een vreemde nota ontdekt tussen de stapel facturen. Het gaat om een factuur van een recherchebureau. De rekening is stevig en de accoun tant vindt het vreemd dat hij niets weet van een rechercheonderzoek. Is er iets aan de hand bij de meu belhandel? Lopen er dieven rond? Hij kijkt nog eens goed naar de fac tuur en vindt de rekening er vreemd uitzien. Seelen begint het vermoeden te krijgen dat er sprake is van facturatiefraude. Dat is een illustratie Pluis in het bedrijfsleven veel voorko mende fraude waarbij het gaat om nepfacturen: rekeningen dus voor diensten en/of goederen die nooit zijn geleverd. Zo'n nepfactuur wordt doorgaans op de grote hoop gelegd. Het be drijf dat op de factuur staat, kan echt zijn, maar het rekeningnum mer waar het geld op over moet worden gemaakt, hoort meestal niet bij het bedrijf Het rekening nummer is meestal van de frau deur. Vaak blijkt het te gaan om een medewerker van de admini stratie die facturen ook kan accor deren. Als niet regelmatig zeer nauwkeurig word gecontroleerd of alle facturen ook daadwerkelijk kloppen en als de fraudeur vol doende zelfbeheersing heeft om het aantal nepfacturen te beper ken en als hij ook nog de bedragen niet te hoog maakt, kan het zeer lang duren voordat de fraude bo ven water komt. Tenzij je een fac tuur van een onderzoeksbureau vervalst! Accountant Seelen heeft vaker te maken gehad met facturatiefraude. Hij besluit dan ook het onder zoeksbureau te bellen. „Goedemid dag, u spreekt met Patrick Seelen van administratiekantoor Matthe- ij. We hebben in het verleden wel eens contact gehad in een zaak waar een forensisch accountant van jullie bedrijf bij betrokken was. Wij zijn op dit moment bezig met het opmaken van de boekhou ding van Meubelhandel Van der Steijn in Nieuwegein en ik kom hier een nota van jullie tegen van drieduizend euro. Volgens die reke ning zou het gaan om een intern onderzoek. Maar eerlijk gezegd vind ik de nota er vreemd uitzien. En als de bedragen en het aantal uren kloppen zou dat betekenen dat jullie je uurtarief zo ongeveer gehalveerd hebben!" Bij onderzoeker Erik Palmen van het recherchebureau gaat geen bel letje rinkelen, hij kan zich geen on derzoek bij de meubelhandel her inneren. „Wat is het factuurnum mer?", vraagt hij. Seelen: „Dat staat bovenaan de brief, het nummer is 20060015." Palmen fronst zijn wenkbrauwen. „Dat is onmogelijk, wij hanteren een heel andere opbouw van onze factuurnummers. Kun je de fac tuur niet even faxen?" Als de fax binnenkomt, is direct duidelijk dat het om een verval sing gaat. De fraudeur heeft het be drijfslogo van het onderzoekbu reau van internet geplukt en dit drie keer naast elkaar boven aan de factuur gezet. Het geheel ziet er zeer gekunsteld uit. En wat ieder een al vermoedde: ook het reke ningnummer is niet van het re cherchebureau! Erik Palmen twijfelt dan ook niet meer. Hij is er zo goed als zeker van dat hier sprake is van fraude. Hij maakt een afspraak met de accountant en met directeur Desiderius Stoeltjes van de meubelhandel. „Eigenlijk zijn er maar twee personen die de facturen vervalst zouden kunnen hebben", zegt directeur Stoeltjes. „Dat zijn onze boekhouder Manf red of zijn assistente Michelle." Het is Manfred die zijn paraaf ter goedkeuring op de nota heeft ge zet, dus lijkt hij de aangewezen man om eens mee te gaan praten. Toch wordt afgesproken dat de on derzoekers met zowel de boekhou der als met zijn assistente gaan pra ten. Voordat de gesprekken wor den gehouden, doet het recherche bureau eerst nog een kort achter grondonderzoek naar beiden. Het blijkt dat Manfred de laatste maan den diverse deurwaarders achter zich aan heeft gehad. Wellicht een motief? Helaas valt het bankreke ningnummer op de nota niet te achterhalen. Het gesprek met Manfred duurt niet lang. Binnen dertig minuten hebben de onderzoekers een be kentenis. Het bankrekeningnum mer blijkt van zijn vriendin te zijn. Monique is niet alleen mooi, maar heeft ook luxe wensen. En om die te vervullen moest hij haar rekening steeds aanvullen. Zijn fraaie vriendin had geen idee dat Manfreds baan als boekhouder daarvoor veel te weinig oplevert. Voor haar had hij zich daarom steeds dieper in de schulden moe ten steken. Manfred had gehoopt dat nie mand zou doorvragen over een fac tuur van een recherchebureau. Hij ging ervan uit dat de informatie over de inzet zo'n bureau meestal vertrouwelijk is en maar bij een se lect groepje bekend is. En dat was een misrekening. De volgende fac tuur van het recherchebureau zal wél echt zijn, maar in ieder geval lang niet zo hoog als de valse! En Manfred? Die moet natuurlijk boe ten voor zijn fraude. Hij wordt ont slagen, moet alles terugbetalen én hij moet op zoek naar een nieuw vriendinnetje. |£V| De gebeurtenissen zijn authentiek, de namen zijn verzonnen. 'Scheve Zaken' komt tot stand in samenwer king met onderzoeksbureau Schalke Partners in Breda. Reacties sturen naar: schevezaken@schalke.nl ALLEMENSEN 'Schreeuw terug bij homohaat' zegt Elton Sir Elton John heeft in een co lumn in het Britse blad New Sta tesman mensen opgeroepen 'te rug te schreeuwen' bij homofo be uitlatingen. „Of dat nu in je ei gen café is of duizend kilometer verderop." Volgens de zanger, die zondag zestig wordt en sinds 2005 met zijn levenspartner Da vid Furnish getrouwd is, worden mannen en vrouwen over de he le wereld vervolgd: „En dat al leen maar vanwege het feit dat ze van iemand houden en met wie ze de liefde bedrijven. We zouden allemaal een vuist moe ten maken en moeten opkomen voor onze mensenrechten." Kill Bill-actrice met slok op in de auto Actrice Vivica A. Fox is dronken achter het stuur gepakt door de politie in Los Angeles. De actrice uit onder meer Kill Bill en Soul Food reed dinsdagavond 80 mijl per uur (128 km/u) waar 65 mijl (104 km/u) is toegestaan. Ook had ze meer alcohol in haar bloed dan volgens de Californi- sche wet mag. Dat heeft te politie laten weten, schrijft het Amerikaanse tijd schrift People. Een woordvoerder van de 42-jarige actrice wil niet reageren. Maxima niet bij gala voor integratie Prinses Maxima ontbreekt mor genavond bij het gala Inspiratie voor Integratie in Amsterdam. Dat heeft de Rijksvoorlichting- dienst gisteren meegedeeld. In verband met haar gevorderde zwangerschap ziet de echtgenote van prins Willem-Alexander af van openbare optredens in de avonduren. Overdag handhaaft zij haar agen da. De prins en prinses verwach ten hun derde kind in de twee de helft van april. Geen eer voor Justin in 'zijn' Tennessee Zanger Justin Timberlake mag dan wel in de staat Tennessee ge boren zijn, hij ontlokt niet bij ie dereen daar applaus. De Demo cratische senator Ophelia Ford diende een resolutie in om de ex van Cameron Diaz te eren van wege zijn 'enorm succesvolle mu zikale carrière en zijn lofwaardi ge verdiensten voor de staat Ten nessee'. De Republikeinse sena tor Raymond Finney weigerde echter de resolutie te tekenen. Finney en zijn Republikeinse col lega's hebben moeite met Tim- berlakes laatste album FutureSex/LoveSounds, waarop nummers staan met titels als SexyBack en Sexy Ladies, Let Me Talk To You. Ook zijn ze Tim- berlakes omstreden optreden tij dens de 38e finale van de Super Bowl in 2004 nog niet vergeten, waarbij hij de blote borst van Ja net Jackson onthulde. Mj| 1 - Justin Timberlake. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19