Wilders: mijn critici roepen sfeer van haat en agressie op Keuzestress treft consument KRAS.NL CUBA's passie Classic SOUTH AFRICA Klassiek CUBA Great Western Highlights waarom zou je verder zoeken PZC Vrijdag 23 maart 2007 1 1 1 16-daagse fly-drive Leider van de Partij voor de Vrijheid voelt zich opgejaagd. door Wierd Duk den haag - Geert Wilders is woe dend over de manier waarop hij door zijn tegenstanders wordt neergezet. De leider van de Partij voor de Vrijheid (PW) voelt zich opgejaagd door zijn critici. Die zou den hem massaal in de 'fascisti sche hoek' drukken. Volgens PW-leider Geert Wilders scheppen zijn critici het klimaat voor een politiek gemotiveerde moord. „Er is een sfeer ontstaan van haat en agressie. In dit klimaat kan iemand denken dat buitenwet telijke middelen geoorloofd zijn om mij ên mijn mensen af te stop pen. Ik zeg het hard: mijn critici zijn er medeverantwoordelijk voor als er iets verschrikkelijks gebeurt. Een gek kan een steen tegenko men en denken: het mag toch?" Wilders wiens PW in de peilin gen groeit van negen naar zeven tien zetels, reageert op een aantal initiatieven van zijn tegenstanders. Zo werd deze week op initiatief van de voormalige Amsterdamse PvdA-wethouder Michael van der Vlis de website 'tegenhaat- zaaien.nl' geopend. Volgens Van der Vlis is het 'de hoogste tijd om Wilders weerwoord te geven'. „Wilders zaait haat tegen moslims en de Tweede Kamer reageert daar niet handig op. Ook de PvdA zou zich harder moeten opstellen." Wilders is verontwaardigd 'dat de Partij van de Arbeid in een websi te het begrip haat zaaien met mij in verband brengt'. Ook protes teert hij tegen een serie debatavon den die deze week her en der in het land plaatshebben met als cen trale vraag: 'Hoe temmen we Wil ders?'. Volgens Wilders zijn die bij eenkomsten 'stigmatiserend' en 'demoniserend'. De PW-leider, die met zijn kritiek op de radicale islam het politieke debat beheerst, ontwaart een com plot. „Columnisten als Paul Schef- fer, Marcel van Dam en Bart Tromp, allemaal afkomstig uit het- 'Een gek kan een steen tegenkomen en denken: het mag toch?' zelfde linkse nest, zetten mij neer als een racist, als iemand die bui ten de wet staat, als de aanvoerder van een fascistische partij, die ade- mocratisch zou zijn en overeen komsten vertoont met de nazi's. Zij hebben domweg geen argu menten meer." Wilders wijst ook op uitlatingen van het voormalige Kamerlid voor GroenLinks, Mohammed Rabbae. Tijdens een debat aan de Universi teit van Amsterdam beschuldigde die Wilders er woensdagavond van een 'islam-racist' te zijn. Wil ders: „En daar wordt dan massaal voorgeapplaudiseerd!" Rabbae ver wees naar Wilders' kritiek op de dubbele nationaliteit van de Pv- dA-staatssecretarissen Albayrak (Turks/Nederlands) en Aboutaleb (Marokkaans/Nederlands). „Als Al bayrak en Aboutaleb alleen de Ne derlandse nationaliteit hadden ge had, dan had Wilders nog gepro testeerd wegens hun islamitische achtergrond", aldus Rabbae. Vol gens Rabbae roept Wilders indi rect op tot geweld. „Over onze rug gen wil hij groeien, met als gevolg dat wij in de wijken een burgeroor log met elkaar krijgen." Wilders vindt het 'schandalig dat ex-politici als Van der Vlis en Rab bae dit soort uitspraken doen'. „Links ligt met zichzelf overhoop. Zij zijn bang en in paniek. Zij zien dat ook hun achterban naar ons overloopt. Hun politiek-correcte in tellectuelen, die denken dat zij het alleenrecht hebben op fatsoen, maar die zich ondertussen door en door onfatsoenlijk gedragen, hebben bewust besloten om mij te demoniseren. Als een soort laatste redmiddel. Maar wij worden er al leen maar populairder door." Geert Wilders Te veel keuze en te weinig tijd maakt mensen ongelukkig. door Dylan de Gruijl DEN haag - Keuzestress is de nieu we welvaartsziekte. De moderne consument heeft te veel te kiezen en te weinig tijd. Zelfs de overheid werkt de stress in de hand. Albert Heijn had het vier jaar gele den al in de gaten: zijn klanten le den onder keuzestress. Het enor me assortiment aan vrijwel iden tieke potjes pindakaas, olijven, kof fie en andere producten in de win kels was te veel van het goede. De consument kon het niet aan. „Dus hebben wij gekozen om minder van hetzelfde in het assortiment op te nemen", zegt woordvoerster José Mes. „Niet twintig dezelfde soorten aardbeienjam van verschil lende merken, maar een paar dui delijk onderscheidende jams." Keuzestress dreigt een nieuwe wel vaartsziekte te worden. Het aan bod in belwinkels, bij verzekeraars en van financiële producten is zo overweldigend dat het hoofd van de arme consument ervan tolt. Zelfs de overheid is er schuldig aan. Zij stimuleerde marktwerking bij energiemaatschappijen, kabel bedrijven en zorgverzekeraars en bezorgde de consument zo nog meer hoofdbrekens. TNO-onderzoekers stelden vorig jaar al dat Nederlanders keuzemoe zijn. Uit enquêtes blijkt dat de helft geen zin meer heeft in extra keuzes en dat driekwart de tijd daarvoor mist. Bovendien zegt de helft bang te zijn de verkeerde keu ze te maken. Het gevolg is dat bij een brij aan informatie vaak voor makkelijke oplossing wordt geko zen: de standaardkeuze. „Keuzevrijheid klinkt allemaal heel aardig en sympathiek", zegt Fred van Raaij, hoogleraar econo mische psychologie aan de Univer siteit van Tilburg. „Maar mensen kunnen er lang niet altijd mee om gaan. Zij zijn niet gemotiveerd of kunnen het gewoon niet." Kort- 'Bij een overdaad aan keuzes krijgen mensen het gevoel dat zij iets missen' om, te veel keuze maakt ongeluk kig. Van Raaij: „Bij een overdaad aan keuzes krijgen mensen het ge voel dat zij iets missen of dat zij spijt krijgen. Dat merk je bij een reisgids met een heel groot aan bod. Of in restaurants met een uit gebreide kaart." Er bestaat een ruwe grens van het aantal keuzes dat wij kunnen be happen. Die luidt: zeven alternatie ven, plus of min twee. De norm verschilt enigszins per product. Bij complexe verzekeringen kunnen wij bijvoorbeeld slechts vijf alter natieven vergelijken, terwijl wij Met o.a. Havana, Trinidad en Santa Clara Diverse data van 7/4 t/m 26/10 Deze fly-drive stelt u in staat om op eigen gelegenheid kennis te maken met de fascinerende bestemming Cuba; land van rum, sigaren en muziek! Per huurauto maakt u een 9-daagse rondreis langs diverse highlights als Havana, Trinidad, de schitterende natuur van Valle de Vinales en Santiago de Cuba, Na een mooie tour is het op het strand van het populaire Varadero heerlijk toe ven! Hier genieten u nog enkele dagen met volle teugen van zon,zee en een all inclusive verzorging! Wij regelden voor u de vlucht, een huurauto én de overnachtingen, dus u hoeft zich alleen maar bezig te houden met de vraag welke hoogtepunten u nader wilt gaan verkennen! Heerlijk toch? Inclusief; luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.103, zie www.kras.nl/25103 17-daagse vlieg-/rondreis 4a Met o.a. Kruger IMP, Durban, Knysna en Kaapstad Vertrek op maandag of zondag van 16/4 t/m 28/10 Dit is uw prachtkans om supervoordelig kennis te maken met Zuid-Afrika,één van de mooiste vakan tielanden ter wereld. De veelzijdige route brengt ons van de statige hoofdstad Pretoria naar Kaapstad! Onderweg verwonderen we ons over adembenemende natuurgebieden als de Panoramaroute met prachtige vergezichten en de lieflijke tuinenroute. Ook gaan we op zoek naar de wilde dieren in het wereldberoemde Paul Kruger National Park, een hoogtepunt op uw reis! En dan hebben we het nog niet eens gehad over de levendige badplaats Durban, het charmante Port Elizabeth, het artistieke Knysna.de struisvogelstad Oudtshoom en het mooie Mosselbaai.Op naar Zuid-Afrika! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.059, zie www.kras.nl/25059 16-daagse vlieg-/rondreis veel makkelijker een keuze maken uit negen potjes pindakaas. Toch houden maar weinig bedrij ven rekening met die norm. Bij de introductie van de zorgstelsel vo rig jaar werd de consument nog overspoeld met een mêlee aan aan vullende verzekeringen. Er was voor ieder wat wils, van tandarts verzekeringen tot vega-polissen. De consument schoot er volledig van in de stress. „Mensen zagen door de bomen het bos niet meer", aldus Edmond Hilhorst van adviessite Independer.nl. „Mensen gingen naar zes, zeven vergelijkingssites, kregen overal in formatie, maar het was teveel." Uit eindelijk stapte 20 procent van de Nederlanders naar een andere ver zekeraar. Volgens Hilhorst gaven emoties als angst en twijfel daarbij vaak de doorslag. „Marktwerking heeft gezorgd voor prijsconcurren tie", stelt Hilhorst. „Dat is goed. Maar de consument is er niet ge lukkiger van geworden." Toch gloort er hoop voor de ge stresste consument. De telecomsec- tor zegt 'systemen' te hebben ont wikkeld waarmee winkelpersoneel de klant door het woud van mo bieltjes en abonnementen loodst. Tegelijk zien sommige restaurants die hun kaart beperken, hun klan dizie juist toenemen. En in de mo debranche bieden ketens H&M en Zara de klant bewust weinig keuze door kleine collecties geregeld te vernieuwen. Met o.a. Havana, Pinar del Rio, Trinidad en Santiago de Cuba Diverse data van 4/5 t/m 19/10 Reis dit zomerseizoen met KRAS naar Cuba, het land van de rum, sigaren, oldtimers, muziek en passionele dansen! In de prachtige koloniale steden Trinidad, Pinar del Rio, Santiago de Cuba, Camagüey en oud Havana proeft u nog de sfeer van het koloniale verleden en de roe rige geschiedenis. En... op Cuba is de gemiddelde dagtemperatuur het hele jaar door ca. 25°C....een heerlijk vooruitzicht, nietwaar? Bovendien staat de bevolking van Cuba bekend als zeer vriendelijk, zodat u zich al snel thuis zult voelen op dit boeiende eiland! U ziet het, alle ingrediënten zijn aanwezig voor een afwisselende en interessante rondreis! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.099, zie www.kras.nl/25099 15-daagse vlieg-/rondreis USA et o.a. San Francisco, Las Vegas, Grand Canyon en Bryce Canyon Diverse data van 2/5 t/m 17/10 KRAS neemt u mee naar het afwisselende westen van de Verenigde Staten, een absolute pracht van een reïsbestemming! We brengen u naar overweldigende natuurparken als de Joshua Tree National Park, Yosemite National Park, één van de mooiste natuurparken ter wereld en bekend vanwege zijn watervallen, het magnifieke Bryce Canyon National Park en natuurlijk de machtige Grand Canyon, een natuurverschijnsel om stil van te worden, We reizen door kleurrijke woestijnen, langs schitterende kustwegen en bezoeken bruisende steden als Los Angeles, San Francisco en Las Vegas. Bent u klaar voor deze onvergetelijke reiservaring? Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.076, zie www.kras.nl/25076 boek online of bel 0900 - 9697 W»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11